Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

tvoje vidjenje je super, barem sto se tice nacina razmisljanja i motiva. Zalosno je sto kod nas ne postoji instanca kojoj bi ti to mogao prezentirati, tj vjerovatno ce te saslusati svako ali gospoda vjerovatno imaju "pametnijih" stvari da se njima bave, tipa kolika je nacionalna zastupljenost u parlamentima i ministarskim mjestima.

25-05-2007 at 12:56 | Ukljuèi u odgovor
Nihad_TZ
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 27-02-2007
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zlaja wrote:
tvoje vidjenje je super, barem sto se tice nacina razmisljanja i motiva. Zalosno je sto kod nas ne postoji instanca kojoj bi ti to mogao prezentirati, tj vjerovatno ce te saslusati svako ali gospoda vjerovatno imaju "pametnijih" stvari da se njima bave, tipa kolika je nacionalna zastupljenost u parlamentima i ministarskim mjestima.


U zivotu sam uvjek bio optimista pa tako i sto se ovoga tice. Ubjeden sam da ovo moze uspjeti ne radi nekih "patriotskih razloga" vec sto sam "prilicno ozbiljno" razmisljao o ovome i sa ekonomskogh aspekta ovo je vise nego odrziv projekat.

Medutim kao sto sam rekao tu bi trebalo dosta novih ulaganja.

-prosirenje piste i sredivanje okolne zone za logistiku
- Izgradnja kanala za rijecni prevoz Tuzla-Brcko - kao i naknadno uredneje cijelog toka Save.
- Masovno ulaganje i izgradnja moderne i velike luke u Brckom
-Izgradnja moderne brze ceste Tuzla-Brcko
-Izgradnja pruge Vares-Banovici kao i kompletna modernizacija te pruge.

Dakle to su samo neki od projekata o kojima sam ja razmisljao za Tuzlu i regiju a koji bi preporodili cijeli kraj pa i samu BIH.

To izgledaju prilicno velika ulaganja ali BIH nije puno zauduzena zemlja i moze naci novcana sredstva bez "ikakvih problema"

Priznajem da ja mozda zvucim malo megalomanski ali to je moja struka (zavrsio sam eknomski fakultet smjer logistika, transport i spedicija.) pa sam malo "opsjednut" svim onim sto ima dodira s atim.



NO kako god. Ubjeden sam da se na Tuzlanskom aerodromu moze zaposliti preko 3.000 ljudi.
25-05-2007 at 13:25 | Ukljuèi u odgovor
Ane
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2005
Lokacija: Tuzla draga
Odgovori: 15087
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zlaja wrote:
tvoje vidjenje je super, barem sto se tice nacina razmisljanja i motiva. Zalosno je sto kod nas ne postoji instanca kojoj bi ti to mogao prezentirati, tj vjerovatno ce te saslusati svako ali gospoda vjerovatno imaju "pametnijih" stvari da se njima bave, tipa kolika je nacionalna zastupljenost u parlamentima i ministarskim mjestima.


kome god da ti to prezentiras taj isti ce prvo izkalkulisat koliko je on tu dobar
stari ali JADNI nacin za poslovni uspijeh

 


25-05-2007 at 13:37 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Nihad_TZ wrote:




-prosirenje piste i sredivanje okolne zone za logistiku





Ulaganja u sve pomenute projekte ima i potreban je period od minimum 10 do 15 godina za sve pomenuto, ali piste sto se tice ne treba je dirati uopste... duga je 2050 metara i siroka 40,5 primala je bez ikakvih problema najveci transportni avion C5, IL76, Boeing 747... sve ostalo je manje od tri pomenuta i moze bez problema sletjeti... jedino bi mozda trebalo prosiriti rulne staze (taxiways)... Rasvjeta je u savrsenom stanju, drenaze s obje strane su renovirane prije 5 godina i potroseno je 800 000 USD na iste. Jedinu zamjerku koju ja imam je americka inteligencija presvukla pistu asfaltom debljine 50 cm sto utrostrucuje troskove odrzavanja u zimskim uslovima jer asfalt ne propusta vodu, te se i najmanje kolicine snijega zadrzavaju na istom pa se zbog toga zima ne smije docekati bez 250 tona UREA-e i odgovarajuce mehanizacije.
Postaviti TACAN, radar i pratecu elektronsku opremu i sve ostalo je relativno spremno za docekati bilo kakvu letjelicu.
25-05-2007 at 14:00 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Cope wrote:



Ulaganja u sve pomenute projekte ima i potreban je period od minimum 10 do 15 godina za sve pomenuto, ali piste sto se tice ne treba je dirati uopste... duga je 2050 metara i siroka 40,5 primala je bez ikakvih problema najveci transportni avion C5, IL76, Boeing 747... sve ostalo je manje od tri pomenuta i moze bez problema sletjeti... jedino bi mozda trebalo prosiriti rulne staze (taxiways)... Rasvjeta je u savrsenom stanju, drenaze s obje strane su renovirane prije 5 godina i potroseno je 800 000 USD na iste. Jedinu zamjerku koju ja imam je americka inteligencija presvukla pistu asfaltom debljine 50 cm sto utrostrucuje troskove odrzavanja u zimskim uslovima jer asfalt ne propusta vodu, te se i najmanje kolicine snijega zadrzavaju na istom pa se zbog toga zima ne smije docekati bez 250 tona UREA-e i odgovarajuce mehanizacije.
Postaviti TACAN, radar i pratecu elektronsku opremu i sve ostalo je relativno spremno za docekati bilo kakvu letjelicu.

Jos nesto druze jako bitno .Na TZ regiji vec imaju ljudi koji rade za civilni aerodrom i oni koji su radili za amerikance.Uz malo prekvalifikacija jako brzo bi imali i obucen kadar koji bi zadovoljavao potrebe tog aerodroma
25-05-2007 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
Ane
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2005
Lokacija: Tuzla draga
Odgovori: 15087
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
fijubriju wrote:

Jos nesto druze jako bitno .Na TZ regiji vec imaju ljudi koji rade za civilni aerodrom i oni koji su radili za amerikance.Uz malo prekvalifikacija jako brzo bi imali i obucen kadar koji bi zadovoljavao potrebe tog aerodroma



to bi morao sa energo-petrolom zavrsiti jer oni pune avione

kad budes ganjo javi da idemo zajedno
 


25-05-2007 at 14:26 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
fijubriju wrote:

Jos nesto druze jako bitno .Na TZ regiji vec imaju ljudi koji rade za civilni aerodrom i oni koji su radili za amerikance.Uz malo prekvalifikacija jako brzo bi imali i obucen kadar koji bi zadovoljavao potrebe tog aerodroma


Ah da naravski, ne sjetih se da imamo i strucan kadar, sto se prekvalifikacije tice i ne treba nam mnogo malo treminologije... mislim da mi njih naucimo posto im je stepen poznavanja jezika na zavidnom nivou


Ali kao sto Ane rece dok se tu svako pomalo nadje i zaposli svog sincica, dotad VKV cobana... mi bismo kosili travu na SOD-u

[Edited by Cope on 25-05-2007 at 14:33 GMT]
25-05-2007 at 14:32 | Ukljuèi u odgovor
Ane
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2005
Lokacija: Tuzla draga
Odgovori: 15087
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Cope wrote:


Ah da naravski, ne sjetih se da imamo i strucan kadar, sto se prekvalifikacije tice i ne treba nam mnogo malo treminologije... mislim da mi njih naucimo posto im je stepen poznavanja jezika na zavidnom nivou


Ali kao sto Ane rece dok se tu svako pomalo nadje i zaposli svog sincica, dotad VKV cobana... mi bismo kosili travu na SOD-u

[Edited by Cope on 25-05-2007 at 14:33 GMT]



takav nam je grah pao izgleda... a dok smo mi sljakali svi ti VKV cobani su pitali mama mama sta one cike rade
 


25-05-2007 at 16:00 | Ukljuèi u odgovor
Nihad_TZ
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 27-02-2007
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Cope wrote:



Ulaganja u sve pomenute projekte ima i potreban je period od minimum 10 do 15 godina za sve pomenuto, ali piste sto se tice ne treba je dirati uopste... duga je 2050 metara i siroka 40,5 primala je bez ikakvih problema najveci transportni avion C5, IL76, Boeing 747... sve ostalo je manje od tri pomenuta i moze bez problema sletjeti... jedino bi mozda trebalo prosiriti rulne staze (taxiways)... Rasvjeta je u savrsenom stanju, drenaze s obje strane su renovirane prije 5 godina i potroseno je 800 000 USD na iste. Jedinu zamjerku koju ja imam je americka inteligencija presvukla pistu asfaltom debljine 50 cm sto utrostrucuje troskove odrzavanja u zimskim uslovima jer asfalt ne propusta vodu, te se i najmanje kolicine snijega zadrzavaju na istom pa se zbog toga zima ne smije docekati bez 250 tona UREA-e i odgovarajuce mehanizacije.
Postaviti TACAN, radar i pratecu elektronsku opremu i sve ostalo je relativno spremno za docekati bilo kakvu letjelicu.


Hvala za podatke. Naravno da se radi o srednjoevjecnom projektu. To je nemoguce ostvariti za par mjeseci ili godinu ali nekad se mora poceti a sto prije to bolje.

Sto se tice piste i "prilaza" tu treba uloziti jako dosta jer svaka firma mora imati odlican pristup pisti.

Sto se tice kadra i zaposlenih. U slucaju realizacije tog projekta vecina zaposlenih ne bi radila "za aerodrom" vec u firmama koje bi se nalazile u neposrednoj blizini. Ni ja ne radim u upravi aerodroma vec za jednu firmu. Ja sam naveo EL Al, Swissoport, Cargolux, tu su i integratori kao TNT, UPS, DHL ili firme kao Airlogistic, Schenker itd...a vjerovatno bi se osnovale i neke domace firme u tom sektoru (handling logistic service)


95% zaposlenih bi radilo u tim firmama, sto je slucaj gdje i ja radim.

Ovdje su prvo privukli izraelski EL AL, pa je dosao TNT a onda se "dovukla" jos hrpa drugih za njima. Vazno je privuci jednog od svjetki poznatih kompanija(sve iznad navedene su jedna od njih).

Sigurno da postoji strucnog kadra ali sumnjam da ga ima dovoljno. Ja sam studirao vani pa mi i nije bas najbolje poznato kakvo je visoko skolstvo u sektoru logistike i transporta u BIH? Ovdje je to postao pravi hit i sektor sa najvecom perspektivom.

Ne samo da treba visokobrazovani kadar vec i dobra strucnost kod radnika. Ja gdje radim; engleski je sluzbeni jezik... i to ne samo kod onih sto rade u kancelarijama vec i kod radnika u hangarima... Istina nije potrebno pricati perfektno ali postoji jedan minimum bez kojeg se nista ne moze postici jer i "obicni radnik" konstatno se susrece sa dokumentima na engleskom ili informatickim programima na engleskom. A tako je u sve i jednoj gore navedenoj firmi. Svugdje je poznavanje engleskog jezika obaveza.

Dakle osim ulaganja u infrastrukturu treba uloziti dosta i u samu formaciju. Ovdje su uz sami aerodrom otvorili formacijski centar.(To je izmedu ostalog bio jedan od zahtjeva izraelske kompanije El AL da bi uopste otvorili njihovo predstavnistvo)

Osim tog, pokraj aerodroma ima jos mnogo drugih stvari kao veterinarski labarotirij, simulacioni centar za opasne materije itd... a sve to zaposljava jako mnogo ljudi.

Aeodrom u Tuzli bi trebao biti jedna prioriteta kako Tuzle tako i cijele BIH.



25-05-2007 at 16:46 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

slabo kod nas sto se tice tog smjera......al znam par ljudi koji ovdje u Becu, bas na Ekonomskom Univerzitetu, specijaliziraju transportnu ekonomiju, produkcijski management i jos more tih grana koje u samom procesu proizvodnje roba i usluga imaju veliki utjecaj na stvarne troskove.
Al posto ovo nije tema o tome, da ne duzim puno. Razmisljanje je ok. Da imamo nekog dobrog privrednika koji je na polozaju u Kantonu( Aerodrom je trenutno u nadleznosti Kantona) mozda bi se necemu i mogli nadati.
Ja predlazem da ga prodamo....a eventualno novi vlasnik bi mogao takvu granu avijacije vrlo brzo razviti....

25-05-2007 at 17:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice