Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Odgovori: 1967
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Iako je ovo izgleda vise tema za "Roditelji i djeca" ili politiku, mislim da je i ovo prikladno mjesto za jednu poucnu video pricu.

P.S. Nemojte politizirati pa ovo povezivati sa slucajevima uskracivanja sigurnosti nekim predstavnicima u FBiH.

24-03-2011 at 02:20 | Ukljui u odgovor
Aykira
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage

Savrena ena...

Studenti poee da zapitkuju svog profesora:

"Vi ste tako mudri i iskreni. Svi vas potuju, ele da vas oponaaju i da vas slijede. Ali ipak, sve nas jako zanima jedna stvar, zato se jo uvijek niste oenili?

Profesor, zateen ovim pitanjem, u poetku se snebivao, ali ubrzo poe da se otvara i da pria:

"Vidite, ja sam uvijek traio Savrenu enu! I u tom traenju, proputovao sam mnogo zemalja. Jednom sam volio jednu prelijepu djevojku. Bila je nevjerovatno, nevjerovatno lijepa. Nijedan mukarac nije mogao da odoli njenoj ljepoti. Ali naalost, njena dua nije imala takvu ljepotu, pa smo se nakon izvjesnog vremena i razili. Poslije toga sam sreo jo jednu mladu djevojku. Ona je bila i lijepa i pametna i obrazovana. Ali naalost, karakteri su nam bili potpuno razliiti i morali smo da prekinemo nau vezu.

Vidio sam od tada mnogo predivnih ena, ali ja sam jo uvijek tragao za onom svojom Savrenom."

"I ta se desilo, zar niste nikada sreli takvu?

"Jesam. Sreo sam je! Jednoga dana pojavila se ba takva: Savrena ena pametna, lijepa, oaravajua, produhovljena, elegantna, dobraprostim rijeima: samo savrenstvo!"

"I tada ste se oenili?!" oduevljeno i nestrpljivo uglas upitae studenti.

"Ne! Na moje veliko razoarenje, ispostavilo se da ona trai SAVRENOG MUKARCA!!!"

-

Mnogi trae savrenstvo kod drugih ali ne rade na svom savrenstvu

23-05-2011 at 01:13 | Ukljui u odgovor
andjela
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Odgovori: 13230

"Budi jako oprezan da ne rasplae enu jer Bog broji njene suze.. ena je nastala od mukareva rebra, a ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod... ruke da bude zatiena i pokraj srca da bude voljena."

26-06-2011 at 00:20 | Ukljui u odgovor
Cloe

Registriran(a): 30-06-2008
Odgovori: 2973

Magareca dilema

Dosadi magarcu neprestano tegliti, pa stane i pone njakati:
Svega mi je dosta! Ovako vie ne ide. Cijeli dan nosim teret i muim se, a to niko ne cijeni. Dok ja radim i patim, drugi se smiju i pjevaju. Ma koliko radio, opet me tuku i rugaju mi se. Nije ivot samo rad i batina. Odavde se vie ne miem, pa ta bude!
- Ako ti je dosadilo biti magarac, a ti budi ovjek!- ree mu gospodar smijui se.
- Eto, opet mi se ruga! Niko ne moe promijeniti svoju sudbinu. Magarac je magarac, a ovjek je ovjek. To je tako, i gotovo!
- Zato i jesi magarac to tako misli! Niko se ne raa kao ovjek, ovjekom se postaje. eli li biti kao ja, uzmi knjige i itaj. I vrlo brzo e otkriti da ti govorim istinu!
- Kako to?- zbunjeno e magarac. Vidio sam tolike ljude koji nikada ne itaju, pa opet nisu magarci!
- To ti se samo ini. Nije ovjek ono to se vidi, njegova je priroda sakrivena. Jedno se vidi, ono nevidljivo je neto sasvim drugo. Obino unutra ti ljudi nemaju nita praznina i mrak. Ali se esto u liku ovjeka krije neka ivotinja, poput lava, lisice ili svinje. Zato se i kae: majmune jedan! Jedni su podmukli i otrovni poput zmije, a drugi su plaljivi poput zeca. Neko je mrav, a neko cvrak. A ima ih koji su kao tvor, bilo gdje da se skrije, svejedno zaudara! Vjeruj mi, mnogi su ljudi vei magarci od tebe iako nemaju repa. Nije rep ono bitno!
- Tek sad nita ne shvatam- zavapi magarac.
- Ljudi vie nisu ljudi nego ivotinje, a ivotinje mogu postati ljudi ako itaju. Svata! I ta uopte znai to bitno!?
- E, vidi to je ono to razlikuje ovjeka od magarca. I ono je skriveno u knjigama! eli li ga nai i shvatiti mora itati. A to bude vie itao, to e ti razlika biti jasnija. Ne bude li itao, zauvijek e ostati magarac. I svi e ti se smijati i rugati.

09-08-2011 at 07:38 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13656

ZALEENO JEZERO

Dva su se mala prijatelja klizala po zaleenom jezeru. Bijae oblaan i hladan dan. Djeaci su bez straha uivali u klizanju. Led se iznenada prolomio i jedan od njih propade u vodu. Voda ne bijae duboka, ali se led poeo stezati.
Drugi je djeak otrao na obalu, dohvatio kamen i pojurio do unesreenoga. Svom je snagom razbijao led i uhvativi prijatelja za ruku, izvukao ga iz vode. Kad su stigli vatrogasci i shvatili to se dogodilo, zaueno su pitali:
Kako ti je to uspjelo? Kako si mogao tim malim kamenom i slabim rukama razbiti tako debeli led?
Uto se oglasio neki starac:
Ja znam kako je uspio!
Kako? upitali su ga vatrogasci.
Starac je odgovorio:
Nije bilo nikoga da mu kae kako je to nemogue.
Bruno Ferero
U nama postoji golema snaga, samo mi to esto zaboravljamo.

15-08-2011 at 23:49 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13656

copy:

PUSTITE AU

Profesor zapoe as tako to uze u ruku au punu vode. Podie je u vis tako da svi mogu da je vide i upita:
- ta mislite, koliko je teka ova aa?
- 50 gr,100 gr, 125 gr nagaali su studenti.
- Istina je ustvari da ni ja sam ne znam. I dok je ne izvagamo, ne moemo biti sigurni. rekao je profesor. Ali ja sam htio da vas pitam neto drugo. ta e se desiti ako drim ovako podignutu au, recimo, nekoliko minuta?
- Nita! odgovorie studenti.
- Dobro. A ta e se desiti ako drim ovako podignutu au cijeli jedan sat? ponovo zapita profesor.
- Poee da vas boli ruka brzo odgovori jedan student.
- Tano. A sada, ta e se desiti ako je drim ovako cijeli jedan dan?
- Ruka e poeti da vas jako boli, a od takvog napora mogue je da e vam se ukoiti miii, pa ak i da e vam se ruka paralizovati. I vrlo je vjerovatno da ete osjetiti potrebu da hitno odete kod ljekara.
- Vrlo dobro. nastavio je smireno profesor. A dok se sve to deava, ta mislite da li se je promijenila teina ae?
- Ne! odgovorie svi u glas.
- Pa ta je onda uzrok boli u ruci i grenju miia?!
Studenti se naoe zbunjeni, situacija im je ve liila na zagonetku i svi zduno poee da trae odgovor.
- ta ja treba da uradim, da bih se oslobodio bola i tereta u ovoj situaciji? nastavi profesor.
- PUSTITE AU! uo se odjednom odgovor iz amfiteatra.
- Daaaa, to je to. To je odgovor. Pustite au! poskoio je profesor. To isto se deava i sa vaim problemima u ivotu i sa vaim tekim mislima. Misliti o njima nekoliko minuta je normalna stvar, i u tome nema nita neispravno ili pogreno. Ali ako ih zadravate u vaem umu neko due vrijeme, osjetiete BOL. A ako to radite jako dugo, previe dugo osjetiete se paralizovano, tj. neete biti u stanju da radite bilo ta drugo. Vrlo je vano je da razmiljate o odreenim dogaajima ili doivljajima u vaim ivotima i da izvodite zakljuke iz njih, no jo je vanije znati kako osloboditi um od tih problema na kraju svakog danada ih pustite da padnu prije nego to utonete u san. Tako ete sebi utediti veliki stres i napor i svako jutro ete se buditi svjei, vedri i odmorni. Osjeaete se ispunjeni novom snagom i lakoom da prevazilazite sve ivotne izazove, bez obzira u kakvoj se situaciji nali.
I zato upamtite: PUSTITE AU NA KRAJU SVAKOG DANA!

03-09-2011 at 08:06 | Ukljui u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11207

..Nekada davno je deda svome unuku ispricao jednu ivotnu istinu.
U dui svakog oveka se vodi bitka. Kao borba izmedju dva vuka. U dui svakoga od nas.
Jedan vuk predstavlja zlo. Predstavlja bes, zavist, ljubomoru, aljenje, pohlepu, aroganciju, samosaaljenje, krivicu, greh, srdbu, inferiornost, la, lani ponos, egoizam...
Drugi vuk predstavlja dobro. Predstavlja ono to prua uitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost, ljubaznost, dobrotu, srdanost, dareljivost, istinu, saooseanje i veru.

Unuk se zamisli na nekoliko trenutaka. Sve svoje misli vredno usmeri u dubinu dedovih reci, pa ga upita;
-Koji vuk na kraju pobedi?
Deda odgovori sa smekom na svom starom licu:
-Pobedjuje uvek onaj koga hrani...

13-09-2011 at 09:32 | Ukljui u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11207

R A D O Z N A L A P I T A N J A M A J C I

ta je najljepe na svijetu ?
Ti dok spava.

Zato ?
Zato to si ti jedina moja istina o kojoj ne razmiljam i dok te gledam kako spava, znam, da je to jedina slika na svijetu koja oslikava mir koji mi treba da bih bila sretna!

ta je najvee na svijetu ?
Tvoje oko !!!
to stane u njega... ne moe se smjestiti ni u ta drugo. Nemoj se nikada bojati onoga to moe da vidi pa, da ide okolo poluzatvorenih oiju!

ta je najsladje na svijetu ?
San!!!... Nita ne moe biti lijepo, areno i slatko kao to ti to u snovima moe da napravi. Nemoj nikad zaboraviti da sanja !"!"!"

ta je najtee na svijetu ?
Najtee je kad uva neto a ne vidi da nigdje nema onoga to uva!!!

ta je najvea prevara ?
Najvea prevara je kad... dvoje potpuno razjedinjenih ljudi sjede za istim stolom, uukani u istom stanu, imaju isto prezime, jedu zajedno i tako pokazuju pripadnost jedno - drugom!? NAJVECA PREVARA je, kada izmedju dvoje ljudi jedino topao tanjir supe... bude jedina toplota koja postoji.

ta najvie boli ?
USAMLJENOST!!! Kad neko odlui da ivi sam, da sjedi samo prema samom sebi u tu samou moe smjestiti bilo ta i iz sebe moe izvuci ono najbolje. Ali ako ivi pored nekoga a osjea se usamljeno, to je samoa... koja blokira itav ivot!!! Sve to radi protkano je tom stranom notom usamljenosti i grevitom borbom da se iz toga iupa. Usamljenost pored nekoga najgora je samoa koja moe da se ovjeku desi.

Plai me, ne pominje ljubav ?!
Postoji li ljubav ?
Postoji, naravno, zato ti ovo i priam. Da bi pronala pravu ljubav... mora napustiti svaku ljubav - iluziju jer... ona e te samo initi nesrenom. Ljubav postoji ali ja o tome imam tako malo da ti kaem.
Pronadji je. Ne mogu tome da te naucim. Nemoj me to pitati. Ja sam ti majka i sigurno u uvijek misliti da te neko, ko je sa tobom, ne voli jer te ne voli onako kako ja mislim da te treba voljeti i onoliko koliko ja mislim da te treba voljeti...

Zato me niko ne moe voljeti kao ti ?
Ni to ne umijem da ti objasnim. Jednog dana e razumjeti. Kad bude imala dijete, vidjee da je to jedina bezuslovna ljubav na svijetu!!!...ljubav sama po sebi.... koja ne trai, ne pita, ne nalazi opravdanja, ne moli i ne uslovljava. To je najvea i najjednostavnija ljubav na svijetu!!!

Stvarno me plai !?!
Ne treba da se plai. Samo se uvaj pogrenih ljudi, pogrenih ljubavi i nemoj da ti itav ivot izgleda pogreno.... a i ti sama sebi kad se pogleda u ogledalo!

ega se najvie treba uvati ?
L J U D I !!!!!!!!!!
BIE PUNO ONIH, KOJI E TE OPIPAVATI... DOK NE VIDE GDJE SI NAJOSJETLJIVIJA A ONDA... NAPRAVITI JEDAN, HIRURKI OTAR REZ... I MIRNO GLEDATI KAKO KRVARI! POJEDINI LJUDI VIE VOLE DA RANJAVAJU DRUGE NEGO DA LIJEE SVOJE RANE!! MOGU DA IVE SAMO AKO VIDE DA DRUGI PATE VIE NEGO ONI!
>> TOGA SE, DIJETE MOJE.... NAJVIE UVAJ >>

[Edited by Crvena starka on 13-09-2011 at 10:07 GMT]

13-09-2011 at 10:06 | Ukljui u odgovor
Cloe

Registriran(a): 30-06-2008
Odgovori: 2973

Na jednom od asova filozofije, profesor je podigao veliku, praznu teglu od kiselih krastavaca, stavio je na katedru i napunio lopticama za tenis. Potom je upitao studente da li je tegla puna?
Sloili su se da jeste. Zatim je profesor podigao kutiju punu kamenica i sipao ih u teglu. Tada je ponovo upitao studente da li je tegla puna? Opet su odgovorili da jeste. Sljedea kutija koju je profesor uzeo bila je puna pijeska. Kada ga je sipao, pijesak je, naravno, ispunio sve preostale upljine u tegli. Pitao je jo jednom da li je tegla puna? Studenti su skrueno odgovorili da jeste.
Onda je profesor ispod stola izvadio dvije oljice pune kafe i sipao ih u teglu. Kafa je natopila pijesak.
Studenti su se smijali

Sada, rekao je profesor, dok je smijeh zamirao, Hou da shvatite da ova tegla predstavlja va ivot. Teniske loptice su vane stvari u vaem ivotu: vaa porodica, djeca, vae zdravlje, vaa vjera.
Kamenii su ostale stvari koje su vane: va posao, vaa kua i va auto. Pesak predstavlja male stvari koje imaju iskljuivo materijalnu vrednost. Ako napunite teglu samo pijeskom, nema mesta za kamenie i teniske loptice Tako je i u vaem ivotu.
Ako potroite sve svoje vrijeme na materijalne stvari, nikada neete imati mjesta za one vane stvari. Vodite rauna o stvarima koje su kljune za vau sreu. Igrajte se sa djecom. Naite vremena za odlazak ljekaru. Izvedite partnera na veeru. Brinite o roditeljima.

Jedna od studentkinja je podigla ruku i upitala ta je predstavljala kafa. Profesor se nasmijao: Drago mi je da ste to pitali!
Nju sipam da bih vam pokazao da bez obzira koliko mislite da vam je ivot pun, uvijek ima prostora za oljicu kafe sa PRIJATELJIMA!.

17-09-2011 at 08:04 | Ukljui u odgovor
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Cloe wrote:
Na jednom od asova filozofije, profesor je podigao veliku, praznu teglu od kiselih krastavaca, stavio je na katedru i napunio lopticama za tenis. Potom je upitao studente da li je tegla puna?
Sloili su se da jeste. Zatim je profesor podigao kutiju punu kamenica i sipao ih u teglu. Tada je ponovo upitao studente da li je tegla puna? Opet su odgovorili da jeste. Sljedea kutija koju je profesor uzeo bila je puna pijeska. Kada ga je sipao, pijesak je, naravno, ispunio sve preostale upljine u tegli. Pitao je jo jednom da li je tegla puna? Studenti su skrueno odgovorili da jeste.
Onda je profesor ispod stola izvadio dvije oljice pune kafe i sipao ih u teglu. Kafa je natopila pijesak.
Studenti su se smijali

Sada, rekao je profesor, dok je smijeh zamirao, Hou da shvatite da ova tegla predstavlja va ivot. Teniske loptice su vane stvari u vaem ivotu: vaa porodica, djeca, vae zdravlje, vaa vjera.
Kamenii su ostale stvari koje su vane: va posao, vaa kua i va auto. Pesak predstavlja male stvari koje imaju iskljuivo materijalnu vrednost. Ako napunite teglu samo pijeskom, nema mesta za kamenie i teniske loptice Tako je i u vaem ivotu.
Ako potroite sve svoje vrijeme na materijalne stvari, nikada neete imati mjesta za one vane stvari. Vodite rauna o stvarima koje su kljune za vau sreu. Igrajte se sa djecom. Naite vremena za odlazak ljekaru. Izvedite partnera na veeru. Brinite o roditeljima.

Jedna od studentkinja je podigla ruku i upitala ta je predstavljala kafa. Profesor se nasmijao: Drago mi je da ste to pitali!
Nju sipam da bih vam pokazao da bez obzira koliko mislite da vam je ivot pun, uvijek ima prostora za oljicu kafe sa PRIJATELJIMA!.

17-09-2011 at 09:36 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 11
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: demagogija, Drug Mrecelj, halidqna, legionar_, Sven_, zejnedim
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net