Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.

FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Bio jednom jedan trgovac koji je imao etiri ene
4.ENA
Volio je ETVRTU ENU najvie.
Oboavao ju je, darivao skupocjenim darovima i postupao s njom delikatno.
Brinuo se o njoj najvie i davao joj samo ono najbolje.

3.ENA
On je volio i svoju TREU ENU jako puno.
Bio je vrlo ponosan na nju i esto ju je pokazivao prijateljima.
No, jadni trgovac bio je esto u strahu da e ga ova ostaviti i pobjei s drugim mukarcem.

2.ENA
On je naravno volio i svoju DRUGU ENU.
Jer ona je vrlo obazriva, strpljiva te je trgovac imao u nju veliko povjerenje.
Kad god bi trgovac naiao na neki problem, trao bi 2. eni i ona bi mu pomagala kako nadii velike probleme.

1.ENA
I na kraju PRVA TRGOVEVA ENA Ona je jedan vrlo odan partner, koji pomae oko posla, stjecanja bogatstva te u odravanju cijelog imanja.
Bilo kako bilo, trgovac i nije ba puno volio svoju 1. enu, ali ona je njega jako voljela. On jedva da ju je primjeivao.

Jednoga dana trgovac se razboli. S vremenom je saznao da se vrijeme pribliilo i da e umrijeti. Pomislio je na svoj bogati ivot te ree: Imam sada 4 ene, ali kada umrem biti u sam, vrlo sam!"

Onda upita ETVRTU ENU: Volio sam te najvie kupovao ti haljine najljepe. Obasuo te panjom. Sada kada umirem hoe li poi sa mnom i initi mi drutvo?" Nikako!" odgovori 4. ena i izie bez ijedne druge rijei. Odgovor se zabio kao ma u trgovevo srce.

Onda trgovac upita TREU ENU: Volio sam te itava ivota. Sada kada umirem hoe li poi sa mnom i initi mi drutvo? Ne!" odgovori 3. ena. ivot na zemlji je suvie dobar, preudati u se nakon tvoje smrti. Trgovevo se srce smrzlo od hladnoe odgovora.

Tada upita DRUGU ENU, Uvijek sam iao tebi kad sam trebao pomo. Evo traim jo jednom tvoju pomo. Sada kada umirem hoe li poi sa mnom i initi mi drutvo? ao mi je, ovaj put ne mogu ti pomoi!" odgovori 2. ena. Najvie to mogu je pokopati te." Odgovor ga je pokosio poput munje.

Tada se zau glas : Ja idem s tobom, kamo god ti poao." Trgovac se okrenu i vidje svoju PRVU ENU. Bila je tako mrava i ispaena kao da je izgladnjela. Zahvalno i alosno ree trgovac: Trebao sam se o tebi bolje brinuti dok sam jo mogao !"

U stvari svi mi imamo 4 ene u svom ivotu...

4. ENA JE NAE TIJELO..,,,,,,,,Bez obzira koliko ga njegovali i posveivali mu panje, naputa nas kad umiremo.
3. ENA SU NAE POUDE, STATUS I BOGATSTVA.........Kada umremo, sve ide drugima.
2. ENA SU NAI PRIJATELJI I OBITELJ...........Bez obzira koliko nam bili blizu za ivota, ne mogu poi s nama u grob.
1.ENA JE NETO TO NE MOE VIDJETI, A TO JE TVOJA DUA.........
esto je potisnuta i ne vidi se od materijalnog bogatstva, koje nas okruuje. No, jedino ona nas uvijek prati. Moda ne bi bilo loe da se njome pozabavimo sada umjesto da plaemo na smrtnoj postelji

12-11-2009 at 03:36 | Ukljui u odgovor
Aykira

Jednog dana,
pojavio se maleni otvor na ahuri. ovjek je sjedio i gledao kako se leptir nekoliko sati mui da bi izvukao svoje slabano tijelo kroz taj maleni otvor.
Onda je leptir stao.
inilo se da ne moe dalje.
Zato je ovjek odluio pomoi leptiru: uzeo je kare i razrezao ahuru.
Leptir je s lakoom izaao.
Ali je imao krhko tijelo i smeurana krila.
ovjek je nastavio promatrati leptira, oekujui da e se svakog trenutka krila otvoriti, poveati i rairiti
kako bi podrala leptirovo tijelo i osnaila ga.
Meutim nita se nije dogodilo!
Leptir je cijeli svoj ivota proveo puzei okolo sa slabanim tijelom i nerazvijenim krilima. Nikada nije poletio.
ovjek unato svojoj ljubaznosti i dobrim namjerama, nije razumio da je potekoe kroz koje je leptir morao proi, izlazei iz ahure, osmoslio Bog, kako bi krv iz tijela leptira potekla u krila i kad se oslobodi ahure da bude spreman letjeti.
Ponekad su potekoe upravo ono to trebamo u ivotu..

Kad bi nas Bog oslobodio od svih prepreka, osakatio bi nas. Nikad ne bi postali onoliko snani koliko moemo biti. Nikad ne bi mogli letjeti.
Traio sam Snagu...
I Bog mi je dao potekoe koje su me osnaile.

Traio sam mudrost...
I Bog mi je dao Probleme koje je trebalo rijeiti.

Traio sam Bogatstvo...
I Bog mi je dao Mozak i Tijelo da mogu raditi.

Traio sam Hrabrost ....
I Bog mi je dao prepreke koje je trebalo svladati.

Traio sam Ljubav.....
I Bog mi je dao ljude kojima je trebalo pomoi.

Traio sam Usluge ....
I Bog mi je dao prilike.

Nisam dobio nita od onog to sam traio....
Ali dobio sam sve to mi je trebalo."

12-11-2009 at 03:39 | Ukljui u odgovor
Aykira

"Neka Vam dani koji dolaze donesu mnogo srece, zdravlja, i naravno smeha sa onim koji vas vole i koje volite, smeha najvise, kao sto pesnik rece, on nam uvek nedostaje....

Paradoks naseg vremena kroz istoriju je da imamo vece kuce ali krace zivce, sire puteve ali uza gledista. Trosimo vise, a imamo manje, kupujemo vise ali uzivamo manje, vise pogodnosti ali manje vremena.

Imamo vise diploma, ali manje razuma, vise znanja ali manje rasudivanja, vise strucnjaka ali ipak vise problema, vise znanja u medicini ali manje zdravlja. Pijemo previse, pusimo previse, trosimo nesmotreno, smejemo se premalo, vozimo prebrzo, previse se ljutimo, prekasno lezemo, ustajemo previse umorni, citamo premalo, gledamo TV suvise.Volimo preretko, i mrzimo precesto.

Naucili smo kako da prezivljavamo ali ne i da zivimo. Dodali smo godine zivotu ali ne i zivot godinama. Stigli smo sve do Meseca i natrag. Napravili smo velike stvari ali ne i bolje stvari. Savladali smo atom ali ne i svoje predrasude.

Pisemo vise ali ucimo manje. Planiramo vise ali postizemo manje. Naucili smo zuriti ali ne i cekati.

Ovo su vremena brze hrane i sporog varenja, velikih ljudi i sitnih karaktera, brzih zarada i plitkih odnosa. Ovo su dani luksuznijih kuca ali unistenih domova. Ovo su dani brzih putovanja, jednokratnih pelena, moralnosti koja se moze odbaciti, jednodnevnih predstava, umornih tela, i tableta koje cine sve - da nadomeste vitamine, hranu, ali i da stisaju, ubiju.

Smejte se cesto, dugo i glasno. Smejte se dok ne izgubite dah. Suze se dogadjaju. Izdrzite, odbolujte, prezivite.

Recite ljudima koje volite da ih volite, u svakoj prilici. Zivot se ne meri brojem udisaja koje napravimo, nego trenucima koji nam oduzmu dah."

13-11-2009 at 00:33 | Ukljui u odgovor
Aykira

MASKE

Jednog dana na plai se susretoe Ljepota i Rugoba.
"Hajdemo se kupati u moru", rekoe.
Skinu se i zaplivaju. Nakon nekog vremena Rugoba izae iz mora, obue odjeu koja je pripadala Ljepoti te poe svojim putem.
Kad je iz mora izala Ljepota, ne nae svoje odjee. Budui da se stidjela hodati naga, obue Rugobinu odjeu te poe svojim putem.

Ljudi i danas poesto zamijene jednu za drugu.
Ipak ima i onih koji prepoznaju Ljepotu bez obzira na to kako je odjevena, kao i onih koji prepoznaju Rugobu ne dajui se zavesti njezinom odjeom.

13-11-2009 at 00:34 | Ukljui u odgovor
Aykira

Ljubav jednog slepca

Jedan mladi, slep od roenja, zaljubio se u jednu slepu devojku. Ali, kada mu je jedan prijatelj rekao da je devojka runjikava, on je potpuno izgubio interesovanje za nju.

teta! On je nju jako dobro video. Pravi slepac je bio njegov prijatelj.
Pokuajte da analizirate ono to mnogi ljudi smatraju za slobodno odgovorno ponaanje, i najverovatnije ete otkriti mehanike reakcije i programirane odgovore. Umesto da stupe u kontakt sa stvarnou, ljudi se uglavnom dre unapred utvrenih stereotipa i krutih principa.
Ono to ljudi vole ili mrze nije sutina stvari ili drugih osoba, ve samo njihov spoljashnji izgled.

13-11-2009 at 00:39 | Ukljui u odgovor
Aykira

Ako ja ne elim ono to ti eli, ne trudi se, molim te, da mi dokae da je ono to ja elim pogreno;

ili, ako ne vjerujem ono to ti vjeruje, zastani malo prije nego to pone da me ubjeuje;

ili, ako osjeanja pokazujem jae, odnosno slabije od tebe u istim situacijama, dopusti mi da to ipak uinim onako kako mi odgovara;

ili, ako neto radim na nain koji se razlikuje od naina kako ti radi to isto, dozvoli mi.

Ne zahtjevam od tebe da me potpuno razumije, bar ne sada; to u, moda, traiti tek kad osjetim da od mene hoe nainiti kopiju sebe....

Moda sam tvoj brani drug, moda radni kolega, tvoj roditelj, ili jednostavno, prijatelj.. I dok ostvarujem svoje elje, pokazujem svoja osjeanja ili izraavam vjeru, ti otvori svoje srce i dopusti da u njega ue i razvija se saznanje da nije sve pogreno to je razliito od tvoga. Prihvati me onakvu kakva jesam - to je prvi korak koji moe uiniti ako hoe da me razumije...

Jednog dana, ako me ikada stvarno shvati, vidjee da u tome kakva sam postoji mnogo lijepog. I tada e, nadam se, osjetiti snanu potrebu: ne da me mjenja da bih bila kao ti, nego da me cijenis, prizna, podri i voli....

[Edited by Aykira on 13-11-2009 at 00:59 GMT]

13-11-2009 at 00:58 | Ukljui u odgovor
Aykira

Ovo je pria o planinaru koji se eleo uspeti na najviu planinu.
U tu je pustolovinu krenuo nakon dugih godina priprema. No, kako je svu slavu eleo za sebe, odluio da se popne na planinu sam.
Poeo da se penje. Vreme je odmicalo i postalo je kasno. Umesto da pripremi logor za no, nastavio je da se penje sve dok se nije smrailo.
Gusta je no obavila planinske vrhove. Oko oveka sve je bilo crno.

I dok se tako penjao, tek nekoliko koraka od vrha, okliznuo se i poeo da pada velikom brzinom. Mogao je da vidi samo crne take i da osea silu tee koja ga strano vue dole. U tim trenucima uasnoga straha pred oima su mu se odigravali svi lepi i runi trenuci njegovog ivota.
Mislei o tome kako je blizu smrti, iznenada je osetio kako ga snano povlai ue kojim je bio vezan.
Telo mu je visilo u vazduhu... samo ga je ue dralo. U tom je trenutku mogao samo uzviknuti: Boe, pomozi mi!

Iznenada se s' neba zau dubok glas:
- to eli da uinim?
- Spasi me, Boe!
- Zaista veruje da ja mogu da te spasem?
- Naravno da verujem!
- Tada prerei ue kojim si vezan...

Nastupio je trenutak tiine. ovek odlui da se dri ueta svom snagom.

Spasilaka ekipa pria kako su idueg dana planinara nali mrtvog i smrznutog. Njegovo telo visilo je o uetu za koje se grevito drao...
...samo tri metra od zemlje...

25-11-2009 at 12:33 | Ukljui u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
samson wrote:
CVRAK I NOVI

Jednom prilikom jedan ovjek pozva svoga prijatelja Indijanca u goste u veliki grad.
Poveo ga je u razgledanje grada i dok su etali Indijanac najednom ree:
ujem cvrka!

Nemogue je da od ovolike buke, brujanja automobila i galame ti moe uti cvrka
, ree mu prijatelj.
Nemogue!

Indijanac se na to sagnu, razgrnu grm i pokaza mu cvrka.

Ali kako? upita njegov prijatelj.

Indijanac na to zatrai jedan novi i ispusti ga na trotoar.
Novi zazvei!
Prolaznici se zaustavie i okrenue prema mjestu odakle je dolazio zvuk palog novia.

Ono to si nauio sluati, uema kakva buka bila, ma gdje bio, odgovori Indijanac.

Vidi, ovi ljudi su u buci uli novi, a ja sam uo cvrka.

04-12-2009 at 13:37 | Ukljui u odgovor
Shiva

NE-DJELOVANJE

Jednom je Buda vodio svoje iednjele uenike kroz umu. Najednom su vidjeli izvor vode i svi do jednoga su navalili na izvor, no od silne elje da se napiju, nagurali su se na izvor i zamutili vodu. U sljedeem trenutku svi su se zamislili nad situacijom i poeli da se ude ta dalje. ta da urade da bi se napili iste vode? ta svaki od njih treba da uini da bi izvor opet bio ist?

Buda je meutim naredio da nastave put! Uenici su pak bili mnogo edni. Oni su htjeli da nekako iiste izvor i molili su Budu za dozvolu. No Buda je bio rijeen da nastave put. Kada su nakon odreenog vremena stigli do sljedeeg izvora, desio se isti sluaj. Opet su zamutili izvor. Tada je Buda dao jednom od uenika povei sud za vodu i rekao mu da se vrati i zahvati vode iz prethodnog izvora i da donese tu vodu.

Kada je uenik stigao do njega, izvor je bio nepomuen i ist, mulj je nestao.

Neke stvari ne mogu se rijeiti djelovanjem. Treba prosto da ih ostavite na miru. Treba da im dopustite da se same dese. Jer inae kako biste drugaije oistili izvor?!

05-12-2009 at 22:33 | Ukljui u odgovor
Shiva

Zlo privlaci zlo
ali i obrnuto

dobro privlaci dobro.

17-12-2009 at 16:17 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: demagogija, Drug Mrecelj, halidqna, legionar_, Sven_, zejnedim
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net