Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
mustajbeg wrote:


Pravis paralelu Amerike i Bosne, mozda bi i moglo da nije velikosrpskog i velikohrvatskog sna, od podjeli Bosne.
Ovo drugo;
Komunisticki rezim je podjednako kriv kao i veliko srpski-hrvatski za;
gotovo unistenje jednog naroda.
Kucnuo je cas, Bosnjaci ce biti vecina, i samim tim ce jednog dana ostvariri svoju nacionalnu drzavu, to je sledeci korak.


Izvini ali Tebi se nisam obratila.
Tako da od tebe nisam ocekivala apsolutano nikakav odgovor, niti me interesuje...kao ni vejsilov naravno!!
24-09-2013 at 12:40 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Poèetna stranica

INFO


U GRADU…
Pismo èitatelja: Mješoviti brak – Kako se izjasniti

Objavljeno: 23. Septembar 2013. - 18:09 | Ja Reporter | Objavio/la: Anonimni èitatelj

Na naš redakcijski mail stiglo je pismo jednog anonimnog èitatelja koji se želi dobiti odgovore na pitanja u vezi sa Popisom stanovništva u BiH koji poèinje 1. oktobra.



Tekst prenosimo u cjelosti…









Poštovana gospodo,



Pošto nam se približava popis stanovništva, a ujedno ima i velikih nejasnoæa oko nacionalnog izjašnjavanja, ja bih Vas molio da mi pojasnite sljedeæe:



U popisnici, koju sam našao na internetu, navedene su sljedeæe nacionalnosti: BOŠNJAK, HRVAT, SRBIN i NE IZJAŠNJAVA SE.



Moja supruga je iz miješanog braka gdje su joj svi u porodici stanovnici države Bosne i Hercegovine, (djedovi islamske vjeroispovjesti, jedna baka katolkinja, druga pravoslavka), i svi imaju državljanstvo BiH.



Takoðe, cijela porodica je vijekovima raðana, živjela i umirala u Bosni i Hercegovini. Kao što napisah ranije, svi su imali te svi imaju državljansto Bosne i Hercegovine, te niti jedno drugo.



Prihvatila je KATOLIÈKU vjeroispovjest, te meni, kao i cijeloj mojoj porodici, gdje smo svi žitelji Bosne i Hercegovine islamske vjeroispovjesti, to uopšte ne smeta. Sada, ja Vas želim pitati kako bi se ona trebala izjasniti?



HRVATICA NIJE, nema njihovu putovnicu, ne osjeæa se da pripada njima i NE ŽELI da pripada, a isto tako NIJE NI SRPKINJA iz istih razloga.



Znaèi ostaje joj da se izjasni kao:



1) BOŠNJAK/BOŠNJAKINJA?



DEFINICIJA BOŠNJAKA:



Bošnjaci su narod nastanjen ponajviše u Bosni i Hercegovini, kao i na podruèju pokrajine Sandžaka u Srbiji i Crnoj Gori. Ima ih oko 3 miliona, od toga oko 2 miliona u Bosni i Hercegovini, a velik broj Bošnjaka živi u Turskoj, približno 350 000. Pripadaju islamskom civilizacijskom krugu… (Wikipedija)



Kako da se izjasni kao Bošnjakinja, kad je to stanovništvo koje pripada, kako je gore navedeno islamskom civilizacijskom krugu, a ona je katolkinja?



2) DA SE NE IZJASNI, što bi znaèilo da je ostali? Koji ostali? Kome to uopšte pripada? Kako da se izjasni kao ostali kada ima državljanstvo jedne suverene, nezavisne države Bosne i Hercegovine i kad se osjeæa kao BOSANKA??



Pošto sam ja pomalo konfuzan u ovoj stvari, molim Vas da mi objasnite sljedeæe:



Srbin/Hrvat je stanovnik R. Srbije /R. Hrvatske, koji ima srbijansko/hrvatsko državljanstvo (pasoš/putovnica) i stalno mjesto prebivalista u R. Srbiji /R. Hrvatskoj i mogu biti milionite vjeroispovjesti? Isto tako u Sjedinjenim Amerièkim Državama, svi su koliko ja znam, Amerikanci, raznoraznih drugih vjeroispovjesti?



Pa zašto onda mi u Bosni i Hercegovini, ne bi mogli biti to nešto što Vi niste naveli (Bosanci/Bosanke), jedne druge ili milionite vjeroispovjesti? Isto tako Vas želim pitati, ja kao musliman (po vašoj popisnoj listi BOŠNJAK, ISLAMSKA VJERO ISPOVJEST, MATERNJI JEZIK BOSANSKI), kad sutra postanem JEHOV, ŽIDOV, ATEIST sasvim je nebitno, KAKO BIH SE JA TREBAO POSLIJE TOGA IZJAŠNJAVATI?



Takoðe Vas želim pitati sljedeæe: gdje god da sam putovao, a putujem doista puno, u polju nacionalnost prilikom ulaska u neku od država ja upisujem Bosna i Hercegovina, a ne Bošnjak, Srbin ili Hrvat, kao i na svakoj moguæoj vizi koju sam do sad dobio piše nacionalnost Bosna i Hercegovina, pa ako svugdje u svijetu nas priznaju kao Bosance i Hercegovce. Zašto i Vi niste stavili tu opciju da se izabere, a ne da je moramo ruèno upisivati u kvadratiæe?



I na kraju Vas želim pitati, ako se neko izjasni kao Srbin, Hrvat, Turèin, Izraelac itd., zar on ne bi trebao biti stranac u BiH, te bi trebao u tom sluèaju imati radnu i boravišnu vizu, takoðer, trebao bi plaæati poreze i takse na imovinu kao strani državljanin, kao u svim drugim državama?



Eto malo za vas koji se sikirate o tome kako ce se ko izjasniti

24-09-2013 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
andjela wrote:
Poèetna stranica

INFO


U GRADU…
Pismo èitatelja: Mješoviti brak – Kako se izjasniti

Objavljeno: 23. Septembar 2013. - 18:09 | Ja Reporter | Objavio/la: Anonimni èitatelj

Na naš redakcijski mail stiglo je pismo jednog anonimnog èitatelja koji se želi dobiti odgovore na pitanja u vezi sa Popisom stanovništva u BiH koji poèinje 1. oktobra.



Tekst prenosimo u cjelosti…









Poštovana gospodo,



Pošto nam se približava popis stanovništva, a ujedno ima i velikih nejasnoæa oko nacionalnog izjašnjavanja, ja bih Vas molio da mi pojasnite sljedeæe:



U popisnici, koju sam našao na internetu, navedene su sljedeæe nacionalnosti: BOŠNJAK, HRVAT, SRBIN i NE IZJAŠNJAVA SE.



Moja supruga je iz miješanog braka gdje su joj svi u porodici stanovnici države Bosne i Hercegovine, (djedovi islamske vjeroispovjesti, jedna baka katolkinja, druga pravoslavka), i svi imaju državljanstvo BiH.



Takoðe, cijela porodica je vijekovima raðana, živjela i umirala u Bosni i Hercegovini. Kao što napisah ranije, svi su imali te svi imaju državljansto Bosne i Hercegovine, te niti jedno drugo.



Prihvatila je KATOLIÈKU vjeroispovjest, te meni, kao i cijeloj mojoj porodici, gdje smo svi žitelji Bosne i Hercegovine islamske vjeroispovjesti, to uopšte ne smeta. Sada, ja Vas želim pitati kako bi se ona trebala izjasniti?



HRVATICA NIJE, nema njihovu putovnicu, ne osjeæa se da pripada njima i NE ŽELI da pripada, a isto tako NIJE NI SRPKINJA iz istih razloga.



Znaèi ostaje joj da se izjasni kao:



1) BOŠNJAK/BOŠNJAKINJA?



DEFINICIJA BOŠNJAKA:



Bošnjaci su narod nastanjen ponajviše u Bosni i Hercegovini, kao i na podruèju pokrajine Sandžaka u Srbiji i Crnoj Gori. Ima ih oko 3 miliona, od toga oko 2 miliona u Bosni i Hercegovini, a velik broj Bošnjaka živi u Turskoj, približno 350 000. Pripadaju islamskom civilizacijskom krugu… (Wikipedija)



Kako da se izjasni kao Bošnjakinja, kad je to stanovništvo koje pripada, kako je gore navedeno islamskom civilizacijskom krugu, a ona je katolkinja?



2) DA SE NE IZJASNI, što bi znaèilo da je ostali? Koji ostali? Kome to uopšte pripada? Kako da se izjasni kao ostali kada ima državljanstvo jedne suverene, nezavisne države Bosne i Hercegovine i kad se osjeæa kao BOSANKA??



Pošto sam ja pomalo konfuzan u ovoj stvari, molim Vas da mi objasnite sljedeæe:



Srbin/Hrvat je stanovnik R. Srbije /R. Hrvatske, koji ima srbijansko/hrvatsko državljanstvo (pasoš/putovnica) i stalno mjesto prebivalista u R. Srbiji /R. Hrvatskoj i mogu biti milionite vjeroispovjesti? Isto tako u Sjedinjenim Amerièkim Državama, svi su koliko ja znam, Amerikanci, raznoraznih drugih vjeroispovjesti?



Pa zašto onda mi u Bosni i Hercegovini, ne bi mogli biti to nešto što Vi niste naveli (Bosanci/Bosanke), jedne druge ili milionite vjeroispovjesti? Isto tako Vas želim pitati, ja kao musliman (po vašoj popisnoj listi BOŠNJAK, ISLAMSKA VJERO ISPOVJEST, MATERNJI JEZIK BOSANSKI), kad sutra postanem JEHOV, ŽIDOV, ATEIST sasvim je nebitno, KAKO BIH SE JA TREBAO POSLIJE TOGA IZJAŠNJAVATI?



Takoðe Vas želim pitati sljedeæe: gdje god da sam putovao, a putujem doista puno, u polju nacionalnost prilikom ulaska u neku od država ja upisujem Bosna i Hercegovina, a ne Bošnjak, Srbin ili Hrvat, kao i na svakoj moguæoj vizi koju sam do sad dobio piše nacionalnost Bosna i Hercegovina, pa ako svugdje u svijetu nas priznaju kao Bosance i Hercegovce. Zašto i Vi niste stavili tu opciju da se izabere, a ne da je moramo ruèno upisivati u kvadratiæe?



I na kraju Vas želim pitati, ako se neko izjasni kao Srbin, Hrvat, Turèin, Izraelac itd., zar on ne bi trebao biti stranac u BiH, te bi trebao u tom sluèaju imati radnu i boravišnu vizu, takoðer, trebao bi plaæati poreze i takse na imovinu kao strani državljanin, kao u svim drugim državama?



Eto malo za vas koji se sikirate o tome kako ce se ko izjasniti



Slazem se u potpunosti sa gore napisanim.
24-09-2013 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
bubi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 09-12-2008
Lokacija: tuzla
Odgovori: 113
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
andjela wrote:


Ma bjezi oni su garant i u Americi napravili taj problem... cccccc pu ti strasni komunisti....inace nije bilo drugih nacija u komunistima


Sto se nacija tice medju komunistima nije bilo ni Bosnjaka a ni Bosanaca.
24-09-2013 at 15:48 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Ako je Bosna = Bosanac, zašto nije Tuzla = Tuzlanac, veæ Tuzlak?

24-09-2013 at 16:59 | Ukljuèi u odgovor
bubi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 09-12-2008
Lokacija: tuzla
Odgovori: 113
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
Shiva wrote:


Slazem se u potpunosti sa gore napisanim.



netacno je da je Srbin stanovnik i drzavljanin R.Srbije.Srbijanac je nacionalitet a Srbin je narodna pripadnost.Srba ima svuda od Amerike do Srbije,a Srbijanci su iskljucivo drzavljani R.Srbije.Tako da Bosnjak,po vjeroispovjesti musliman,moze biti Srbijanac ako zivi u Srbiji.

Isto je i u Bosni,samo vi pravite probleme.Svi smo Bosanci i Hercegovci-to je nacionalnost,a narodne pripadnosti mogu biti razne.U ostalom sloboda izjasnjavanja je potpuna pa se mozes izjasniti i kao marsovac te prema tome zakljucujem da je ovo pismo bez ikakvog osnova bas kao i tvoje slaganje.
24-09-2013 at 17:27 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
VV Cephei A wrote:
Ako je Bosna = Bosanac, zašto nije Tuzla = Tuzlanac, veæ Tuzlak?

dzaba je to, druze, pojasnjavat narodu, kad se njih 55% izjasnilo ko Bosanci na onom probnom popisu.. tako barem kazu, ovi informisani..

nego, citam ono pismo od anonimnog citaoca i fakat covjek ima problem.. inace je i onim popisivacima zabranjeno da sugerisu odgovore na ova pitanja ali ovako "ofline" ja bih mu predlozio da se ona izjasni kao Bosnjakinja, katolicke vjeroispovijesti.. zbog tih nekih historijskih cinjenica vezanih za ovu zemlju..
24-09-2013 at 17:37 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Tuzlak, Bošnjak. Je l' tako? Tako je. Nije Tuzlanac, Bosanac.

Nego, pošto se u 'kuæice' upisuje taèno ono šta domaæin kaže, jeste li svjesni da æete (sad se obraæam Ostalim) se i vi meðusobno podijeliti na više razlièitih grupica jer Bosanac i Bosanac i Hercegovac neæe biti iste kategorije? O varijantama Hercegovac, Jugosloven, Musliman i sl. da ne prièam.

24-09-2013 at 18:35 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
bubi wrote:


netacno je da je Srbin stanovnik i drzavljanin R.Srbije.Srbijanac je nacionalitet a Srbin je narodna pripadnost.Srba ima svuda od Amerike do Srbije,a Srbijanci su iskljucivo drzavljani R.Srbije.Tako da Bosnjak,po vjeroispovjesti musliman,moze biti Srbijanac ako zivi u Srbiji.

Isto je i u Bosni,samo vi pravite probleme.Svi smo Bosanci i Hercegovci-to je nacionalnost,a narodne pripadnosti mogu biti razne.U ostalom sloboda izjasnjavanja je potpuna pa se mozes izjasniti i kao marsovac te prema tome zakljucujem da je ovo pismo bez ikakvog osnova bas kao i tvoje slaganje.




Ovo ti meni odgovaras na ono sto sam ja rekla da Hrvati zive u Hrvatskoj, Srbi u Srbiji a Bosanci U BiH.
U pravu si u Srbiji zive Srbijanci.

Poznajem dosta Srbijanaca iz Pazara, pricaju ekavicom, srpskim jezikom, izjasnjavaju se kao Muslimani ili Bosnjaci.

Gdje ti vidis problem ako zena katolkinjina ne zeli da se izjasni kao Bosnjakinja? Covjek je ostavio i definiciju:

"Bošnjaci su narod nastanjen ponajviše u Bosni i Hercegovini, kao i na podruèju pokrajine Sandžaka u Srbiji i Crnoj Gori. Ima ih oko 3 milijuna, od toga oko 2 milijuna u Bosni i Hercegovini, a velik broj Bošnjaka živi u Turskoj, približno 350 000. Pripadaju islamskom civilizacijskom krugu, a potjeèu od islamiziranoga puèanstva srednjovjekovne Bosne, kao i susjednih država i podruèja koja su bila dulje vremena pod turskom upravom."

Ako se ja slazem ti imas svoje pravo da se ne slazes.
24-09-2013 at 18:58 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Bošnjaci pripadaju i evropskom civilizacijskom krugu, pored islamskog. Neæemo to zar koristit hrvatsku Wikipediju (koja ne priznaje ni bosanski jezik veæ ga naziva bošnjaèkim) kao relevantan izvor historijskih podataka bošnjaèkog naroda?

24-09-2013 at 19:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013 New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice