Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
w0rthex wrote:
ja mislim da bi svako trebao izabrati svoju religiju sam. ne da nam je biraju roditelji, a to je upravo ono sto ti govoris. al opet, to je samo moje misljenje. zato kazem, prije bih uveo historiju religija kao obavezan predmet, jer i ona moze isto tako nauciti ljudskim vrijednostima, kao i bilo koja od vjeronauka.

a inace, ne mislim da religija i vjeronauka, razdvajaju ljude, barem ne ako se pravilno interpretiraju.


Djeca nemaju pravo izbora(barem u toj dobi) vec tu slobodu nose njihovi zakonski staratelji(roditelji u vecini slucajeva).

Ovo je normalan drustveni proces prenosenja kulturnih vrijednosti tj kulturna reprodukcija.

Religija zblizava,licno znam jer sam npr preko Islamske religije postao blizi Krscanima/Hriscanima kao "sljedbenicima Knjige" tj VJERNICIMA.Uz to da ne govorim koliko sam se samo zblizio sa svim muslimanima svijeta(PANISLAMIZAM),kao i bracom i sestrama u BiH.

Dakle,nije mi jasno kako nekog religija moze udaljavati od svog komsije npr?
20-09-2008 at 17:17
w0rthex
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 26-04-2008
Odgovori: 48
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

pa upravo to ti i govorim. zato ne mislim da bi vjeronauka trebala biti u skolama, zato jer te niko ne bi trebao "prisiljavati" ili to odabirati za tebe. sta neko radi u kuci, to je druga stvar, na to se ne moze uticati. treba sacekati dok dijete samo ne bude sposobno da odluci.

20-09-2008 at 17:21
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
w0rthex wrote:
pa upravo to ti i govorim. zato ne mislim da bi vjeronauka trebala biti u skolama, zato jer te niko ne bi trebao "prisiljavati" ili to odabirati za tebe. sta neko radi u kuci, to je druga stvar, na to se ne moze uticati. treba sacekati dok dijete samo ne bude sposobno da odluci.


Ali esencija mog komentara kazeA DJECA NEMAJU PRAVO IZBORA i DA JE TO NORMALNA DRUSTVENA STVAR.

Roditelji imaju duznost da prenose ucenja svoje religije na svoju djecu,a to pravo im je prosireno time da im skole pomazu u tome(vjeronaukom).

Skole treba da budu ispomoc roditeljima u procesu ODGOJA,a primat u procesu OBRAZOVANJA.
20-09-2008 at 17:27
w0rthex
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 26-04-2008
Odgovori: 48
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

I dalje stojim kod svojih stavova. Ako je nesto normalna drustvena stvar, ne mora da bude ispravno.

Onaj moj komentar sa druge teme se moze iskoristit i ovdje, tako da....

20-09-2008 at 17:33
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
w0rthex wrote:
I dalje stojim kod svojih stavova. Ako je nesto normalna drustvena stvar, ne mora da bude ispravno.

Onaj moj komentar sa druge teme se moze iskoristit i ovdje, tako da....


U potpunosti se slazem (uzmimo pitanja homoseksualizma koji se na Zapadu predstavlja kao "normalna drustvena stvar"),medjutim DAVANJE PRAVA DJETETU(u smislu odlucivanja) vodi ANARHIJI i licno smatram da je ovo uistinu "normalna drustvena stvar".
20-09-2008 at 17:41
w0rthex
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 26-04-2008
Odgovori: 48
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

za homoseksualizam, stvar licnog stava. Ne bih dalje da produbljujem diskusiju.

ja nijednom nisam rekao da bi dijete trebalo odlucivati po tom pitanju, nego da bi se trebalo sacekati dok dijete ne bude sposobno da odluci (po meni, barem do srednje skole).

20-09-2008 at 17:43
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
w0rthex wrote:
za homoseksualizam, stvar licnog stava. Ne bih dalje da produbljujem diskusiju.

ja nijednom nisam rekao da bi dijete trebalo odlucivati po tom pitanju, nego da bi se trebalo sacekati dok dijete ne bude sposobno da odluci (po meni, barem do srednje skole).


Onda ga ne bi trebalo ni uciti hodati,jer toboze on mozda sa 18 bude zelio da puza?
Ili cak stavise,zasto ga uciti bosanskim jezikom,mozda zeli da mu baskijski bude maternji jezik?
A onda se postavlja pitanje da li ga treba hraniti uopste posto mozda zeli biti anoreksican kad odraste?

Upozorio sam te da se pitanje "Djecijeg odlucivanje" moze izrelativizirati do tacke anarhije.Dakle nemogu je izdvojiti partikulariju religije iz univerzalije odgoja.
20-09-2008 at 17:55
forumas
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2008
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Avalon wrote:


Ako se preko 90% roditelja u Tuzli opredijelilo da im djeca pohadjaju vjeronauku, treba li je ipak onda ukinuti, ili postvati volju VECINE??



to ti kod Salke Bukve iso po statisticke podatke

[Edited by forumas on 20-09-2008 at 18:03 GMT]
20-09-2008 at 17:59
w0rthex
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 26-04-2008
Odgovori: 48
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

hehe...ovaj ti je dobar post...

medjutim...dijete ce prohodati, ucio ga ti ili ne ucio. hranu ce traziti...zaplakat ce. djeca sama progovore, jednostavno pokusavajuci da imitiraju nase glasove.

kazem ti, ja nisam za vjeronauku kao redovan predmet. rekao sam ti sta bi za mene bilo prihvatljivo rjesenje. znaci, vjeronauka kao neobavezan predmet, koji se ne ocjenjuje i to je to. mozemo mi sad nastavit ubjedjivat jedan drugog do besvjesti, ali nit ces ti svoje misljenje promijenit, nit ja svoje...

20-09-2008 at 18:03
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
w0rthex wrote:
hehe...ovaj ti je dobar post...

medjutim...dijete ce prohodati, ucio ga ti ili ne ucio. hranu ce traziti...zaplakat ce. djeca sama progovore, jednostavno pokusavajuci da imitiraju nase glasove.

kazem ti, ja nisam za vjeronauku kao redovan predmet. rekao sam ti sta bi za mene bilo prihvatljivo rjesenje. znaci, vjeronauka kao neobavezan predmet, koji se ne ocjenjuje i to je to. mozemo mi sad nastavit ubjedjivat jedan drugog do besvjesti, ali nit ces ti svoje misljenje promijenit, nit ja svoje...


Slazem se sa idejom da bude fakultativan u smislu ocjenjivanja,posto smatram da je znanje o religiji specificno i da se ne moze ocjeniti.Medjutim ne bih postavio vjeronauku kao NEOBAVEZAN PREDMET,vec kao izbori predmet bez ocjena.
20-09-2008 at 18:15
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice