Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Dodat cu od Gibrana....

Ne bih mijenjao tuge srca moga za radosti koje osjecaju mnogi.
Niti bih suze, koje pecal u svakom dijelu moga bica izaziva, pretvorio u smijeh.
Želim da moj život ostane jedna suza i jedan osmijeh.
Suza da procisti moje srce i pruži mi razumijevanje životnih tajni i skritih stvari.
Osmijeh da me ucini bližim mojoj braci i da simboliše moje velicanje bogova.
Suza da me sjedini sa ljudima slomljenih srca, osmijeh da bude znak moje radosti što postojim.
Radije bih da skoncam žudeci i ceznuci nego da živim u ocajanju i beznadju.
Želim da glad za ljubavlju i lijepotom bude u temeljima duše moje jer vidjeo sam da su ti najnesrecniji od svih ljudi.
Cuo sam uzdahe onih koji ceznu i žude i to je najprijatnija od svih melodija.
Kako se primice vece, cvijet zatvara svoje latice i tone u san, grleci svoje cežnje. Kako se bliži jutro cvijet otvara usne da susretne suncev poljubac.
Život cvijeta je satkan od žudnje i zadovoljstva....
Jedne suze i jednog osmijeha.....



08-05-2010 at 21:44 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Èesto mi se èini da nije sve izgubljeno na vjetrovima i bespuæima.
Èesto me obraduje misao da je oèaj, kaos i bludnja samo nužan prelazni oblik.
Èesto mi se èini da osjeæam kako izlazim, jos nesiguran i slomljen, iz svega što je bilo, i
da stajem na èvrsto mjesto, van sebe, odakle poèinje pucati vidik, širina i sloboda.
Èesto mi se prièinjava da sam jak i stalan, da sam veæ dovoljan sam sebi, da sam se
izvio nad ropstvom tijela i vlasti sudbine i da samo treba da sjednemo i položim ruku na
djela i da radim, vedra duha i smirena srca, dugo, ustrajno i oduševljeno kao stari
zlatari.
Èesto mi se prièinjava.
Ali me dan još èešæe povuèe sa sobom, pa se lomim i previjam od nemila do netragom,
od èovjeka do èovjeka, od laži do laži i od bola do bola ...


Ivo Andriæ



18-05-2010 at 17:57 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...



Zaljubljena žena èesto oèajava kad osjeti da voljeni muškarac nikada nije
sasvim s njom.
Uvijek joj djeluje pomalo rastrojen, kao da je dolazeæi na satanak
po bijelom svijetu razbacao razne segmente svoje duše.
Sa svoje strane, muškarac
tananijih osjeæaje nerijetko se osjetio posramljen zbog nemoguænosti bezuslovne
predaje i potpunog prisustva, s kakvim ljubavi prilazi žena.
Zbog tog razloga, muškarac
zna da je trapav u ljubavi i nesposoban za ono savršenstvo koje žena ume da podari tom osjeæanju ....
Hose Ortega i Gaset



Lakše je nagovoriti ljude na zlo i mržnju nego na dobro i ljubav.
Zlo je privlaèno i bliže je ljudskoj prirodi.
Za dobro i ljubav treba izrasti, treba se pomuèiti.
Zlo nosimo u sebi kao izvornu strast, a može postati pogubno ako se predstavi kao jedino dobro.

Meša Selimoviæ

18-05-2010 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Naš je život èik; bio je jedamput cigara... I tinja...
Sav je žut, ižvakan, zaslinjen...
I to je moja duša!
Veæ godine i godine autoanalize: utežem, sišem, gnjeèim, griskam, palim i pripaljujem...
Ko strastveni pušaè.
I pljuckam, jer je ostao samo nikotin i kiselica...
Kako je dosadno i gorko!
I sve je otišlo u dim; i pepeo: dim se je izgubio u zraku, pepeo je raznio vjetar širom svijeta.
Kod mene je ostao èik, da se baci u – smetište.
Janko Poliæ Kamov
************

Janko Poliæ Kamov
(1886. – 1910.)
Stvarno šteta šta je umro tako mlad (u 24. godini, od španjolske gripe), bio je potencijal .
Za života je uznemiravao i izluðivao sve oko sebe.
Nazivali su ga najstrašniji pjesnik hrvatski i vitez crne psovke.

************
Moj bi stil bio dakle - psovka.
Ja ne psujem više: ja nemam stila: ja nisam èovjek.
Ko psuje? Onaj, koji se prepusti instinktu, koji je temperamentan, koji nema obzira, koji je nenaobražen.
Psuje onaj, koji nema ništa duhovito da kaže.
Ignoranta. Kletva je iskrenost.
Ko ironizira? Onaj, koji vlada strastima, koji nema karaktera, koji je obziran i obrazovan.
Uglaðenost, osjetljivost, nemoæ... Ironizira onaj, koji je duhovit i hladan. Inteligenta.
Ironija je hinjenje.
Duhovitost je rijeè, ne èin; a rijeèi su samo rijeèi, dok su djela i - djela.
Ne mogu psovati, pa ironiziram.
Ne da mi se govoriti pa se smješkam. Slabost je dakle moja snaga i bezvoljnost moja volja.
I to sam ja.
Jer ja - nisam ja!
Janko Poliæ Kamov : "Isušena kaljuža"

21-05-2010 at 20:55 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...


HERMAN HESE - UMJETNOST DOKOLICE (BESANE NOÆI)

Kasno je. Ležiš u krevetu i ne možeš da zaspiš. Ulica je mirna, s vremena na vrijeme vjetar u baštama pomjeri drveæe. Negdje zalaje pas; udaljenom ulicom prolaze kola.

...

A sna nema.
...

Ne pomaže ti da ideš gore-dole, da ustaneš i ponovo legneš. To je jedan od onih èasova u kojima nema naèina da pobjegneš od samog sebe. Tobom æe zagospodariti misli i kretanja duše, a društva nema da se, kao obièno, isprièaš. Onome ko je u tuðini, pred oèi izlaze kuæa i bašta u domovini i detinjstvo, šume u kojima je proživeo najslobodnije i najnezaboravnije djeèaèke dane, sobe i stepeništa na kojima se èula graja njegovih djeèaèkih igara. Slike roditelja, strane, ozbiljne, ostarjele, sa ljubavlju, brigom i tihim prijekorom u oèima. Pruža ruku i uzalud oèekuje da i njemu neko pruži desnicu, prekrivaju ga velika tuga i usamljenost; izranjaju i drugi likovi i u nesigurnim i ozbiljnim raspoloženjima ovih sati èine nas, gotovo sve, tužnim. Ko u mladosti nije zadavao brige svojim najbližima, odbijao ljubav i prezirao naklonost, ko nije bar jednom iz inata i objesti izbjegao sreæu koja je pred njim stajala, ko nikada nije povrijedio svoj ili tuð ponos, ili se ogriješio o prijatelje nekom nesmotrenom rijeèju, nekim ružnim i uvredljivim ponašanjem? Sada svi oni stoje pred tobom, ne govore ništa i èudno te gledaju mirnim oèima, a tebe je sramota od njih i od samog sebe.

U našem užurbanom i neosjetljivom životu zaèuðujuæe je malo sati u kojima duša može da bude svjesna sebe, u kojima život ustupa mjesto smislu i duhu, a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savjesti. To se vjerovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, vjerovatno nad kovèegom majke, vjerovatno na bolesnièkoj postelji, na kraju nekog dugog usamljenièkog putovanja, u prvim satima ponovnog vraæanja u život, ali to uvijek prate nemiri i muèenja.
Vrijednost ovakvih budnih noæi je baš u tome. U njima duša uspjeva da bez snažnih spoljašnjih potresa doðe do onoga što je pravedno, bez obzira da li je to èudno, ili zastrašujuæe, da li je za osudu, ili za žaljenje.


[Edited by laly on 23-05-2010 at 21:43 GMT]

23-05-2010 at 21:41 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

"Proširio sam svoj snove pod tvoja stopala.
"Gazi nježno...
jer gaziš po mojim snovima."

Yeats

25-05-2010 at 14:28 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Kada ugleda njene crne oèi, njene usne su oklijevale izmeðu osmijeha i šutnje, on shvati najbitniji i najuèeniji dio Jezika koji je govorio svijet- da su sva biæa na zemlji sposobna da slušaju srcem. A to se zove ljubav, nešto starije od ljudi i same pustinje, što meðutim uvijek izbija istom snagom, svugdje gdje se susretnu dva pogleda kao što se susretoše ova dva pogleda pored bunara. Na koncu se usne odluèiše za osmijeh, i to je bio znak, znak koji je èekao, ni ne znajuæi to, tako dugo èekao, koji je tražio u knjigama, pored svojih ovaca, u kristalu i tišini pustinje.
Evo, to je èisti Jezik Svijeta, bez ikakvog objašnjenja, jer Univerzum ne treba nikakvo objašnjenje da bi nastavio svoj put u beskonaènom prostoru. Jedino što je shvatio, u tom trenutku, jeste da se nalazio pred ženom svog života, a i ona je to morala znati, nisu joj trebale rijeèi. Ni u šta na svijetu nije bilo tako siguran, iako su njegovi roditelji, i roditelji njegovih roditelja, uvijek govorili da se treba najprije udvarati, zatim se zaruèiti, upoznati onog drugog i imati novaca, pa se onda oženiti. Onaj ko je tako govorio sigurno nije nikada upoznao univerzalni jezik, jer kada zaroniš u taj jezik lahko shvatiš da u svijetu uvijek ima jedna osoba koja èeka drugu, pa bilo to usred pustinje ili u srcu velikih gradova. I kada se te dvije osobe sretnu, kada im se pogledi ukrste, tog momenta sva prošlost i sva buduænost nestanu, postoji samo taj sadašnji trenutak i ta nevjerovatna sigurnost da je sve pod nebeskim svodom napisano istom Rukom. Ruka koja je uèinila da se rodi Ljubav, i koja je stvorila sestru dušu za svako biæe koje se rodi, odmara se i traži blago pod sunèevim svjetlom. Jer da nije tako, snovi ljudskog roda ne bi imali nikakva smisla.
„Mektub“, reèe u sebi.


Paulo Coelho, Alhemièar

27-05-2010 at 19:10 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Lagano umire onaj koji ne putuje, onaj koji ne cita,
onaj koji ne sluša muziku, onaj koji ne nalazi zadovoljstvo u
sebi.Lagano umire onaj koji uništava vlastitu
ljubav, onaj koji ne prihvaca pomoc.
Lagano umire onaj koji je pretvoren u roba
navika postavljajuci si svaki dan ista ogranicenja,
onaj koji ne mijenja rutinu, onaj koji se ne usuduje odjenuti u
novu boju, i ne prica s onima koje ne poznaje.Lagano umire
onaj koji bježi od strasti i njenog vrela emocija
onih koje daju sjaj ocima ili napuštenim srcima.Lagano umire
onaj koji ne mjenja život kad nije zadovoljan
svojim poslom ili svojom ljubavi, onaj koji se ne želi odreci svoje sigurnosti radi
nesigurnosti, i koji ne ide za svojim snovima;
onaj koji si nece dozvoliti niti jednom u svojem životu
da pobjegne od smislenih savjeta....
Živi danas! Riskiraj danas! Ucini danas!
Ne dozvoli lagano umiranje....
Ne zaboravi biti sretan!
P. Neruda

28-05-2010 at 15:21 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Zensko srce se ne mijenja tijekom vremena, niti se preobrazava s godisnjim dobima; zensko srce dugo krvolipti, ali ne umire; zensko srce je nalik na stepu koju covjek uzima kao prostor za svoje ratovanje i klanje – po njoj cupa drvece i spaljuje travu, stijenje joj boji krvlju, zemlju ispunjava kostima i lubanjama, ali ona ostaje mirna i spokojna, ostaje sigurna, proljece u njoj ostaje proljece, a jesen je i dalje jesen, sve do kraja vremena.


Dakle, sudbina je donijela odluku sto da cinimo? Reci sto da radimo? Kako cemo se rastati i kada cemo se sresti? Mozemo li svoju ljubav smatrati gostom iz tudjine koga nam vecer dovede, a jutro odvede? Mozemo li ove osjecaje smatrati snom koji nam je blago snivanje donijelo, a java skrila? Mozemo li ovaj tjedan smatrati opijenoscu koja se brzo zavrsila otreznjenjem i budnoscu? Podigni glavu da ti oci vidim ljubavi!

Otvori usne da ti glas cujem. Progovori i kazi mi nesto. Hoces li me pamtiti i kad oluja potopi moju ladju? Hoces li cuti leprsanje krila u nocnome miru? Hoces li cuti kako se moje disanje talasa oko tvoga lica i vrata? Hoces li osluskivati moje uzdahe sto mi se bolno otimaju, priguseni jecajima? Hoces li vidjeti moju himeru kako te pohodi s nocnim himerama, a iscezava s jutarnjim izmaglicama? reci mi, ljubavi. Kazi sto cu za te predstavljati posto si ti meni bio svjetlost za oci, pjesma za usi i krila mojoj dusi. Kakav ces biti?
(SLOMLJENA KRILA)

Halil Džubran

30-05-2010 at 20:47 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Ima ljudi koji su rodjeni da budu nesrecni i da drugima cine nesrecu, onih koji su zrtve nekih nebeskih, nama neshvatljivih mahinacija, zamorcici nebeske mehanike, buntovnici kojima je dodeljena uloga buntovnika, no koji su rodjeni po okrutnoj logici nebeske komedije, sa posecenim krilima.Titani bez snage titana, mali, krzljavi titancici kojima je od velicine data samo jedna okrutna doza osetljivostii u kojoj se kao u alkoholu rastvara njihova nistavna snaga. Vrhunac pak okrutnosti koja im je dodeljena jeste lucidnost, to saznanje sopstvenih granica, ta bolesna moc diistance.....

Danilo Kis-Basta,Pepeo

11-06-2010 at 19:27 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice