Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
racionalna manjina wrote:

teško æeš motivirati šizofrenog bolesnika da se lijeèi, jer ono što je specifièno za tu bolest je njeno negiranje od strane oboljelog.Pravo na život je najvažnije ljudsko pravo, a ono je ugroženo ako ulicom slobodno hoda bolesnik koji ima halucinacije i sumanute ideje.

ali ces nauciti porodicu da ga ne odbaci, nego da mu pruzi podrsku u lijecenju
11-07-2010 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:

ali ces nauciti porodicu da ga ne odbaci, nego da mu pruzi podrsku u lijecenju

Da,bez podrške porodice lijeèenje je nepotpuno i zato treba nauèiti porodicu kako da se ponaša prema oboljelom, ali kako? Proèitah malo onaj zakon i ne uoèih ni na jednom mjestu da se spominje rad sa porodicom oboljelog kao dio procesa lijeèenja. Slaba fajda je od rada psihijatra ako æe se oboljeli vratiti u prijašnju sredinu u kojoj nije došlo ni do kakvih promjena, jer sredina nosi ogroman dio krivice za stvaranje bolesti kod oboljelog.
12-07-2010 at 10:07 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
racionalna manjina wrote:

Da,bez podrške porodice lijeèenje je nepotpuno i zato treba nauèiti porodicu kako da se ponaša prema oboljelom, ali kako? Proèitah malo onaj zakon i ne uoèih ni na jednom mjestu da se spominje rad sa porodicom oboljelog kao dio procesa lijeèenja. Slaba fajda je od rada psihijatra ako æe se oboljeli vratiti u prijašnju sredinu u kojoj nije došlo ni do kakvih promjena, jer sredina nosi ogroman dio krivice za stvaranje bolesti kod oboljelog.

pa ne mora sve zapocinjati i zavrsavati na psihijatriji srecom, danas u nasem drustvu postoje razlicita udruznja za razlicite oblike bolesti, otverena kako za oboljele tako i za njihove clanove porodica. taj vid self podrske je vrlo bitan, jer kroz razmjenu iskustva uce se kako se nositi sa bolesu i oboljelim. a svi su tako povezani i pomazu jedni drugima, ukoliko nekome od njih treba i strucna pomoc, ostali clanovi to znaju prepoznati i preporuciti
12-07-2010 at 10:13 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Ako se smijem ukljuèiti, želim reæi da je sama namjera da se nekome pomogne veæ pomoæ sama po sebi. Meðutim, problem može nastati, pogotovo u "savjetodavnom" radu kad se to veæ šematski radi godinama.

Bojim se da se takvim stereotipnim pristupima, kakve obièno imaju veæina udruženja i organizacija, o psihijatriji i da ne govorim, samo stvaraju SUGESTIBILNI pacijenti i njihove porodice.

Jednostavnije reèeno, ako radiš kako ti ja kažem biæe ti bolje. Znaèi, ako me uèe da vrednujem svoju liènost i kada se ne mogu tako osjeæati, kada ne mogu živjeti u skladu s tim ''ego-idealom'', osjeæat æu se loše- posramljeno, krivo, tjeskobno. Ne preostaje mi ništa drugo nego da se pravim da mi je bolje, kako se ne bi i psihijatar ljutio na mene ili neko iz udruženja.

12-07-2010 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:
ukoliko nekome od njih treba i strucna pomoc, ostali clanovi to znaju prepoznati i preporuciti

Preporuka bi tebala postati obaveza i onda bi se nešto moglo i poboljšati ( govorim o teškim duševnim poremeæajima). Bez lijeèenja èlanova uže obitelji teško psihièkog oboljelog bolesnika bolesnik nema velike šanse za potpunije izlijeèenje.
12-07-2010 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

Jednostavnije reèeno, ako radiš kako ti ja kažem biæe ti bolje.


Pa mora neko i savjete dijeliti, ili to ili im oboljelom i njegovoj porodici dijeliti knjige pa da se sami edukuju
12-07-2010 at 10:29 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
flor wrote:
Ako se smijem ukljuèiti, želim reæi da je sama namjera da se nekome pomogne veæ pomoæ sama po sebi. Meðutim, problem može nastati, pogotovo u "savjetodavnom" radu kad se to veæ šematski radi godinama.

Bojim se da se takvim stereotipnim pristupima, kakve obièno imaju veæina udruženja i organizacija, o psihijatriji i da ne govorim, samo stvaraju SUGESTIBILNI pacijenti i njihove porodice.

Jednostavnije reèeno, ako radiš kako ti ja kažem biæe ti bolje. Znaèi, ako me uèe da vrednujem svoju liènost i kada se ne mogu tako osjeæati, kada ne mogu živjeti u skladu s tim ''ego-idealom'', osjeæat æu se loše- posramljeno, krivo, tjeskobno. Ne preostaje mi ništa drugo nego da se pravim da mi je bolje, kako se ne bi i psihijatar ljutio na mene ili neko iz udruženja.



u pravu si... samo ja nekadkonisam razmisljale iz te perspektive, nekako vise se oslanjam na ono da mi moramo spoznati sta nam treba... a fakat se desava i ovako kako si ti rekao

[Edited by laly on 12-07-2010 at 10:34 GMT]
12-07-2010 at 10:32 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
racionalna manjina wrote:

Pa mora neko i savjete dijeliti, ili to ili im oboljelom i njegovoj porodici dijeliti knjige pa da se sami edukuju


Evo jedna Jungova pametna dok nije zapao u teže probleme i pisao teško shvatljive tekstove

- Ako lijecnik zeli voditi nekoga ili pratiti ga dio puta, mora suosjecati s psihom te osobe. Nikada ne moze su-osjecati ako daje svoje misljenje i stavove. Nema razlike da li svoje stavove oblikuje u rijeci ili ih zadrzava za sebe. Osjecaj dolazi tek kroz objektivnost bez predrasuda. To je kvaliteta covjecnosti - vrsta dubokog postovanja prema cinjenicama, prema covjeku koji zbog njih trpi i prema zagonetki zivota toga covjeka...

Inaèe, ako govorimo o teškim duševnim bolesnicima koje spominješ, složio bi se da se zakonski to mora bolje riješiti.

12-07-2010 at 10:34 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

- Ako lijecnik zeli voditi nekoga ili pratiti ga dio puta, mora suosjecati s psihom te osobe. Nikada ne moze su-osjecati ako daje svoje misljenje i stavove.


Po ovome zadatak lijeènika se ne razlikuje od uloge sveæenika Ja mislim da je impotencija psihoterapije koja je trenutno prisutna, rezultat baš te želje za nemješanjem u život oboljelog i puštanje bolesniku da sam pronalazi odgovore
12-07-2010 at 10:49 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
racionalna manjina wrote:

Po ovome zadatak lijeènika se ne razlikuje od uloge sveæenika Ja mislim da je impotencija psihoterapije koja je trenutno prisutna, rezultat baš te želje za nemješanjem u život oboljelog i puštanje bolesniku da sam pronalazi odgovore

da li ti volis da ti se kaze sta treba i kako treba da radis uzivotu?

[Edited by laly on 12-07-2010 at 10:54 GMT]
12-07-2010 at 10:53 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice