Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:

Ja mislim da je proslost vrlo bitna. Mislim na licnu proslost, bez jasne i zavrsene proslosti tesko je gledati u buducnost. ukoliko u sebi nosimo ne preradjene tragove proslosti, i pokusamo ih zanemariti, svejsno ili nesvjesno, onda i nasa buducnost nece biti dovoljno cista i necemo se moci povezati sa drugima na onaj nacin na koji zelimo.
tesko je ledja okrenuti ne zavrsenim stvarima iz proslosti...



To svakako.

U svakom sluèaju, veæina ljudi je prešla razvojne faze na relativno povoljan naèin, pa bilo bi dobro odvojiti prolazne životne krize od trajnih psihièkih problema.

Moja sugestija, ustvari, znaèi da je bolje naæi neku osobu kojoj možemo vjerovat, s kojom bi sva naša iskustva povezali u neku smislenu cjelinu, pa èak i dodirnuli prošlost, nego živjeti u prošlosti sam i èesto "sagorijevati" u intenzivnim pokušajima "rada na sebi".

Suština konflikta u prošlosti je upravo u tome što smo ostali u njemu, tad je pravi život stao. Tako da je to za nas jedina istina i èesto sve poèinje i završava tu, a sve ostalo prolazna stvar, privremena. Ne vidim drugog naèina da se to proðe nego okrenuti se prema Svijetu.




10-07-2010 at 10:37 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:


To svakako.

U svakom sluèaju, veæina ljudi je prešla razvojne faze na relativno povoljan naèin, pa bilo bi dobro odvojiti prolazne životne krize od trajnih psihièkih problema.

Moja sugestija, ustvari, znaèi da je bolje naæi neku osobu kojoj možemo vjerovat, s kojom bi sva naša iskustva povezali u neku smislenu cjelinu, pa èak i dodirnuli prošlost, nego živjeti u prošlosti sam i èesto "sagorijevati" u intenzivnim pokušajima "rada na sebi".

Suština konflikta u prošlosti je upravo u tome što smo ostali u njemu, tad je pravi život stao. Tako da je to za nas jedina istina i èesto sve poèinje i završava tu, a sve ostalo prolazna stvar, privremena. Ne vidim drugog naèina da se to proðe nego okrenuti se prema Svijetu.







ee pored konflikta to je i sustina i traume, da nas drzi u proslosti, da nas izoluje od drugih i ne dozvoli da gledamo naprijed.

10-07-2010 at 11:18 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:


ee pored konflikta to je i sustina i traume, da nas drzi u proslosti, da nas izoluje od drugih i ne dozvoli da gledamo naprijed.




E onda smo sve rekli. Samo još fali da ovo neko proèita pa da ozdravi

10-07-2010 at 11:36 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:


E onda smo sve rekli. Samo još fali da ovo neko proèita pa da ozdravi



eh kad bi to bilo tako jednostavno prvo se treba suociti sa samim sobom, pa onda se moze ici ka ozdravljenju
10-07-2010 at 11:46 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
laly wrote:


ee pored konflikta to je i sustina i traume, da nas drzi u proslosti, da nas izoluje od drugih i ne dozvoli da gledamo naprijed.



Da, a koliko je èovjek zreo da prepozna da u njemu postoji neki problem konflikta, pa i traume?
Ili to okolina prepoznaje? I koliko je okolina spremna pomoæi, a ne djelovati osvetnièki zbog nekih postupaka osobe koja nije preradila konflikt i koja još uvijek "žvaæe" traumu?


p.s.ordinaciji

[Edited by hurija on 10-07-2010 at 12:23 GMT]
10-07-2010 at 12:21 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
hurija wrote:

Da, a koliko je èovjek zreo da prepozna da u njemu postoji neki problem konflikta, pa i traume?
Ili to okolina prepoznaje? I koliko je okolina spremna pomoæi, a ne djelovati osvetnièki zbog nekih postupaka osobe koja nije preradila konflikt i koja još uvijek "žvaæe" traumu?


p.s.ordinaciji

[Edited by hurija on 10-07-2010 at 12:23 GMT]


Možda bi bilo korisno napomenuti da nema osobe koja nije doživjela konflikt u sebi, drugim rijeèima, rješavanje konflikta ili borba s frustracijama znaèi odrastanje. To je proces praæen ponekad snažnim izljevima bijesa i suza, koji se u veæini sluèajeva završi povoljno i mi idemo dalje.

Nekad se to loše završi iz više razloga, pa osoba ili izgubi sebe i preda svoj život ruke drugom ili se povuèe u sebe distancirajuæi se od svijeta.

Vidimo da je za postojanje stabilne liènosti potrebno ispuniti dva uslova; da dijete/èovjek ima zdravo samopoštovanje i da poštuje Drugog. Kod veæine ljudi postoji blaga oscilacija izmeðu ta dva stanja koja se odvija gotovo neprimjetno. I to bi bila "prosjeèna" osoba. Evo poput nas recimo

Prava okolina (porodica, partner, prijatelji...) za nas bi bila ona koja nas prepoznaje i prihvata bez ostatka. Neko nama znaèajan ko nas pokušava promijeniti u bilo kom smislu možda nije prava "okolina" za nas. A ako u nama vidi i neki veliki grijeh onda je to još manje povoljna atmosfera za nas.





[Edited by flor on 10-07-2010 at 13:27 GMT]
10-07-2010 at 13:25 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
hurija wrote:

Da, a koliko je èovjek zreo da prepozna da u njemu postoji neki problem konflikta, pa i traume?
Ili to okolina prepoznaje? I koliko je okolina spremna pomoæi, a ne djelovati osvetnièki zbog nekih postupaka osobe koja nije preradila konflikt i koja još uvijek "žvaæe" traumu?


p.s.ordinaciji

[Edited by hurija on 10-07-2010 at 12:23 GMT]


sve zavisi od nasih kapaciteta, ponekad treba vremena da osvjestimo sve reakcije - reakcije tijela i duse. pponekad izbjegavamo jer se ne zelimo suociti, a sto ostavlja dublji trag u nama.

e sad okolina, ona primarna je najvaznija jer treba da pruzi podrsku. problem je kad se to ne dogodi, i kada porodica odbacuje takvu osobu ili je ignorise, a ukoliko jos i sama osoba kojima ima problem igonrise ga, onda mozes zamisliti sta se sve moze dogoditi....

porodica, prijatelji trebaju da budu osnovni resurs u prevazilazenju kriza, ali sve opet zavisi i od nas, odnosno koliko cemo im dopustiti da nam pomognu.
10-07-2010 at 14:23 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:
I sta smo zakljucili? Kome treba terapija, a kome ne?


Blesavo al' dobro pitanje.

Žalili se neki roditelji svima kako su im djeca loša, lijena, da su propala itd. Jednog dana odluèe se pomirit' sa zlom sudbinom i da sebi spase ostatak života, pa tako poènu uzimat antidepresive, kako ih djeca ne bi toliko deprimirala.

Nakon nekog vremena djeci je bilo osjetno bolje!



[Edited by flor on 10-07-2010 at 14:56 GMT]
10-07-2010 at 14:53 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:


Blesavo al' dobro pitanje.

Žalili se neki roditelji svima kako su im djeca loša, lijena, da su propala itd. Jednog dana odluèe se pomirit' sa zlom sudbinom i da sebi spase ostatak života, pa tako poènu uzimat antidepresive, kako ih djeca ne bi toliko deprimirala.

Nakon nekog vremena djeci je bilo osjetno bolje!



[Edited by flor on 10-07-2010 at 14:56 GMT]

10-07-2010 at 15:01 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:


Blesavo al' dobro pitanje.

Žalili se neki roditelji svima kako su im djeca loša, lijena, da su propala itd. Jednog dana odluèe se pomirit' sa zlom sudbinom i da sebi spase ostatak života, pa tako poènu uzimat antidepresive, kako ih djeca ne bi toliko deprimirala.

Nakon nekog vremena djeci je bilo osjetno bolje!



[Edited by flor on 10-07-2010 at 14:56 GMT]


potpuno se slazem
10-07-2010 at 15:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice