Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
hurija wrote
Otkud tebi ideja da kazeš da je sramotno reæi amidža ili dajdža ili strina ili nana/nena?

Ali, da se vratim na tvoje pisanje. Kažeš da postoje TV kanali na kojem se prièa srpskim, odnosno hrvatskim jezikom, a da nema kanala na kojem je bosanski. Da li je ovo indirektno upuæeno na stvaranje nacionalnih kanala, da ne kažem nacionalistièkih?

I šta, u stvari, smatraš kroatizacijom jezika? Je l' to što se èešæe koriste termini nogomet, opæina ili..?

ali ti to ne daje za pravo da me ubjeðuješ da je apsolutno ispravno reæi laHko, meHko i slièno. Meni nije niti takvu iskljuèivost uèe moja djeca.


Kada gledamo filmove za odrasle ili djecu uvijek se u titlovima prevodi baka, stric, ujak, a nikada nena, dajdza, amidza. Zasto? Zasto je sramota prevesti onako kako se to kod nas govori?

Pa ako nema kanala na kojem se govori na bosanskom jeziku onda je sasvim logicno zapitati se zasto je to tako. Kada prebacis na neke srpse stanice naravno slusas na srpskom, kada prebacis na hrvatske naravno slusas na hrvatskom, a kada prebacis ne neke bosanske kanale neces cuti bosanski jezik.

A zasto je problem da svoju djecu ucis da kazu laHko, meHko, kaHva..., zasto je sramota reci slovo H? Ili je mozda bolje kako to srbi rade izbjegavati to slovo...?

Da, kroatizacijom smatram uvodjenje hrvatskih rijeci koje se kod nas nikada prije nisu koristile. Kod nas je oduvijek bio fudbal a sada je nogomet, oduvijek je bila porodica a sada je obitelj.

Dakle, tebi ne metaju ove novouvezene rijeci poput nogomet, obitelj, ali ti smeta dijete uciti laHko, kaHva itd...?

29-01-2012 at 16:34 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
hurija wrote:
Ko hoæe da sluša/gleda, nastaviæe to, ko neæe ima izbora.



Nije tacno da mi imamo izbora. Sbri prebace na srbijanske kanale i slusaju na srpskom. Hrvati prebace na hrt i slusaju na hrvatskom. A mi bosnjaci/bosanci nemamo nigdje da slusamno bosanski jezik jer je ovo sto danas imamo u medijima potpuno kroatizovana verzija bosanskog jezika.
29-01-2012 at 16:37 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

@Dajdza ja sam postavio pitanje jer mi zvucite i ti i Blackout kao da govorite o Kroatizaciji Bosnjackog jezika. Po meni ova tema mijenja svoj oblik iz post-a u post.Ja ne mislim da se vrsi Kroatizacija Bosanskog jezika jer su Hrvati konstitutivni narod u BiH.
Kada bi tema bila Kroatizacija Bosnjackog jezika i poprimanje drugih obicaja....to je sasvim nova tema.
@ Blackout duzan si ti mnogim Hrvatima,Srbima i Bosnjacima pali za slobodu BiH i mogucnost da sada sjedis za tom stolicom.




[Edited by Testosteron on 29-01-2012 at 16:43 GMT]

29-01-2012 at 16:40 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Testosteron wrote:
@Dajdza ja sam postavio pitanje jer mi zvucite i ti i Blackout kao da govorite o Kroatizaciji Bosnjackog jezika. Po meni ova tema mijenja svoj oblik iz post-a u post.Ja ne mislim da se vrsi Kroatizacija Bosanskog jezika jer su Hrvati konstitutivni narod u BiH.
Kada bi tema bila Kroatizacija Bosnjackog jezika i poprimanje drugih obicaja....to je sasvim nova tema.
@ Blackout duzan si ti mnogim Hrvatima,Srbima i Bosnjacima pali za slobodu BiH i mogucnost da sada sjedis za tom stolicom.




[Edited by Testosteron on 29-01-2012 at 16:43 GMT]


jos uvijek cekam odgovor na pitanje koje sam ti postavio...
29-01-2012 at 16:47 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!


Blackout pitanje : Zato ja tebe potam: navedi mi obicaje koje su nebosnjaci(krscani) preuzeli od bosnjaka(muslimana), pa da vidimo ima li te obostrane razmjene kultura??

HALO ba!!!!!!
TO TI JE SASVIM NOVA TEMA!!!
Ja sam govorio na temu koju si ti otvorio!!

Nemoj da mijenjas temu iz post-a u post!!

Konstantno ti govorim da ti je tema pogresno otvorena.Ja vidim sta je tvoja misao,ali tvoja misao i otvorena tema su nebo i zemlja jarane!!

[Edited by Testosteron on 29-01-2012 at 16:59 GMT]

29-01-2012 at 16:55 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

bjez' ba testosteron, ne izvlaci se

29-01-2012 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
dragec
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-04-2005
Lokacija: München, Stupine
Odgovori: 2128
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Ljudi boziji, oko cega se Vi natezete.Kao sto je netko napisao, tragicno je to , koliko je nepismenih.Dajte bolan, govorite i kineski , ako hocete,tko Vam brani.A to, sto neki traze dlaku u jajetu, to je drugo.Meni je tesko bilo 80-ih kad dojoh u Svabiju, nikog ne razumih.A ovo danas, pardon, mislim vise je proseravanje.Govori kako hoces, ma ostavi mi malo, nemoj sve pojest.  


Svakim danom ,u svakom pogledu
29-01-2012 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:
bjez' ba testosteron, ne izvlaci se


Ne znam zasto mislis da se ja izvlacim kad sam odgovorio na svako tvoje pitanje.
Na pitanje koje si postavio necu ti odgovoriti,jer nema veze sa ovom temom.
Drugi put saberi misli i otvori temu kako treba pa ces dobit odgovore od onih koje ta tema interesuje.
Mene zavadjanje i mrznja ne interesuje i uopste ne bih elaborisao na tu temu,jer imam strasnih prijatelja Hrvata,Srba koji vise misle o svakodnevnom zivotu i dobrom druzenju.....jer svima politike puna kita cvijeca

[Edited by Testosteron on 29-01-2012 at 17:15 GMT]
29-01-2012 at 17:14 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:


Kada gledamo filmove za odrasle ili djecu uvijek se u titlovima prevodi baka, stric, ujak, a nikada nena, dajdza, amidza. Zasto? Zasto je sramota prevesti onako kako se to kod nas govori?

Pa ako nema kanala na kojem se govori na bosanskom jeziku onda je sasvim logicno zapitati se zasto je to tako. Kada prebacis na neke srpse stanice naravno slusas na srpskom, kada prebacis na hrvatske naravno slusas na hrvatskom, a kada prebacis ne neke bosanske kanale neces cuti bosanski jezik.

A zasto je problem da svoju djecu ucis da kazu laHko, meHko, kaHva..., zasto je sramota reci slovo H? Ili je mozda bolje kako to srbi rade izbjegavati to slovo...?

Da, kroatizacijom smatram uvodjenje hrvatskih rijeci koje se kod nas nikada prije nisu koristile. Kod nas je oduvijek bio fudbal a sada je nogomet, oduvijek je bila porodica a sada je obitelj.

Dakle, tebi ne metaju ove novouvezene rijeci poput nogomet, obitelj, ali ti smeta dijete uciti laHko, kaHva itd...?



Kad veæ potežeš titlovanje, da ti kažem ono šta i koliko znam. Valjda se kupuju prava za prikazivanje i distribuciju, valjda to potpada pod famozna autorska prava, u svakom sluèaju, to se plaæa i podliježe nekom zakonu. Valjda je distributerskim kuæama ili ne znam kojim institucijama jeftinije kupiti film sa hrvatskim ili srpskim titlom. Možda je nekom skupo titlovati amidža, dajdža nana, meni je sasvim svejedno jer sam balkanski poliglota.

Pominješ kanale, ja lièno preferiram (tudjica, nije kroatizam) hayat TV i sasvim sam zadovoljna jezikom kojim govore uposlenici te TV kuæe. Valjda je to bosanski o kojem prièaš.

I još, laHko i meHko mi nije teško izgovarati, nije ni mojoj djeci, ali tako iskljuèivo ne piše u gramatici bosanskog jezika niti u drugim udžbenicima koje koriste moja djeca. Elem, po tvome oni ne uèe književni bosanski jezik nego neki dunðeraj i slovobrljotinu...


p.s. Prije veæ spomenuh, mene više brine (ne)pismenost moje jedine BiH..primjer slijedi...

E ovako radio SnagaBosne osnovan je pod logom Za sve VJERE NACIJE I GENERACIJE prema tome zamolio bi sve koji nas kritikuju da pustamo turbo folk to je ipak dio nase Bosne i otal ide mi necemo razlikovat pjevaca npr koji zive u Bosni i Hercegovini i one koji zive u Beogradu muzika nista nema sa politikom niti ce kad imat pjevaci ostaju pjevaci oni koji nisu za radija i pjevaju protiv Bosne sto se podrazumjeva nece ni za pjevat na ovom radiju znaci ako smo svi slusali Mile Kitica,Cecu,Sinana Sakica, i mnoge druge sa kojima smo ko djca odrasli sve se razumi rart je rat al muziku nebi volio da mjesamo u politiku toliko od nase ekipe mi pustamo sve pjecvace sa prostora Bivse EX YU i Bosne i Hercegovine kome se slusa uzivajte ko nije za ovog radija netreba ni slusat mi ga financiramo sami svojom voljom nemamo nikave zarade niti trazimo ikakve pare a svi vi dobore znate koliko se ulaze u radio stanice pa sad vidite koliko ja i Refa dajemo svoje vrjeme i trud i svoje pare da bi vas zadovoljili i usrecili na neki nacin uljepsavamo vam dane nebi dalje zelio da vas gnjavim samo pojasnjavam neke stvari da bi neki malo bolje razumili hvala vam na razumjevanju ko razumi ko ne nek trazi neke nove radio straice uzivajte
____________________________________
eh, et', ko razumi, shvatiæe
29-01-2012 at 17:18 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:



jooooj MelMel od ove jeziène zbrke mi samo pada na pamet ona zafrkancija
balerina - zvrk hanuma
semafor - šejtan lampa
ima još, al' æe opet reæi da je kroatizam
29-01-2012 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice