Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

Radovan Karadžiæ, koji se nalazi u pritvoru Haškog tribunala (ICTY), žalio se na odluku tamošnjeg registrara kojom mu se zabranjuje kontakt s novinarkom holandskog lista Revu, saopæeno je u èetvrtak iz BIRN-a.

U svojoj žalbi Karadžiæ se poziva na slobodu govora, koja je zagarantirana Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, te nizom odluka što se tièu davanja dozvole pritvorenicima i zatvorenicima da komuniciraju sa medijima, donesenih uglavnom u SAD-u.

Karadžiæ je krajem oktobra, a onda ponovo 7. novembra, zatražio od ICTY-a da mu se odobri kontakt sa novinarkom Zvezdanom Vukojeviæ, koja je od njega tražila intervju za list za koji trenutno radi.

Karadžiæ je pristao na intervju kako bi, stoji u njegovom pismu, imao moguænost da kaže svoju stranu istine. U prvobitnom zahtjevu upuæenom registraru stoji da je godinama ´´demoniziran´´ u medijima i da je to radio tužilac iz Haaga.

´´Naroèito sam primijetio da su tužilac, amerièki State Department i bivši ambasador Richard Holbrooke èesto i javno negirali postojanje sporazuma o neprocesuiranju mene pred ICTY-em. Mislim da bi bilo fer samo kada bih ja mogao odgovoriti u istom maniru´´, piše Karadžiæ.

Zahtjev mu je registrar odbio odlukom od 10. novembra u kojoj stoji da jedan od razloga odbijanja jeste ocjena da, ukoliko ovakav kontakt bude dozvoljen, postoji moguænost da se ´´iznesu detalji o pritvoru i sigurnosnim mehanizmima´´, te da bi to moglo predstavljati ´´prijetnju sigurnosti i osiguravanju, posebno ako novinar koji doðe u posjetu otkrije takve detalje´´.

´´Takoðer, moguænost senzacionalistièkog izvještavanja nije iskljuèena, što može, smatra registrar, imati negativne posljedice za vas te se miješati s pravnim procesom pred Tribunalom´´, navodi se u odluci.

Karadžiæ smatra da ovakva obrazloženja nisu ´´dovoljno dobra´´, te da zvanièna internetska stranica nudi mnogo više detalja o pritvorskoj jedinici nego što æe novinar koji dolazi u posjetu moæi vidjeti. Takoðer se žalio jer registrar nije razmotrio moguænost telefonskog ili pisanog intervjua.

U svojoj žalbi Karadžiæ se poziva i na UN-ovu konvenciju o graðanskim i politièkim pravima, u kojoj stoji da ´´svako mora imati pravo na slobodu izražavanja: to pravo mora ukljuèivati slobodu da traži, prima informacije i ideje svake vrste´´.

Odluka æe biti donesena naknadno.
 


Sve je super i sve je za 5!
20-11-2008 at 23:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

ICTY

Karadžiæ optužen za dva genocida

Haaški sud u ponedjeljak je objavio kako je djelomièno odobrio zahtjev Tužiteljstva za nadopunom optužnice protiv nekadašnjeg voðe bosanskih Srba Radovana Karadžiæa, koji je sad optužen po dvije taèke za genocid, umjesto jedne, a podruèje na koje se odnosi optužnica smanjeno je za 14 opæina u odnosu na izvornu pojedinaènu optužnicu protiv Karadžiæa iz maja 2000.

Tekst prijedloga Haaškog tužiteljstva ove dopunjene optužnice ICTY je objavio još 23. rujna prošle godine, ali ju je Sudsko vijeæe III pod predsjedanjem suca Iaina Bonomyja odobrilo tek danas i to ne u potpunosti, jer su izuzeti "oni incidenti za koje ne postoji dovoljna potpora u dokazima".

Rijeè je o trima navodnim incidentima koji su ukljuèivali ubijanje a koje je tužiteljstvo željelo dodati toèkama 3, 4. 5 i 6 dopunjene optužnice.

Dopunjena optužnica i dalje tereti Karadžiæa za najteža djela, ukljuèujuæi genocid, progon, ubijanje i druge zloèine protiv èovjeènosti poèinjene tijekom rata u BiH, ali na manjem podruèju jer je broj opæina na koje se odnosi optužnica smanjen s 41 na 27.

Optužnica poèinjena djela stavlja u okvir udruženog zloèinaèkog pothvata u kojem su, radi uklanjanja bosanskih Muslimana i Hrvata s podruèja BiH pod kontrolom Srba, sudjelovali i drugi najviši dužnosnici Srbije i Republike Srpske, dopunjena je novim èinjenicama, a njezinim restrukturiranjem bolje su prikazane pojedinaène optužbe i usklaðena je s važeæom pravnom praksom Haškog suda.

Optužnica i dalje ima 11 toèaka, ali one nisu iste. Izbaèene su dvije toèke prijašnje optužnice, o suuèesništvu u genocidu i teškim kršenjima Ženevske konvencije, dodane su nove dvije, a postojeæe optužbe su restrukturirane.

Za razliku od prve optužnice koja je sadržavala samo jednu toèku za genocid, u ovoj optužnici Karadžiæa se tereti po dvije toèke za genocid - prvoj za genocid nad Bošnjacima i Hrvatima na podruèju 10 opæina - Višegradu, Prijedoru, Bratuncu, Foèi, Brèkom, Kljuèu, Kotor Varošu, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku tijekom 1992. a u drugoj za genocid u Srebrenici poèinjen u julu 1995. godine.

Karadžiæa se i dalje tereti za višegodišnji teror nad Sarajevom, a ostale su i optužbe za korištenje pripadnika mirovnih snaga kao talaca.

Sudsko vijeæe u odluci je Tužiteljstvu naložilo da novu optužnicu preda sudu do srijede u podne.

(FENA)

16-02-2009 at 22:11 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

BHDANI:
Da vam oprièam



Mojsije Karadžiæ

Mada mi neæete vjerovati, ja znam: Dabiæ sebe broji u najèasnije ljude na svetu



U intervjuu Reutersu, Dabiæ veli: "Obavio sam svoju dužnost bez želje za liènom dobiti". To kaže najveæi pljaèkaš u BiH, što ne znaèi da je odlijepio. Dabiæ je pljunuti Mojsije Raškoviæ iz Desnièine prièe koji se nije "ogriješio o tuðe" mada je pljaèkao prvo katolièka, pa susjedna sela svoje vjere, pa komšije. Ne bih nagaðao je li Dabiæ gore pljaèkao Bošnjake i Hrvate, na jedan naèin, ili Srbe èiji je vožd bio, na drugi, ali je pljaèkao udarnièki: Dabiæ je Alija Sirotanoviæ meðu srpskim pljaèkašima. I èestitiji od Alije.

Kad je Mojo Raškoviæ legao da mre, tražio je ispovjednika: "da ne odem s ovog svijeta dužan, što kažu, ka ciganin iz krème". "Da se nisi kad, Mojo, ogriješio o tuðe?" - pita pop. "To nisam, pope, i ne dao Bog!" Pop misli: Mojo ne razumije, pa je pitanje preformulirao: "Da nisi, velju, kad - u mladosti i pustopašnosti - što tuðe prisvojio?" "Nisam, pope, i ne dao Bog!" Iživciran što Mojo porièe "ono za šta je odsjedio svoje u Kapodistriji", pop vikne: "Da nisi kad što ukrao, oštija! Tuðe janje, ovcu; u mladosti i od nestašluka, zaveden rðavim društvom". "Nisam i ne dao Bog!" - opet æe Mojo i "dometne odsjeèno: 'I nemoj više da me za to pitaš!'" Pop ode ljuteæi se: "Ako misli da æe Boga prevariti, ne misli valjda da æe prevariti nas ovdje koji ga znamo kao stari groš!"

Malo potom osjeti Mojo smrtni èas i šilje po popa da ispovijedi priloži aneks: sjetio se da je kao mali udario kamenom u glavu jednog od sudskih izvršitelja koji su došli u pljenidbu, "a što se tièe onoga o èem si me maloprije pitao, evo ti na smrtnom èasu kažem i ponavljam kao pred samim Gospodom: nisam i ne dao Bog!" Dabiæeva moæ autosugestije, koja zbilju briše s èarobnom lakoæom, svagda mi je Desnièinoga Moja prizivala u sjeæanje. Mada mi neæete vjerovati, ja znam: Dabiæ sebe broji u najèasnije ljude na svetu.

Pljaèkao jeste, ali "bez želje za liènom dobiti", druga je stvar što su se njegovi milioni množili pupljenjem kao dupljari, ali ga neæeš objasniti tek Mojom, jer je i Srbin i Crnogorac. Dabiæ je crnogorski pljaèkaš, uz to elitni, a mi smo imali jajoše, elitne pljaèkaše zadužene za haranje Hercegovine. Pljaèkali su "bez želje za liènom dobiti", jer su išli da svete Kosovo, druga je stvar što bi usput dotjerali koju hiljadicu ovaca: u CG je stoljeæima vladao konsenzus da "nema slaðeg mesa od turskoga". A u Kotoru, koji je bio u Austriji, postojale su tvrtke za otkupljivanje crnogorske suhe bravetine iz Hercegovine. Eto zašto je Dabiæ svoje žrtve zvao Turci: nije ih pljaèkao da se okoristi veæ da ih kazni, i vazda bi napomeni: "Ovo vam je za Kosovo!" Nije pljaèkao da se obogati veæ da bez ièeg ostanu "Turci" koji su mu pet vijekova gulili kožu.

2. Dabiæ veli i da æe se "oseæati slobodnim bez obzira gde bude provodio ostatak života". Vjerujem. Dugo je bio u sretnom braku s Ljiljom koja nije žena no doživotna robija, a život bez nje ne može ne biti doživotna sloboda. Zamišljam kako se sunèa u zindanu, ali kad se sjeti da je van dosega svoje kuæne zmije, uèini mu se da fata farbu u Nici. Uz to, Dabiæ je ušao u istoriju iz koje ga neæeš išæerati, a istorijske liènosti na vjeèitoj robiji æute se kao na vjeèitoj slobodi.

Mislili smo da je Draža išæeran iz srpske istorije, èak su Srbi smislili pitalicu: koja je sliènost izmeðu jabuke, kruške i Draže? Najlepši su kad vise na drvetu! Ali Èièa je rat protiv Tite dobio naknadno, a Srbi vrše arheološka iskopavanja: traže Dražu kao Schliemann Troju. Traže onog što je samo u istoènoj Bosni pobio 63.000 muslimana. Na tom podruèju Dabiæ je nešto manje duša preselio na ahiret, ali dovoljno da bude srpski velikan, i zato, kad veli: "Ne žalim zbog sopstvene uloge, ja nisam tražio javnu funkciju, ali kad sam je dobio obavljao sam svoje dužnosti u najboljem interesu ljudi koji su mi u srcu" - kazuje golu istinu. U najboljem interesu ljudi koji su mu u srcu pobio je, na primjer, 8.000 u Srebrenici i oko 4.000 u Prijedoru, jer Srbi iz RS-a prije æe dobiti škrge no prestati da mrze "Turke", mada je mržnju koju su im zavještali preci Dabiæ genijalno redizajnirao.

Dabiæ veli da mu je "savest èista". Vjerujem. Kad otperca onamo, na božje pitanje: "Što pobi, mrèio se, onoliki svijet?", odvratiæe mirno: "Nisam i ne dao Bog!" Ali, ako misli da æe prevariti Reuters, ne misli zar da æe prevariti nas koji ga znamo ko zlu paru. I naravno da mu je savjest èista. Za Dabiæa sa neèistom savješæu ne bih ti dao ni šupalj groš: takav Dabiæ bi bio contradictio in adiecto. Wislawa Szymborska kaže: pirane "ne sumnjaju u valjanost svojih djela", a tigar "nema šta sebi da predbaci". Ko bi od šakala tražio da "bude samokritièan", ili aligatora ružio zbog "manjka moralnih skupula"? Szymborska je u pravu: "ništa životinjskije od èiste savjesti na treæoj sunèevoj planeti"! Jer živ rob zna da ima savjest baš po tom što ga stalno kopka, gricka i jede, radi posao za koji je plaæen: savjest je Andriæev Karaðoz za koga "nema nevinih", isljednik koji okonèa rabotu kad krepaš. Uraditi što i Dabiæ a kazati da ti je savjest èista, to može samo stvor koji nema savjesti ni koliko bi muva ponijela na krilu. Ko je u stanju sa brda leševa reæi: "savest mi je èista", iskren je i treba mu vjerovati.

28-08-2009 at 12:38 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

Smanjenje optužnice Karadžiæu



Krive su posljedice, a ne uzrok

Na zahtjev da smanji optužnicu protiv Radovana Karadžiæa iz Tužilaštva tribunala je krajem septembra odgovoreno: "Predloženim redukcijama dobilo bi se malo na vremenu, a izgubilo mnogo na praviènoj prezentaciji jednog od najznaèajnijih sluèajeva koji su se našli pred Tribunalom i zbog kojih je Savjet bezbjednosti upravo i osnovao Haški tribunal." Podsjetimo, predsjednik Vijeæa sudija O-Gon Kwon je na statusnoj konferenciji predložio Tužilaštvu da optužnicu skrati maksimalno zbog "efikasnijeg voðenja postupka" sugerirajuæi da dokazivanje etnièkog èišæenja smanji na 10 do 12 opæina, sa 27, koliko je obuhvatala optužnica protiv Radovana Karadžiæa, nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske, optuženog za genocid poèinjen u više bh. opæina, ali i da je uèestvovao u sveobuhvatnom meðunarodnom zloèinaèkom planu zajedno sa Slobodanom Miloševiæem, Vojislavom Šešeljem, Željkom Ražnatoviæem Arkanom, Jovicom Stanišiæem i Frenkijem Simatoviæem.

Kwon nije prvi koji je pokrenuo pitanje smanjenja optužnice protiv Karadžiæa. Na posljednjoj sjednici koju je održao u sluèaju Karadžiæ, prije no što æe se povuæi uz neuvjerljivo obrazloženje da odlazi u penziju, tadašnji predsjednik Sudskog vijeæa Iain Bonomy je 23. jula naložio Tužilaštvu da predloži naèin za smanjenje obima optužnice protiv Karadžiæa. Iz Tužilaštva je tada poruèeno, a što je ponovljeno i krajem septembra nakon Kwonovih zahtijeva, da se optužnica neæe smanjivati. Meðutim, na opæe iznenaðenje Tužilaštvo je 19. oktobra dostavilo konaènu verziju optužnice - skraæenu.

Iz nove optužnice iskljuèeni su pojedini zloèini u èak deset opæina: Banjoj Luci, Bosanskoj Krupi, Bosanskom Petrovcu, Brèkom, Èajnièu, Donjem Vakufu, Kalinoviku, Kotor-Varoši, Ilijašu i Višegradu. Kao dio optužnice ostaju ubistva u logorima Luka u Brèkom i Manjaèi pored Banje Luke. Uz optužnicu su priložene napomene u kojima tužiteljica Hildegard Uertz-Retzlaff navodi kako "Tužilaštvo smatra da æe mu biti dopušteno da u vezi s incidentima u deset iskljuèenih opæina izvodi dokaze koji se odnose na opæu prirodu zloèina za koje se Karadžiæ tereti".

Konaèna verzija optužnice ima 11 taèaka u kojima se Karadžiæ tereti za dvostruki genocid 1992. i 1995., progone, istrebljenje, ubistva, deportacije i prisilno preseljenje, nezakonit napad na civile i uzimanje više od 200 pripadnika UN-a za taoce i žive štitove u proljeæe 1995. Dan nakon objavljivanja informacije o skraæivanju optužnice, Serge Brammertz je izjavio: "Trudit æemo se da ostanemo usredsreðeni na dokazivanje onoga o èemu je ovdje rijeè. A rijeè je o planu da se desetine hiljada ljudi trajno uklone s njihovih podruèja tako što su ubijani, zatvarani u logore, silovani..." Rekao je i da æe Tužilaštvo tokom procesa izvesti 409 svjedoka.

Murat Tahiroviæ, predsjednik Saveza logoraša BiH, kaže: "Meni je najbitnije da je ostala optužnica za genocid u deset opæina, plus Srebrenica." No, èlanice Udruženja Majke enklave Srebrenica i Žepa su ogorèene: "Haški sud se sada poigrava žrtvama smanjivanjem optužnice za takvog zloèinca." Bakira Haseèiæ iz Udruženja Žena žrtva rata za Dane kaže: "Žrtve nose u Haag majice na kojima æe pisati: 'Krivi smo što smo muslimani.' Shvatili smo da smo krivi što smo živi. Krive su posljedice, a ne uzrok. Je li genocid masovno i sistematsko silovanje žena od 1992. do 1995.? Je li trebalo da èetnici pobiju sve muslimane da bi u optužnici protiv Radovana Karadžiæa bili i gradovi koji su silom oduzeti i pripojeni tzv. Republici Srpskoj? Tek smo juèer (nakon objavljivanja skraæene optužnice, prim.aut.) shvatili da smo prevareni!" (DŽ.K.D

23-10-2009 at 18:28 | Ukljuèi u odgovor
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

Molim da se "naslovu" teme doda ratni zlocinac i krvolok kao prefix !

26-10-2009 at 09:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

Karadžiæ ni u utorak neæe doæi na suðenje

Bivši politièki lider bosanskih Srba Radovan Karadžiæ neæe doæi na svoje suðenje zakazano za utorak pred Meðunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), izjavio je u ponedjeljak jedan od njegovih advokata, javio je AFP.

Tužilaštvo ICTY-a zatražilo je u ponedjeljak od sudskog vijeæa da nametne branitelja bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiæu, optuženom za genocid u BiH, koji se nije pojavio na poèetku suðenja.

Tužiteljica Hildegard Uertz-Retzlaff ocijenila je da Karadžiæ "blokira suðenje" time što se nije pojavio u sudnici, a proces ne može poèeti bez njegovog zastupnika, te zatražila da Karadžiæu bude nametnut branitelj.

(FENA)

26-10-2009 at 16:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

One soldier's tale

26-10-2009 at 22:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ

26-10-2009 at 22:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uhapsen Radovan Karadžiæ




CNN



[Edited by cupo on 27-10-2009 at 18:57 GMT]

26-10-2009 at 22:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

27-10-2009 at 17:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice