Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
primus inter pares wrote:
ocigledano je da je daiða osoba koja je nahebala u ziovtu...

nemam namjeru da nikome prisjedam na muku, ali toliko je ljudi najebalo u zivotu, da bi - po toj logici - svi trebali da budu negativci! na svu srecu, najvise je onih koji su, na razlicite nacine, prosli kroz sam pakao, pa su jos uvijek uspravni, nasmijani, spremni pruziti ruku onom do sebe, zive s komsijama, pricaju istim jezikom (i toga su svjesni)... ne treba zaboraviti, ali treba nastaviti zivjeti i pokusati zivjeti kvalitetno, za razliku od patnje koja se zove "tjeram mak na konak"...


citat:
Shiva wrote:
Skontali smo i to, nista se ba danas ne moze sakriti, pogotovo kad postavi sliku.

Postano: ned pro 25, 2011 9:27 pm


nit' koga znam, nit' koga poznam, a sad bih bas voljela znati


citat:
Black0ut wrote:
Postavljam isto pitanje zato sto mi niko jos uvijek nije dao konkretan odgovor.

Zasto je pravilnije u prevod staviti baka a ne nena(nana)??



po ne znam koji put, standardni jezik je onaj koji je uvrijezen u skolstvu, knjizevnosti i sudstvu. u samoj "kategoriji" standardni, imamo vise podkategorija, a one se definiraju velikim i opseznim istrazivanjima (da ne idemo sad tako daleko). elem, najprostije sto mozemo reci, jeste da je standardni jezik onaj kojim govori vecina stanovnistva i koji se upotrebljava u vecini institucija.

koliko hiljada puta covjek treba objasniti neke stvari, prije nego nekom postanu one jasne? ne znam, meni je danas frajer objasnjavao sta je to "virtualna masina" debela 3 sata, ja jedva skontala, a i to sam tek kad mi je rek'o: ej, ba, kliknes ovdje i onda to radi tako!

dakle, nije vise ni bitno je l' tebi jasno ili sam ja los "objasnjivac", nego je pitanje provokacije!

meni veoma ide na zivce sto se u TK (a vjerovatno i mnogim drugim u federaciji) svjedocanstvima pise "bosanski/hrvatski jezik i knjizevnost", jer smatram da skole time podrivaju drustvo i ustupaju mjesto daljem razjedinjavanju ljudi.

takodjer mi smeta sto mom djetetu pise "hrvatski jezik i knjizevnost", jer ona govori ovaj bosanski koji govorim i ja, koji smatram bosanskim jezikom, a upotrebljavam dosta toga iz zapadne varijante (ono kad se zavrsava na -rati, kao komunicirati, umjesto komunisati ili kako vec ide po istocnoj varijanti). ja sam tako govorila i prije rata, jer se kod mene u kuci tako govorilo. niko me nije ispravljao, nisam ni znala da je to neka zapadna varijanta dok nisam pocela da izucavam jezik kao takav.

ja kroatizacijom bosanskog jezika smatram kada neko kaze "tisuca" u recenici koja glasi: "sinoc smo tisucu puta htjeli pojest cevape".

to nije hrvatski jezik, nego je kroatizacija (dakle, umetanje hrvatske rijeci u bosansku recenicu. ova recenica ni po stilu, ni po gramatici nije hrvatska, osim te rijeci "tisucu".

e, to je, drug moj, kroatizacija, a ne stavljanje bake ili ujaka!

jebo sve, samo mi trosis vrijeme, koji sam ja majmun!
31-01-2012 at 22:55 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote:
Nisam ja Primus protiv bosanskog jezika, samo mi smeta, sto taj jezik nije jezik svih naroda BiH, nego je sveden samo na bosnjacku populaciju,jer ga druga dva naroda ne priznaju, i sto nije jezicki standardizovan, pa u mnogome podsjeca na srpsko-hrvatski.

hahahahahaahhaahahahaha

kako da, svega ti, ne podsjeca na srpsko-hrvatski, kad su svi ti jezici JUZNO-SLAVENSKI! halo, momak! makedonski podsjeca na srpsko-hrvatski! slovenski podsjeca na srpsko-hrvatski! bugarski podsjeca na srpsko-hrvatski!

kako onda tri jezika (koji su u stvari JEDAN JEZIK, koliko puta reci!?), mogu biti da NE PODSJECAJU jedan na drugi!? kakve su to gluposti?!

ja razumijem sta ti pokusavas da kazes i koliko ti je stalo do toga da u bosni svi narodi kazu da govore bosanski jezik, ali dokle god bude politicara koji hrane narod lazima, a posebno dokle god bude naroda koji ce ici uz inat svima i svakom, nema od toga nista!

da se manje zamaras pisanjem postova nalik mojima (tj. ponjava), a da vise upraznjavas bosanski jezik, kako govorom, tako i nazivom, vise bi ucinio, vjeruj mi!

prvo promijeniti ustav, pa poboljsati kadrove u nastavi, pa tek onda izroditi nove snage koje ce moci da se posvete jeziku i rade na njemu... kad do toga dodje, onda cemo mozda izmisliti neki novi jezik, koji, kako kazes, nece biti slican srpsko-hrvatskom...

doduse, uvijek postoji opcija emigracije i zivota na stranom jeziku
31-01-2012 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!


i shutta fuck up

31-01-2012 at 23:15 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote:
E Hurija, svojim si komentarom pokazala totalno nepoznavanje situacije.Interesantno je to, da neupuceni u problematiku desavanja tako slobodno iznose naopake tvrdnje...


Grdno se varas, sa ove strane monitora ne sjedi ratno dijete kojem su pricali price.
I daleko je trasa Slatina-Klasnice od onih mjesta koje spomenuh. Cisto da ti kazem da Banja Luka nije samo tvoja i da ne pricas misleci da niko nista ne zna.

Da se vratimo temi, Kroatizacija Bosanskog jezika!
31-01-2012 at 23:40 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
primus inter pares wrote:

i shutta fuck up


Ma ne treba to njemu sada.... suvishe je rano. Posalji ti njemu link gdje govore o istoriji Bosne i Hercegovine......da nauci momak osnovu....pa kad to savlada onda mu daj taj link.Vako si ga shokiro pozlit ce mu pa ga valja nosit na dushi
31-01-2012 at 23:46 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Statebriga

citat:
kako da, svega ti, ne podsjeca na srpsko-hrvatski, kad su svi ti jezici JUZNO-SLAVENSKI! halo, momak! makedonski podsjeca na srpsko-hrvatski! slovenski podsjeca na srpsko-hrvatski! bugarski podsjeca na srpsko-hrvatski!

Ti stvarno ne razumijes procitano.Ja ne znam, kako i koliko tebi treba objasnjavati neke stvare. Sve ono sto si sad za bosanski jezik, vazi i za hrvatski i srpski, ali kazi Hrvatu da govori bosanski on dobije ospice. Kazi to isto Srbinu i on dobije ospice, samo Bosnjak nece dobiti ospice jer je pelcovan.
Hrvatski i srpski jezik imaju jasna pravila a bosanski ima puno sira pravila, pa sam kazao da me po tome podsjeca na srpsko-hrvatski.
Dakle, sirina pravila.
Da li bi tebe hrvatski ili srpski jezik mogao podsjecati na bosanski, kao sto te bosanski podsjeca na hrvatski ili sprpki. Nekako uvijek biras neprimjerne komparacije, gdje bosanski i Bosnjake guras prema dnu, da bi bili manji u odnosu na druge koji su po tebi visi, vredniji itd.
31-01-2012 at 23:54 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
statebriga wrote:



meni veoma ide na zivce sto se u TK (a vjerovatno i mnogim drugim u federaciji) svjedocanstvima pise "bosanski/hrvatski jezik i knjizevnost", jer smatram da skole time podrivaju drustvo i ustupaju mjesto daljem razjedinjavanju ljudi.

takodjer mi smeta sto mom djetetu pise "hrvatski jezik i knjizevnost", jer ona govori ovaj bosanski koji govorim i ja, koji smatram bosanskim jezikom,


Mnogim graðanima se mnogo sta ne svidja, a sami biramo one koji u nase ima donose odluke.
Tebi se ne svidja da sto u svjedocanstvu pise bosanski/hrvatski/ srpski(ima i srpski ne knjizevnost) a dok se to nije postiglo Hrvati i Srbi su pricali o ugrozavanju njihovih prava jer vise od 95% njih ne smatraju bosanski svojim jezikom. Ne vrijedi prica o tome ciji je jezik, kako je dobio ime ili bilo sta, ne zele ni reci da pricaju bosanski. Pa se onda ukinuo maternji (jedno vrijeme bilo na snazi) i uvela ova tri.

Redovno pregledam sve udzbenike i zato sam i pitala Black0ut da li cita i udzbenike i knjige, casopise, novine, jer ima tu u nena i baka ali i pjesama na ekavici ( nikad se nije ovdje govorila).

Sto se tice prevoda knizevnih djela, tu sam cesto razocarana jer ocito je da i novac igra veliku ulogu. Nekome je bitno i da se sta objavi pa daj sta das.
Neki zaista profesionalno urade svoj posao pa prevodom ne kvare puno djelo koje je svakako prevodom pokvareno.

Primjer je knjiga Ljubav i prepreke Aleksandra Hemona koju je pisao na engleskom a prevod je radila Irena Zlof, i nekim izrazima je upropastila mnoge dijelove.

Knjiga Snijeg od Orhana Pamuka je dobro prevedena, prevod radila Marta Andriæ, ocito zena dobro poznaje i kulturu zemlje u kojoj se radnja desava.

Pa kad vec nabrajam da kazem da recimo Bekim Sejranovic pise na bosanskom ali su izdavaci iz Zagreba pa pored MAJKA u zagradi dodaju baka.

Mnogo sta puno dobija na autenticnosti ako se obraca paznja na jezik koji je vrlo vazan.
Eto i primjera filma „Kod amidze Idriza“ gdje su tako dobro docarali jednu staru bosansku mahalu bas jezikom.

Naravno, jedno je ono sto je utvrdjeno da se primjenjuje u obrazovnim ustanovama a drugo ono što privatnik da pare pa pisi kako hoces.

Bilo bi fantasticno da se prihvati bosnaski jezik kao jedini u BiH sa svim varijacijama ali sumnjam da ce se to u skorije vrijeme dogoditi, pa ostaje da glasamo za prave osobe ili uzmemo stvar u svoje ruke .

I da ne ostanem duzna odgovor Black0utu, mada on meni nije odgovarao , krscani na ovim prostorima su masovno usvojili obicaj izuvanja cipela sto je muslimanski obicaj.

01-02-2012 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Hurija

citat:
Grdno se varas, sa ove strane monitora ne sjedi ratno dijete kojem su pricali price. I daleko je trasa Slatina-Klasnice od onih mjesta koje spomenuh. Cisto da ti kazem da Banja Luka nije samo tvoja i da ne pricas misleci da niko nista ne zna. Da se vratimo temi, Kroatizacija Bosanskog jezika!


Smijesna je i sama pomisao da ja tvrdim kako je Banja Luka samo moja, jer u Banja Luci ja nisam jedini stanovnik. Banja Luka je puno veci grad od Tuzle. Bio je to multi grad u svakom pogledu ali danas vise nije.

Zasto nije, ja sam ti pokusao objasniti, ali bez uspjeha, jer po onom sto pricas, malo znas o Banja Luci, i ratnim desavanjima u gradu, pa i ratnim desavanjima uopste, uzrocima tih desavanja itd. Tuzno, ruzno i zalosno, bez obzira na kalendarsku dob.

Necu se iznenaditi, ako uskoro npocnes tvrditi kako Bosnjaci krivi za rat, da u Srebrenici nije bio genocida pa i zlocina, i da u Tuzli nisu stradala djeca Tuzle, nego su doneseni mrtvi vojnici iz Zivinica.
Aferim Hurija "blago tebi"

Sto se jezika tice, ja sam kazao svoje. Slabo se razumijemo, jer jedni govore hrvatski, drugi srpski, treci bosanski a cetvrti srpskohrvatskobosanski. Pa iako svi ovi jezici imaju zajednicku osnovu, gotovo slicna gramaticka pravila, mi se ne razumijemo, jer Bosnjak je onaj koji treba da razumije druge, a drugi nikako ne treba da razumiju Bosnjke. U tom kontekstu vidim tvoju diskusiju, ali i diskusije mnogih drugih.


[Edited by Dajdza on 01-02-2012 at 00:22 GMT]
01-02-2012 at 00:18 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
sunce wrote:
... a drugo ono što privatnik da pare pa pisi kako hoces.


ovo, za knjige, a posebno ovaj posljednji dio, ne da si u pravu, nego cudo jedno! mi (u bosni i hercegovini) cak i ne skolujemo prevoditelje za knjizevni prevod, koji je potpuno jedna druga vrsta "zanata", da ne govorim dalje. samo cu navesti jedan primjer: djevojka je po struci nista (gimnazijalac), radila kao novinar u ratu i poslije rata, dan danas se mota po novinama, naucila engleski sa strancima (nije ga ucila prije rata, niti radila s jezikom), sada prevodi knjige (!!!!) sa svojim cvrstim, izvjestavackim engleskim, bez da zaista poznaje jezik, jer ga nikad nije izucavala. ona radi za dvije sarajevske izdavacke kuce, uzima 7 km po stranici i zbog nje i slicnih mi citamo knjige koje su katastrofalno prevedene. ja tacno znam kako izgleda engleska recenica kada citam te prevode! izdavaci nece da plate "prave" prevodioce, a ovi, opet, nece da rade za te pare. kad neko uzme u obzir da profesionalnom prevodiocu treba nekada i vise od dva sata da prevede (pravilno, obrativsi paznju na stil pisanja, uvazavajuci publiku koja ce citati, itd.) jednu stranicu, onda mozemo shvatiti zbog cega neko, ko svoj posao zna, nece raditi za 7 km po stranici. prijateljica je knjizevni prevodilac za francuski jezik, da cudom nije zavrsila dva fakulteta, mogla bi se slikat sa svojim francuskim. ona knjige prevodi svom muzu i djetetu!

citat:
sunce wrote:
Bilo bi fantasticno da se prihvati bosnaski jezik kao jedini u BiH sa svim varijacijama ali sumnjam da ce se to u skorije vrijeme dogoditi, pa ostaje da glasamo za prave osobe ili uzmemo stvar u svoje ruke .


ja zaista vjerujem da ce to vrijeme doci. uvijek i u svakoj situaciji, osim zvanicnih pismena gdje moram napisati BHS, navodim da govorim i prevodim na bosanski jezik.


citat:
Dajdza wrote:
Da li bi tebe hrvatski ili srpski jezik mogao podsjecati na bosanski, kao sto te bosanski podsjeca na hrvatski ili sprpki. Nekako uvijek biras neprimjerne komparacije, gdje bosanski i Bosnjake guras prema dnu, da bi bili manji u odnosu na druge koji su po tebi visi, vredniji itd.


ma, de ba, ne pricaj gluposti! to je sve jedan jezik, zovi ga kako hoces. dokle god ne bude imao vise od 20-30% razlicitosti, bit ce isti jezik.

da, hrvatski me podsjeca na bosanski. srpski me podsjeca na bosanski. makedonski me podsjeca na bosanski. slovenski me podsjeca na bosanski. isto tako, srpski me podsjeca na hrvatski, bosanski na hrvatski, makedonski na hrvatski i bugarski na hrvatski. slovenski mi je, da ti pravo kazem, "najstraniji" od svih... makedonski sam naucila za mjesec dana. moje dijete cak i prije, za cca 7 dana!

i? sta sad? ti si rekao da bosanski podsjeca na srpsko-hrvatski, pa ne znam kako si mogao u mom odgovoru ocekivati da cu ja povuci bilo koju drugu paralelu.

kad das slagvort, onda nema natrag...

a, sto se omalovazavanja tice, pogledaj samo nacin na koji ti gledas vlastiti jezik i kako ga sam omalovazavas?! ti toliko lose mislis o tom jeziku, da nije ni cudo da drugi nemaju bolje misljenje!

na kraju krajeva, uvijek postoji gradjanska inicijativa! okupi ljude oko sebe, krenite u boj protiv kroatizacije, za uvodjenje svih rijeci za koje smatrate da sada "nepostoje" i sigurno cete u svom naumu uspjeti, ako budete jednako srcani kao sto ste na peru

ja znam sta cu ja, meni nema druge, no govoriti bosanskim jezikom, kako me je majka moja naucila... sada je kasno da se mijenjam
01-02-2012 at 01:26 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
sunce wrote

I da ne ostanem duzna odgovor Black0utu, mada on meni nije odgovarao , krscani na ovim prostorima su masovno usvojili obicaj izuvanja cipela sto je muslimanski obicaj.




Ma daj molim te.
Uz duzno postovanje ali primjer ti je fakat ofiran.

Oni izuju cipele da ne bi unijeli prljavstinu u svoju kucu, i to nema veze sa bosnjacima. Hoces li mozda reci da su pranje ruku takodje preuzeli od bosnjaka jer eto bosnjaci redovno peru ruke.
01-02-2012 at 01:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 56
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice