Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

TRI PITANJA

Bio jednom jedan mladic koji je dugo vremena proveo na studijama na zapadu.Kad se vratio trazio je od svojih roditelja da mu nadju religioznog ucenjaka ili bilo kojeg strucnjaka koji bi mogao dogovorit na njegova 3 pitanja...Konacno su mu roditelji uspjeli naci jednog ucenjaka.
Mladic: Ko si ti? Mozes li ti odgovorit na moja pitanja?
Ucenjak: Ja sam jedan od Bozijih slugu i uz Njegovu pomoc ja cu moci odgovorit na tvoja pitanja.
Mladic: Jesi li siguran? Mnogi profesori i strucnjaci nisu mogli...
Ucenjak: Ja cu dati sve od sebe uz Boziju pomoc...
Mladic: Imam 3 Pitanja..
Pitanje Br.1;Da li Bog postoji? Ako postoji, pokazi mi njegov lik!
Pitanje br.2...Sta je Sudbina?
Pitanje br.3; Ako je djavo stvoren od vatre, zasto ce na kraju biti bacen u pakao koji je takodje stvoren od vatre.To mu sigurno nece naskoditi, posto su i djavo i pakao stvoreni od vatre.
Da li je Bog mislio o ovome??
Iznenada ucenjak snazno osamari mladica po licu..Mladic osjeti bol:Zasto ste se naljutili na mene?..
Ucenjak: Nisam ljut.Samar je moj odgovor na tvoja pitanja.
Mladic: Ne razumijem!...
Ucenjak: Kako se osjecas nakon sto sam te osamario?
Mladic: Naravno, osjecam bol.
Ucenjak: Da li onda vjerujes da bol postoji?
Mladic: Da!
Ucenjak: Pokazi mi oblik bola!
Mladic: Ne mogu.
Ucenjak: To je moj odgovor na prvo pitanje.Svi mi osjecamo prisustvo Boga iako ne vidimo njegov oblik..Da li si sinoc sanjao da cu te osamariti?
Mladic: Ne!
Ucenjak Da li si ikad pomislio da ces od mene dobiti samar?
Mladic Ne!
Ucenjak: To je Sudbina, moj odgovor na tvoje drugo pitanje..Od cega je stvorena moja ruka kojom sam te osamario?
Mladic: Stvorena je od mesa.
Ucenjak: A tvoje lice, od cega je ono stvoreno?
Mladic: Od mesa.
Ucenjak: Sta osjecas nakon sto sam te osamario?
Mladic: Bol!
Ucenjak: Tako je.To je moj dogovor na trece pitanje.Iako su djavo i pakao stvoreni od vatre, ako Bog zeli, pakao ce postati vrlo bolno mjesto za djavola...


 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
04-05-2008 at 09:27 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

(Posudjena prica)

OBITELJ

Zaletjela sam se u stranca dok je prolazio. ’’O, oprostite mi, molim vas!“ - bio je moj odgovor.
On je rekao: ’’Molim vas, oprostite vi meni, nisam vas vidio.’’
Bili smo tako uctivi, taj stranac i ja.
Otišli smo svojim putem i pozdravili se.
Ali kod kuce se pricala drugacija prica.
Kasnije toga dana, dok sam kuhala vecernji objed, moj sin je stao iza mene vrlo tiho. Kad sam se okrenula, gotovo sam se sudarila s njim.
’’Makni mi se s puta!’’ - rekla sam uz viku.
On je otišao, a njegovo malo srce se slomilo.
Nisam shvatila koliko sam oštro govorila.
Dok sam ležala budna u krevetu, tihi Božji glas mi je progovorio:
’’Dok si dijelila sa strancem uobicajenu uljudnost, tvoja obitelj koju voliš bila je povrijedena. Otidi i pogledaj na kuhinjski pod, naci ceš cvijece pokraj vrata. To cvijece je tvoj sin donio za tebe. Ubrao ga je sam: ružicasto, žuto i plavo. Stajao je vrlo tiho da ne pokvari iznenadenje,
nisi vidjela suze koje su ispunile njegove male oci.’’
Tada sam se osjetila tako malenom i suze su mi pocele kapati niz lice.
Tiho sam otišla i klekla pored njegovog kreveta.
’’Probudi se, maleni, probudi se,’’ rekla sam.
’’Jesi li ti ubrao za mene ovo cvijece?’’
Smiješio se: ’’Našao sam ih vani, kod drveta. Ubrao sam ih zato jer su lijepi kao ti. Znao sam da ce ti se svidjeti, posebno plavi.’’
Rekla sam: ’’Sine, jako mi je žao što sam se onako ponijela danas, nisam trebala vikati tako na tebe.’’
Rekao je: ’’O, mama, u redu je. Svejedno te volim.’’
Ja sam rekla: ’’Sine, i ja tebe volim. I volim cvijece, posebno plavo.’’

Jeste li svjesni da ako umremo sutra, tvrtka za koju smo radili lako nas uskoro može zamijeniti.
Ali, obitelj koju ostavljamo iza sebe osjecala bi gubitak do kraja njihovih života.
Mnogi se unose u posao više nego u svoje obitelji, ne misliš li da to nije mudro ulaganje?
Dakle, što je iza price?
Znaš li što znaci rijec FAMILY (obitelj) ?

FAMILY= FATHER AND MOTHER I LOVE YOU


[Edited by Soko on 23-05-2008 at 06:24 GMT]

23-05-2008 at 06:22 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

BLIZANCI

Blizanci u materici razgovaraju:
- Veruješ li u život posle roðenja?
- Naravno, sigurno postoji nešto nakon roðenja... Možda smo ovde baš zato da se pripremimo na život posle roðenja.
- To je glupost. Nema života posle roðenja. Kako bi taj život uopšte izgledao?
- Ne znam taèno, ali uveren sam i da æemo moæi hodati i jesti svojim ustima.
- To je potpuna glupost. Znaš da je nemoguæe trèati i jesti svojim ustima, pa zato imamo ovu pupèanu vrpcu. Kažem ti posle roðenja nema života. Pupèana vrpca je prekratka.
- Uveren sam da postoji nešto posle roðenja. Nešto posve drugaèije nego ovo što živimo sada...
- Ali niko se nije vratio od tamo. Život se posle roðenja završava. Osim toga, život nije ništa drugo nego postojanje u uskoj i mraènoj okolini.
- Pa ne znam baš taèno kako izgleda život posle roðenja, ali æemo u svakom sluèaju sresti našu mamu. Ona æe se zatim brinuti za nas.
- Mama?!? Ti veruješ u mamu, pa gde bi po tvome ta mama bila?
- Svuda oko nas, naravno. Zahvaljujuæi njoj smo živi, bez nje ne bismo uopšte postojali.
- Ne verujem! Mamu nisam nikad video, zato je jasno da ne postoji.
- Da, moguæe, ali ponekad, kad smo potpuno mirni, možemo je èuti kako peva i miluje naš svet. Znaš, uveren sam da život posle roðenja zapravo tek poèinje...

Ovu pricu je ispricao Rococo na temi:

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=404974&page=0

14-06-2008 at 12:19 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Soko wrote:
(Posudjena prica)

OBITELJ

Zaletjela sam se u stranca dok je prolazio. ’’O, oprostite mi, molim vas!“ - bio je moj odgovor.
On je rekao: ’’Molim vas, oprostite vi meni, nisam vas vidio.’’
Bili smo tako uctivi, taj stranac i ja.
Otišli smo svojim putem i pozdravili se.
Ali kod kuce se pricala drugacija prica.
Kasnije toga dana, dok sam kuhala vecernji objed, moj sin je stao iza mene vrlo tiho. Kad sam se okrenula, gotovo sam se sudarila s njim.
’’Makni mi se s puta!’’ - rekla sam uz viku.
On je otišao, a njegovo malo srce se slomilo.
Nisam shvatila koliko sam oštro govorila.
Dok sam ležala budna u krevetu, tihi Božji glas mi je progovorio:
’’Dok si dijelila sa strancem uobicajenu uljudnost, tvoja obitelj koju voliš bila je povrijedena. Otidi i pogledaj na kuhinjski pod, naci ceš cvijece pokraj vrata. To cvijece je tvoj sin donio za tebe. Ubrao ga je sam: ružicasto, žuto i plavo. Stajao je vrlo tiho da ne pokvari iznenadenje,
nisi vidjela suze koje su ispunile njegove male oci.’’
Tada sam se osjetila tako malenom i suze su mi pocele kapati niz lice.
Tiho sam otišla i klekla pored njegovog kreveta.
’’Probudi se, maleni, probudi se,’’ rekla sam.
’’Jesi li ti ubrao za mene ovo cvijece?’’
Smiješio se: ’’Našao sam ih vani, kod drveta. Ubrao sam ih zato jer su lijepi kao ti. Znao sam da ce ti se svidjeti, posebno plavi.’’
Rekla sam: ’’Sine, jako mi je žao što sam se onako ponijela danas, nisam trebala vikati tako na tebe.’’
Rekao je: ’’O, mama, u redu je. Svejedno te volim.’’
Ja sam rekla: ’’Sine, i ja tebe volim. I volim cvijece, posebno plavo.’’

Jeste li svjesni da ako umremo sutra, tvrtka za koju smo radili lako nas uskoro može zamijeniti.
Ali, obitelj koju ostavljamo iza sebe osjecala bi gubitak do kraja njihovih života.
Mnogi se unose u posao više nego u svoje obitelji, ne misliš li da to nije mudro ulaganje?
Dakle, što je iza price?
Znaš li što znaci rijec FAMILY (obitelj) ?

FAMILY= FATHER AND MOTHER I LOVE YOU


[Edited by Soko on 23-05-2008 at 06:24 GMT]




Tako me rastuzujes Sokole, sad osjecam tvoju sjetu vise nego prije...

jer je sad razumijem...  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
14-06-2008 at 12:42 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Grijeh kao kamen

Dva su muškarca posjetila svetog èovjeka želeæi ga upitati za savjet. „Sagriješili smo i savjest nam je uznemirena. Možeš li nam reæi što nam je èiniti kako bi nam bilo oprošteno i kako više ne bismo griješili?“, upitaše ga.
„Kažite mi svoje grijehe“, reèe im sveti èovjek.
„Uèinio sam veliki grijeh“, odgovori prvi muškarac.
„A ti?“, upita sveti èovjek drugog muškarca.
„O“, odgovori ovaj, „ja sam poèinio više loših stvari, ali su tako male da jednostavno nisu zamjetljive“.
Pobožni je èovjek dugo razmišljao. „Evo što morate napraviti“, konaèno reèe. „Poðite i za svaki grijeh koji ste poèinili donesite kamen.“
Muškarci su otišli. Prvi se brzo vrati s iznimno teškim kamenom, tako teškim da ga je jedva nosio. Stavi ga pred svetog èovjeka. Nakon dugog vremena stiže drugi muškarac noseæi bez napora vreæu kamenèiæa. I on ih stavi pred svetog èovjeka.
„Sada“, reèe sveti èovjek, „uzmite kamenje i vratite ga tamo odakle ste ga uzeli.“
Prvi muškarac uze svoj kamen i vrati ga na mjesto odakle ga je uzeo.
Drugi se sjeti mjesta gdje je uzeo tek nekoliko kamenèiæa, a odakle je uzeo ostale nije se mogao sjetiti. Vrati se za nekoliko trenutaka i reèe da mu je ta zadaæa preteška.
„Moraš znati, sinko moj, da su grijesi kao kamenje. Što je èovjek teže sagriješio, to dublje shvaæa težinu grijeha, a kad se iskreno kaje, tada mu je oprošteno.
Ako èovjek ponavlja manje grijehe, ne osjeæa posebnu krivnju pa mu zato nije žao i ostaje griješnik. Sada vidiš koliko je doista važno kloniti se kako malih tako i velikih grijeha.“

14-06-2008 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Soko wrote:
Grijeh kao kamen

Dva su muškarca posjetila svetog èovjeka želeæi ga upitati za savjet. „Sagriješili smo i savjest nam je uznemirena. Možeš li nam reæi što nam je èiniti kako bi nam bilo oprošteno i kako više ne bismo griješili?“, upitaše ga.
„Kažite mi svoje grijehe“, reèe im sveti èovjek.
„Uèinio sam veliki grijeh“, odgovori prvi muškarac.
„A ti?“, upita sveti èovjek drugog muškarca.
„O“, odgovori ovaj, „ja sam poèinio više loših stvari, ali su tako male da jednostavno nisu zamjetljive“.
Pobožni je èovjek dugo razmišljao. „Evo što morate napraviti“, konaèno reèe. „Poðite i za svaki grijeh koji ste poèinili donesite kamen.“
Muškarci su otišli. Prvi se brzo vrati s iznimno teškim kamenom, tako teškim da ga je jedva nosio. Stavi ga pred svetog èovjeka. Nakon dugog vremena stiže drugi muškarac noseæi bez napora vreæu kamenèiæa. I on ih stavi pred svetog èovjeka.
„Sada“, reèe sveti èovjek, „uzmite kamenje i vratite ga tamo odakle ste ga uzeli.“
Prvi muškarac uze svoj kamen i vrati ga na mjesto odakle ga je uzeo.
Drugi se sjeti mjesta gdje je uzeo tek nekoliko kamenèiæa, a odakle je uzeo ostale nije se mogao sjetiti. Vrati se za nekoliko trenutaka i reèe da mu je ta zadaæa preteška.
„Moraš znati, sinko moj, da su grijesi kao kamenje. Što je èovjek teže sagriješio, to dublje shvaæa težinu grijeha, a kad se iskreno kaje, tada mu je oprošteno.
Ako èovjek ponavlja manje grijehe, ne osjeæa posebnu krivnju pa mu zato nije žao i ostaje griješnik. Sada vidiš koliko je doista važno kloniti se kako malih tako i velikih grijeha.“


Veoma poucna prica.

Sokole samo nastavi.
15-06-2008 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Shiva wrote:

Veoma poucna prica.

Sokole samo nastavi.



Hvala Shiva, nekog poput tebe bih uvijek zelio imati u svojoj blizini.
15-06-2008 at 12:35 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje - Svaki dan

Dani

U tome je velika mudrost. Tko to ostvari, otrest æe se velikih briga i bit æe sretan. Dale Carneggie piše kako se jedan gospodin riješio svih briga dok je promatrao ženu kako pere suðe. Za vrijeme tog pranja je pjevala i to ga je dovelo do razmišljanja:
"Vidiš, ti si veæ tridesetak i kusur godina oženjen i ona mora svakoga dana prati posuðe. Da je onda, kada smo se vjenèali vidjela pred sobom sve zdjele, tanjire i kašike na hrpi, koje æe morati oprati, bilo bi to preveliko brdo. Samo ta predodžba mogla bi je uplašiti, da bi izgubila svu radost za život."

I onda je razmišljao dalje. Razlog zašto moja žena ne stvara nikakve probleme u vezi pranja suða je samo u tome, jer pred oèima ima uvijek samo suðe onoga dana. Tada mu je sinulo: uzrok njegovih briga je upravo u tome, jer želi sve suðe u jednom danu oprati: i ovo koje je danas prljavo, i ono što æe biti sutra i prekosutra. Tada je došao do korisne spoznaje: svakoga dana treba poèeti iznova.

"Danas" je jedino vrijeme u mojim rukama. Za sutra još ne znam ništa. Juèerašnji dan veæ je potonuo u vjeènost.

Carpe diem - iskoristi dan, mudra izreka starih Rimljana. Jednakom snagom moramo iskljuèiti prošlost i buduænost. Buduænost je danas. "Ne brinite se za sutrašnji dan!"

Naravno da æe mnogi na to odgovoriti; moramo se brinuti, jer kamo æemo dospjeti. Moramo stvarati planove, jer ne može se živjeti iz dana u dan. Sve to zaista moramo èiniti. Moramo imati pred oèima ozbiljnost života. To samo znaèi da moramo ispuniti zadaæu današnjeg dana. Svakoga dana svaku stvar moramo iznova uzeti u ruke, a ne elektrificirati živce. Imaju Englezi poslovicu: "Ne prelazi preko mosta, dok ne doðeš do njega."

"Dosta je svakom danu njegova zla." Nije ga potrebo optereæivati prošlošæu i buduænošæu. Što se tièe prošlih dana što možeš uèiniti, a za buduæe ne znamo hoæemo li ih uopæe doživjeti. Ako ih i doèekamo vjerojatno više neæemo imati ovih današnjih briga. Naime, sve je u neprestanom tijeku. Heraklit kaže: "Ne možete u istu rijeku dva puta." Rijeka teèe naprijed i svakog trenutka je u njoj druga voda. Tako teku i naši dani. Svaki je drukèiji i prije nego sutrašnji dan "proteèe" pokraj nas, veæ æe izgledati drukèiji, nego što nam ga naše brige danas predoèuju. Jedino što imamo je "danas".

Bože, hvala ti na današnjem danu!

15-06-2008 at 13:26 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Soko wrote:



Hvala Shiva, nekog poput tebe bih uvijek zelio imati u svojoj blizini.


Hvala Sokole rekla je tebi teta Shiva davno da mi se mozes uvijek obratiti,kao sin moj, na PP
15-06-2008 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Sta sve covjek razabra od pranja sudja...
Sto moj o tome ne misli ....

Prica je lijepa al mislim da ipak nemozemo mislit samo na danas...ni u kom smislu..
Tacno je da su svi dani boziji i da svaki ima svoju nafaku, al smo mi ti koji je moramo stici...I na sutra moramo misliti pa makar u tome sta cemo ostaviti za sobom...
A znamo hadis koji kaze da covjek koji napusta ovaj svijet ostavlja za sobom 3 stvari a jedna od njih je dijete, odgojeno i vaspitano u dinu i imanu...
Znaci na sutra moramo misliti...
Sokole, tvoji roditelji su s tobom dzenet zaradili...zato cu reci sto sam i onda...blago njima...


 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
16-06-2008 at 10:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice