hurija Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-03-2004 Lokacija: tuzla Odgovori: 15602 IP: Maskiran
|
Re: Re: Psihologija
citat: laly wrote:
pa za traumu kazu da je "zarazna". znaci, svi oni koji su u dodiru sa traumom na neki nacin postaju inficriani sa istom. e sad kako pomoci porodici? kao prvo porodica treba da prihvati da ima takvog clana porodice, a ne da se stidi i izolira. takodje, da ojace svoje veze unutar porodice.... Mislim da u tim slucajevima, bez obizra sto traumatizirani ne zeli strucnu pomoc, clanovi porodice trebaju je traziti kao podrsku za sebe.
Da, to znamo ti, ja, onaj, ovaj..a kako u našem mentalitetu pobijediti taj osjeæaj "poniženosti" da je potrebna pomoæ?
Znam da se jako puno radi na tome, ali nedovoljno javno prièa na koji naèin. Naš sveznajuæi narod to odmah povezuje s "ludošæu i nesposobnošæu" da se bore sa životom.
Kako god, mislim da se malo prièa o ljudima koji trpe, u pravom smislu rijeèi, koji èine blisko okruženje osobama koje imaju problem.
p.s. malo off topic
Prièajuæi o tim stvarima obièno kažem- negdje se ljudi naljute što su presolili ruèak, potraže pomoæ i riješe da to nije tako strašno naš mentalitet "bezgrešnih i merhametli" nije sklon dijeliti bol i priznati da je UVIJEK za nešto potrebna pomoæ druge osobe, na žalost.
|
|
10-07-2010 at 17:20 |
| Ukljuèi u odgovor
|
|
laly Nivo: Forumski doajen Don't Let Me Be Misunderstood
Registriran(a): 19-11-2005 Lokacija: Wudang Odgovori: 39084 IP: Maskiran
|
Re: Re: Psihologija
citat: MelMel wrote:
Ovo tvoje "kako pomoci porodici" me sada podsjeti na jedan slucaj koji nema veze sa ovom temom, a mozda i ima!!
Moja stara skolska prijateljica je imala brata (nadam se da jos uvijek ima) koji je bio hedikepiran fizicki i mentalno od rodjenja. Niko nije ni znao da to dijete postoji, sve dok nisam saznala kroz iglene usi. A zasto nije? Pa zato sto su ga krili ko zmija noge. Nikad to dijete nije vidjelo sunce, nije izaslo napolje da gleda prirodu, da pomiluje macku, psa, ...itd....Znam da su roditelji, narocito sestra bili brizni i svu mogucu njegu mu pruzili....ali...zasto se sve zaustavilo na tome...zasto su se stidili svog clana porodice...da li su sami sebi mogli pomoci ili im je sredina mozda trabala pomoci....Kako god pogledam na tu situaciju, sigurno bi mu zivot bio kvalitetniji da je redovno izvodjen u setnje, na zrak, medju ljude, itd...umjesto sto je bio non-stop zatvoren medju cetiri zida.
ne samo njegov nego i njihov... bili bi slobodni u svakom slucaju, mozes samo zamisliti kako je zivjeti sa takvom tajnom. a kod nas se to cesto desava
|
|
10-07-2010 at 17:21 |
| Ukljuèi u odgovor
|
|
hurija Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-03-2004 Lokacija: tuzla Odgovori: 15602 IP: Maskiran
|
Re: Re: Psihologija
citat: MelMel wrote:
Ovo tvoje "kako pomoci porodici" me sada podsjeti na jedan slucaj koji nema veze sa ovom temom, a mozda i ima!!
Moja stara skolska prijateljica je imala brata (nadam se da jos uvijek ima) koji je bio hedikepiran fizicki i mentalno od rodjenja. Niko nije ni znao da to dijete postoji, sve dok nisam saznala kroz iglene usi. A zasto nije? Pa zato sto su ga krili ko zmija noge. Nikad to dijete nije vidjelo sunce, nije izaslo napolje da gleda prirodu, da pomiluje macku, psa, ...itd....Znam da su roditelji, narocito sestra bili brizni i svu mogucu njegu mu pruzili....ali...zasto se sve zaustavilo na tome...zasto su se stidili svog clana porodice...da li su sami sebi mogli pomoci ili im je sredina mozda trabala pomoci....Kako god pogledam na tu situaciju, sigurno bi mu zivot bio kvalitetniji da je redovno izvodjen u setnje, na zrak, medju ljude, itd...umjesto sto je bio non-stop zatvoren medju cetiri zida.
Pa, eto, rekla bih da je i to dio teme
Iz ove perspektive sigurno je da bi mu život bio neuporedivo kvalitetniji. Onda je to sigurno bio bauk. Maloprije napisah u onom "off topic", a što bi mogao biti komentar na ovo tvoje napisano.
|
|
10-07-2010 at 17:24 |
| Ukljuèi u odgovor
|
|
laly Nivo: Forumski doajen Don't Let Me Be Misunderstood
Registriran(a): 19-11-2005 Lokacija: Wudang Odgovori: 39084 IP: Maskiran
|
Re: Psihologija
citat: hurija wrote:
Da, to znamo ti, ja, onaj, ovaj..a kako u našem mentalitetu pobijediti taj osjeæaj "poniženosti" da je potrebna pomoæ?
Znam da se jako puno radi na tome, ali nedovoljno javno prièa na koji naèin. Naš sveznajuæi narod to odmah povezuje s "ludošæu i nesposobnošæu" da se bore sa životom.
Kako god, mislim da se malo prièa o ljudima koji trpe, u pravom smislu rijeèi, koji èine blisko okruženje osobama koje imaju problem.
p.s. malo off topic
Prièajuæi o tim stvarima obièno kažem- negdje se ljudi naljute što su presolili ruèak, potraže pomoæ i riješe da to nije tako strašno naš mentalitet "bezgrešnih i merhametli" nije sklon dijeliti bol i priznati da je UVIJEK za nešto potrebna pomoæ druge osobe, na žalost.
ma mi imamo problem sto se nas sistem zastite mentalnog zdravlja nije razvijao kako treba u socijlizmu. nakon rata, napravljen je preokret ali tako se malo radi na edukaciji javnosti, a steta... vecina traumatiziranih prvo nudi somatske probleme jer ako njih rijesi smatraju da ce i ostalo sve nestati... e sad malo vise edukacije putem medija pridonjelo bi barem malo razbijanju predrasuda...
[Edited by laly on 10-07-2010 at 17:28 GMT]
|
|
10-07-2010 at 17:26 |
| Ukljuèi u odgovor
|
|
Pregled tema u posljednjih 24 sata Pregled poruka u posljednjih 24 sata (dva dana, sedam, 30 dana) Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata
|