Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ako ovaj post zahtijeva odgovor onda da i odgovorim. POrediti jednu naftnu kompaniju sa aerodromom iz aspekta rentabilnosti je vise nego apsurdno.
Ako smatras da banke tek tako odobravaju kredite, i da ti cash stavljaju na raspolaganje onda se varas.
I trece, nije upitno da ce aerodrom ostati barem za narednih 10-15 godina u drzavnom vlasnistvu iz prostog razloga jer bi bilo tesko naci nekog kupca. Koliko god on da kostao, investitor ce uvijek radije uloziti novac u projekat sa vecom stopom povrata. U tome je vic.
A to u cijem je aerodrom vlasnistvu, zar je bitno? Koliko bi vlasnik za aerodrom morao platiti pri kupovini? Koliki bi to profit buduci vlasnik mogao izivuci iz njega? I generalno porezi se placaju neovisno od vlasnicke strukture, dakle.....zakljuci sam.

11-12-2006 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zlaja wrote:
Ako ovaj post zahtijeva odgovor onda da i odgovorim. POrediti jednu naftnu kompaniju sa aerodromom iz aspekta rentabilnosti je vise nego apsurdno.
Ako smatras da banke tek tako odobravaju kredite, i da ti cash stavljaju na raspolaganje onda se varas.
I trece, nije upitno da ce aerodrom ostati barem za narednih 10-15 godina u drzavnom vlasnistvu iz prostog razloga jer bi bilo tesko naci nekog kupca. Koliko god on da kostao, investitor ce uvijek radije uloziti novac u projekat sa vecom stopom povrata. U tome je vic.
A to u cijem je aerodrom vlasnistvu, zar je bitno? Koliko bi vlasnik za aerodrom morao platiti pri kupovini? Koliki bi to profit buduci vlasnik mogao izivuci iz njega? I generalno porezi se placaju neovisno od vlasnicke strukture, dakle.....zakljuci sam.


Isto ti je to bolan, preduzeca od drzavne vaznosti i interesa. Pa ne moze se sve prodavat, de da prodamo ministarstvo saobracaja ili poljoprivrede, pa nek nam neko drugi diktira uslove, donosi zakone i slicno. Koncesije i to, mozda, ali prodat komad drzave, isto je ko prodat bubreg rodjeni.Pa nije sve biznis i porezi, ima negdje i drzavnog interesa, identiteta.......
 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
11-12-2006 at 12:41 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Image Hosted by ImageShack.us 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
17-12-2006 at 21:51 | Ukljuèi u odgovor
amtz
Nivo: Forumski doajen
stari alas

Registriran(a): 07-06-2006
Lokacija: Blood diamond area
Odgovori: 1567
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ima TIA svoje ovlaštene kontrolore, ljudi koji su specijalizovani (stari certifikovani vukovi), ali to šibicari ne znaju pa oglašavaju isti kao luku sa smanjenim stepenom sigurnosti.
Sad da èe proraditi za 45 dana dabogda, al biæe do proljeæa.
Kopaju, kopaju al nikako da ukopaju.....

17-12-2006 at 22:03 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

da poruke ne bi isle preko pp, ja evo javno prozivam sarajevski aerodrom sa kojeg se do grada moze stici samo taxijem koji kosta 20 KM. Sramota je da ne postoji autobuska linija.

O tome kad ce se ostvariti ideja da barem neki evropski hub bude povezan sa Tuzlom mislim da je vise i smijesno pricati.......oni su aeodrom zatvorili a da ne pricamo dalje o otvaranju linija

06-01-2007 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ja sam otvorio ovu temu prije 6-7 mjeseci u nadi da ce pokrenuti interesovanje tuzlaka za njihov aerodrom, meðutim, izgleda da je optimizam koji sam imao prošle godine ipak bio neopravdan jer se u medjuvremenu apsolutno ništa nije uradilo po pitanju našeg aerodroma ( barem ništa koliko je meni poznato ). Ispostavilo se da su nadležne instance poslovièno nesposobne, ali me je više iznenadilo negativno razmišljanje naših sugradjana. Danas niko ne postavlja pitanja o isplativosti pretvaranja užeg centra grada u plažu sa vodopadima i nenormalne cijene neprilagodjene našim prilikama recimo na klizalištu ( recimo da je cijena dnevnog ski-passa na bjelasnici 15KM, pa se skijaj cijeli dan, a postoje i besplatni termini u zetri za klizanje za djecu ) dok kod nas roditelj sa dvoje djece mora izdvojiti 10KM za sat i po te zabave. Ali se zato postavlja pitanje što æe nama aerodrom? Svjestan sam èinjenice da opština nema direktnog upliva nad aerodromom, ali ako imamo 160.000 duša u opštini ( kao što reèe naèelnik neko veèe u centralnom zatvoru na FTV ), neka samo 10% ljudi ima potrebu godišnje jednom da ga koristi to je 16.000 putnika godišnje. A gdje je kanton sa svojih 500 - 600 hiljada? Ne treba biti u iluziji da æe nam opština kalesija, kladanj,sapna lobirati za otvaranje aerodroma kad vjerovatno i ne znaju da postoji.
Tu se vraæam na zlajino pitanje. U prièi sa jednim od taksista na sarajevskom aerodromu ljetos ( nije paša znao odakle sam ), došao sam do informacije da oni žive od citiram "guljenja tuzlaka" koje oni prevoze od AD do medjugradske autobuske stanice. prosjeèna cijena je 20KM uz dogovor ako nemaju putnika može i za 10KM, a lobi im je veoma jak, tako da nikad nije došlo do otvaranja bilo kakve linije gradskog saobraæaja, pa èak ni aerodromsko preduzeæe i turistièke agencije nemaju uslugu airport-shuttle sa minibusevima, kojima bi olakšali patnje putnicima. naravno i ovde se svi vode prizemnim interesima, podmiæivanjem ( lobiranjem ), kako bi se monopol održao, i pokupio kajmak i ekstra profit uz najmanji nivo truda. Smatram da je upravo ovaj vid monopola na snazi i u pogledu otvaranja tuzlanskog aerodroma kao jedinog direktnog konkurenta sarajevskom, kojem vjetar u jedra daju i tuzlaci sami svojim malodušjem. Kao ovce smo strpljivo èekali 40 godina da dobijemo vodu, sada æemo vjerovatno ostavljati aerodromske takse sarajlijama narednih 100god. Slièan sluèaj je bio i kada je TZ aerodrom radio, putnike su saèekivali taksisti iz živinica i isto tako pokušavali da gule putnike, a neka koordinacija sa tuzlanskim gradskim prevozom je potpuno izostala, osim ako ne raèunamo liniju tuzla- dubrave-kalesija.
Ako neko ima konstruktivnu ideju kako pokrenuti projekat afirmacije TZ aerodroma u medijima ili opæinskom vijeæu neka je iznese, ja sam spreman na saradnju. Problema je dosta, ali tuzla bez aerodroma nema nikakvih šansi za turizam koji nam naš dragi naèelnik pokušava uvesti. Ako je alternativa turistima naša autobuska stanica ili još gore željeznièka i smrdljivi autobusi koji staju u svakom selu... mislim da je svaki komentar suvišan. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
06-01-2007 at 11:40 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Evo par pozitivnih vijesti koje se odnose na tuzlanski aerodrom:

- iduæe sedmice federalna direkcija za civilnu avijaciju raspisuje tender za odabir centra za školovanje novih kontrolora letenja i za nastavak obuke ( rating upgrade )veæ postojeæih kontrolora iz tuzle i sarajeva. poslije tendera biæe raspisan konkurs za odabir 4 kandidata za TZ aerodrom.
- u radni odnos biæe primljena tri meteo observera koji su taj posao veæ obavljali na dubravama za potrebe amerikanaca. oni se nalaze na obuci u sarajevu kako bi bila izvršena njihova konverzija na civilni program i kako bi dobili BiH licence. Meteo oprema je veæ nabavljena i uskoro æe biti izvršena njena instalacija na dubravama ( imam i info da su ameri ostavili odreðenu meteo opremu ali neoficijelno )
- ILS oprema æe biti nabavljena potpunu nova, ali ide na sarajevski aerodrom. Njihov postojeæi ILS æe biti poslat na refurbishment ( osvježavanje ), pa onda ugradjen na tz aerodrom.

Stay tuned, javljam kad bude konkurs za kontrolore, mozda budete imali koga poznatog sposobnog za taj posao 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
14-01-2007 at 14:42 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
amtz wrote:
Sve ovo gore navedeno je sasvim taèno, ali u praksi brzina menadžmenta nam je svima poznata, tako da ´´MOŽDA´´ do ljeta šta i bude



Poznavajuæi dinamiku kojom se ovaj plan može obaviti, izvjesno je da æe školovanja za nove kontrolore poèeti krajem aprila/poèetkom maja. Školovanje za toranjskog kontrolora inicijalno traje 13-15 sedmica, a može se produžiti za još 7-8 sedmica ako u obuku bude ukljuèena i proceduralno-prilazna obuka. Tako da bi ovi buduæi kandidati proveli oko 5 mjeseci u izabranom centru za obuku. OJT ( on-the-job-training ) traje još šest mjeseci i ako bogda završava licenciranjem kandidata, koji iako dobiju dozvole za samostalno obavljanje kontrole letenja moraju biti pod supervizijom OJT-instruktora ( ako se zaobiðe zakon onda mogu biti i pod nadzorom starijeg-iskusnijeg kolege ) još neki period.
Znaèi da tuzla dobije 5 kontrolora mora proæi period od najmanje 12-13 mjeseci a to se zbog tromosti menadžmenta naravno oduži. Prelazni period za koji još niko ne zna kada æe poèeti otvaranjem aerodroma, æe biti premošæenom dolaskom instruktora iz sarajeva, tako da je logièno da æe se saèekati povratak kandidata za dobijanje dozvole iz centra za obuku. Prostom matematikom dolazimo do datuma moguæeg otvaranja aerodroma vjerovatno u avgustu, ali napominjem da je ovo samo moja spekulacija, jer mi nisu poznati svi detalji i namjere viših instanci nadležnih za ovaj problem. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
15-01-2007 at 17:02 | Ukljuèi u odgovor
sta_ima_nema_nista
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 01-10-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 88
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

KOji su uslovi da se postane kontrolor?

15-01-2007 at 18:07 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
sta_ima_nema_nista wrote:
KOji su uslovi da se postane kontrolor?




Mislim da sam veæ ovdje negdje navodio uslove, ali nema veze da utvrdimo gradivo. Do sada su predispozicije bile slijedeæe:

1. Državljanin BiH, nekažnjavan, mlaði od 25 god., obavezno odlièno poznavanje engleskog jezika, srednja struèna sprema.

2. Zatim morate proæi aptitude tests ( testovi sposobnosti koje organizuje centar za školovanje kontrolora, pa su štele svedene na minimum ) i intervju na engleskom.

3. Kandidati koji prodju testove podvrgavaju se avijacijskom medicinskom ispitivanju "B" kategorije ( nema veze sa vozaèkim ili tako neèim ) i ako zadovolje ( znaèi vid, sluh, srce, pluæa, neuropsihijatrjski pregled, pretrage krvi i urina, stomatološki pregled i psihološka procjena i testovi - ne mogu se sjetiti jesam li sve nabrojao, davno sam bio na ovom pregledu ) potpisuju ugovor o školovanju sa federalnom direkcijom za civilnu avijaciju i o njihovom trošku idu u centar za obuku. Ja sam bio u Èeškoj, u Pragu tri i po mjeseca.

4. Po uspješnom završetku školovanja kandidati se rasporedjuju u centar kontrole letenja ( aerodrom ) gdje im se organizuje gore spomenuti OJT - trening na poslu. Onda vaš instruktor poslije zakonskog roka procjenjuje da li ste sposobni da se bavite ovim poslom ili je država džabe spiskala na vas 100 - 150.000 KM. Oni koji polože zadnji praktièni ispit dobijaju dozvolu i potpisuju ugovor za stalni radni odnos
 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
16-01-2007 at 00:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice