Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Dodik predlaže demilitarizaciju
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Najla
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 16-06-2007
Odgovori: 121
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Šta mislite o Dodikovom dovoðenju Cece

Pudariæ uputio otvoreno pismo Dodiku: "Nit´ si Srbin, nit´ si èovjek"

Svetozar Pudariæ, èlan Predsjedništva SDP-a BiH uputio otvoreno pismo Miloradu Dodiku, premijeru Vlade RS...

„Štovani predsjednièe Vlade tisuæugodišnjeg entiteta,

Prekjuèer, na Ðurðevdan, poviše Dubrava, u Pješivcu, ispred kuæa Pudariæa nije bilo slavskog veselja, ni kolaèa, ni mesa, ni piæa, ni gostiju. Nije bilo ni domaæina u pustim kuæama Pudariæa povrh Stoca. Otišli su jednog ljetnog dana prije 16 godina kad im je reèeno da je Srbima napustiti Stolac i iæi na Žegulju - vijekovnu granicu srpstva. Pudariæi, što te vijekove provedoše na Dubravama, van srpskih granica, mogli su se samo zgledati, pokupiti svoje stvari, pa na kamione, pa put Ljubinja i dalje...

Baš kao što su mi sugraðani-sunarodnici prije 12 godina tovarili kamione na Grbavici, Ilidži, Vogošæi, Ilijašu, Hadžiæima. Sve pod megafonom Momèila Krajišnika, koji je rikao da niti jedan srpski grob u Sarajevu ne smije ostati. I isprazni Krajišnik desetine hiljada Srba iz Sarajeva, na buljuke. Neke tek malo pomaknu u sela uokolo, dok drugi odoše daleko - na sve strane. Ti to, Premijeru, ne znaš. Bio si, tada, zauzet sticanjem nadimka Marlboro.

Megafon, onaj, od prije èetiri reèenice, preuzeo si sad ti pa trubiš okolo vrijeðajuæi Srbe. Kažeš da je Republika Srpska odgovor na NDH. Malo si se posvaðao sa vremenima, prostorom i istinom. Pa upravo je dogovor Tuðmanovih ustaša i Miloševiæevih èetnika razgranièio Pudariæe od njihove djedovine. I kad oni napustiše Stolac kao dio odluènog srpskog odgovora na ustaške pokolje u istoènoj Hercegovini iz 1941. tri su dana preostali Stoèani lutali po polupustom gradu, dok nije vojnièka „sila" te NDH koju sanjaš umarširala u stoljetni hrvatski grad.

Da nije tragièno, da iza toga nisu slijedili i logori i pokolji onih koji se nisu htjeli uklopiti u dogovor oko odgovora, svi bi se sad grohotom smijali na velike borbe, odbrane i protunapade, a sve za èast i slavu Nacije.

Ti progoni i pokolji su ono što stvarno vezuju onaj rat naših roditelja sa ovim, našim, ratom. S jedne su strane ujedinjene žrtve, a sa druge svi zloèinci i meðu njima nema razlike. Nema razlike izmeðu kame zbog imena koje nosi onaj što je u ruci drži, a ni žrtve nisu manje ili veæe, svetije ili manje svete niti po prezimenu, niti po broju.

Prièati o Republici Srpskoj kao trajnoj kategoriji, jednako je kao prièati o vjeènoj NDH ili neuništivom sandžaku u Bosni i Hercegovini. Republika Srpska je novostvorena kategorija, novokomponovani orijentalni melos sa izrazitim osmansko-balkanskim korijenima. Ona mu doðe kao dosanjani san pijanih kamiondžija negdje u nekoj krèmi uz Ibarsku magistralu. Samo što te pijane kamiondžije polupaše, pobiše, rastjeraše dva miliona ljudi koekude (što bi rekao Karaðorðe) kako bi uzdigli tu bajnu trajnu kategoriju. Raseliše i one moje Pudariæe sa Dubrava i moje komšije sa Koševa. Koševo ti je komšiluk gdje se uvijek igrao najbolji basket u Sarajevu.

Evo me neki dan napokon razuvjeriše da su i Sedlari (na južnoj strani Popova polja) uz Zavalu, preselili iz Trebinjske opštine. I to je dobro, jer sad opet mogu biti siguran da kuæe Kovaèina i Bakmaza nisu zavaljene. Ostadoše tamo gdje su bile i odakle je brat moje èukun-èukun-babe otišao u svijet da postane partijarh srpski - što je i postao.

Dakle sve si uradio da poniziš srpsku èast, a znam da nisi prvi, jer poniziše je stotine zloèinaca u vremenu kad je durmitorska vucibatina vodila bosanke Srbe, pa si nastavio da izjednaèavaš èetnike i partizane. Pa imenjaèe brata moga roðenoga ne mogu biti jedno Mladen Stojanoviæ i njegove ubice, to zna svaka poštena kuæa u Krajini: i na Kozari i oko nje; i na Grmeèu i oko njega. Nisu èetnici ljudi poput Branka i Skendera, Mire i Simele. To su neljudi - zakon im u topuzu leži, a tragovi neèovještvom smrde. I miješa se smrdež njihov sa smradom braæe im po zvjerstvu što izgradili su i pogonili tvornicu smrti u Jasenovcu i Gradini Donjoj.

I da niti jedne nisi rekao za Jasenovac više! Možda te èula neumrla duša moja ubijene tetke Nevenke Pudariæ. Ona je, sa hiljadama drugih muèenika zatuèena i baèena u neku jamu jasenovaèku. Ako je èula tvoje baljezganje zgriješio si prema njoj. Sestra oèeva mi nevina je jednako sve i jednoj srebrenièkoj žrtvi. Zloupotrijebio si njenu smrt kao da je stara krpetina kojom se ubrišeš ujutro u dvorištu. Ne dam ti da mi prljaš uspomenu na nju. Ima makar jedan metar kvadratni zemlje pod kojim je ona koji ne smiješ više prljati svojim prisustvom i svojim praznoslovljem.

Zato idi nazad pod svoju šatru i zabavljaj one što ih plaæaš da se smiju i povlaðuju tvojim rijeèima. Onima što su èojstvo i junaštvo zamijenili rakijom i peèenjem.

Nit si Srbin, nit si èovjek."

superbosna.com

[Edited by Najla on 04-06-2008 at 01:44 GMT] 


Najla
04-06-2008 at 01:43 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Šta mislite o Dodikovom dovoðenju Cece

citat:
Najla wrote:
Pudariæ uputio otvoreno pismo Dodiku: "Nit´ si Srbin, nit´ si èovjek"

Svetozar Pudariæ, èlan Predsjedništva SDP-a BiH uputio otvoreno pismo Miloradu Dodiku, premijeru Vlade RS...

„Štovani predsjednièe Vlade tisuæugodišnjeg entiteta,

Prekjuèer, na Ðurðevdan, poviše Dubrava, u Pješivcu, ispred kuæa Pudariæa nije bilo slavskog veselja, ni kolaèa, ni mesa, ni piæa, ni gostiju. Nije bilo ni domaæina u pustim kuæama Pudariæa povrh Stoca. Otišli su jednog ljetnog dana prije 16 godina kad im je reèeno da je Srbima napustiti Stolac i iæi na Žegulju - vijekovnu granicu srpstva. Pudariæi, što te vijekove provedoše na Dubravama, van srpskih granica, mogli su se samo zgledati, pokupiti svoje stvari, pa na kamione, pa put Ljubinja i dalje...

Baš kao što su mi sugraðani-sunarodnici prije 12 godina tovarili kamione na Grbavici, Ilidži, Vogošæi, Ilijašu, Hadžiæima. Sve pod megafonom Momèila Krajišnika, koji je rikao da niti jedan srpski grob u Sarajevu ne smije ostati. I isprazni Krajišnik desetine hiljada Srba iz Sarajeva, na buljuke. Neke tek malo pomaknu u sela uokolo, dok drugi odoše daleko - na sve strane. Ti to, Premijeru, ne znaš. Bio si, tada, zauzet sticanjem nadimka Marlboro.

Megafon, onaj, od prije èetiri reèenice, preuzeo si sad ti pa trubiš okolo vrijeðajuæi Srbe. Kažeš da je Republika Srpska odgovor na NDH. Malo si se posvaðao sa vremenima, prostorom i istinom. Pa upravo je dogovor Tuðmanovih ustaša i Miloševiæevih èetnika razgranièio Pudariæe od njihove djedovine. I kad oni napustiše Stolac kao dio odluènog srpskog odgovora na ustaške pokolje u istoènoj Hercegovini iz 1941. tri su dana preostali Stoèani lutali po polupustom gradu, dok nije vojnièka „sila" te NDH koju sanjaš umarširala u stoljetni hrvatski grad.

Da nije tragièno, da iza toga nisu slijedili i logori i pokolji onih koji se nisu htjeli uklopiti u dogovor oko odgovora, svi bi se sad grohotom smijali na velike borbe, odbrane i protunapade, a sve za èast i slavu Nacije.

Ti progoni i pokolji su ono što stvarno vezuju onaj rat naših roditelja sa ovim, našim, ratom. S jedne su strane ujedinjene žrtve, a sa druge svi zloèinci i meðu njima nema razlike. Nema razlike izmeðu kame zbog imena koje nosi onaj što je u ruci drži, a ni žrtve nisu manje ili veæe, svetije ili manje svete niti po prezimenu, niti po broju.

Prièati o Republici Srpskoj kao trajnoj kategoriji, jednako je kao prièati o vjeènoj NDH ili neuništivom sandžaku u Bosni i Hercegovini. Republika Srpska je novostvorena kategorija, novokomponovani orijentalni melos sa izrazitim osmansko-balkanskim korijenima. Ona mu doðe kao dosanjani san pijanih kamiondžija negdje u nekoj krèmi uz Ibarsku magistralu. Samo što te pijane kamiondžije polupaše, pobiše, rastjeraše dva miliona ljudi koekude (što bi rekao Karaðorðe) kako bi uzdigli tu bajnu trajnu kategoriju. Raseliše i one moje Pudariæe sa Dubrava i moje komšije sa Koševa. Koševo ti je komšiluk gdje se uvijek igrao najbolji basket u Sarajevu.

Evo me neki dan napokon razuvjeriše da su i Sedlari (na južnoj strani Popova polja) uz Zavalu, preselili iz Trebinjske opštine. I to je dobro, jer sad opet mogu biti siguran da kuæe Kovaèina i Bakmaza nisu zavaljene. Ostadoše tamo gdje su bile i odakle je brat moje èukun-èukun-babe otišao u svijet da postane partijarh srpski - što je i postao.

Dakle sve si uradio da poniziš srpsku èast, a znam da nisi prvi, jer poniziše je stotine zloèinaca u vremenu kad je durmitorska vucibatina vodila bosanke Srbe, pa si nastavio da izjednaèavaš èetnike i partizane. Pa imenjaèe brata moga roðenoga ne mogu biti jedno Mladen Stojanoviæ i njegove ubice, to zna svaka poštena kuæa u Krajini: i na Kozari i oko nje; i na Grmeèu i oko njega. Nisu èetnici ljudi poput Branka i Skendera, Mire i Simele. To su neljudi - zakon im u topuzu leži, a tragovi neèovještvom smrde. I miješa se smrdež njihov sa smradom braæe im po zvjerstvu što izgradili su i pogonili tvornicu smrti u Jasenovcu i Gradini Donjoj.

I da niti jedne nisi rekao za Jasenovac više! Možda te èula neumrla duša moja ubijene tetke Nevenke Pudariæ. Ona je, sa hiljadama drugih muèenika zatuèena i baèena u neku jamu jasenovaèku. Ako je èula tvoje baljezganje zgriješio si prema njoj. Sestra oèeva mi nevina je jednako sve i jednoj srebrenièkoj žrtvi. Zloupotrijebio si njenu smrt kao da je stara krpetina kojom se ubrišeš ujutro u dvorištu. Ne dam ti da mi prljaš uspomenu na nju. Ima makar jedan metar kvadratni zemlje pod kojim je ona koji ne smiješ više prljati svojim prisustvom i svojim praznoslovljem.

Zato idi nazad pod svoju šatru i zabavljaj one što ih plaæaš da se smiju i povlaðuju tvojim rijeèima. Onima što su èojstvo i junaštvo zamijenili rakijom i peèenjem.

Nit si Srbin, nit si èovjek."

superbosna.com

[Edited by Najla on 04-06-2008 at 01:44 GMT]


E to je otvoreno pismo!
 


Sve je super i sve je za 5!
04-06-2008 at 23:27 | Ukljuèi u odgovor
Ego
Nivo: Forumski vuk
Celav, neodoljiv, (ne)osvojiv.

Registriran(a): 23-05-2008
Lokacija: Tuzla downtown
Odgovori: 756
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Da je Lajcak pravi politicar, a ne trecerazredna pojava u EU politicarskom miljeu, on bi odavno sklonio Dodika. Vrijeme je da odu obojica. Pa nek prave shumsku u Slovackoj. 


Ego: "Ni bunar zelja ne funkcionise bez love."
05-06-2008 at 01:10 | Ukljuèi u odgovor
prepelica
Nivo: Forumski vuk
prepelica je ptica pjevica

Registriran(a): 24-04-2008
Lokacija: prizren
Odgovori: 665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Em sto bi sklonio dodika sklonio bi i druge da smije.Dobro u pismu mu i pise nit si srbin, nit si èovjek vec je komad svinjetine. 


sad me ima sad me nema
05-06-2008 at 08:33 | Ukljuèi u odgovor
prepelica
Nivo: Forumski vuk
prepelica je ptica pjevica

Registriran(a): 24-04-2008
Lokacija: prizren
Odgovori: 665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Predsjednik Vlade RS-a Milorad Dodik izjavio je veèeras u Banjoj Luci da je krajnje vrijeme da se regulira sporazum o meðusobnim potraživanjima i obavezama BiH i Rusije, kako bi se moglo uæi u dalje produbljivanje ekonomskih i trgovinskih odnosa.

On je kazao da bi bilo dobro da postoji sporazum sa Rusijom o slobodnoj trgovini, te istaknuo da još uvijek nisu regulirana meðusobna potraživanja BiH i Rusije od prije nekoliko godine.

"Ruska Federacija želi da se to završi, ali na nivou BiH imamo probleme, jer bošnjaèka strana u Federaciji BiH ne želi da prizna potrošnju ruskog gasa tokom rata i želi da to bude plaæeno od strane svih u BiH. S druge strane, Hrvati ne žele da daju saglanost za tako nešto jer oni u toku rata nisu koristiti taj gas“, rekao je Dodik novinarima u Banjoj Luci.

Iz tog razloga, naveo je, stojimo na mjestu koje sigurno šteti svima, a ne samo RS-u.

On je najavio da æe delegacija RS-a u petak otputovati u Sankt Peterburg na Ekonomski forum gdje æe razgovarati s ruskim zvaniènicima i privrednicima zainteresiranim za ulaganja u RS.


Evo ga sad hoce da plati i rusima plin to jeste ratni dug, samo da bi ostetio drzavu. Neka on sam placa taj dug, a ne i ostali narodi da plate. 


sad me ima sad me nema
05-06-2008 at 08:36 | Ukljuèi u odgovor
prepelica
Nivo: Forumski vuk
prepelica je ptica pjevica

Registriran(a): 24-04-2008
Lokacija: prizren
Odgovori: 665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Hajd sto duduk prica previse , ali ga sad brani i treci predsjednik nebojsa dan je duduk Za svu halabuku nadignutu zbog nedavne izjave Milorada Dodika u Zagrebu krivi su, ustvari, predsjednik Hrvatske Stjepan Mesiæ i mediji.

Tako bar, majstorskom zamjenom teza, tvrdi Nebojša Radmanoviæ, od kojeg bi se po funkciji koju obavlja trebalo oèekivati da štiti državu Bosnu i Hercegovinu. Meðutim, juèerašnjom izjavom Radmanoviæ je pokazao da je njemu Dodik preèi od svega ostalog, pa èak kada i krajnje politièki primitivno u susjednoj državi pljuje po BiH.

Razapinjuæi zaštitnièki kišobran iznad Dodika, Radmanoviæ je ujedno demonstrirao i vladajuæe politièko promišljanje u Republici Srpskoj. I njemu, kao i Dodiku, BiH je nužno zlo, s tim da je Radmanoviæ taj stav uvijao u svoje demagoške i slatkorjeèive floskule. dobar. 


sad me ima sad me nema
05-06-2008 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
prepelica
Nivo: Forumski vuk
prepelica je ptica pjevica

Registriran(a): 24-04-2008
Lokacija: prizren
Odgovori: 665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Dodik trebao biti smjenjen u novembru 2006. godine, ali SAD nije bio za to.
U prilogu Avazov tekst.
Usprotivili su se predstavnici SAD, jer za to nemaju pristanak Vašingtona. Nisam kritizirao Lajèaka. Èak ni Ešdaun nije smio djelovati samostalno u mnogim situacijama...
15.06.2008. 09:12
Tadašnji visoki predstavnik Kristijan Švarc-Šiling (Christian Schwarz-Schilling) u novembru 2006. godine zatražio je od meðunarodne zajednice podršku za aktivnosti koje su u konaènici ukljuèivale i smjenu predsjednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika.

No, nije je dobio.

- Otkako je izabran za premijera RS, a naroèito nakon izjava koje su davali neki bošnjaèki politièari, posebno Haris Silajdžiæ, Dodik je poèeo prijetiti otcjepljenjem manjeg bh. entiteta. U poèetku je govorio da bi se to moglo desiti ako se desi ovo ili ono, ali je vremenom to "ako" sve više nestajalo.

U avgustu sam ga upozorio da mi, ako nastavi s tom retorikom, ne preostaje ništa drugo nego da iskoristim bonske ovlasti.

Onda sam otputovao u Austriju, a on je opet dao izjavu u kojoj je prijetio referendumom o otcjepljenju. Onda sam javno, putem tamošnjih medija, kazao da takve aktivnosti naprosto tjeraju na upotrebu bonskih ovlasti.

Dodik me pozvao na telefon, tada sam veæ bio u Briselu, i pitao da li je on sutra i dalje premijer. Kazao sam mu da sam bio jasan u razgovoru s njim i da na raspolaganju imam cijeli set mjera u okviru bonskih ovlasti.

Potom su održani izbori, on je malo ublažio retoriku, ali ju je obnovio u novembru. I nije samo on prièao o otcjepljenju, o tome se govorilo u institucijama RS. Tada sam sazvao sastanak nekih od glavnih faktora meðunarodne zajednice. Kazao sam im da je jedno kada politièar prièa prièe tokom izborne kampanje, a da je sasvim drugo kada se u institucijama BiH govori o njenoj razgradnji.

Zatražio sam podršku za plan koji je, u konaènici, ukljuèivao i smjenu premijera Dodika i odmah sam dobio odbijenicu SAD. Predstavnik amerièke administracije na tom sastanku jednostavno je kazao da Vašington to ne podržava - tvrdi Švarc-Šiling.

Pa, mogli ste sami djelovati?

- Jesam. I bio bih sam u tome! Pocijepao bi se OHR, Vijeæe za implementaciju mira, Evropska unija ne bi me podržala. Oni su i inaèe stalno poruèivali da se "ne talasa" u BiH, barem dok se ne riješi problem Kosova. A rješenje za Kosovo stalno se odgaðalo.

I tako je propao plan da se Dodik umiri?

- Htio sam da se s njim održi sastanak i jasno mu se kaže šta ga èeka. I da mu se tu sasvim precizno naglasi da je u opcijama i njegova smjena, kao krajnja mjera, ali i druge, poput obustave finansija njegovoj stranci ili slièno. Na tom skupu trebali smo biti ja, predstavnik SAD, zemlje koja predsjedava EU i još neki važni meðunarodni zvaniènici. Ali, bilo je kako je bilo.
 


sad me ima sad me nema
16-06-2008 at 08:25 | Ukljuèi u odgovor
robi tz
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 14-01-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 334
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Nij ga mogao smijeniti kad je najjaci igrac u BIH a mozda i u regionu....Bolje se pitajte zasto je Federacija pred bankrotom kako javljaju federalni mediji..

16-06-2008 at 12:03 | Ukljuèi u odgovor
prepelica
Nivo: Forumski vuk
prepelica je ptica pjevica

Registriran(a): 24-04-2008
Lokacija: prizren
Odgovori: 665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik i njegove nebuloze

citat:
robi tz wrote:
Nij ga mogao smijeniti kad je najjaci igrac u BIH a mozda i u regionu....Bolje se pitajte zasto je Federacija pred bankrotom kako javljaju federalni mediji..

Ma nije Federacija u bankrotu, koliko sam cuo to je ona smrdska u pravo zbog onog duduka i sto praavi sebi svakave stvari, i svasta kupuje poput aviona  


sad me ima sad me nema
16-06-2008 at 12:51 | Ukljuèi u odgovor
ziggy
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 26-05-2005
Lokacija: TZ
Odgovori: 320
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Dodik ¨u strahu¨: ¨Èuo sam da se Bošnjaci naoružav

Milorad Dodik, premijer Republike Srpske i dalje pokušava da zapali vatru u Bosnu i Hercegovine, a njegove izjave sve više lièe na ona koje je uoèi srpsko-crnogorske agresije na BiH davao ratni zloèinac Radovan Karadžiæ.

Treba li podsjeæati da je i ratni zloèinac Radovan Karadžiæ 1991. i pogotovo poèetkom 1992. godine izjavljivao da je èuo da se muslimani naoružavaju, pozivajuæi Srbe da o tome vode raèuna i da se pripreme.

17-06-2008 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Dodik predlaže demilitarizaciju New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice