Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
diwna
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 17-05-2008
Odgovori: 3577
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Dodat cu od Gibrana....

Ne bih mijenjao tuge srca moga za radosti koje osjecaju mnogi.
Niti bih suze, koje pecal u svakom dijelu moga bica izaziva, pretvorio u smijeh.
elim da moj ivot ostane jedna suza i jedan osmijeh.
Suza da procisti moje srce i prui mi razumijevanje ivotnih tajni i skritih stvari.
Osmijeh da me ucini bliim mojoj braci i da simbolie moje velicanje bogova.
Suza da me sjedini sa ljudima slomljenih srca, osmijeh da bude znak moje radosti to postojim.
Radije bih da skoncam udeci i ceznuci nego da ivim u ocajanju i beznadju.
elim da glad za ljubavlju i lijepotom bude u temeljima due moje jer vidjeo sam da su ti najnesrecniji od svih ljudi.
Cuo sam uzdahe onih koji ceznu i ude i to je najprijatnija od svih melodija.
Kako se primice vece, cvijet zatvara svoje latice i tone u san, grleci svoje cenje. Kako se blii jutro cvijet otvara usne da susretne suncev poljubac.
ivot cvijeta je satkan od udnje i zadovoljstva....
Jedne suze i jednog osmijeha.....

08-05-2010 at 21:44 | Ukljui u odgovor
diwna

esto mi se ini da nije sve izgubljeno na vjetrovima i bespuima.
esto me obraduje misao da je oaj, kaos i bludnja samo nuan prelazni oblik.
esto mi se ini da osjeam kako izlazim, jos nesiguran i slomljen, iz svega to je bilo, i
da stajem na vrsto mjesto, van sebe, odakle poinje pucati vidik, irina i sloboda.
esto mi se priinjava da sam jak i stalan, da sam ve dovoljan sam sebi, da sam se
izvio nad ropstvom tijela i vlasti sudbine i da samo treba da sjednemo i poloim ruku na
djela i da radim, vedra duha i smirena srca, dugo, ustrajno i oduevljeno kao stari
zlatari.
esto mi se priinjava.
Ali me dan jo ee povue sa sobom, pa se lomim i previjam od nemila do netragom,
od ovjeka do ovjeka, od lai do lai i od bola do bola ...

Ivo Andri

18-05-2010 at 17:57 | Ukljui u odgovor
diwna

Zaljubljena ena esto oajava kad osjeti da voljeni mukarac nikada nije
sasvim s njom.
Uvijek joj djeluje pomalo rastrojen, kao da je dolazei na satanak
po bijelom svijetu razbacao razne segmente svoje due.
Sa svoje strane, mukarac
tananijih osjeaje nerijetko se osjetio posramljen zbog nemogunosti bezuslovne
predaje i potpunog prisustva, s kakvim ljubavi prilazi ena.
Zbog tog razloga, mukarac
zna da je trapav u ljubavi i nesposoban za ono savrenstvo koje ena ume da podari tom osjeanju ....
Hose Ortega i Gaset

Lake je nagovoriti ljude na zlo i mrnju nego na dobro i ljubav.
Zlo je privlano i blie je ljudskoj prirodi.
Za dobro i ljubav treba izrasti, treba se pomuiti.
Zlo nosimo u sebi kao izvornu strast, a moe postati pogubno ako se predstavi kao jedino dobro.

Mea Selimovi

18-05-2010 at 17:59 | Ukljui u odgovor
diwna

Na je ivot ik; bio je jedamput cigara... I tinja...
Sav je ut, ivakan, zaslinjen...
I to je moja dua!
Ve godine i godine autoanalize: uteem, siem, gnjeim, griskam, palim i pripaljujem...
Ko strastveni pua.
I pljuckam, jer je ostao samo nikotin i kiselica...
Kako je dosadno i gorko!
I sve je otilo u dim; i pepeo: dim se je izgubio u zraku, pepeo je raznio vjetar irom svijeta.
Kod mene je ostao ik, da se baci u smetite.
Janko Poli Kamov

Janko Poli Kamov
(1886. 1910.)
Stvarno teta ta je umro tako mlad (u 24. godini, od panjolske gripe), bio je potencijal .
Za ivota je uznemiravao i izluivao sve oko sebe.
Nazivali su ga najstraniji pjesnik hrvatski i vitez crne psovke.

Moj bi stil bio dakle - psovka.
Ja ne psujem vie: ja nemam stila: ja nisam ovjek.
Ko psuje? Onaj, koji se prepusti instinktu, koji je temperamentan, koji nema obzira, koji je nenaobraen.
Psuje onaj, koji nema nita duhovito da kae.
Ignoranta. Kletva je iskrenost.
Ko ironizira? Onaj, koji vlada strastima, koji nema karaktera, koji je obziran i obrazovan.
Uglaenost, osjetljivost, nemo... Ironizira onaj, koji je duhovit i hladan. Inteligenta.
Ironija je hinjenje.
Duhovitost je rije, ne in; a rijei su samo rijei, dok su djela i - djela.
Ne mogu psovati, pa ironiziram.
Ne da mi se govoriti pa se smjekam. Slabost je dakle moja snaga i bezvoljnost moja volja.
I to sam ja.
Jer ja - nisam ja!
Janko Poli Kamov : "Isuena kaljua"

21-05-2010 at 20:55 | Ukljui u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084

HERMAN HESE - UMJETNOST DOKOLICE (BESANE NOI)

Kasno je. Lei u krevetu i ne moe da zaspi. Ulica je mirna, s vremena na vrijeme vjetar u batama pomjeri drvee. Negdje zalaje pas; udaljenom ulicom prolaze kola.

...

A sna nema.
...

Ne pomae ti da ide gore-dole, da ustane i ponovo legne. To je jedan od onih asova u kojima nema naina da pobjegne od samog sebe. Tobom e zagospodariti misli i kretanja due, a drutva nema da se, kao obino, ispria. Onome ko je u tuini, pred oi izlaze kua i bata u domovini i detinjstvo, ume u kojima je proiveo najslobodnije i najnezaboravnije djeake dane, sobe i stepenita na kojima se ula graja njegovih djeakih igara. Slike roditelja, strane, ozbiljne, ostarjele, sa ljubavlju, brigom i tihim prijekorom u oima. Prua ruku i uzalud oekuje da i njemu neko prui desnicu, prekrivaju ga velika tuga i usamljenost; izranjaju i drugi likovi i u nesigurnim i ozbiljnim raspoloenjima ovih sati ine nas, gotovo sve, tunim. Ko u mladosti nije zadavao brige svojim najbliima, odbijao ljubav i prezirao naklonost, ko nije bar jednom iz inata i objesti izbjegao sreu koja je pred njim stajala, ko nikada nije povrijedio svoj ili tu ponos, ili se ogrijeio o prijatelje nekom nesmotrenom rijeju, nekim runim i uvredljivim ponaanjem? Sada svi oni stoje pred tobom, ne govore nita i udno te gledaju mirnim oima, a tebe je sramota od njih i od samog sebe.

U naem uurbanom i neosjetljivom ivotu zauujue je malo sati u kojima dua moe da bude svjesna sebe, u kojima ivot ustupa mjesto smislu i duhu, a dua neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savjesti. To se vjerovatno deava pri preivljavanju velikog bola, vjerovatno nad kovegom majke, vjerovatno na bolesnikoj postelji, na kraju nekog dugog usamljenikog putovanja, u prvim satima ponovnog vraanja u ivot, ali to uvijek prate nemiri i muenja.
Vrijednost ovakvih budnih noi je ba u tome. U njima dua uspjeva da bez snanih spoljanjih potresa doe do onoga to je pravedno, bez obzira da li je to udno, ili zastraujue, da li je za osudu, ili za aljenje.

[Edited by laly on 23-05-2010 at 21:43 GMT]

23-05-2010 at 21:41 | Ukljui u odgovor
laly

"Proirio sam svoj snove pod tvoja stopala.
"Gazi njeno...
jer gazi po mojim snovima."

Yeats

25-05-2010 at 14:28 | Ukljui u odgovor
laly

Kada ugleda njene crne oi, njene usne su oklijevale izmeu osmijeha i utnje, on shvati najbitniji i najueniji dio Jezika koji je govorio svijet- da su sva bia na zemlji sposobna da sluaju srcem. A to se zove ljubav, neto starije od ljudi i same pustinje, to meutim uvijek izbija istom snagom, svugdje gdje se susretnu dva pogleda kao to se susretoe ova dva pogleda pored bunara. Na koncu se usne odluie za osmijeh, i to je bio znak, znak koji je ekao, ni ne znajui to, tako dugo ekao, koji je traio u knjigama, pored svojih ovaca, u kristalu i tiini pustinje.
Evo, to je isti Jezik Svijeta, bez ikakvog objanjenja, jer Univerzum ne treba nikakvo objanjenje da bi nastavio svoj put u beskonanom prostoru. Jedino to je shvatio, u tom trenutku, jeste da se nalazio pred enom svog ivota, a i ona je to morala znati, nisu joj trebale rijei. Ni u ta na svijetu nije bilo tako siguran, iako su njegovi roditelji, i roditelji njegovih roditelja, uvijek govorili da se treba najprije udvarati, zatim se zaruiti, upoznati onog drugog i imati novaca, pa se onda oeniti. Onaj ko je tako govorio sigurno nije nikada upoznao univerzalni jezik, jer kada zaroni u taj jezik lahko shvati da u svijetu uvijek ima jedna osoba koja eka drugu, pa bilo to usred pustinje ili u srcu velikih gradova. I kada se te dvije osobe sretnu, kada im se pogledi ukrste, tog momenta sva prolost i sva budunost nestanu, postoji samo taj sadanji trenutak i ta nevjerovatna sigurnost da je sve pod nebeskim svodom napisano istom Rukom. Ruka koja je uinila da se rodi Ljubav, i koja je stvorila sestru duu za svako bie koje se rodi, odmara se i trai blago pod sunevim svjetlom. Jer da nije tako, snovi ljudskog roda ne bi imali nikakva smisla.
Mektub, ree u sebi.

Paulo Coelho, Alhemiar

27-05-2010 at 19:10 | Ukljui u odgovor
laly

Lagano umire onaj koji ne putuje, onaj koji ne cita,
onaj koji ne slua muziku, onaj koji ne nalazi zadovoljstvo u
sebi.Lagano umire onaj koji unitava vlastitu
ljubav, onaj koji ne prihvaca pomoc.
Lagano umire onaj koji je pretvoren u roba
navika postavljajuci si svaki dan ista ogranicenja,
onaj koji ne mijenja rutinu, onaj koji se ne usuduje odjenuti u
novu boju, i ne prica s onima koje ne poznaje.Lagano umire
onaj koji bjei od strasti i njenog vrela emocija
onih koje daju sjaj ocima ili naputenim srcima.Lagano umire
onaj koji ne mjenja ivot kad nije zadovoljan
svojim poslom ili svojom ljubavi, onaj koji se ne eli odreci svoje sigurnosti radi
nesigurnosti, i koji ne ide za svojim snovima;
onaj koji si nece dozvoliti niti jednom u svojem ivotu
da pobjegne od smislenih savjeta....
ivi danas! Riskiraj danas! Ucini danas!
Ne dozvoli lagano umiranje....
Ne zaboravi biti sretan!
P. Neruda

28-05-2010 at 15:21 | Ukljui u odgovor
laly

Zensko srce se ne mijenja tijekom vremena, niti se preobrazava s godisnjim dobima; zensko srce dugo krvolipti, ali ne umire; zensko srce je nalik na stepu koju covjek uzima kao prostor za svoje ratovanje i klanje po njoj cupa drvece i spaljuje travu, stijenje joj boji krvlju, zemlju ispunjava kostima i lubanjama, ali ona ostaje mirna i spokojna, ostaje sigurna, proljece u njoj ostaje proljece, a jesen je i dalje jesen, sve do kraja vremena.

Dakle, sudbina je donijela odluku sto da cinimo? Reci sto da radimo? Kako cemo se rastati i kada cemo se sresti? Mozemo li svoju ljubav smatrati gostom iz tudjine koga nam vecer dovede, a jutro odvede? Mozemo li ove osjecaje smatrati snom koji nam je blago snivanje donijelo, a java skrila? Mozemo li ovaj tjedan smatrati opijenoscu koja se brzo zavrsila otreznjenjem i budnoscu? Podigni glavu da ti oci vidim ljubavi!

Otvori usne da ti glas cujem. Progovori i kazi mi nesto. Hoces li me pamtiti i kad oluja potopi moju ladju? Hoces li cuti leprsanje krila u nocnome miru? Hoces li cuti kako se moje disanje talasa oko tvoga lica i vrata? Hoces li osluskivati moje uzdahe sto mi se bolno otimaju, priguseni jecajima? Hoces li vidjeti moju himeru kako te pohodi s nocnim himerama, a iscezava s jutarnjim izmaglicama? reci mi, ljubavi. Kazi sto cu za te predstavljati posto si ti meni bio svjetlost za oci, pjesma za usi i krila mojoj dusi. Kakav ces biti?
(SLOMLJENA KRILA)

Halil Dubran

30-05-2010 at 20:47 | Ukljui u odgovor
laly

Ima ljudi koji su rodjeni da budu nesrecni i da drugima cine nesrecu, onih koji su zrtve nekih nebeskih, nama neshvatljivih mahinacija, zamorcici nebeske mehanike, buntovnici kojima je dodeljena uloga buntovnika, no koji su rodjeni po okrutnoj logici nebeske komedije, sa posecenim krilima.Titani bez snage titana, mali, krzljavi titancici kojima je od velicine data samo jedna okrutna doza osetljivostii u kojoj se kao u alkoholu rastvara njihova nistavna snaga. Vrhunac pak okrutnosti koja im je dodeljena jeste lucidnost, to saznanje sopstvenih granica, ta bolesna moc diistance.....

Danilo Kis-Basta,Pepeo

11-06-2010 at 19:27 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 5
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: adin_N, asmir.d, babilonka, Eros, Golubica Gacanerica, gorica, halosvabija, Mostarka!, ogledalo, pacos, pogledi22, ramiz, Smucko, vodeni99
FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net