Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:
Pimjetila sam da ti je ovo uvijek argument kad ti se misljenje razlikuje od tudjeg. Ja se ovdje zaustavljam.

jesi li? dobro je...

ja znam da su moji postovi obicno jako dugi, pa ljudima mrsko citat, nego kontaju da mogu "skim" i da ce shvatit, zbog toga uvijek nastojim da podsjetim na ono sto se lako zaboravi...

kao sto ti primjeti ovo, tako i ja mogu da primjetim da kada pozovem na detaljnije citanje, mnogi odmah odustanu (mozda svjesni da su nesto propustili)

19-05-2011 at 16:35 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:

Ni jedna drzavna skola koja po svojim hodnicima ima okacene religiozne simbole meni nece biti draga

a jesi li ti sigurna da je ta slika o "hodnicima" baš takva kakvu si je ti percipirala...Ja mišljenjenje mogu i promjeniti ,ali tek kada nešto vidim svojim oèima,kad svjedoèim postojanju segregacije i kada mi neko objasni zašto su u svim ostalim "državnim" školama u 97 % zaposleni samo ljudi bošnjaèke nacionalnosti.O rukovodnom kadru tih škola da i ne govorimo.Cijenim tvoje drugaèije mišljenje,a o "vrijeðanju" nekom drugom prilikom,ako je bude...



[Edited by soraya on 19-05-2011 at 17:00 GMT]
19-05-2011 at 16:46 | Ukljuèi u odgovor
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Lokacija: tz
Odgovori: 878
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

Imam klinca od dvije godine i ne bih znao kako da se postavim po ovom pitanju kada dodje vrijeme da krene u skolu.Prvo pocev od izmjesanosti roditelja mu ,pa do djedova ,baba,nena itd ne bih znao gdje da ga upisem ali to je manje bitno,bitnije je da mu jedino mogu reci da kao vjernik u danasnjoj BiH moze postati dobar biznismen ako odluci profesionaalno se baviti vjerom moze ocekivati zlatne stolice,BMW-a,Armani odjela,Versace cvike a ako pozeli nekada krasti i ubijati nece ga niko krivicno ganjati u zemlji Bosni a bogami i Hercegovini....Ako ne bude mogao naci posao samo neka ode kod popa ili imama Oni ce ga uvezati sa strankom i posao je tu.
itd itd itd,svaka cast ljudima koji pokusavaju djeci kroz vjeru unijeti duhovnost ,covjekoljublje i dati nadu zbog cega i sama vjera postoji ali u zemlji Bosni je malo takvih a vise zeljnih ovozemaljskih uzivanja i moci nad narodom.

19-05-2011 at 18:10 | Ukljuèi u odgovor
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Lokacija: tz
Odgovori: 878
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:


Uradit ces onako kako ti vlastita moralna nacela nalazu. Zar ne?

Ma pazi religije u BiH su stare vijekovima i dio su autenticnog multikulturalnog miljea kakav je rijedak u svijetu.Dok se danas mnoge drzave smatraju multietnickim zadnjih 50 godina BiH je to bila zadnjih 700,ali govorim o postkomunistickim vjerskim poglavarima u ovoj zemlji kojima je cilj samo privuci sto vise vjernika i uzivati o ovozemaljskim carima zivota a ne njegovati duh i tradiciju istorije religija njihovih predaka.
19-05-2011 at 18:35 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

"Koristiti ukidanje diskriminacije u obrazovanom procesu da bi se zagovaralo rušenje ustavnog poretka je neprihvatljivo u svakom civilizovanom društvu. Takoðer, SDP najoštrije osuðuje napade na liènost ministra obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo, dr. Emira Suljagiæa, koji dolaze od strane razlièitih krugova, ukljuèujuæi i vjerske zajednice, u Bosni i Hercegovini", istièu u obraæanju javnosti.

Stav SDP-a je da je pozivanje na javni linè, nasilje i rušenje ustavnog poretka zloupotreba slobode govora koja je nedopustiva u civilizovanoj debati i zahtijeva osudu od strane svih aktera u demokratskom procesu.

"Posebno, smatramo da su optužbe da se 'od Sarajeva pravi nova Srebrenica' toliko neprimjerene da zaslužuju samo prezir i najviše govore same za sebe i o onome ko ih propagira ili u njih vjeruje. Ministar Suljagiæ spada u najèasnije dužnosnike koji predstavljaju svoj narod kao i SDP u cjelini, te besprizorni napadi na njega kroz obraèun sa njegovim porijeklom, liènom tragedijom i porodicom predstavljaju ogledalo onih koji to èine", tvrde iz SDP-a.
----------------------------------------
zar nije ovaj suljagic i sam iz srebrenice??wtf
e k**** cemo mi ikad u evropu.

19-05-2011 at 21:23 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
primus inter pares wrote:
"Koristiti ukidanje diskriminacije u obrazovanom procesu da bi se zagovaralo rušenje ustavnog poretka je neprihvatljivo u svakom civilizovanom društvu. Takoðer, SDP najoštrije osuðuje napade na liènost ministra obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo, dr. Emira Suljagiæa, koji dolaze od strane razlièitih krugova, ukljuèujuæi i vjerske zajednice, u Bosni i Hercegovini", istièu u obraæanju javnosti.

Stav SDP-a je da je pozivanje na javni linè, nasilje i rušenje ustavnog poretka zloupotreba slobode govora koja je nedopustiva u civilizovanoj debati i zahtijeva osudu od strane svih aktera u demokratskom procesu.

"Posebno, smatramo da su optužbe da se 'od Sarajeva pravi nova Srebrenica' toliko neprimjerene da zaslužuju samo prezir i najviše govore same za sebe i o onome ko ih propagira ili u njih vjeruje. Ministar Suljagiæ spada u najèasnije dužnosnike koji predstavljaju svoj narod kao i SDP u cjelini, te besprizorni napadi na njega kroz obraèun sa njegovim porijeklom, liènom tragedijom i porodicom predstavljaju ogledalo onih koji to èine", tvrde iz SDP-a.
----------------------------------------
zar nije ovaj suljagic i sam iz srebrenice??wtf
e k**** cemo mi ikad u evropu.

Jeste iz Srebrenice je,mislim da je ostao bez 13 èlanova bliže familije u srebrenièkom Genocidu.
Pa je baš degutantno da mu fetve šalje neko ko iz nje nije ,nije žrtva i gradi politièku karijeru upravo na Genocidu
19-05-2011 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

Dakle!
"Ministar ukida vjeronauku"
Meni nije mrsko brisat sve što nema veze s temom (više-manje).
Lièna prepucavanja molom vas ostavite za PP

I komentari tipa ;hanka bez napisane ijedne rijeèi vezane za TEMU biæe brisane.
Nije mi mrsko i ova tem æe živjeti htjeli vi to ili ne i na njoj æe se kontruktivno diskutovati kao i do sada
Nije mi mrsko brisati
I jesam li napisao da mi nije mrsko brisati SVE ŠTO NEMA VEZE S TEMOM
Ako nisam molim da mi oprostite

19-05-2011 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

i sta sad,sad sam i sam zbunjen?wtf.
jel bosnjak samo ako si vjernik,il si bosnjak po vjeroispovijesti?
i kakvi ba komunisti ljudi odavno pomrli.ne mijesajte babe i zabe?
ako si ateista ne mora znacit da si komunista,al pitanje je da l si i bosnjak?il srbin il hrvat?

19-05-2011 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

i jopet,nije da ministar ukida vjeronauk,nego izbacuje ocjene iz prosjeka.

19-05-2011 at 21:56 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

Protiv diskriminacije djece u školama
Suljagiæ uradio ono što OSCE zahtijeva od 2004.

Kantonalnom ministru obrazovanja Emiru Suljagiæu stavljeno je, izmeðu ostalog, na teret da je odlukom o prebacivanju ocjena iz vjeronauke u opisne prekršio zakon, meðutim, uvidom u dokumenta OSCE iz 2004. godine potpuno je jasno da su zapravo Suljagiæevi prethodnici izignorisali zakon i oglušili se o zahtjev OSCE.

Naime, još 2004. godine direktor Odjela za obrazovanje Misije OSCE u BiH, Lars Ake Stahl uputio je pismo entitetskim, kantonalnim i ministarstvu obrazovanja Distrihta Brèko, u kojem navodi da se ubrajanjem ocjene iz vjeronauke u ukupni prosjek vrši diskriminacija prema djeci koja ne pohaðaju vjeronauku.

"Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH ("Službeni Glasnik Bosne i Hercegovine", broj 18/03) uspostavio je princip nediskriminacije uèenika, koji ne žele pohaðati navedene èasove iz vjerskih, nacionalnih, kulturnih ili drugin razloga. Naime, èlan 9, paragraf 2 Okvirnog zakona odreðuje da "uèenici koji ne žele pohaðati vjeronauku neæe ni na koji naèin biti dovedeni u nepovoljan položaj u odnosu na druge uèenike". Ova je odredba isto tako poslije ugraðena u zakone Republike Srpske, Kantona i Brèko Distrikta u BiH. Imajuæi u vidu gore navedeno, želimo ponovo napomenuti potrebu da se osigura sprovoðenje ovih važnih odredaba od strane: svih obrazovnih vlasti i institucija u BiH. Nediskriminacija uèenike koji trenutno ne pohaðaju ili nisu ranije pohaðali èasove vjeronauke treba biti princip koji æe se primjenjivati širom BiH, ali isto tako prilikom njegove primjene, potreban je individualan pristup, zbog specifiènih situacija u kojima se ovi uèenici mogu nalaziti", navodi se u pismu OSCE.

Dalje se navodi da uèenici koji ponaðaju èasove vjeronauke dobijaju ocjene, koje se onda raèunaju u prosjek ocjena èime utièu na njihove šanse za upis na sljedeæi nivo obrazovanja, što je bio i jedan od Suljagiæevih argumenata prilikom obrazlaganja odluke.

"Ovo može uzrokovati nepovoljnu situaciju za one uèenike koji nisu pohaðali, o time ni dobili ocjene iz vjeronauke. Zbog toga, obrazovne institucije trebaju uložiti sve napore prilikom upisivanja da se ne vrši diskriminacija prema uèenicima istih akademskih dostignuæa, iskljuèivo na osnovu njihove ocjene iz vjeronauke. Drugim rijeèima, gdje god se uèenici na bilo koji naèin takmièe za mijesta ili nagrade (ukljuèujuæi nagrade poput "uèenike godine" ili nagrade za druga akdemska dostignuæa) treba voditi raèuna prilikom razmatranja njihovih ocjena da bi se izbjegla bilo kakva prednost za uèenike koji su pohaðali nastavu vjeronauke, time što bi njihove осјeпе iz vjeronauke bile zastupljene u opštem prosjeku ocjena", istaknuto je u pismu OSCE.

Obrazovne institucije bi, prema navodima Larsa Akea Stahla, trebale osigurati da se uèenicima koji ne pohaðaju èasove vjeronauke ponudi alternativa, li u obliku drugog predmeta ili drugih aktivnosti, koje bi oni imali u vrijeme kada drugi uèenici pohaðaju èasove vjeronauke.

"To možete uzeti u obzir, gdje god je moguæe i u sluèajevima kada druge èasove i (ili) aktivnosti nije moguæe održavati; èasovi vjeronauke se mogu održavati na kraju školskog dana, tako da uèenici koj su izabrali da ne pohaðaju ove èasove mogu iæi kuæi. Ja sam ubljeðen da æete se Vi, kao ministar obrazovanja u BiH posvetiti tome da se u potpunosti sprovedu ovi principi nediskriminacije i da æete u ovom smislu dati odgovarajuæe instrukcije obrazovrim institucijama na Vašem podruèju odgovornosti", piše u pismu koje potpisuje tadašnji direktor Odjela za obrazovanje Misije OSCE za BiH.

Nakon što se tadašnji minstar obrazovanja Kantona Sarajevo, Emir Turkušiæ, oglušio o zahtjev OSCE, i odbio implementirati veæ postojeæe odredbe zakona te nastavio diskriminaciju djece u školama, 2008. godine je nasljednik Larsa Akea Stahla, Claude Kieffer, uputio pismo tadašnjem ministru Safetu Keši sa molbom da implementira odluku u Kantonu Sarajevo.

"Zadovoljstvo mi je poslati Vam kopiju pisma koje je moj prethodnik poslao Vašem prethodniku u septembru 2004. godine koje nažalost nije izazvalo nikakav efekat u Kantonu Sarajevo. Predmet ovog pisma su ustavi za predstojeæi upis uèenika u srednje škole Kantona Sarajevo, koji su vezani m ocjene ostvarene na èasovima vjeronauke i zakonske propise iz kantonalnoj zakonodavstva. Predloženo rješenje još uvijek stoji i bili bismo Vam zahvalni ukoliko biste izdali odgovarajuæe instrukcije koje osiguravaju primjenu ovih propisa u cijelom Kantonu", navodi se u pismu Kieffera na koje se oglušio i Kešo.

Iz dokumenata je vidljivo da je ministar Emir Suljagiæ uradio ono što OSCE traži veæ punih sedam godina. U prilogu se nalaze originalno pismo i prevodi pisama tadašnjih direktora Odjela za obrazovanje Misije OSCE u BiH.

19-05-2011 at 22:10 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 27
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice