Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
gazija
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 31-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 18
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Shaban wrote:
Religija kao izborni predmet a ne obavezna nastava! I to da se uèi o svim religijama a ne razdvajati djecu po nacionalnom kljuèu!


Koliko mi je poznato, a mislim da ne griješim roditeljima je ostavljena moguænost da se izjasne o tome dali æe im djeca pohaðati vjeronauku ili religijsku kulturu.Ne trebamo sklanjati glavu u pjesak kao nojevi i bježati od èinjenice da se velika veæina roditelja opredjeljuje za opciju da im djeca pohaðaju vjeronauku.Po nekakvom mom skromnom mišljenju bitno je da je ostavljena sloboda izbora a sad kako æe se ko opredjeliti je stvar pojedinca.
09-09-2008 at 17:17
Avalon
Nivo: Forumski vuk
Obican momak

Registriran(a): 08-07-2006
Lokacija: Dolina Avalona
Odgovori: 403
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Abulafija wrote:


Kako su razdvojena??



Razdvojena su vjerskom pripadnoscu, ali ne i fizicki!!
Zar nije lijepo kada se muslimansko dijete igra sa pravoslavnim dijetom, obadvoje uce svoju vjeru, a igraju se zajedno. Ili bi im mozda tu sarolikost, multikulturalnost, i medjusobno postivanje..., trebalo izbiti iz glave i praveci/glumeci se kao da smo JEDNO STADO!! ...Ili se ipak trebamo ponositi onime sto jesmo i to izucavati a postovati tudje...

Ovdje bi neki radije kada bi se svi mi prekrstili, da se eto nasi susjedi ne bi osjecali ugrozenima jer je kod nas Ezan a ne zvono...

Neki nikako da skontaju da to sto smo razlicitih vjera a druzimo se zajedno, da je to nase bogatstvo!! U skoli, jedno dijete ide na islamsku a drugo na katolicku vjeronauku, a pred zgradom skupa igraju kockica. PRELIJEPO!! 


Sve je tako stvarno, sve tako realno..., a ipak je sve tako prolazno...!!
09-09-2008 at 21:01
Avalon
Nivo: Forumski vuk
Obican momak

Registriran(a): 08-07-2006
Lokacija: Dolina Avalona
Odgovori: 403
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
primus wrote:
@avalon,a sta ako su djeca iz mjesovitih brakova?
kako i gdje njih razdvojiti onda?


Koliko puta moramo da naglasimo da vjeronauka NIJE obavezna. Pored vjeronauke ima i predmet Religija. Bujrum biraj!!

Ali neki bi ovdje da nametnu zabrane...
 


Sve je tako stvarno, sve tako realno..., a ipak je sve tako prolazno...!!
09-09-2008 at 21:02
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Avalon wrote:


Koliko puta moramo da naglasimo da vjeronauka NIJE obavezna. Pored vjeronauke ima i predmet Religija. Bujrum biraj!!

Ali neki bi ovdje da nametnu zabrane...



Ma kakve zabrane ...i mejtefe treba otvarat sto vise to bolje.  


I noga u guzicu je korak naprijed!
09-09-2008 at 21:04
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Koliko ja znam,djeca u Tuzli,odnosno roditelji Tuzlanske djece mogu da biraju izmjedju:

-ISLAMSKE VJERONAUKE
-KRSCANSKE VJERONAKU
-PRAVOSLAVNE VJERONAUKE
-KULTURE i RELIGIJE

Vecina Tuzlaka se opredjeljuje za ovu prvu opciju,a ostatak za cetvrtu,zatim drugu i trecu.

Bitno je napomenuti da roditelji IMAJU PRAVO IZBORA,te da bi bilo nedemokratski uskratiti im to ZAKONOM GARANTOVANO pravo.

Dalje,molim ucesnike foruma da ne ponavljaju nebulozne floskule tipa:VJERA JE PRIVATNA STVAR().Naravno da je privatna,ali isto tako i javna,jer ISLAM(npr) nije samo RELIGIJA vec i STIL ZIVOTA.Ne mogu ja kao u bivsem sistemu kod kuce biti musliman,a javno ateist i komunjara.U krajnju ruku to bi bilo licemjerno spram Allaha dz.s i samog Islama.

Svako ima pravo da ispoljava svoju religiju(tj stil zivljenja) spram svojih privatnih ubjedjenja.Javna manifestacija religija,kao i nacionalosti je ONO CIME SE DICIMO(pa cak i "crveni" imaju obicaj hvaliti Tuzlu kao centar MULITIKULTURALNOSTI),a da da smo svi samo PRIVATNO VJERNICI(ili nesto drugo) onda ne bi ni bili MULTIKULTURALNI,vec MONOKULTURALNI.

09-09-2008 at 21:33
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
jai1 wrote:


...PRIVATNA STVAR().Naravno da je privatna,ali isto tako i javna,jer ISLAM(npr) nije samo RELIGIJA vec i STIL ZIVOTA.Ne mogu ja kao u bivsem sistemu kod kuce biti musliman,a javno ateist i komunjara.U krajnju ruku to bi bilo licemjerno spram Allaha dz.s i samog Islama.



Postratno vrijeme je donijelo novi trend koji je nekima lahko prihvatljiv nekima ne.Da li je Islam stil zivota ostaje svakome da prihvati takav stil zivota ili ne.Modni trendovi i neki od "zivotnih stilova" su neprihvatljivi za nekoga pa ne nailazi na osudu.U nasem slucaju kada se ne prihvata islamizacija javno se osudjuju.Bilo je i prijetnjih na ovome forumu da ce nevjernike bog bla bla.Izvini jarane jednom sam napisao...najbolji muslimani su predratni muslimanii ostajem pri tome.Ovi "Demokratski" me nerviraju  


I noga u guzicu je korak naprijed!
09-09-2008 at 21:43
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
jai1 wrote:
Koliko ja znam,djeca u Tuzli,odnosno roditelji Tuzlanske djece mogu da biraju izmjedju:

-ISLAMSKE VJERONAUKE
-KRSCANSKE VJERONAKU
-PRAVOSLAVNE VJERONAUKE
-KULTURE i RELIGIJE

Vecina Tuzlaka se opredjeljuje za ovu prvu opciju,a ostatak za cetvrtu,zatim drugu i trecu.

Bitno je napomenuti da roditelji IMAJU PRAVO IZBORA,te da bi bilo nedemokratski uskratiti im to ZAKONOM GARANTOVANO pravo.

Dalje,molim ucesnike foruma da ne ponavljaju nebulozne floskule tipa:VJERA JE PRIVATNA STVAR().Naravno da je privatna,ali isto tako i javna,jer ISLAM(npr) nije samo RELIGIJA vec i STIL ZIVOTA.Ne mogu ja kao u bivsem sistemu kod kuce biti musliman,a javno ateist i komunjara.U krajnju ruku to bi bilo licemjerno spram Allaha dz.s i samog Islama.

Svako ima pravo da ispoljava svoju religiju(tj stil zivljenja) spram svojih privatnih ubjedjenja.Javna manifestacija religija,kao i nacionalosti je ONO CIME SE DICIMO(pa cak i "crveni" imaju obicaj hvaliti Tuzlu kao centar MULITIKULTURALNOSTI),a da da smo svi samo PRIVATNO VJERNICI(ili nesto drugo) onda ne bi ni bili MULTIKULTURALNI,vec MONOKULTURALNI.



Sve si ti to lijepo upakovao ali..., u takvim pakovanjima svasta se moze podmetnuti, jel´. Ispisao sam se ja na ovu temu tako da mi se mrsko ponavljati pa cu samo par stvari napomenuti.

Kao prva i osnovna stvar je da je u pitanju osnovno obrazovanje i samim tim institucije koje ga sprovode su javnog karaktera. Druga i jako bitna stvar je da osnovno obrazovanje podrazumjeva edukaciju populacije u odredjenom dobu, a sama edukacija je naucnog karaktera. Koliko je meni poznato, religijske doktrine i dogme nemaju ni N od nauke i takvim i nije bas mjesto u edukativnom nastavnom programu jedne javne edukacijske ustanove.

Dalje, oni koji su spetljali ovo vezano za vjeronauk (da ne bi bilo zabune, ne radi se o vjeronauci nego o vjeronauku jer nauk i nauka nije jedno te isto!) i bukvalno ga zakonski umetnuli u nastavni plan i program nisu (ili ipak jesu) racunali na psiholoske posljedice segregacije u najranijem dobu kada je jako bitna socijalizacija jedinke. Zagovornici vjeronauka u osnovnom obrazovanju se vade da je predmet izbornog karaktera sto on ustvari nije! Predmet je obaveznog karaktera sa cetiri izbora, tj. DVA - tri abrahamske religije i kultura religija. Naime, tri nastavna religijska koncepta i predmet kulture religija NISU nikako jedno te isto. Prva tri spadaju u domen vjerske naobrazbe dok je predmet Kultura religija edukativno-naucnog karaktera. Po ovome mozemo zakljuciti da ako zelimo da se vjeska naobrazba ukomponuje u osnovno obrazovanje onda ista MORA biti izbornog karaktera, dakle izvan rasporeda regularnih sati, dok bi Kultura religija trebala biti obavezna jer se radi o edukativnom predmetu naucnog karaktera.

Posto ovaj koncept nije uradjen po ovom modelu onda tu dolazimo do onih psiholoskih problema segregacije (mada bi ih bilo i da nije tako samim tim sto trpaju religiju gdje joj nije mjesto narocito ako imamo na umu gdje zivimo). Dijete je u tom periodu narocito osjetljivo na pripadnost zajednici. Odvajanjem djece kada dodju na red religijski sati se narusava njihov integritet pripadnosti, osim ako zajednica nije 100%-tno homogena. Kako homogenost nije pravilo u urbanim sredinama u njima ce najcesce i dolaziti do nastajanja problema te vrste. Ovakve smetnje integritetu i pripadnosti ce imati itekakvog uticaja na socijalizaciju jedinke i njen psiho-razvoj.

Ako su ovi koji su inicirali ovo uvodjenje vjeronauka u osnovno obrazovanje imali ovaj model segregacije na umu onda im je to sigurno poslo za rukom. Obicni svijet po pravilu i ne shvata sustinu i ne vidi sta lezi ispod povrsine pa otud i odobravanja i ravnodusnost po ovom pitanju.
09-09-2008 at 23:08
Avalon
Nivo: Forumski vuk
Obican momak

Registriran(a): 08-07-2006
Lokacija: Dolina Avalona
Odgovori: 403
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
NIN wrote
Dalje, oni koji su spetljali ovo u nastavni plan i program nisu (ili ipak jesu) racunali na psiholoske posljedice segregacije u najranijem dobu kada je jako bitna socijalizacija jedinke.


Je li po tebi segregacija djece;
...ako dijete ide u Mejtef(dok njegovi vrsnjaci druge vjere ne idu),

...ako ode sa ocem u dzamiju Petkom(dok njegovi vrsnjaci druge vjere ne idu),

...ako za Bajram slavi svoj praznik(a njegovi drugovi druge vjere ne),

...ako se dijete osuneti(a njegovi drugovi druge vjere ne),

...ako dijete nauci Fatihu(a njegovi drugovi druge vjere ne)

itd...


Ako je Tuzla tolerantan grad, i velika vecina djece u tom gradu pohadja vjeronauku, onda mozemo sa sigurnoscu zakljuciti da taj dodatni predmen niukom slucaju ne remeti medjunacionalno uvazavanje!
Dakle, je li Tuzla tolarentna ili ne??

Taj sklad, kada se dvoje djece u Tuzli, razlicite vjeroispovijesti, igraju ispred zgrade, a potom odu na svoju vjeronauku, taj sklad bi ocigledno neko da unisti i da kaze kako razlicite vjere ne mogu biti zajedno vec se jedna mora prikloniti drugoj ili da sve nestanu...

Kod nas postoji uvazavanje drugog i drugacijeg, zato nama vjeronauka ne smeta niti nas dijeli, vec nas cini bogatijim i raznolikijim -prelijepim!! 


Sve je tako stvarno, sve tako realno..., a ipak je sve tako prolazno...!!
09-09-2008 at 23:49
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
NIN wrote:
Kao prva i osnovna stvar je da je u pitanju osnovno obrazovanje i samim tim institucije koje ga sprovode su javnog karaktera. Druga i jako bitna stvar je da osnovno obrazovanje podrazumjeva edukaciju populacije u odredjenom dobu, a sama edukacija je naucnog karaktera. Koliko je meni poznato, religijske doktrine i dogme nemaju ni N od nauke i takvim i nije bas mjesto u edukativnom nastavnom programu jedne javne edukacijske ustanove.



Nekoliko argumenata:

1.Zaboravio si pojam ODGOJNA,dakle OSNOVNO OBRAZOVNO ODGOJNA INSTITUCIJA.

2.Osnovno obrazovanje jeste JAVNOG karaktera,te upravo zbog te cinjenice potpada pod ZAKON koji definise da svaki pojedinac ima pravo na predmet vjeronauke(u javnim obrazovno odgojnim institucijama).

3.JAVNO je finasirano od strane poreznih obveznika,koji su vecinski vjernici(barem u BiH).

4.Sama edukacija nije samo naucnog karaktera(mozda bi trebala biti ali Boze moj),vec predstavlja sponu u tz.kulturnoj reprodukciji drustva,sto znaci OBRAZOVANJE sluzi kao medij ucenja OSNOVNIH DRUSTVEENIH VRIJEDNOSTI jednog drustva("ni N od nauke").

5.Cinjenica da si (namjerno) izostavio klauzulu ODGOJNO "obara" cijeli post.
09-09-2008 at 23:56
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Avalon wrote:
Je li po tebi segregacija djece;
...ako dijete ide u Mejtef(dok njegovi vrsnjaci druge vjere ne idu),

...ako ode sa ocem u dzamiju Petkom(dok njegovi vrsnjaci druge vjere ne idu),

...ako za Bajram slavi svoj praznik(a njegovi drugovi druge vjere ne),

...ako se dijete osuneti(a njegovi drugovi druge vjere ne),

...ako dijete nauci Fatihu(a njegovi drugovi druge vjere ne)

itd...

De mi reci je li ti uopste citas ono sto ja napisem? Halo ba...! Ovdje se prica o OSNOVNOM OBRAZOVANJU u USTANOVAMA JAVNOG KARAKTERA a ne o mejtefima, dzamijama, crkvama i manastirima! Kako ti nije jasno da dzamija i skola NISU isto?

Ukljuci malo mozak pa ponovo procitaj prethodni post. Ako ti se shvatanje ne promjeni onda mi nemas potrebe replicirati.

Uzdravlje...
09-09-2008 at 23:58
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice