Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
rainbow
Nivo: Forumski vuk
:2h :2h :2h

Registriran(a): 21-04-2009
Odgovori: 543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Evanðelje po Barnabasu ruši kršæanstvo

citat:
arnie wrote:
stara ali uvijek dobra vijest,
mislim da vec imamo temu po istoj materiji,
u svakom slucaju ovo je bilo neizbjezno otkrice koje bi i trebalo dati odgovore na neka vijekovna pitanja,
i svakako inetresantan stav naseg sugovornika


nije to samo moj "stav" ...
26-05-2012 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Prijatelju padom krsscanstva pada i Islam ...
Malo razmisli..zluradost je opasna.u."covjece sjeti se ko si i od cega si "
iz haosa do reda

27-05-2012 at 19:10 | Ukljuèi u odgovor
rainbow
Nivo: Forumski vuk
:2h :2h :2h

Registriran(a): 21-04-2009
Odgovori: 543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Dakle,meni nije trebalo "mjesto za religijske rasprave" meni je trebala tema koju sam otvorio,a koja je usko vezana za crkvu Bosansku,istinsko slijedjenje Isa-inog ucenja (Isusovog) te "fenomen" prelaska na islam.

Ali to ocito nije moguce ovdje na ovom forumu iz "ko zna kojih razloga"?

Pitm se cemu onda uopste sluzi forum,sa podforumima, osim da otvarate "kafanchure"?

27-05-2012 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
rainbow
Nivo: Forumski vuk
:2h :2h :2h

Registriran(a): 21-04-2009
Odgovori: 543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

forum je i onako umro,skup ljudske bijede slabog intelekta.Jos ovako zatvarajte otvorene teme i daleko ce te dogurati.

ps

ne zelim vjerovati da je ovo ukidanje teme imalo neki drugi cilj...

27-05-2012 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Tema jee fenomenalna, ali da neko pise o ovoj temi treba da dobro nauci i sve religije .Gadanj podatcima je opasno ...ako je istina sto se pise osta judaizam jedina vjera..procitaj zivot Muhameda pegambera a onda nadi stari zavjet u bibliji i procitaj price Davidove pa ti mozda bude jasnije..a i lpitanja...ako smijem...zasto se bog sam persira...znaci li ti to sta...cuj bog se sakrio od Adama..znaci li to da je i bog smrtan...sad budi Lasice

Ordus novus seclorum

28-05-2012 at 01:55 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

549 godina od kada je Mehmed II Fatih franjevcima izdao Ahdnamu


U ponedjeljak, 28. maja navršit æe se taèno 549 godina od kada je sultan Mehmed II Fatih, nakon osvajanja Bosne 1463. godine, bosanskim franjevcima na polju Milodražu kod Kiseljaka izdao èuvenu Ahdnamu.

Po mnogima, najstariji dokument o ljudskim pravima u historiji i danas se èuva u Franjevaèkom samostanu u Fojnici.

Iako je u Bosni i Hercegovini teško postiæi saglasnost oko bilo èega, svi su jedinstveni u ocjenama da je Ahdnama bila dokument koji je uistinu garantirao najosnovnija prava nemuslimanima u osvojenoj zemlji.

Izdavanju Ahdname prethodio je èuveni govor gvardijana Bosanske franjevaèke kustodije fra Anðela Zvizdoviæa, u kojem je on od sultana Mehmeda II Fatiha zatražio garanciju života i slobodu ispovijedanja vjere za katolike, obeæavši mu pri tome da æe
biti “poštovan kao bosanski kraljevi”. U znak poštovanja, sultan je svojim plaštom ogrnuo fra Anðela.

Ugledni profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu prof. dr. Enver Imamoviæ kaže da je Ahdnama èuveni dokument, koji je po širini svoje poruke znaèajna ne samo za BiH, veæ i za Evropu i cijeli svijet. Svi dokumenti, napominje on, govore da je Ahdnama bila maksimalno poštivana.

“Zahvaljujuæi Ahdnami kršæanstvo, odnosno katolicizam su na ovim prostorima ostali do današnjih dana. To je prvi poznati dokument u historiji Evrope u kojem je jedan vladar kao predstavnik svoje vjere, u ovom sluèaju islama, predstavnicima druge vjere dao jamstva za život, slobodu vjeroispovijesti i svih oblika vjerskog djelovanja na podruèju današnje BiH”, smatra profesor Imamoviæ.

Radi boljeg razumijevanja važnosti Ahdname, profesor Imamoviæ istièe da je ona nastala èak 500 godina prije Opæe deklaracija o ljudskim pravima 1948. godine.

“Bosna je zahvaljujuæi Ahdnami postala preteèa tolerancije vjera u svijetu. Spomenutim dokumentom sultan Mehmed II Fatih je praktièno pokazao gest tolerancije i to u istom trenutku dok se Muslimani proganjaju i kolju inkvizicijom u katolièkoj Španiji. Vrlo važan je kontekst nastanka tog dokumenta”, naglašava on.

Predsjednik Hrvatskog narodnog vijeæa, fra Luka Markešiæ tvrdi da se 28. maja 1463. godine dogodio važan susret jednog sultana i jednog fratra u središtu Bosne.

“Po tom dogovoru, ugovoru, po toj Povelji slobode, kako je mi, takoðer, zovemo, katolicima u Bosni je omoguæeno ispovijedanje vjere. To bi trebao biti dobar temelj za saradnju ljudi razlièitih po svojoj vjeri, naciji, pa i svojoj kulturi.

Kao takva, Ahdnama se može uvrstiti u red sliènih povelja koje su u meðunarodnim okvirima znamenite. U tom sluèaju BiH može biti primjer dobre suradnje ljudi koji se meðusobno razlikuju.

Ahdnama nam pokazuje da je moguæ zajednièki život. Ona je poziv da mi danas izgraðujemo nešto što je u davnoj prošlosti bilo moguæe. Zato je Ahdnama uvijek aktualna, posebno u ovo poratno vrijeme”, istakao je fra Luka Markešiæ.

Tekst Ahdname sultana Mehmeda II Fatiha

“Ja sam sultan Mehmed han, neka je poznato svima, uopæe od prostog puka kao i odjeljenjima, ova moja vlastodržeæa povelja, kojom bosanskim sveæenicima ukazujem veliku pažnju, te zapovijedam: spomenutim i njihovim ne smije biti smetnje ni pritiska, neka se smjeste u svojim bogomoljama, te kako od uzvišene moje strane, tako od mojih vezira, niti od mojih podèinjenih, niti od mojih podanika – raje niti od svega stanovništva cjelokupne moje države spomenutim nitko se ne smije miješati u njihove stvari niti ih napadati, ni vrijeðati ni njih ni njihov život, njihov imetak ni njihove bogomolje.

Takoðer iz tuðine osobito u moju državu dovoditi ljude dozvoljava im se. Stoga spomenutim izdajem moju uzvišenu zapovijed u kojoj im posveæujem svoju brigu i pažnju, te se kunem teškom zakletvom: Stvoriteljem i gospodarom zemlje i nebesa, sa sedam musafa sa velikim Božijim Poslanikom (Muhamedom) i sa 124.000 pejgambera i sa sabljom koju pašem, da ovim što je napisano nikoje lice ne smije se suprotstaviti dok (Franjevci) služe meni i mojoj zapovijesti budu pokorni.“

28-05-2012 at 06:52 | Ukljuèi u odgovor
rainbow
Nivo: Forumski vuk
:2h :2h :2h

Registriran(a): 21-04-2009
Odgovori: 543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
arnie wrote:
549 godina od kada je Mehmed II Fatih franjevcima izdao Ahdnamu


U ponedjeljak, 28. maja navršit æe se taèno 549 godina od kada je sultan Mehmed II Fatih, nakon osvajanja Bosne 1463. godine, bosanskim franjevcima na polju Milodražu kod Kiseljaka izdao èuvenu Ahdnamu.

Po mnogima, najstariji dokument o ljudskim pravima u historiji i danas se èuva u Franjevaèkom samostanu u Fojnici.

Iako je u Bosni i Hercegovini teško postiæi saglasnost oko bilo èega, svi su jedinstveni u ocjenama da je Ahdnama bila dokument koji je uistinu garantirao najosnovnija prava nemuslimanima u osvojenoj zemlji.

Izdavanju Ahdname prethodio je èuveni govor gvardijana Bosanske franjevaèke kustodije fra Anðela Zvizdoviæa, u kojem je on od sultana Mehmeda II Fatiha zatražio garanciju života i slobodu ispovijedanja vjere za katolike, obeæavši mu pri tome da æe
biti “poštovan kao bosanski kraljevi”. U znak poštovanja, sultan je svojim plaštom ogrnuo fra Anðela.

Ugledni profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu prof. dr. Enver Imamoviæ kaže da je Ahdnama èuveni dokument, koji je po širini svoje poruke znaèajna ne samo za BiH, veæ i za Evropu i cijeli svijet. Svi dokumenti, napominje on, govore da je Ahdnama bila maksimalno poštivana.

“Zahvaljujuæi Ahdnami kršæanstvo, odnosno katolicizam su na ovim prostorima ostali do današnjih dana. To je prvi poznati dokument u historiji Evrope u kojem je jedan vladar kao predstavnik svoje vjere, u ovom sluèaju islama, predstavnicima druge vjere dao jamstva za život, slobodu vjeroispovijesti i svih oblika vjerskog djelovanja na podruèju današnje BiH”, smatra profesor Imamoviæ.

Radi boljeg razumijevanja važnosti Ahdname, profesor Imamoviæ istièe da je ona nastala èak 500 godina prije Opæe deklaracija o ljudskim pravima 1948. godine.

“Bosna je zahvaljujuæi Ahdnami postala preteèa tolerancije vjera u svijetu. Spomenutim dokumentom sultan Mehmed II Fatih je praktièno pokazao gest tolerancije i to u istom trenutku dok se Muslimani proganjaju i kolju inkvizicijom u katolièkoj Španiji. Vrlo važan je kontekst nastanka tog dokumenta”, naglašava on.

Predsjednik Hrvatskog narodnog vijeæa, fra Luka Markešiæ tvrdi da se 28. maja 1463. godine dogodio važan susret jednog sultana i jednog fratra u središtu Bosne.

“Po tom dogovoru, ugovoru, po toj Povelji slobode, kako je mi, takoðer, zovemo, katolicima u Bosni je omoguæeno ispovijedanje vjere. To bi trebao biti dobar temelj za saradnju ljudi razlièitih po svojoj vjeri, naciji, pa i svojoj kulturi.

Kao takva, Ahdnama se može uvrstiti u red sliènih povelja koje su u meðunarodnim okvirima znamenite. U tom sluèaju BiH može biti primjer dobre suradnje ljudi koji se meðusobno razlikuju.

Ahdnama nam pokazuje da je moguæ zajednièki život. Ona je poziv da mi danas izgraðujemo nešto što je u davnoj prošlosti bilo moguæe. Zato je Ahdnama uvijek aktualna, posebno u ovo poratno vrijeme”, istakao je fra Luka Markešiæ.

Tekst Ahdname sultana Mehmeda II Fatiha

“Ja sam sultan Mehmed han, neka je poznato svima, uopæe od prostog puka kao i odjeljenjima, ova moja vlastodržeæa povelja, kojom bosanskim sveæenicima ukazujem veliku pažnju, te zapovijedam: spomenutim i njihovim ne smije biti smetnje ni pritiska, neka se smjeste u svojim bogomoljama, te kako od uzvišene moje strane, tako od mojih vezira, niti od mojih podèinjenih, niti od mojih podanika – raje niti od svega stanovništva cjelokupne moje države spomenutim nitko se ne smije miješati u njihove stvari niti ih napadati, ni vrijeðati ni njih ni njihov život, njihov imetak ni njihove bogomolje.

Takoðer iz tuðine osobito u moju državu dovoditi ljude dozvoljava im se. Stoga spomenutim izdajem moju uzvišenu zapovijed u kojoj im posveæujem svoju brigu i pažnju, te se kunem teškom zakletvom: Stvoriteljem i gospodarom zemlje i nebesa, sa sedam musafa sa velikim Božijim Poslanikom (Muhamedom) i sa 124.000 pejgambera i sa sabljom koju pašem, da ovim što je napisano nikoje lice ne smije se suprotstaviti dok (Franjevci) služe meni i mojoj zapovijesti budu pokorni.“




Da prvi poznati dokument u historiji Europe,a prije slican su krscani dobili od Salahadina kada im je postedio zivote i pored krvavog krizarskog genocida i dozvolio da napuste Jerusalem.

Inace Islam obavezuje pruzanje zastite krscanima iako se zna i u kuranu spominje "da su zalutali" dakle da ne slijede Isa-ine (Isusove) UPUTE ONAKO KAKO JE ON TO GOVORIO.

Istinski sljedbenici Isa-ini su bili paterani,odnosno Crkva Bosanska,ali su pobijeni u nevjerovatnom genocidu od strane Vatikana.Jedini prezivjeli su zpravo Bosnjaci ,nesto Albanaca kao i ostalih na Blkanu i malim djelom u ostatku europe,a koji su po dolasku Islama definitivno "prodisali" nasavsi se u onome sto im je Isa zpravo govorio

Cifra o broju pobijenih od strane vatikana kao i od strane istocne crkve je preko 1000 000 ljudi,istinskih isusovih sljebenika a u zadnje vrijeme sve se vise cuje cifra od 10 000 000

Onda nikome ne treba da bude cudno zasto Vatikan krije nase porijeklo i zasto mi Bosnjaci nista ne znamo o svojoj slavnoj historiji ,vec smo prepusteni srbima i hrvatima da se izivljavaju nad nama
28-05-2012 at 14:57 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Vejsel kao i uobicajeno lupajuci reporter...da li si ikad cuo za Bogumile i koju su povrsinu zauzimali na balkanu...preporucujem da malo se vise informises o temi koju otvaras i da rijecnik prilagodis vremenu u kojem zivis a ne rijecniku mrznje i ponizavanja ostalih konfesija..Chao ab Ordu
/mi znamo tajnu .../

28-05-2012 at 16:41 | Ukljuèi u odgovor
rainbow
Nivo: Forumski vuk
:2h :2h :2h

Registriran(a): 21-04-2009
Odgovori: 543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Postavlja se ponovo pitanje tumacenja simbola na steccima?To jos niko valjano nije uradio!Zasto?Zato sto ce otkriti istinu!Ono sto mozemo primjetiti jeste cinjenica da slicne simbole imamo na starim Bosnjacko-muslimanskim nisanima.I ono sto je bitno,jeste cinjenica da su najcesci simboli spirale,polumjesec,cvijet ili zvijezda.To su "BOZIJI SIMBOLI" a cvijet,odnosno zvijezda i polumjesec odnosno spirale simbolicno predstavljaju "galaksiju" odnosno predstavljaju "zlatni rez" - matematicku proporciju pomocu koje je konstruisan citav univerzum od mikrokosmosa do makrokosmosa

Obratite paznju na "spiralu" u cvijetu-takve spirale su na steccima,simbolicno predstavljaju "zlatni rez"...takve spirale su na ranim Bosnjacko-muslimanskim nadgrobnim spomenicima



i kada krenesCrkve Bosanske od bosanskog stecka i spirala na steccima preko starih Bosnjacko-muslimanskih spomenika sa spiralama ,



kada shvatis da je zlatni rez u osnovi svake cestice i da gradi nas prelijepi Univerzum od mikrokosmosa do makrokosmosa .A onda, poslije toga, u svojim mislima mozes otici do Dzamija i munara i shvatiti da je u svakoj munari "zlatni rez" u vidu spiralnih stepenica...




Da se oko Kuba (Kjabe) u meki vjernici zarotiraju u vidu spirale zlatnog reza i da sama Kjaba cuva tajnu zlatnog reza...





Pametnom dosta i svakako da ces shvatiti zasto su Bosnjaci,jedini prezivjeli sljedbenici istinskog Isa_inog (Isusovog) ucenja, uzeli Islam a toliko se opirali i Vatikanu,krizarima,inkviziciji i istocnoj crkvi...





[Edited by rainbow on 28-05-2012 at 17:18 GMT]




molim vas da stavljate manje slike

[Edited by Aidatuzla on 29-05-2012 at 08:32 GMT]

28-05-2012 at 17:16 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

AVE!
pa da poÆnemo
kazes:"dakle istinska knjiga ,knjiga Crkve Bosanske i vjera u Bozijeg Poslanika Isa koji je najavio Muhameda
sto je direktan dokaz razloga prelaska Bosnjaka i (ostalih rijetkih prezivjelih pripadnika ISTINSKE VJERE) na Islam

moze dubravko i vatikanski placenici da arlaucu do sutra,istina je ipak samo jedna i kad tad (i pored lomaca i silnih krizarskih ratova) ispliva na povrsinu "

1.dakle istinska knjiga,po cemu,od koga,kako ti znas prije svega?ko si TI da kazes sta je istinsko a sta lazno?..dje su ti dokazi?i po cemu je ova knjiga vaznija i vjerodostojnija od ijedne druge vjerske knjige?to je vec pitane metafizike,vjerujes il ne vjerujes,naravno bez konkretnih dokaza...
2.kako znas da je to knjiga crkve bosanske?ima li ijedan autoritet iz ove oblasti da je to bar natuknuo?
odakle tebi ova informacija,iz preve ruke,ili si je pokupio putem agencijskih vijesti?i on nije isa nego isus...
ako kontas ako ne kontas,samo ti vici onda isa..
3.koji direktan prelaz bosnjaka?kojih bosnjaka?tada se nisu zvali bosnjaci?sta je za tebe dovboljan dokaz?jeli samo teza koja ide u prilog tvojim tvrdnjama ili pak nesto zvanicno potvrdjeno od autoriteta i institucija iz te oblasti?sta je po tebi dovoljan autoritet?iranska agencija?internet?rekla kazala?metadon?
4.mozes li nam onda malo pojasnit ovaj pojam ISTINSKE VJERE? sta ej to istinska a sta lazna vjera?jerbo isus je bio rabi,jevrejski ucitelj... splet okolnosti istorijskih/historijskih/povijesnih uticao je na formiranje krscanstva,i ko si ti da to nijeces i opovrgavas?
5.dubravko i vatikanski placeniciwtf?razumijes li ti uopste sta ti pises?il iz tebe sipa žuè?
6.vejsile,nekad tvoje pisanje uistinu zabaljva,,jerbo iz prve ruke mozemo da vidimo,da nema granica... a ne govorim o svemiru

isa i njegovi direktni sljedbenici,jedini pravovjerni hahahahaha






29-05-2012 at 08:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 33
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice