Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

Intervju Dana: Geoffrey Nice, advokat



Suðenje Karadžiæu æe dokazati odgovornost Beograda

Sir Geoffrey Nice je advokat u Londonu. Pravo je studirao na Oxfordu. Èlan je Advokatske komore Engleske i Walesa u kojoj je potpredsjednik Savjeta za obrazovanje i etièka pitanja. U Haškom tribunalu je radio u dva navrata. Od 1998. do 2000. godine bio je tužilac u sluèajevima Goran Jelisiæ i Kordiæ/Èerkez. Najznaèajniji dio njegove karijere je svakako period od 2001. do 2006., u kojem je bio glavni tužilac u sluèaju Haško tužilaštvo protiv Slobodana Miloševiæa



Nino Marièiæ
Geoffrey Nice: "Mislim da æe tužioci imati mnogo jednostavniji posao u sluèaju Karadžiæ da utvrde namjeru izvršenja genocida"
DANI: U Sarajevu ste boravili povodom promocije knjige Rat u brojkama koju je priredila Ewa Tabeau. To je zbirka izvještaja eksperata Haškog tribunala o demografskim gubicima u ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991. do 1999. Kolika je važnost tih izvještaja?

NICE: Ovo je veoma važan materijal i potrebno je da bude dostupan široj publici. Radio sam s demografskim ekspertima i izuzetno cijenim njihov doprinos u istraživanju demografskih posljedica ratova u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu u vrijeme devedesetih. Meðutim, ovaj skup ima i drugo znaèenje. Promocija ove knjige samo je jedan od primjera koliko materijala nastaje za vrijeme suðenja i izvoðenja dokaza koji su od znaèaja za teme u tranzicijskim društvima - znaèi društvima koja su u procesu promjena i demokratizacije poslije dugog perioda politièkog nasilja i masovnih zloèina.

DANI: Tribunal ste napustili 2006., kratko nakon smrti Slobodana Miloševiæa. Da li još uvijek imate vremena da pratite rad Haškog tribunala?

NICE: Da, pratim sluèajeve ICTY-a koliko god mi to moje trenutne profesionalne obaveze dopuštaju. Posebno sam zainteresiran za procese koji su povezani sa sluèajem Slobodana Miloševiæa, to su: Ðorðeviæ, Perišiæ, Šešelj, Karadžiæ te Stanišiæ i Simatoviæ. Svi oni su bili imenovani kao èlanovi zajednièkog zloèinaèkog poduhvata u sluèaju Miloševiæ. Svi oni su imali ulogu u definiranju kriminalnog plana ili njegovoj izvedbi. Jedina razlika je u tome što je Miloševiæev sluèaj zaokruživao kriminalni plan i za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, dajuæi jednu cjelovitu sliku o tome èemu je težila srpska politièka elita 90-ih godina, dok se svi ovi drugi sluèajevi bave samo jednim dijelom kriminalnosti plana. To je u jednu ruku neminovno jer niko nije imao takvu de facto politièku moæ kao Miloševiæ. Što se moga posla tièe, to znaèi da se zaokružena pravna teorija o kriminalnosti plana njegove politike ustvari fragmentira i time se narušava cjelokupna slika. To bi bilo drugaèije da se naprimjer Miloševiæu sudilo skupa s nekoliko drugih politièara koji su s njim od poèetka uèestvovali u artikuliranju i ostvarenju plana. No to se nije dogodilo, pa je ovo fragmentiranje neminovno, jer koncept suðenja je zasnovan na individualnoj kriviènoj odgovornosti.

DANI: Kakvu korist Tužilaštvo u sluèaju Karadžiæ može imati od dokaza iznesenih u sluèaju Miloševiæ, opæenito od iskustava tima iz sluèaja Miloševiæ?

NICE: Karadžiæev sluèaj je veoma važan jer se njemu isto kao i Miloševiæu sudi za politièku odgovornost. Do sada u Tribunalu nije bilo mnogo presuda politièarima. Veæina optuženih i osuðenih bili su iz redova vojske, policije i paravojske. Tribunal nema presudu za politièku kriviènu odgovornost kada je u pitanju genocid. Doprinos Miloševiæevom suðenju se može sagledavati iz više uglova. Prije svega, ostavili smo veliku proceduralnu prednost. Mi smo ubijedili Sudsko vijeæe da prihvati pismene izjave i tako omoguæili svjedoèenje mnogo više svjedoka. Uštede u vremenu su vrlo znaèajne u ovakvim suðenjima. Pismene izjave svjedoka æe se po toj istoj proceduri koristiti u sluèaju Karadžiæ i jako mi je drago zbog toga. Drugo, nama je sluèaj Miloševiæ otvorio vrata u neke dijelove arhive u Beogradu koji bi bez ovog sluèaja ostali zatvoreni za Tribunal i za javnost. Mnogo dokumenata iz tih arhiva upravo govori o vezi izmeðu Beograda i Pala. Tu se naravno radi i o pristupu nekim kljuènim svjedocima, takozvanim "insajderima", koji æe isto tako svjedoèiti u Karadžiæevom sluèaju. Ja sam radio s nevjerojatno sposobnim pojedincima iz redova istražitelja, istraživaèa i vojnih analitièara koji su postigli jako puno upravo u tom istražiteljskom i analitièkom dijelu sluèaja. Tu bih svakako izdvojio njihov rad u pronalaženju i analizi dokumenata Vrhovnog savjeta odbrane Srbije, Kula-videa iz 1997. na kojem se obilježava dan jedinica za specijalne operacije srpske Državne bezbjednosti i videa s egzekucijama Škorpiona iz Godinjskih bara - koji nije ušao u dokazni materijal tada, ali æe, pretpostavljam, uæi u dokazni materijal u sluèaju Karadžiæ. I treæe, iako nismo stigli do presude, Miloševiæev sluèaj se ticao odgovornosti za zloèine u Bosni i Hercegovini i ja mislim da smo dosta toga razjasnili u odnosima izmeðu èlanova zajednièkog zloèinaèkog poduhvata i njihovoj ulozi u planiranju i izvršenju zloèina u Bosni i Hercegovini. Karadžiæu æe se suditi za individualnu kriviènu odgovornost, ali po pravnoj teoriji zajednièkog zloèinaèkog poduhvata za zloèine i za rat i taj koncept æe neminovno Pale povezati s Beogradom. Mnoge od tih veza, npr. izmeðu Karadžiæa i Miloševiæa, Karadžiæa i Stanišiæa, Karadžiæa i Šešelja su veæ obraðene na Miloševiæevom suðenju.

DANI: Veliko pitanje u skraæivanju optužnice protiv Karadžiæa bio je genocid 1992. U sluèaju Miloševiæ, na kraju iznošenja dokaza Tužilaštva, sudije su tzv. meðupresudom od 16. 6. 2004., potvrdile da je genocid izvršen u sedam bosanskohercegovaèkih gradova: Brèkom, Prijedoru, Sanskom Mostu, Srebrenici, Bijeljini, Kljuèu i Bosanskom Novom. Koliko je bilo teško Miloševiæu dokazati genocid? Možete li ukratko objasniti kako ste razvili Miloševiæevu namjeru, mens rea, za genocid?

NICE: Mens rea za genocid znaèi namjeru da se uništi etnièka grupa u cjelini ili djelimièno i da je ta namjera dokazana u mislima optuženog. Postoje manji nivoi odgovornosti gdje se može genocid identificirati, kao što je sauèesništvo u genocidu, te pomaganje i podstrekavanje genocida. Dakle, moguæe je da osoba bude odgovorna za genocid ako ste pomagali nekome za koga ste znali da èini genocid. U sluèaju Miloševiæ, na kraju faze Tužilaštva, veæinskom odlukom, dakle dvojica sudija su potvrdili da je bilo dokaza za Miloševiæevu direktnu formu odgovornosti za genocid. Manjina, odnosno jedan sudija je izdvojio mišljenje i smatrao je da je Miloševiæ odgovoran za dva niža stepena odgovornosti za genocid. Mi smo se u Miloševiæevom sluèaju usmjerili od poèetka na kriminalnost plana za koji je on bio odgovoran kao de facto voða svih Srba. Nije bilo promjene plana bez njegove direktne umiješanosti. Pa i onda kada je bilo neslaganja s bosanskim Srbima oko detalja ili metoda, Miloševiæ je bio taj koji je imao zadnju rijeè. To pokazuje na kraju i Dayton gdje je on predstavljao sve Srbe. S druge strane mi smo isto pokazali njegovu de facto moæ i time odgovornost za izvršenje plana preko dokaza koje smo našli i koji pokazuju kontinuiranu podršku Beogradu za finansiranje ratne mašinerije u Bosni i Hercegovini. To se odnosi i na situacije kada je Miloševiæ morao znati da se tu radi o genocidnim procesima. Jer genocid nije jednokratni zloèin. To je proces koji, ako se ne zaustavi na vrijeme, teèe dalje i postaje sve veæi. Genocidno nasilje u Bosni i Hercegovini poèinje 1992. i kulminira 1995., zloèinima u Srebrenici. To je bila pravna teorija o genocidu. Mi smo prema nekim strateškim dokumentima taèno mogli vidjeti gdje je genocid neminovan. To su bili dokumenti poput Šest strateških ciljeva iz maja 1992. koji je donijela Skupština RS-a. Miloševiæ je direktno dobijao informacije o tome šta se dešava na terenu od diplomatskih predstavništava SRJ, od Srba širom svijeta i od nevladinih organizacija. On na to nikada nije ozbiljno odgovorio. Štaviše, on je i poslije upozorenja nastavio toleriranje zloèina i time razvio kulturu nekažnjivosti za pojedince u redovima državnih institucija koje su èinile i finansirale te zloèine. Iako nismo imali pristupa prisluškivanim razgovorima o njegovim direktnim naredbama, mi smo se oslanjali na ono što je on rekao direktno ili indirektno preko drugih èlanova zajednièkog zloèinaèkog poduhvata. Jer osim mens rea, odnosno umišljaja, važno je fokusirati se i na actus reus - odnosno rezultat neèijih postupaka. Rezultat politike koju je vodio Miloševiæ u Bosni i Hercegovini, preko pojedinaca i institucija, su svi zloèini navedeni u optužnici. Mi smo trebali dati odgovor u sudnici ko je odgovoran za njih i zašto i kako su se ti zloèini dogodili. A što se tièe Karadžiæa, iako ne znam detalje vezane za dokaze koje æe Tužilaštvo koristiti za dokazivanje njegove krivice, jer suðenje pratim samo s distance, mislim da æe dokazivanje genocida u sluèaju Karadžiæ biti mnogo jednostavnije. Karadžiæeve javne izjave nisu samo poticale mržnju i nasilje, nego mogu biti upotrebljavane za dokazivanje stanja svijesti na osnovu kojeg su èinjeni zloèini protiv nesrpskog stanovništva. Želio bih samo da skrenem pažnju na to koliko je mnogo Karadžiæ govorio o svojim namjerama da smo mi u jednom od najvažnijih podnesaka za dokazivanje genocidne namjere u sluèaju Miloševiæ koristili jako puno citata Karadžiæa kao èlana zajednièkog zloèinaèkog poduhvata. Tako da mislim da æe tužioci imati mnogo jednostavniji posao u sluèaju Karadžiæ da utvrde namjeru izvršenja genocida. Bez obzira na to, morat æe se proæi kroz isti proces dokazivanja pokazujuæi njegovu de jure poziciju u politièkoj i vojnoj strukturi RS-a i kontrolu u strukturi kao i njegovu de facto poziciju kao politièkog partnera Slobodana Miloševiæa koja je definirala njegov politièki autoritet u RS-u.

DANI: U sluèaju Miloševiæ, genocid ste tretirali kao proces, dokazivali ste ne samo genocidni plan i kontrolu izvršenja genocida u Bosni i Hercegovini iz Srbije, nego ste koristili i interdisciplinarnu nauènu metodologiju da biste dokazali genocid. Koristili ste ekspertne svjedoke, kao što je recimo Ton Zwaan koji se bavi sociologijom genocida, da biste sudijama približili šta je sve potrebno za izvršenje genocida. Kao što ste rekli, do sada je genocid dokazan za vojnu odgovornost, i samo za podruèje Srebrenice. Da li je problem u tome što su ostali tužioci koristili taj uski pravnièki pristup? Da li je moguæe da ako se ne odmaknu od ovog uskog pravnièkog pristupa, tužioci propuste šansu da Karadžiæu dokažu odgovornost za genocid?

NICE: U sudnici svi pristupi su pravni. Ono što, èini mi se, vi identificirate jeste da neki advokati uzimaju taj uski advokatski pristup i ne pokazuju interes za discipline van prava. Mislim da je šteta što nije bilo koherentnog liderskog pristupa u Haškom tribunalu, da se timovi inspiriraju da prihvataju druge nauke osim prava. Meni se èini da nije bilo razloga da se držimo na distanci prema istraživaèima koji znaju više od nas o bivšoj Jugoslaviji, koji govore jezik i znaju kulturu, da držimo distancu od demografa, historièara, analitièara svih vrsta. Advokati u Tužilaštvu nisu pokazali poseban entuzijazam da uèe od takvih ljudi. Bilo im je mnogo jednostavnije da na dogaðaje gledaju na pojednostavljen naèin. Ja sam dolazio ovdje u slobodno vrijeme, doduše više u Beograd nego u Sarajevo, da bih uèio od politièara, aktivista iz nevladinog sektora, od filozofa, pravnika, statistièara. Ti razgovori davali su mi podlogu da razumijem temu koju sam radio. Bilo je to ne samo informativno i zanimljivo, nego mi je davalo više autoriteta u ispitivanju svjedoka. Taj pristup nisu prihvatili drugi tužioci u uredu, i meni je žao zbog toga, jer mislim da su sebi uskratili potencijalno veliku prednost.

DANI: Dokazivanje genocida bilo je jedno od najosjetljivijih pitanja u radu Tužilaštva. Srpski lobiji su najviše energije uložili da "udruženi zloèinaèki poduhvat" i optužbe za genocid budu uklonjene iz optužnica za politièku odgovornost. Na jednoj konferenciji u Haagu, slušala sam Vaše izlaganje u kojem ste rekli da izmeðu "individualne kriviène odgovornosti za genocid" i odgovornosti države postoji mala - ako uopæe postoji - razlika. Da li u tome možemo naæi razlog da je srpski lobi bio tako uporan da "skine" ove dvije taèke optužnice kod Karadžiæa?

NICE: Svakako je istina da na najvišem nivou ovi zloèini ne mogu biti poèinjeni od strane pojedinaca, bez umiješanosti države. Naravno, u jurisdikciji Haškog tribunala je samo individualna odgovornost. Drugo, "udruženi zloèinaèki poduhvat" je neka vrsta kolektivne odgovornosti, a u Miloševiæevom sluèaju i forma državne odgovornosti, jer pojedinci imenovani unutar udruženog zloèinaèkog poduhvata koji su bili ministri, predsjednici, naèelnici generalštaba vojske predstavljaju i državne institucije. Nije mi poznato da su postojali politièki pritisci da se izbaci optužba za genocid za 1992. Moguæe je da je ideja o skraæivanju optužnice bila zasnovana na ekonomskim faktorima, želji da se izlazna strategija Tribunala ne mora produžavati zbog Karadžiæevog suðenja. S druge strane, veliki broj evropskih pravnika i analitièara su smatrali da skraæivanje suðenja ne bi bilo u interesu pravde. Kakvi god da su razlozi u pitanju, nije bilo radikalnog skraæivanja optužnice, što je po mom mišljenju jako dobro.

DANI: Mislite li da æe presude Haškog suda doprinijeti usaglašavanju historijskih interpretacija?

NICE: Èinjenica da mi ovdje u Sarajevu raspravljamo o demografskim posljedicama ratova u bivšoj Jugoslaviji, veæ govori o važnosti ICTY-a za historijsku interpretaciju. ICTY ima veoma snažan mandat i u svrhu istraživanja i dokazivanja zloèina skupljena je ogromna arhiva. Ta æe arhiva biti važan izvor za interdisciplinarno i historijsko istraživanje. Ali niti jedna presuda neæe dati definitivnu historiju ovih dogaðaja. Neæe dati niti jednoznaènu i trajnu historijsku interpretaciju. Historièari æe morati svaki izvor, kao i sve nove dokaze do kojih se bude dolazilo poslije zatvaranja Tribunala, analizirati i kritièki procjenjivati. Ovdje bih želio dodati važnost razumijevanja pravnih procesa. Èini mi se da nekad postoji nerazumijevanje o ulozi broja ubijenih za pravnu kvalifikaciju zloèina. Jer, tamo gdje je dokazana genocidna namjera - dvoje mrtvih pripadnika jedne grupe ubijenih s namjerom da se djelimièno ili u cjelini uništi jedna grupa, veæ saèinjava zloèin genocida. U pravnom dokazivanju genocida, kriminalnost plana i stanje svijesti ili genocidna namjera optuženog je to što se treba dokazati izvan svake sumnje.

DANI: Bilo je previše, èini mi se, nerealnih oèekivanja da æe Haški tribunal doprinijeti pomirenju u regionu. Šta mislite o tome? Koliko je realno od sudova oèekivati da pomažu pomirenju u sluèajevima kada se društvo suoèava s posljedicama masovnih zloèina?

NICE: Ova tema svakako mora biti detaljno istražena. U ovom trenutku nema konkretnih dokaza da je Tribunal doprinio pomirenju. Nakon 15 godina bh. država je polarizirana kao nikad do sada. Mnogi poèinioci, koliko mi je poznato, još uvijek su na nekim javnim funkcijama. Sve su to procesi koji se trebaju rješavati paralelno s Haškim suðenjima. Dokazivanje kriviène odgovornosti na sudovima æe uvijek biti selektivno i simbolièno. Meðutim, društvo se treba boriti protiv naslijeða masovnih zloèina na svim moguæim nivoima, ukljuèujuæi nepravne metode. U tom procesu æe neminovno biti pokušaja poricanja i relativiziranja zloèina. Suðenja, presude a i sav materijal predstavljen u sudnici, imat æe veliku ulogu u definiranju kolektivnog sjeæanja zajednica koje su prošle kroz period masovnih zloèina i politièkog nasilja.

DANI: Mislite li da bi Karadžiæ mogao biti neprijatan svjedok za meðunarodnu zajednicu?

NICE: Ne mislim. On neæe raditi na tome da diskreditira meðunarodnu zajednicu ili pojedince iz meðunarodne zajednice jer æe tako raditi protiv svog interesa. Biæe zanimljivo posmatrati koje æe to teme dominirati njegovom odbranom. Naprimjer, da li mu je neko dao zeleno svjetlo za napad na Srebrenicu? I ako jeste, ko je to? No, èak i ako je neko iz meðunarodne zajednice to uradio, to ne oslobaða odgovornosti Karadžiæa i srpsko rukovodstvo za zloèin koji je poèinjen. Tako da... i ako se Karadžiæ bude fokusirao na diskreditiranje meðunarodne zajednice, mislim da æe samo gubiti vrijeme.

DANI: Prije godinu dana izjavili ste da bi se Karadžiæevo suðenje moglo završiti u Sarajevu. Da li još uvijek mislite da je to moguæi scenarij?

NICE: To sam izjavio 2008., neposredno nakon što je uhapšen Karadžiæ, imajuæi u vidu izlaznu strategiju Tribunala. Mnogi sluèajevi æe svakako biti završeni do 2011. i Karadžiæev sluèaj bi mogao biti jedini koji nije završen. Mnogi su 2008. ponudili svoje kapacitete Tribunalu. Znajuæi to, predložio sam Sarajevo, zbog svih veoma oèiglednih razloga. Naravno, suðenje bi i u tom sluèaju trebalo biti pod meðunarodnom jurisdikcijom i meðunarodnim sudskim vijeæem.

DANI: U istom ste èlanku spomenuli da bi suðenje bilo dobra prilika da se zahtijeva skidanje zaštite s nekih važnih dokumenata u sluèaju Miloševiæ?

NICE: Vi vjerovatno mislite na dokumente Vrhovnog savjeta odbrane. Od kada je pokrenuta ta afera i od kada su mediji o tome pisali, ništa u ICTY-u nije poduzeto da se skine zaštita s tih dokumenata. Zapravo, od 2005., više dokumenata sliène važnosti je zaštiæeno od javnosti. Naglasak na dokumentima Vrhovnog savjeta odbrane pomogao je da se skrene pažnja s veæeg broja dokumenata koji su zaštiæeni direktnom pogodbom izmeðu Carle del Ponte i Beograda. To znaèi da je javnost ošteæena i da ne može vidjeti najvažnije dokaze umiješanosti Beograda u rat u Bosni i Hercegovini. Pošto ti dokumenti mogu biti važni za reviziju sluèaja Bosna i Hercegovina protiv Srbije pred Meðunarodnim sudom pravde, jedini naèin da se do tih dokumenata doðe jeste da država Bosna i Hercegovina od Savjeta sigurnosti zahtijeva istragu u vezi sa zaštitom ovih dokumenata u Tribunalu. Ovo je nešto za što država Bosna i Hercegovina mora preuzeti odgovornost.

DANI: Vi ste jedna od rijetkih osoba koju poznajem a za koju znam da je vidjela te èuvene, tajne transkripte Vrhovnog savjeta odbrane Srbije.

NICE: Da.

DANI: Poznato je da su ti transkripti bili meðu onim kljuènim dokazima koji su bili dovoljni da uvjere sudije da u meðupresudi potvrde optužbu za genocid. Ali ti dokazi nisu korišteni u sluèaju Bosna i Hercegovina protiv Srbije pred Meðunarodnim sudom pravde, jer sudije nisu insistirale na tome da dobiju te dokumente. O ponašanju ICTY sudija da te transkripte zaštite od javnosti i drugih sudija veæ je mnogo reèeno u javnosti. Meðutim, èesto se previða èinjenica da su sudije Meðunarodnog suda pravde imale pravo da nalože Srbiji da te dokumente izruèi prije donošenja presude. Šta mislite o takvoj "pravnoj logici"?

NICE: Smatram da je to nevjerovatno, jednostavno to ne mogu da razumijem. Da li nam to govori o korupciji suda? Takoðer, ne mogu da vjerujem da su sudije korumpirane. Tim sluèajem je predsjedavala Rosalyn Higgins koju ja poštujem. Možda je bilo nešto izvan ove nepojmljive odluke što mi ne znamo. Ukratko, to ne mogu da razumijem. Oni su morali tražiti transkripte Vrhovnog savjeta odbrane, jer su tad veæ znali da oni postoje i samo su tako mogli donijeti relevantnu odluku. Ali ako država Bosna i Hercegovina doðe u posjed tih i drugih relevantnih dokumenata, do 2017. godine taj se sluèaj može ponovo otvoriti. To je sad veæ pitanje državne politike Bosne i Hercegovine koja ovo pitanje može i treba pokrenuti preko Vijeæa sigurnosti koje je odgovorno za rad Tribunala.

DANI: Da li ste Vi lièno nekad bili pod politièkim pritiscima?

NICE: Najoèigledniji primjer politièkog pritiska su transkripti Vrhovnog savjeta odbrane i to kako su oni zaštiæeni od javnosti i od drugih sudova. Ali to je toliko puta isprièana prièa, da je ne bih sad ponavljao. Ono što je manje poznato jeste to kako sam zaustavljen u tome da doðem do dokaza o komunikaciji izmeðu Mladiæa i Miloševiæa u julu 1995., za vrijeme genocida u Srebrenici. Ovo što æu sada reæi ne odnosi se na sudije, tako da sam, èini mi se, slobodan da to isprièam. Naime, u NIOD izvještaju spominje se da je Al Gore na sastanku s Miloševiæem iz transkripata èitao sadržaj prisluškivanih razgovora izmeðu Miloševiæa i Mladiæa iz jula 1995. Naravno, podnio sam zahtjev Sudskom vijeæu da od odreðene zemlje sudskom naredbom traži transkripte tih prisluškivanih razgovora. Zakazana je rasprava, ali je otkazana sedmicu dana prije zakazanog roka. Naime, Carla Del Ponte je dobila poziv od "te" zemlje da je bolje da ne insistira na toj sudskoj naredbi, i ona je uradila kako su joj rekli. Nama su nedostajali transkripti Vrhovnog savjeta odbrane iz tog perioda i prisluškivani razgovori bili bi od izuzetno velike važnosti. S druge strane, takvi transkripti bi možda takoðer pokazali šta je zapad znao i implicirali bi zapadne voðe za nespreèavanje genocida.

DANI: Ali sve te politièke manipulacije su moguæe jer je Haški sud za svoj rad odgovoran samo Savjetu sigurnosti. Jer, po svemu do sada javne kritike vezane za tajnost rada Suda koje su dolazile iz regiona bile su ignorirane.

NICE: U državama parlamentarne demokracije postoji kontrola rada suda, sudovi su odgovorni javnosti. U radu Tribunala nema tog mehanizma kontrole i odgovornosti. Nedostaci i greške su neminovni u radu svake institucije. Pitanje koje se nameæe jeste ko i kako uopæe može registrirati neregularnosti jedne ovakve institucije. Mnogo nedostataka i grešaka tako ostaje neprimijeæeno od strane javnosti. U regiji nema institucija koje kontinuirano prate rad Tribunala na relevantan i kritièan naèin. Jedan od primjera konstruktivnog pritiska na rad Tužilaštva bile su nedavne demonstracije protiv skraæivanja optužnice protiv Karadžiæa. Tužilaštvo je nakon javnog protesta nevladinih organizacija iz Bosne i Hercegovine zauzelo stav da ne smanjuje optužnicu. Optužnica je nakon nekoliko sedmica skraæena, ali ipak je skraæena na naèin koji je odgovorio i zahtjevu žrtava i zahtjevima administracije pravde za što kraæim i efikasnijim sudskim procesom.


30-10-2009 at 19:26 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

Ratni zloèinac Karadžiæ ni sutra se neæe pojaviti na suðenju

Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Radovan Karadžiæ ni sutra se neæe pojaviti u sudnici Haškog tribunala, potvrdio je danas Goran Petronijeviæ, pravni zastupnik Karadžiæa.

On je rekao da æe Tužilaštvo sutra vjerovatno nastaviti uvodnu rijeè, po èijem æe završetku, kako je ocijenio, proces doæi u krizu, koju sudsko vijeæe pokušava da izbjegne nekom vrstom statusne konferencije zakazane za utorak, 3. novembra.

On je naveo da æe tim odbrane odluèiti da li æe se neko od èlanova tima u utorak pojaviti u sudnici, dodajuæi da sutra putuje u Hag, gdje bi u 14.00 èasova u pritvorskoj jedinici trebalo da se sastane sa Karadžiæem.

Petronijeviæ smatra da bi eventualno nametanja branioca Karadžiæu bilo jako loše za Tribunal, jer bi postupak došao u veliku krizu, dodajuæi da uopšte ne bi želio da se tako nešto pojavi kao moguænost.

"Verujem da bi postupak u tom sluèaju ušao u veliku krizu, zbog toga što Karadžiæ sigurno ne bi komunicirao sa onim koji je nametnut, drugo, tom bi èoveku trebalo mnogo vremena da uðe u materiju, a ako ne bi ušao u materiju nego bi prihvatio da bude fikus u sudnici, on bi doveo u pitanje svoj lièni, moralni, struèni i profesionalni integritet, a i Haškog tribunala", istakao je Petronijeviæ.

Suðenje bivšem predsjedniku RS poèelo je prošle sedmice pred Haškim tribunalom iznošenjem uvodne rijeèi Tužilaštva, bez prisustva Karadžiæa, koji ne želi da prisustvuje poèetku suðenja, jer nije imao dovoljno vremena za pripremu odbrane.

Sudsko vijeæe je njegovo odsustvo protumaèilo kao ''odricanje od prava da se prisustvuje suðenju''.

Haški sud odbio je prošle nedjelje Karadžiæev zahtjev za èetvoromjeseèno odgaðanje poèetka suðenja.

Vijeæe je naložilo da, ukoliko se Karadžiæ ni sutra ne pojavi u sudnici, u utorak, 3. novembra bude održana rasprava na kojoj bi strane u postupku izložile svoja viðenja kako da bude nastavljeno suðenje ukoliko optuženi ne bude prisutan.

Meðu opcijama je i nametanje advokata Karadžiæu i imenovanje ''prijatelja suda'' za ovaj predmet.

Bivši predsjednik RS brani se sam pred Tribunalom, koji ga tereti za za genocid, zloèin protiv èovjeènosti i kršenja zakona i obièaja ratovanja u BiH od 1992. do 1995. godine. /kraj/vk

01-11-2009 at 14:10 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

Fikret Aliæ je i jedan od simbola stradanja u BiH

Samo želim da i zloèinac pati

Fikret Aliæ, bivši logoraš jednog od najzloglasnijih prijedorskih kazamata Trnopolje, jedan je od predstavnika žrtava koje su prisustvovale poèetku suðenja Radovanu Karadžiæu u Hagu. Aliæ je s rodbinom, prijateljima i poznanicima iz prijedorskog naselja Kozarac odveden u logor Trnopolje uljeto 1992. godine.


On je i jedan od simbola stradanja u BiH. Snimak koji su u logoru Trnopolje zabilježili britanski mediji, na kojem se iza bodljikave žice vidi Aliæ koji je tada izgledao kao živi kostur, obišao je svijet.

Od tada je prošlo 17 godina i bivšeg logoraša rijetko ko danas može prepoznati, uporeðujuæi ga sa snimkom iz 1992. Jedino što želi to su pravda i kazna za zloèince.

- Želim da Karadžiæa osude pravdom koju je zaslužio, a to je doživotna robija. Ne želim da se ubije, nego da propati makar mali dio onoga što smo mi dok smo bili u njihovim rukama. Jednog dana volio bih da se dokaže i da je bivša Jugoslavija pomogla bosanskim Srbima u uništavanju nesrba u BiH - kaže Aliæ.

(AVAZ)

Fotografije Fikreta Aliæa snimljene u logoru Trnopolje 1992.godine





02-11-2009 at 11:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

02.11.2009.

ICTY

Karadžiæ direktno odgovoran za Srebrenicu

Pokolj u Srebrenici u junu 1995., u kojem je likvidirano više od 7.000 muslimanskih muškaraca i djeèaka, jedna je od "crnjih stranica u povijesti èovjeèanstva", a zloèini u srebrenièkoj enklavi predstavljaju vrhunac odluke Radovana Karadžiæa da se istoèna Bosna oèisti od muslimanskog stanovništva, izrekao je u ponedjeljak pred haškim sudom tužitelj Alan Tieger u nastavku svoje uvodne rijeèi na suðenju bivšem politièkom voði i vrhovnom zapovjedniku bosanskih Srba.

Radovan Karadžiæ je optužen po 11 taèaka optužnice za ratne zloèine, zloèine protiv èovjeènosti i genocid. Taèke optužnice ukljuèuju 44-mjeseènu opsadu Sarajeva tokom koje je poginulo blizu 12.000 ljudi i pokolj u Srebrenici. Ponovo se nije pojavio u sudnici ICTY-a, najavivši svoj dolazak u utorak.

"Radovan Karadžiæ je kao vrhovni zapovjednik izravno odgovoran za naredbe 4 i 7", kazao je Tieger, objasnivši da se one odnose na 'èišæenje' podruèja oko Srebrenice, Goražda i Žepe i stvaranja uvjeta "potpune nepodnošljivosti, nesigurnosti i besperspektivnosti" kako bi se stvorili uvjeti za eliminiranje enklava.

"I usmeno i pismeno sam naredio da se ide na Srebrenicu i Žepu", proèitao je tužitelj Karadžiæeve rijeèi koje je uputio zastupnicima skupštine bosanskih Srba.

Tieger je primijetio da je Karadžiæ nakon "èišæenja" istoène Bosne unaprijedio sve one koji su pridonijeli "uspostavi srpske države na tim prostorima", spomenuvši pritom, izmeðu ostalih, glavnog zapovjednika VRS-a Ratka Mladiæa i zapovjednika Drinskog korpusa Radislava Krstiæa.

Tužitelj je podsjetio da je poèetkom juna 1995. Karadžiæ izdao zapovijed da se pokrene akcija "Krivaja 95" o pokretanju ofanziva i operacija u svrhu razdvajanja Srebrenice i Žepe i stvaranja uvjeta za eliminaciju tih enklava. Prema optužnici, napad na Srebrenicu je poèeo 6. juna, a tri dana kasnije Karadžiæ daje zeleno svjetlo za njezino zauzimanje, da bi do 14. juna Vojska Republike Srpske (VRS) pobila hiljade muškaraca i djeèaka.

"Preživjeli nisu uspjeli obnoviti svoje živote. Ta trajna tragedija dio je zloèinaèkog naslijeða", poruèio je Tieger.

Izrazio je uvjerenost da je Karadžiæ bio potpuno upuæen u zloèine koji su tada poèinjeni jer je svakodnevno dobivao izvještaje svojih podreðenih. Na današnjoj sjednici su proèitani dijelovi više dokumenata i telefonskih razgovora iz kojih je vidljivo da je Karadžiæ bio u stalnoj komunikaciji s vojskom na terenu.

"Sa Srebrenicom je gotovo. Žepa je sljedeæa na redu", javio je Mladiæ Karadžiæu.

Tieger je kazao da æe tužiteljstvo dokazati da je "tokom cijelog tog razdoblja zapovjedni lanac funkcionirao".

"Karadžiæ ne samo da je znao za hiljade zarobljenih nego je naredio da se iz Bratunca premjeste u blizinu Zvornika, sve do pogubljenja. Mogao je, ali nije naredio da ih se uputi u logor Batkoviæ", dodao je Tieger. Nabrojio je potom stratišta u Petkovcima, Orahovcu, Kravici, Branjevu, Pilici... gdje je strijeljano po 1.000 ljudi.

Proèitavši dvije Karadžiæeve upute o poštivanju Ženevske konvencije upuæene vojnopolicijskim snagama ili lokalnim vlastima, od kojih su neke napisane i na engleskom jeziku, tužitelj ih je ocijenio bezvrijednim i jalovim pokušajem zataškavanja zloèina i podilaženjem meðunarodnoj zajednici.
"Radi se o cinièno kozmetièkoj prirodi rijeèi o meðunarodnom pravu", ustvrdio je Tieger i podsjetio da je Karadžiæ nakon pada Srebrenice slavodobitno poruèio: "Mi smo živu maèku odrali pred cijelim svijetom."

Zakljuèujuæi svoju uvodnu rijeè, Tieger je podsjetio da je strašna èinjenica o razmjeru zloèina u Srebrenici veæ više puta dokazana u sluèajevima na haškokm sudu, a da optuženi negira zloèine jer "zna da æe ga istina osuditi".

Predsjedavajuæi sudskog vijeæa je najavio da æe se u utorak optuženom i tužiteljstvu dati prilika da "izlože svoje argumente o nastavku suðenja".

"Na sjednici æemo pokušati pronaæi rješenja za izlazak iz slijepe ulice. Moguæe je da se suðenje nastavi u odsutnosti Karadžiæa ili da mu se nametne branitelj. Takoðer je moguæe da doðe do odgode suðenja kako bi se dodijeljenom branitelju dalo vremena za pripremu", kazao je sudac O-Gon Kwon, prenijela je Hina.

General Radislav Krstiæ, spomenut u uvodnoj rijeèi tužiteljstva osuðen je 2004. godine na 35 godina zatvora zbog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Njemu je Žalbeno vijeæe haškog suda ublažilo kaznu s 46 na 35 godina zatvora, preinaèivši kvalifikaciju njegove kaznene odgovornosti s poèinitelja na "pomagaèa" u zloèinu.

O pokolju u Srebrenici pokrenute su brojne istrage, a 2002. godine je zbog "sluèaja Srebrenica" ostavku dala cjelokupna nizozemska vlada. Njezini vojnici su bili zaduženi za èuvanje Srebrenice kao "sigurne zone" kakvom ju je u aprilu 1993. proglasilo Vijeæe sigurnosti UN-a rezolucijom 819.

Umjesto toga su se ostvarile "jezovite i vidovite rijeèi Ratka
Mladiæa da je došao trenutak osvete nad Turcima".

S poèetkom suðenja Karadžiæu brojni se analitièari pitaju hoæe li na vidjelo doæi cjelovita slika dogaðanja u Srebrenici. Bivši haški tužitelj u predmetu Slobodan Miloševiæ Geoffrey Nice je nakon èetverogodišnjeg prouèavanja materijala ustvrdio da su brojna pitanja o Srebrenici i dalje neriješena, a posebice se istièe pitanje "suuèesništva" Zapada u tom strašnom zloèinu.

"Ne sugerira se da je Zapad unaprijed znao da æe se dogoditi pokolj, ali je mogao znati da æe doæi do zauzimanja enklave... sama èinjenica o tom njihovu znanju, u svjetlu onoga što se dogodilo, predstavlja sramotu koja je rezultirala time da se ne žele otkriti svi detalji tog sluèaja", kazao je Nice.

Vjeruje da se neki odgovori nalaze u "zacrnjenim" dijelovima
dokumenata iz sluèaja Miloševiæ, a za koje je sud u Den Haagu odluèio da ostanu tajni.

I bivši nizozemski ministar obrane Joris Voorhoeve, koji je
promatrao bespomoænost svojih vojnika pred srpskim postrojbama, i dalje traži odgovore na pitanja koja ga progone veæ 14 godina. Prema njegovim rijeèima, obavještajni su podaci jasno ukazivali da se bosanski Srbi pripremaju na zauzimanje triju enklava u istoènoj BiH.

Ima teške rijeèi za meðunarodnu zajednicu i tvrdi da su dvije èlanice Vijeæa sigurnosti znale da æe napad biti izveden.

"Ne tvrdim da su znali da æe slijediti pokolj. U svakom sluèaju, ništa nisu uèinili s onim što su znali", kazao je Voorhoeve.

BBC zakljuèuje da "tajnovitost" i dalje sprjeèava najplemenitiji cilj meðunarodne pravde - istinu i zadovoljštinu za žrtve.

(FENA)

03-11-2009 at 01:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

03.11.2009

Hag: Zloèinac se konaèno pojavio u sudnici

Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Radovan Karadžiæ pojavio se danas na statusnoj konferenciji u procesu koji se protiv njega vodi pred Tribunalom u Hagu, nakon što nije prisustvovao iznošenju uvodne rijeèi optužbe zbog premalo vremena koje mu je dato za pripremu odbrane.

Optuženi Radovan Karadžiæ izjavio je danas pred Haškim tribunalom da ne želi da bojkotuje suðenje, ali da ne može uèestvovati u procesu sve dok ne bude spreman za odbranu.

Predsjedavajuæi sudija O Gon Kvon (O-gon Kwon) uzvratio je Karadžiæu da o spremnosti za suðenje "odluèuje sudsko vijeæe, a ne pojedinac", podsjeæajuæi da je Karadžiæeve argumente odbacilo i žalbeno vijeæe Tribunala.

"Ja nipošto ne želim da bojkotujem ovaj proces koji je vrlo važan...i posljednja prilika da se doðe do istine...Ali, ne mogu da uèestvujem u neèemu što je od poèetka pogrešno zbog kršenja mojih fundamentalnih prava, prije svega da budem spreman za odbranu", rekao je Karadžiæ tokom rasprave na tome kako nastaviti postupak.

Optuženi je tvrdio da suðenje "ne može poèeti dobro i završiti se dobro, ako se od mene oèekuje da za pet mjeseci, od maja, savladam milion i 300.000 stranica dokumenata koje mi je dostavilo Tužilaštvo i još 700.000 stranica mojih dokumenata".

"Bez obzira na moj stav o Tribunalu, a ovih dana æu uložiti još dva podneska o njegovoj nenadležnosti, molim vas da ne pomislite da je rijeè o liènom nepoštovanju...Bio bih kriminalac, ako bih ušao u proces za koji nisam spreman", kazao je Karadžiæ.

Podvlaèeæi da nastavlja sa pripremama, Karadžiæ je nagovijestio da bi bio spreman za suðenje i prije maja ili juna iduæe godine, roka koji je ranije tražio.

"I sudsko i apelaciono vijeæe ustanovilo je da ste imali dovoljno vremena da se pripremite...Mi cijenimo vaše napore, ali vas istovremeno podsjeæamo da je u vašem najboljem interesu da uèestvujete u suðenju, kako bi pravda bila zadovoljena", podvukao je predsjedavajuæi sudija.

Današnje roèište održava se kako bi se pronašlo rješenje da li da se suðenje nastavi u odsustvu optuženog, imenuje savjetnik, potraži pomoæ sa strane ili da se proces odgodi kako bi se imenovanom savjetniku dalo vrijeme za pripremu.

Tužilaštvo Haškog tribunala okonèalo je iznošenje uvodne rijeèi, koje je poèelo prošlog utorka, 27. oktobra, u Karadžiæevom odsustvu.

Bivši predsjednik RS brani se sam pred Tribunalom koji ga tereti za ratne zloèine tokom rata u BiH. Karadžiæ je 21. jula prošle godine uhapšen u Beogradu, a 30. jula je prebaèen u Hag.

(ONASA)

03-11-2009 at 15:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

03-11-2009 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

03-11-2009 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

03.11.2009

Tokom sedmice

Sudsko vijeæe æe donijeti odluku o nastavku suðenja

Suci Meðunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) objavili su u utorak da æe tokom sedmice donijeti odluku o nastavku suðenja bivšem politièkom voði bosanskih Srba Radovanu Karadžiæu, koji bojkotira svoje suðenje.

- Sudsko vijeæe donijet æe svoju odluku o ovom predmetu pismenim putem tokom sedmice, izjavio je južnokorejski sudac O-Gon Kwon, koji je predsjedavao statusnom konferencijom koja je održana u utorak popodne, javio je AFP.

- Odgodit æemo suðenje u oèekivanju odluke Vijeæa, dodao je on, otkazavši raspravu predviðenu za srijedu u toku koje se trebao saslušati prvi svjedok optužbe.

Radovan Karadžiæ ponovio je u utorak da nije spreman za svoje suðenje jer nema dovoljno vremena da pripremi odbranu, koju æe sam voditi.

Optužen za genocid, ratne zloèine i zloèine protiv èovjeènosti zbog svoje uloge u ratu u Bosni i Hercegovini, Radovan Karadžiæ je odbio da prisustvuje raspravama svog suðenja.

Suci su upozorili optuženog da bi se njegovo suðenje moglo nastaviti i u njegovom odsustvu ili da bi mu se mogao odrediti advokat po službenoj dužnosti, rješenje koje traži optužba, a koje Karadžiæ odbija.

(FENA)

03-11-2009 at 17:05 | Ukljuèi u odgovor
sirena
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 08-05-2009
Lokacija: tu kraj tebe love
Odgovori: 319
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

eh......... šta reæi na farsu i komediju Karadžiæa?? Sramota je mala rijeè,hoæe li pravda biti zadovoljena kao u sluèaju drugarice Plavšiæ. Vidi se da igra isti scenario kao i nekada Miloševiæ. Dok su zatovorenici- imali "kraljevski smještaj", iz slika koje su ovdje pokazane, on doista uživa u kraljevskom smještaju, pa može da zaj..... sve oko sebe . Šta drugu fali? U toplom ,èuvan , hranjen... Otegnuæe se to suðenje bojim se i duže od vlaške molitve, a kazna kao i uvijek neæe biti kad su srbi u pitanju primjerena.  


jer ja sam samo njezna zena
04-11-2009 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu

Suðenje bivšem voði bosanskih Srba Radovanu Karadžiæu (64) odgaða se do ožujka 2010. godine. Sud mu je odluèio dodijeliti branitelja pa su odgodili poèetak procesa kako bi se mogao pripremiti za sluèaj. Podsjetimo, haaški sud tereti Karadžiæa za 11 toèaka optužnice za ratne zloèine i zloèine protiv èovjeènosti ukljuèujuæi dvije toèke za genocid, poèinjene u ratu u BiH od 1992. do 1995. godine. Karadžiæ odbacuje sve toèke optužnice.

24sata.hr

05-11-2009 at 16:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Praæenje suðenja monstrumu Karadžiæu New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice