Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
ANABELA wrote:
Sta sve covjek razabra od pranja sudja...
Sto moj o tome ne misli ....

Prica je lijepa al mislim da ipak nemozemo mislit samo na danas...ni u kom smislu..
Tacno je da su svi dani boziji i da svaki ima svoju nafaku, al smo mi ti koji je moramo stici...I na sutra moramo misliti pa makar u tome sta cemo ostaviti za sobom...
A znamo hadis koji kaze da covjek koji napusta ovaj svijet ostavlja za sobom 3 stvari a jedna od njih je dijete, odgojeno i vaspitano u dinu i imanu...
Znaci na sutra moramo misliti...
Sokole, tvoji roditelji su s tobom dzenet zaradili...zato cu reci sto sam i onda...blago njima...

Selam
Veoma mi je drago sto na sva zbivanja oko sebe gledas prvo sa vjerskog aspekta, a malkice ti zavidim i na vokabularu.
Kao dijete nisam isao u mekteb, a niti sam u toku skolovanja pohadjao vjeronauk. Sve sto o vjeri znam naucio sam od svojih roditelja, a poslije njihove smrti ucio sam sam. Mislim da je ovo dovoljno da se ne upustam u komentare Kur`anske i Hadiske nauke.






[Edited by Soko on 18-06-2008 at 09:04 GMT]
18-06-2008 at 08:58 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Soko wrote:



[Edited by Soko on 18-06-2008 at 09:04 GMT]



Covjek koji je odgojen po dinu i imanu nije samo onaj koji poznaje kur´an i vjeru...to je isto tako i onaj koji je odgojen da bude posten, plemenit, velikodusan...koji se zna ponasat, koji ne osjeca zlobu i zavist..
To su bile odlike naseg poslanika i prije nego je dobio objavu kur´ana..Zato je i dobio nadimak El Amin- pouzdan, povjerljiv, siguran...A vjerovatno je i zato odabran za poslanika..
Dusice, ja sam bila poprilicno starija od tebe i vec udata pa kad sam dosla u ovu arapsku zemlju i prvo sto sam upitala je bilo:"sto ove sve zene nose marame"...Toliko sam znala o vjeri...
A interesovalo me pa sam citala..i primila je na svoj nacin... a svako od nas ima drugaciju dusu, drugacije poglede na zivot pa samim tim i na vjeru.
Vazno je da iz nje izvadis biser...ono sto je najvaznije i najvrijednije...

Tvoji dragi roditelji su ti dali ono najvaznije,plemenitost i osjecajnost a takva osoba nemoze biti losa ni u kom pogledu..a zivot je pred tobom pa je do tebe kako ces to dogradjivat...  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
18-06-2008 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje - Laz

Cuo sam za jednog cara koji bijase naredio da se jedan zarobljenik pogubi. Taj jadnik, u stanju ocajanja, na svom dijalektu, poce vrijedjati cara i grubo ga izvrgavati ruglu.

Kad car upita sta taj govori, jedan dobrocudni vezir mu odgovori:“ Gospodaru moj, on uci ovaj ajet:-Allah voli dobrocinitelje koji obuzdavaju srdjbu svoju i prastaju ljudima...“

Ove rijeci pokrenuse cara, izazvase milost u njemu te se on od prolijevanja krvi suzdrza. No, drugi vezir, koji bijase suparnik onome, rece:“ Zar ljudi naseg ranga u prisustvu cara smiju govoriti drugo sem istine? Ovaj covjek je vrijedjao cara na najgori nacin“.

Na ove rijeci, caru se lice smraci te rece:“ Draza mi je vezirova laz nego istina koju ti rece, jer ona je proistekla iz dobrote srca njegova, a ta istina proizvod je tvoje zlobe.

Mudri su odavno rekli:“ Laz koja donosi pomirenje bolja je od istine koja zavadja ljude.

28-06-2008 at 16:11 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje - Laz

citat:
Soko wrote:
Cuo sam za jednog cara koji bijase naredio da se jedan zarobljenik pogubi. Taj jadnik, u stanju ocajanja, na svom dijalektu, poce vrijedjati cara i grubo ga izvrgavati ruglu.

Kad car upita sta taj govori, jedan dobrocudni vezir mu odgovori:“ Gospodaru moj, on uci ovaj ajet:-Allah voli dobrocinitelje koji obuzdavaju srdjbu svoju i prastaju ljudima...“

Ove rijeci pokrenuse cara, izazvase milost u njemu te se on od prolijevanja krvi suzdrza. No, drugi vezir, koji bijase suparnik onome, rece:“ Zar ljudi naseg ranga u prisustvu cara smiju govoriti drugo sem istine? Ovaj covjek je vrijedjao cara na najgori nacin“.

Na ove rijeci, caru se lice smraci te rece:“ Draza mi je vezirova laz nego istina koju ti rece, jer ona je proistekla iz dobrote srca njegova, a ta istina proizvod je tvoje zlobe.

Mudri su odavno rekli:“ Laz koja donosi pomirenje bolja je od istine koja zavadja ljude.




Postoji narodna izreka koja kaze:
"Istina, ako nije izrecena u pravo vrijeme, gora je nego laz.."

Lijepa prica..
 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
29-06-2008 at 08:24 | Ukljuèi u odgovor
Ogi
Nivo: Forumski doajen
Strpljiv

Registriran(a): 08-12-2005
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 6443
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje



Jedne veceri,stari Indijanac,sjedeci kraj vatre,ispricao je svom unuku kakva se bitka odvija u svakom covjeku:
-Sine moj,u svakom od nas bore se dva vuka!
Jedan je zlo:bjes,ljubomora,zavist,pohlepa,krivica,osjecanje manje vrijednosti,laganje,gordost,nemogucnost prastanja,egoizam,lazni ponos....
Drugi je dobro:radost,bezuslovna ljubav,prastanje,nada,ljubaznost,dobrota,spokojstvo,stalozenost,blagonaklonost,razumijevanje drugih,velikodusnost,istinitost,vjera....
Nakon nekoliko trenutaka cutnje,unuk upita djeda svog:
A koji vuk pobjedjuje?
Onaj koga vise hranis-rekao je stari Indijanac. 


Burek bureæke,

žvaæem žmireæke
18-07-2008 at 00:16 | Ukljuèi u odgovor
Ogi
Nivo: Forumski doajen
Strpljiv

Registriran(a): 08-12-2005
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 6443
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje



Gorane!Goraneeee!Smjesta da si izašao iz mora!Ni sekundu više!Pogledaj kako si pomodrio!Zubi ti cvokoæu!Smjesta napolje,jel me èuješ?
Kaži mu ti da izaðe napolje!Ti si mu otac!Pogledaj,sav je plav!
Pa ti nisi normalan!Tebe baš briga!Pa to je da èovjek poludi!Vjerovatno bi dijete pored tebe moglo da se udavi,a da ti ne mrdneš ni malim prstom!Kao što nisi mrdnuo ni onda,kada me je onaj saobraæajac izvrijeðao na mrtvo ime!Šta si radio?Smijao si se,umjesto da me zaštitš kao èovjek!
Ja prva poèela?Samo sam kazala,da si zaista vozio prebrzo i da uvijek tako voziš,da misliš da si najpametniji,da si preticao onu cisternu i da æu,ako tako nastaviš,izaæi sa djetetom nasred magistrale,a onda ti je on vratio dozvolu i rekao da neæe da te kažnjava,jer si veæ kažnjen što imaš ženu kao što sam ja!Jeste,to je reko!Šta?Šta je trebalo da radiš?Ne ,nije trebalo da se tuèeš sa njim,ali si mogao bar da ga upozoriš,da mu šta odgovoriš!Ma jok,još si se poèeo i smijati!
E,pa to je stvarno....Pitam se samo zbog èega si se uopšte i ženio?Pa ti uošpšte i nisi za brak!hajde,lijepo,skloni te novine i priznaj!Jel´de da bi bilo ljepse da si sam,ha?
Bože,kome ja prièam ovo sve?Šta on radi po èitav dan? Ili spava ili èita novine ili pije pivo.....i to mi se zove ljetovanje?
Pet puta bi se bolje provela da sam lijepo ostala kod kuæe!Zamraèila bih sobe,napravila promaju i bar bi se pošteno ispavala!
Ovako,šta?Godinu dana èekam dvije bijedne nedelje na moru!Kao ti mi to omoguæio,jel?Šta si mi to omoguæio,života ti?Da stanujem u nekom dimnjaku,šesto osamdeset stepenica iznad magistrale?Jeste.taèno šesto osamdeset,juèe sam brojala.....
Da se kupam na ovoj smrdljivoj javnoj plaži,koja bazdi na kokosovo ulje?
Da se pravim kako ne vidim da neprestano buljiš u ove kurve bez gornjeg dijela kostima?Misliš da nisam primjetila kako ih posmatraš?Zašto i ja ne skinem gornji dio?zato što sam bila budala,što sam dojila dijete i upropastila grudi,a ne kao ove,koje samo na sebe misle!Eto zašto ga ne slidam,ako veæ hoæeš da znaš!
Drugi ljudi vode svoje žene na sve te hamlete,magbete,betovene i šopene,a ti nas izvodiš na roštilj!Ko da nisam mogla kod kuæe jesti æevape,gdje su mnogo bolji i ne smrde na maslinovo ulje!
Šta si mi još omoguæio?Da nam pravim sendvièe za plažu,da tamo ne trošimo,a izraèunaj samo koliko svaki dan potrošiš na cigare i pivo!samo izraèunaj!
Šta sam ja Bogu zgriješila!Pogledaj samo druge muževe i druge žene!Šetaju lijepo uveèe po obali,drže se za ruke,razgovaraju...Imaju šta da kažu jedni drugima.Ne bulje u novine i èašu!
O,Bože!Vidi ga!Pa on.....on je zaspo!E pa ovo je stvaaarnoo....
Goraneeee!Goraneeeee,da si smjesta izašo iz vode!Goraneeee,jel me èujeeešš.......

 


Burek bureæke,

žvaæem žmireæke
18-07-2008 at 00:59 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Ogi wrote:


Jedne veceri,stari Indijanac,sjedeci kraj vatre,ispricao je svom unuku kakva se bitka odvija u svakom covjeku:
-Sine moj,u svakom od nas bore se dva vuka!
Jedan je zlo:bjes,ljubomora,zavist,pohlepa,krivica,osjecanje manje vrijednosti,laganje,gordost,nemogucnost prastanja,egoizam,lazni ponos....
Drugi je dobro:radost,bezuslovna ljubav,prastanje,nada,ljubaznost,dobrota,spokojstvo,stalozenost,blagonaklonost,razumijevanje drugih,velikodusnost,istinitost,vjera....
Nakon nekoliko trenutaka cutnje,unuk upita djeda svog:
A koji vuk pobjedjuje?
Onaj koga vise hranis-rekao je stari Indijanac.


Onaj koga vise hranis-rekao je stari Indijanac.
18-07-2008 at 17:17 | Ukljuèi u odgovor
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Ogi wrote:


Gorane!Goraneeee!Smjesta da si izašao iz mora!Ni sekundu više!Pogledaj kako si pomodrio!Zubi ti cvokoæu!Smjesta napolje,jel me èuješ?
Kaži mu ti da izaðe napolje!Ti si mu otac!Pogledaj,sav je plav!
Pa ti nisi normalan!Tebe baš briga!Pa to je da èovjek poludi!Vjerovatno bi dijete pored tebe moglo da se udavi,a da ti ne mrdneš ni malim prstom!Kao što nisi mrdnuo ni onda,kada me je onaj saobraæajac izvrijeðao na mrtvo ime!Šta si radio?Smijao si se,umjesto da me zaštitš kao èovjek!
Ja prva poèela?Samo sam kazala,da si zaista vozio prebrzo i da uvijek tako voziš,da misliš da si najpametniji,da si preticao onu cisternu i da æu,ako tako nastaviš,izaæi sa djetetom nasred magistrale,a onda ti je on vratio dozvolu i rekao da neæe da te kažnjava,jer si veæ kažnjen što imaš ženu kao što sam ja!Jeste,to je reko!Šta?Šta je trebalo da radiš?Ne ,nije trebalo da se tuèeš sa njim,ali si mogao bar da ga upozoriš,da mu šta odgovoriš!Ma jok,još si se poèeo i smijati!
E,pa to je stvarno....Pitam se samo zbog èega si se uopšte i ženio?Pa ti uošpšte i nisi za brak!hajde,lijepo,skloni te novine i priznaj!Jel´de da bi bilo ljepse da si sam,ha?
Bože,kome ja prièam ovo sve?Šta on radi po èitav dan? Ili spava ili èita novine ili pije pivo.....i to mi se zove ljetovanje?
Pet puta bi se bolje provela da sam lijepo ostala kod kuæe!Zamraèila bih sobe,napravila promaju i bar bi se pošteno ispavala!
Ovako,šta?Godinu dana èekam dvije bijedne nedelje na moru!Kao ti mi to omoguæio,jel?Šta si mi to omoguæio,života ti?Da stanujem u nekom dimnjaku,šesto osamdeset stepenica iznad magistrale?Jeste.taèno šesto osamdeset,juèe sam brojala.....
Da se kupam na ovoj smrdljivoj javnoj plaži,koja bazdi na kokosovo ulje?
Da se pravim kako ne vidim da neprestano buljiš u ove kurve bez gornjeg dijela kostima?Misliš da nisam primjetila kako ih posmatraš?Zašto i ja ne skinem gornji dio?zato što sam bila budala,što sam dojila dijete i upropastila grudi,a ne kao ove,koje samo na sebe misle!Eto zašto ga ne slidam,ako veæ hoæeš da znaš!
Drugi ljudi vode svoje žene na sve te hamlete,magbete,betovene i šopene,a ti nas izvodiš na roštilj!Ko da nisam mogla kod kuæe jesti æevape,gdje su mnogo bolji i ne smrde na maslinovo ulje!
Šta si mi još omoguæio?Da nam pravim sendvièe za plažu,da tamo ne trošimo,a izraèunaj samo koliko svaki dan potrošiš na cigare i pivo!samo izraèunaj!
Šta sam ja Bogu zgriješila!Pogledaj samo druge muževe i druge žene!Šetaju lijepo uveèe po obali,drže se za ruke,razgovaraju...Imaju šta da kažu jedni drugima.Ne bulje u novine i èašu!
O,Bože!Vidi ga!Pa on.....on je zaspo!E pa ovo je stvaaarnoo....
Goraneeee!Goraneeeee,da si smjesta izašo iz vode!Goraneeee,jel me èujeeešš.......




Ja zajebane zene...ona haman nikad nije dozivila orgazam!  


I noga u guzicu je korak naprijed!
18-07-2008 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Sejtan wrote:


Ja zajebane zene...ona haman nikad nije dozivila orgazam!



19-07-2008 at 03:10 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

"Uvjetovani refleks"

Poèni s kavezom u koji strpaš 5 majmuna. U kavezu, na sredini, objesi bananu na špagu i ispod postavi ljestve. Nedugo nakon toga 1 majmun æe krenuti po ljestvama po bananu. Èim dotakne ljestve, sve ostale majmune polij mlazom ledene vode.

Ubrzo nakon nemilog dogaðaja, sljedeæi majmun æe krenuti po bananu. Èim dotakne ljestve, polij sve ostale mlazom ledene vode.

Ubrzo nakon toga, kada sljedeæi majmun krene po bananu, ostali æe ga sprijeèiti u nakani. Sad možeš spremiti crijevo za ledenu vodu.

Makni jednog majmuna iz kaveza i stavi novog.
Èim vidi bananu pridošlica æe krenuti prema ljestvama. Na njegovo iznenaðenje, sav prestravljen, shvatit æe da ga ostali napadaju èim dotakne ljestve.
Odustaje od banane jer shvaæa da æe pobrati batine ako krene prema banani.

Sljedeæe, makni još jednog majmuna iz originalne postave i zamjeni ga s novim naivcem. Novajlija æe krenuti na ljestve i bit æe napadnut.
Prethodni pridošlica æe se s oduševljenjem pridružiti kažnjavanju !

Ponovi postupak s još jednim majmunom iz originalne postave, gurni u kavez novog.
Zatim i zadnjeg, petog iz originalne vrste, zamjeni s novim majmunom. Kada su svi originalni majmuni zamijenjeni, nijedan od 5 prisutnih u kavezu, nikada nije bio poliven hladnom vodom.

Bez obzira na to, nijedan od majmuna nikada neæe pokušati doæi do banane. Ako i pokuša, ostali æe mu razbit nos.

Zašto?

Zato jer koliko oni znaju, tako se to ovdje oduvijek radi.
 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
18-10-2008 at 16:14 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice