Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom


- iduæe sedmice federalna direkcija za civilnu avijaciju raspisuje tender za odabir centra za školovanje novih kontrolora letenja i za nastavak obuke ( rating upgrade )veæ postojeæih kontrolora iz tuzle i sarajeva. poslije tendera biæe raspisan konkurs za odabir 4 kandidata za TZ aerodrom.
- u radni odnos biæe primljena tri meteo observera koji su taj posao veæ obavljali na dubravama za potrebe amerikanaca. oni se nalaze na obuci u sarajevu kako bi bila izvršena njihova konverzija na civilni program i kako bi dobili BiH licence. Meteo oprema je veæ nabavljena i uskoro æe biti izvršena njena instalacija na dubravama ( imam i info da su ameri ostavili odreðenu meteo opremu ali neoficijelno )
- ILS oprema æe biti nabavljena potpunu nova, ali ide na sarajevski aerodrom. Njihov postojeæi ILS æe biti poslat na refurbishment ( osvježavanje ), pa onda ugradjen na tz aerodrom.

Stay tuned, javljam kad bude konkurs za kontrolore, mozda budete imali koga poznatog sposobnog za taj posao





Ovo se sve tice kontrole i slicnih stvari, a sto se tice aerodroma kao preduzeca, znaci prihvat i otprema aviona, "MAT" je u matu, niko nema validne certifikate da raqdi u bilo kojoj od tehnickih sluzbi na platformi i unutar zgrade, nemaju sredstva, niti ih znaju kupiti, niti sta rade na tom planu, neke pripreme i to, fali im ljudi, nemaju nista sto jednom ozbiljnom aerodromu treba da bi popunio ono sto se u NOTAM-u popunjava. Znaci sto se tice kontrole mozda i ima neke buducnosti, a aerodrom, nula bodova. Ja bih volio da se otvori, ko i svako normalan, ali mescini nista od toga.  


"OTPOR STOKO, OTPOR"
17-01-2007 at 17:28 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

tako ce i ostati sve dok ne dobiju sposoban management.....

17-01-2007 at 18:39 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Mislim da je za aerodrom najpotrebnije prvo uspostaviti kontrolu letenja, pa æe kasnije i aerodromsko preduzeæe doæi na svoje... Najvažnije je sada da se aerodrom (kontrola letenja) konaèno preuzme od drugih, jer aerodrom može funkcionisati bez aerodromskog preduzeæa, ali ne može bez kontrole letenja i njenih prateæih službi. NOTAM-e ionako šalje ovlašteno lice iz KL-a preko NOTAM ureda u Sarajevu. Ovaj nedostatak ljudi i priprema je bio hronièna boljka i moje firme, tj. federalne direkcije za civilnu avijaciju i slažem se sa drugom zeusom, i ja veæ duže vremena iako sam zakleti optimista mislim kako je situacija 0 bodova (i za KL i za MAT), meðutim stvari veoma polako kreæu sa mrtve taèke. Lièno ne vjerujem kao što sam naveo u nekom od prijašnjih postova da se KL može osposobiti za samostalno operativno djelovanje u roku od jedne godine, ako krenemo u tu akciju u aprilu. Za MAT æe trebati i duže od dvije godine (vrlo proizvoljna procjena), ali buduænost postoji. Samo je pitanje kad æe krenuti da kaplju dolari,onda æete da vidite trku oko aerodroma. Jedna interesantna informacija - Od najuspješnijih firmi u Fed. BiH prve dvije su BH Telekom i Elektroprivreda, a treæa je MAS ( Meðunarodni aerodrom Sarajevo ), ne treba ni spominjati monopolski položaj prve dvije u ovoj državi koji im donosi ekstra profit, ali treæa je na turbulentnom tržištu u konkurenciji aerodroma susjednih država dokazala da profesionalnim radom može da se ostvari veeeliki profit i da dobro plaæeni radnici ( ove godine su dobili 14 plata ) rade svoj posao sa prebaèajem norme. Znaèi perspektive su dobre i za TZ aerodrom, samo treba krenuti lagano ispoèetka... 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
17-01-2007 at 19:07 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

iz tvojih usta u bozije usi. 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
18-01-2007 at 10:46 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

pošto je ovih dana aktuelna prièa o odlasku ljudi u irak, evo da izvršim mali update za TZ aerodrom. od trojice ljudi koji su kod amerikanaca radili kao meteo osmatraèi, pa su primljeni u met-službu za TZ aerodorm kod BH vlasti dvojica su odustala i otišla najvjerovatnije u irak. tako sad je ostao samo jedan. too bad. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
21-01-2007 at 15:10 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

KONAÈNO JE IZAŠAO OGLAS ZA ŠKOLOVANJE KONTROLORA LETENJA ZA TZ AERODROM:
kompletan oglas možete naæi na ovom linku:



http://www.fedcad.gov.ba/tenderi/JAVNI%20OGLAS%20-%20PRIPRAVNICI.doc


Moram da naglasim da u ovom oglasu nema starosnog ogranièenja pa bujrum. Zamolio bih i administratora da stavi link i na temi sa zaposlenjima, nemam vremena da je ja tražim pošto pobjegoh sa posla da me još šta ne zaposle. Kandidatima puno sreæe, vidimo se na tornju na dubravama ( nekad ).

[Edited by THALES on 25-01-2007 at 15:16 GMT] 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
25-01-2007 at 15:15 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

THALES,koje su opcije opstanka aerodroma TZ  


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

29-01-2007 at 21:29 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Opstanak TZ aerodroma nije upitan, infrastruktura neæe nestati preko noæi, ne može se prodati jer je zemljište u vlasništvu ministarstva odbrane BiH itd. Upitan je prosperitet ljudi koji budu radili na njemu, jer ako menadžment aerodromskog preduzeæa bude nesposoban ( blago reèeno ) kao do sada, onda æe aerodrom da preživljava sa milostinjom iz kantonalnog budžeta. Sa druge strane, sposoban menadžment, ili privatizacija od strane nekog evropskog avijacijskog faktora, moglo bi da dovede aerodromsko preduzeæe za pet godina na mjesto najprofitabilnijeg preduzeæa na kantonu. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
29-01-2007 at 22:23 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

THALES,mislim konkretno koji su potencijalni kapaciteti,odnos potrage i potraznje na TZ aerodromu

 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

29-01-2007 at 23:04 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
bajadera wrote:
THALES,mislim konkretno koji su potencijalni kapaciteti,odnos potrage i potraznje na TZ aerodromu



Ako mislis da je "ponuda i potraznja" nesto sto treba da bi se opravdalo ulaganje u aerodrom, ili nesto sto bi trebalo sluziti kao opravdanje nekome da to shvati kao isplativu investiciju, varas se.
U modernom biznisu ponuda i potraznja su stvari koje se proizvode, koje se izazivaju i isprovociraju, nametnu. Znaci na menadzmentu je da proizvede potrebu i potraznju i zavrti novac na tom aerodromu. A posto je to menadzment(TZK) koji ni STR takozvanu "zemu" ne zna efektno vodit, mislim da cemo jos dugo biti bez aerodroma. Na zalost svih nas, a posebno radnika na aerodromu koji ocekuju da se njihov menadzment, koji slatko uzima platu za posao koji ne zna i ne moze radit, pobrine za njih i njihovu buducnost. Kad izmuzu Kanton za plate i kad dovedu aerodrom u minus onda ce kao i uvijek, vrijedni i poslusni kadar SDA, biti skinut sa pozicija i biti postavljen na druge, vise odgovorne pozicije. Ima jos mnogo toga da se opljacka i dovede do propasti. Komunisti su mnogo toga izgradili, mnogo za 50 godina da bi se to moglo opljackat za samo 10 godina.  


"OTPOR STOKO, OTPOR"
30-01-2007 at 09:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice