Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

Hatidža Mehmedoviæ

Sahranila sinove i susrela s Borisom Tadiæem

Hatidža Mehmedoviæ juèer je stajala ispred tri mezara. U njih je, kaže, sahranila sve što je u životu imala. Ukopala je sinove Almira i Azmira, te muža Abdulaha. Almir je imao 18, Azmir 21 godinu. Hatidža ne zna koliko æe još godina trajati njena agonija.


FOTO: AP

Juèer je stala i ispred predsjednika Srbije. Boris Tadiæ gledao je za njom i nakon razgovora. Rekla mu je da je majka ubijene djece i supruga ubijenog muža. "Želja mi je da samo preživim 11. juli i njihov ukop, pa neka odmah sutradan umrem“ – govorila je Hatidža nakon identifikacije drugog sina. "Ja nikada više neæu vidjeti nasmijana lica moje djece. Iako za njih nema planova za buduænost, ipak želim da to bude omoguæeno drugoj djeci i mladim ljudima.“ – njena je poruka.

[Edited by cupo on 23-07-2010 at 16:14 GMT]

22-07-2010 at 15:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim



Kozluk

NA DAN PROKLANJAVANJA, KOZLUK ÆE POSJETITI OKO 20.000 GOSTIJU

Obnova jedne od najstarijih džamija na podruèju medžlisa Islamske zajednice Zvornik se privodi kraju. Džamija u Kozluku porušena 1992. godine ponovo je simbol kozluèkog krajolika. Prema postojeæim historijskim izvorima prva džamija u Kozluku izgraðena je daleke 1657. godine. Zvanièni naziv ove džamije je Mehmed Èelebijina. Popravljana više puta u prošlosti danas predstavlja graditeljsko dostignuæe ove generacije muslimana. Jedina je džamija sa dvije munare u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Ovih dana graditelji vrijedno ugraðuju potrebne detalje kako bi sve bilo spremno za sveèano proklanjavanje koje je planirano za subotu 24. juli 2010. godine. Sveèanost æe poèeti u petak 23. jula sa akšam namazom. Na proklanjavnju džamije oèekuje se izmeðu 15.000 i 20.000 gostiju iz BiH i regiona. Uoèi otvorenje predviðeno je veèe Kur'ana na kojem æe uèestvovati uspješni polaznici mektebske nastave, imami i hafizi. U programu æe uèestvovati horovi medžlisa Islamske zajednice Zvornik i Bijeljinja. Gost vaiz æe biti dr. Šefik ef. Kurdiæ. Trenutno se izvode užurbane pripreme za ovu sveèanost, privode se kraju radovi na ureðenju prostora oko džamije, a paralelno s tim ukrašava se i naselje, njegove glavne ulice, kao i ureðenje dvorišta i avlija. Veæ su sve kapije otvorene, a Kozluèani spremni za doèek gostiju, a o njihovom gostoprimstvu suvišno je bilo šta reæi. U jednom trenutku dobiješ sliku kako su nekada naši stari doèekivali i ugošæavali musafire, što mi sada proèitamo samo u knjigama. Od srca nazvan selam, dimije, šerbe, kahva, ma šta drugo reæi nego lijepa naša tradicija. I dobri i dragi naš narod.
„Pripreme za ponovno otvaranje džamije u Kozluku teku po planu i ova džamija æe biti ponovo otvorena kao što je i planirano 24. jula ove godine. Ovo je rezultat sastanka Organizacionog odbora sveèanosti ponovnog otvaranja džamije, održanog u Kozluku pod rukovodstvom Abdulaha Jatiæa. Džematski odbor je zaista odradio svoj dio posla, kao i rukovodstvo Mjesne zajednice Kozluk. Takoðer smo nekolko puta održali sastank i sa predstavnicima policijske stanice Kozluk u vezi bezbjednosne situacije, i kao prvi èovjek Kozluka mogu da kažem da æe ovo biti jedna od najboljih manifestacija u Podrinju, jer svako radi svoj dio posla", istakao je Fadil Banjnaoviæ- Bracika, predsjednik MZ Kozluk. Kozluèani su, zaista mislili na sve segmente kada je u pitanju proklanjavanje, tako su maksimalno ukljuèili sve institucije - od hitne pomoæi, cisterni za vodu, vatrogasnih vozila, do redara koji æe biti na usluzi gostima na dan proklanjavanja Kozluèke džamije.

(F.D.)

22-07-2010 at 15:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Kozluk obnovljena džamija

22-07-2010 at 16:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Kozluk obnovljena džamija

22-07-2010 at 16:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

kozluk

22-07-2010 at 16:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Selo Osmaèe u blizini Srebrenice

Samo rad može ovo društvo uèiniti boljim

Rijetki su oni koji danas imaju želju da obraðuju njive, posebno oni sretnici koji su zaposleni i ne brinu za egzistenciju. Meðutim, ni posao koji obavlja kao predsjednik Islamske zajednice Srebrenica, ni odbornièki paušal u Skupštinini opæine, nije sprijeèio Aliju Tabakoviæa (31) da u Osmaèama pokraj porodiène kuæe zasije nekoliko dunuma povræa, uzgaja malinu, drži pèele te u velikom plasteniku proizvodi paradajz.



Trate vrijeme

- Svaki dan nakon posla sa ženom idem na Osmaèe. Moje selo udaljeno je od Srebrenice petnaestak kilometara. Volimo da radimo i da budemo korisni porodici i zajednici. Posebno sam zadovoljan pèelama, imam nekoliko košnica i proizvodim zdrav livadski med - kaže Tabakoviæ.

Istièe da ga ne iznenaðuje ni èinjenica što mladi ljudi više ne žele zaraðivati svoj hljeb na njivi i u poljoprivredi.

- Danas mladi ljudi više vole svoje vrijeme tratiti po kafiæima i u kockarnicama nego obraðivati njive i pašnjake. Mislim da je i ovaj naèin života uveliko pridonio da veæina srebrenièke djece, èije su porodice prije rata živjele od poljoprivrede, ne znaju ni šta je motika - kaže Tabakoviæ.

Žive zdravo

Alijina porodica u Osmaèama uzgoji sve što priprema za zimnicu te tako žive zdravo i istovremeno èuvaju kuæni budžet.

- Ako Bog da, planiram narednog proljeæa zasijati više proizvoda, plasirati na tržište i živjeti od poljoprivrede. A, ono što zaradim na poslu ostavit æu za školovanje djece, koja trenutno pohaðaju školu u Srebrenici - kaže Tabakoviæ i dodaje:

- Samo nas rad može spasiti i ovo društvo uèiniti boljim, a svi oni koji misle da æe postati bolji ljudi i veæa gospoda negdje u Sarajevu i Tuzli, jako se varaju - kazao je Tabakoviæ, istièuæi da se nikad neæe odreæi svojih korijena i Osmaèa, pa makar bio jedini stanovnik.

Podsjeæanje na oca i brata

Alija istièe da mu je u Osmaèama lijepo jer ga to mjesto podsjeæa na oca i brata, ubijene tokom agresije u BiH.

- Kuæu mi je obnovio donator, ali sam ja dosta uložio u unutrašnje radove. Nije mi žao i još æu ulagati, jer volim ovo mjesto gdje sam roðen i gdje je moj otac živio. Želim da ga i moj sin zavoli i da ovdje dovodi svoju djecu - kaže Tabakoviæ, koji ima suprugu i dvoje djece.

(AVAZ)

23-07-2010 at 16:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Kuèiæ Kula (Opština Zvornik)

Na selu na sijelu u Kuèiæ Kuli

Foto / Video

U povratnièkom selu Kuèiæ Kula (Opština Zvornik), 01.08.2010.godine obilježen je Dan mjesne zajednice. Tim povodom organizovan je Memorijalni turnir u fudbalu „Roðeni“, kao i narodno veselje.



- Veæ drugu godinu za redom mjesna zajednica Kuèiæ Kula obilježava ovaj dan. U znak sjeæanja na šehide koji su svoje živote dali u odbrani Bosne i Hercegovine od agresora, organizovali smo memorijalni turnir u fudbalu, simboliènog naziva „Roðeni“. Ne želimo da zaboravimo našu braæu, oèeve, roðake i komšije koji su svoje živote dali da bi mi danas živjeli u slobodi – rekao je za Tuzlarije Elmedin Bošnjak, profesor historije iz Kuèiæ Kule.



Mjesna zajednica Kuèiæ Kula je velika i broji 6 zaseoka. U selo se vratilo oko 120 porodica, veæinom su nezaposleni i preživljavaju od poljoprivrede.



U sklopu obilježavanja Dana mjesne zajednice organizovano je vašar i narodno veselje.Cilj druženja je da se ljudi okupe, druže i vesele.



Ovakvi susreti su idealna prilika da se mještani Kuèiæ Kule vide i sa graðanima koji borave u inostranstvu, a rodni kraj posjete za vrijeme godišnjih odmora.



Recimo i to da su domaæini lijepo ugostili i ekipu Tuzlarija

(Tuzlarije.net)

02-08-2010 at 01:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Kuèiæ Kula

02-08-2010 at 01:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Povratnièke prièe

Napreduje izgradnja džamije u Divièu

Nakon izmještanja crkve sa Divièa kod Zvornika, u ovoj mjesnoj zajednici u koju se vratilo više od 150 bošnjaèkih porodica, prije godinu dana zapoèela je izgradnja džamije. Obnova porušene džamije teèe planiranom dinamikom. Munara je ozidana i ima dva šerefeta. Uporedo teku radovi na pokrivanju i ostalim limarskim radovima.



30.07.2010.godine nakon džume namaza na Divièu je uprilièeno postavljanje alema na novosagraðenu džamiju. Ovaj èin predstavljao je posebnu radost kako za povratnike, tako i za mnogobrojne Divièane koji su iz inostranstva došli u posjetu rodnom kraju.



Uporedo sa gradnjom munare keramièari postavljaju ploèice, a radi se i fasada džamije.



Sredstva za obnovu džamije prikupili su mještani, a dio sredstava obezbjedila je Islamska zajednica u BiH. Ukupna vrijednost radova je oko 450.000 KM. Kako su nam kazali Divièani, ove godine bajram namaz æe se klanjati u novoj džamiji.



Podsjeæamo, agresorska vojska je srušila džamiju 1992 i etnièki oèistila ovo mjesto, a 1996 godine vakufsko zemljište je oduzeto od strane opštine Zvornik i dodijeljeno Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Zatim je na mjestu gdje se nekada nalazila džamija bespravno izgraðena pravoslavna crkva. 23.marta 2009.godine crkva je izmještena nadaleko od Divièa.

(Tuzlarije.net)

03-08-2010 at 11:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Nova Kasaba

Otvorena džamija u Novoj Kasabi

Dvije godine nakon postavljanja kamena temeljca džamija u Novoj Kasabi nekoliko dana pred Ramazan i zvanièno je otvorila vrata vjernicima. Sveèanost otvorenja Musa-pašine džamije, sravnjene sa zemljom '93. nakon gotovo 350 godina postojanja privukla je i mlade i stare iz svih krajeva BiH.
Reisu-l-ulema dr Mustafa ef. Ceriæ kazao je da je džamija u Novoj Kasabi jedna od najljepših u BiH te da se nada da æe podstaknuti povratak. Uz dvorište ove džamije odrastao je i jedan od prvih povratnika u Novu Kasabu, Enver Jakuboviæ. Zbog današnjeg proklanjavanja džamije nije krio dobro raspoloženje. Kako da vam objasnim, kaže Jakuboviæ dodajuæi da voli što je džamija obnovljena više nego vlastita kuæa.Sredstava za izgradnju džamije nije nedostajalo, kaže Suljo efendija Sulejmanoviæ, a nije se ni škrtarilo.
Iako džamija u Novoj Kasabi zvanièno okuplja tristotinjak džematlija tokom Ramazana æe u novom zdanju biti mnogo više vjernika.

07-08-2010 at 18:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice