Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Odgovori: 2718
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Nihad_TZ wrote:

Sigurno da postoji strucnog kadra ali sumnjam da ga ima dovoljno. Ja sam studirao vani pa mi i nije bas najbolje poznato kakvo je visoko skolstvo u sektoru logistike i transporta u BIH? Ovdje je to postao pravi hit i sektor sa najvecom perspektivom.

Ne samo da treba visokobrazovani kadar vec i dobra strucnost kod radnika. Ja gdje radim; engleski je sluzbeni jezik... i to ne samo kod onih sto rade u kancelarijama vec i kod radnika u hangarima... Istina nije potrebno pricati perfektno ali postoji jedan minimum bez kojeg se nista ne moze postici jer i "obicni radnik" konstatno se susrece sa dokumentima na engleskom ili informatickim programima na engleskom. A tako je u sve i jednoj gore navedenoj firmi. Svugdje je poznavanje engleskog jezika obaveza.

Sve ja tebe razumijem druze ali drzava je nenormalno i do srzi korumpirana i sve je to debeo led koji treba probijati godinama, evo recimo kad spominjes obrazovanje na tom polju ja sam recimo IATA certficiran za prevoz opasnih materija vazdusnim putem, kad sam taj certifikat pokazao jednom nasem pametnjakovicu sa civilnog aerodroma(a nije portir), kaze mi on doslovno ovako : To je neki kurs koji su tebi dali u SFOR-u dok si radio, ne znaci to nama nista kakav reko pavijanu kurs, medjunarodni certifikat... ma daj ba kaze, kod amerikanaca je sve medjunarodno oni i mrtve ljude voze u avionu pa jeste reko druze to ti je transportation of human remain... znam ja i to upakovat propisno.... pa ti si kaze lud ko i oni....

Eto druze sta da ocekujes od morona koji tako razmislja a medju celnim je ljudima u tuzlanskom aerodromu....

Slicno mi se desilo i sa vatrogasnim certifikatima DOD/IFSTA ( Department Of Defence / International Fire Service Training Association), kaze mi Cicko komandir tuzlanskog vatrogasnog : Nije to neka posebna skola a i ne podlijeze nasem standardu.... Stvarno nisam znao da BiH ima tako visoke standarde.

[Edited by Cope on 25-05-2007 at 17:46 GMT]
25-05-2007 at 17:43 | Uključi u odgovor
zlaja
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882

icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Cope wrote:

Eto druze sta da ocekujes od morona koji tako razmislja a medju celnim je ljudima u tuzlanskom aerodromu....

Slicno mi se desilo i sa vatrogasnim certifikatima DOD/IFSTA ( Department Of Defence / International Fire Service Training Association), kaze mi Cicko komandir tuzlanskog vatrogasnog : Nije to neka posebna skola a i ne podlijeze nasem standardu.... Stvarno nisam znao da BiH ima tako visoke standarde.

enklatantan primjer......

stvarno me najvise raspizdi ta nestrucnost ljudi koji su na tako bitnim pozicijama

25-05-2007 at 17:46 | Uključi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 490

Evo i mene ponovo... Pokrenuo sam ovu temu prije godinu dana pun optimizma, evo danas godinu poslije nemam ga vise ni trunke...
Vrijeme prolazi, ništa nije urađeno konkretno, ne može se više krivica bacati na amerikance i EUFOR, jednostavno samo očekujem da jedan dan neko konačno proglasi kapitulaciju i kaže nema ljudi od aerodroma ništa... Tek sad kad uđe ministarstvo odbrane u posjed aerodroma skeptičan sam da će išta biti moguće uraditi na njegovoj profitabilnosti. Oprema koja će biti ugrađena na aerodrom je polovna sarajevska, ILS i VOR su stari već preko 10 godina,a ne znam da nisu možda bili kakva donacija pa su možda i stariji. Nešto se priča da neće ići na reparaciju nego da će ih naši "stručnjaci" remontovati. Obuka kontrolora započinje za mjesec dva dok se završi trebaće 6 mjeseci osnovne obuke i onda još godina i po obuke na sarajevskom aerodromu do dozvole za nove kontrolore, itd... saberite 1+1 i dobijete jednostavno period od dvije godine kad će kontrola letenja biti operativna sa kadrovima iz tuzle ( do tad bi trebala biti premoštena sa kontrolorima iz sarajeva, a trenutno ih i u sarajevu nedostaje ). O radaru ne treba ni sanjati, nemaju ga ni neki jači aerodromi u okruženju. Što se certificiranja osoblja tiče iako poštujem sve certifikate i dozvole koje su kolege dobile od amerikanaca, one se ako se ne varam izdate u skladu sa FAA pravilima (američka federal aviation authority) i trebale bi biti recertificirane po ICAO pravilima ( međunarodna civilna avijacija ). E sad u našem zakonu o civilnoj avijaciji nema procedura po kojoj bi se ovlaštenja koja nisu po ICAO mogla priznati... Prije tri godine su amerikanci posjetili sarajevski aerodrom u potrazi za kontrolorima letenja koji bi radili za njih, ali niko nije mogao da aplicira jer je uslov bio obuka po FAA pravilima, a mi se obučavamo po ICAO JAR pravilima... 

You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
26-05-2007 at 14:38 | Uključi u odgovor
Dea
Registriran(a): 26-12-2005
Odgovori: 4162

Nemoj jarane da si sentimentalan.Pusti ba operativu vec hajde da se vidi sta se moze.
Evo, zar ne bi mogao tu biti centar za obuku, mozda i regionalni.
Ili mozda da se iznajmi motoristima, pa i formula da se vozi,pa ona amerska moto cudovista,pa keceri, il´ mozda koncerti da se prave, a ne da se Stonesi zavlace po nekim Budvama.I tako to...

27-05-2007 at 00:19 | Uključi u odgovor
THALES

Nisam ja sentimentalan nego mi više svega preko glave... Budući centar za obuku kontrolora u BiH je predvidjen u mostaru, jer se u ovoj zemlji sve dijeli oko osovine zla banjaluka-sarajevo-mostar, što sa avijacije tiče sve funkcije su rasporedjene oko ova tri grada, tuzle nema nigdje na mapi, a što se tiče ostalih prijedloga ja još nisam čuo da se neki od ovih dogadjaja ikad održao u KASARNI... A aerodrom postaje upravo to kad ga preuzme ministarstvo odbrane. 

You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

27-05-2007 at 13:40 | Uključi u odgovor
fijubriju
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Odgovori: 28091

citat:
THALES wrote:
Nisam ja sentimentalan nego mi više svega preko glave... Budući centar za obuku kontrolora u BiH je predvidjen u mostaru, jer se u ovoj zemlji sve dijeli oko osovine zla banjaluka-sarajevo-mostar, što sa avijacije tiče sve funkcije su rasporedjene oko ova tri grada, tuzle nema nigdje na mapi, a što se tiče ostalih prijedloga ja još nisam čuo da se neki od ovih dogadjaja ikad održao u KASARNI... A aerodrom postaje upravo to kad ga preuzme ministarstvo odbrane.

A ako je oni preuzmu desice se ista stvar kao i sa bazom na Ciljugama (Comanche) Sto hoce reci "mozes je hebat"
27-05-2007 at 14:02 | Uključi u odgovor
zeus
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871

E moj ti onaj kako tebe zovu, kad su ikad Njemci dolazili sa svojom ponudom, jos dok je Muce bio u snazi.......PA sta bi? Nista od tog aerodroma nema, sto rek´o Tale, kasarna, da bog sacuva. Oni iz aerodromskog preduzeca su samo dio jada Tuzle, Kantona, BiH....  

"OTPOR STOKO, OTPOR"
27-05-2007 at 14:30 | Uključi u odgovor
zeus
OSTAR

nesto izgleda potezu pitanje aerodroma opet na sjednici TK. Jukan krenuo u napad misli sad bih i ja mogao dic koji kredit, ko ce vracat ...??  

"OTPOR STOKO, OTPOR"
23-06-2007 at 17:05 | Uključi u odgovor
THALES

Pošto dugo nije bilo update-a malo da osvježimo temu...

Kao što svi znate tuzlanski aerodrom je konačno prešao u ruke BH vlasti i sada polako teku pripreme za otvaranje. U nedelju 19. avgusta put Praga u Češkoj putuje 6 ljudi na obuku za kontrolora letenja, i ovom prilikom im želim sretan put i uspješan završetak školovanja.

Evo i koja slika našeg tornja i piste:

Image Hosted by ImageShack.us
Shot with K800i at 2007-08-17

17-08-2007 at 09:46 | Uključi u odgovor
zeus
OSTAR

Pa svaka cast nek je neko krenuo u posao i nesto konkretno. Sto se tice MAT nista izgleda, evo kolega mi kaze vec im je duzan jedno nekoliko plata. Stara prica, preduzece ni za ..... menadzment takodje. Oni koji su krivi za to velikim dijelom nisu vise tu, uzeli pare dok je bilo i utekli, nema tragova..... narod se nada plati i misli da ima posao u drzavnoj firmi....  

"OTPOR STOKO, OTPOR"
17-08-2007 at 13:36 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 31
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: Bosanka, congo, dalabu, dzevad_h, HasaBeg, inasa, LJOZE, Nekultura, TDK_ ako znas sta je to
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja forumaša u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net