Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Gastronomija : Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Idemo malo raspravljati sta je i zasta Muhalebija:
Skuhani griz u mlijeku,naravno posecereno i to sluzi HLADNO kao i SUTLIJA (RIZA NA ISTI NACIN SKUHANA U MLIJEKU) posuto cimetom u prahu.

Ali......

Muhalebija se skuha malo gusce, saceka da ohladi malo i u nju se umijesa nekoliko 5-6 svjezih jaja te malo putera te se stavi kao "ICH" ili ti FIL izmedju nekoliko tankih juhaka ispod i iznad,zavrnu malo krajevi kao na zeljanici,ispece na laganoj vatri i zalije agdali serbetom i poslije sijece na pravilne kocke.To je prelijepa SUTPITA!!!!!
Aman ,otkad je nisam napravila,a napravit cu akobogda pa ocejfiti,haha

Savjetujem Kokiju da stavi SIPERCIC kad bude jeo da se neukapa. ;hanka

[Edited by Bina52 on 14-11-2007 at 05:39 GMT]


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Muhalebija
13-11-2007 at 21:38 | Ukljuèi u odgovor
nadi
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-07-2003
Odgovori: 9070
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Recept za jedan skroz fini kolac,i nije ga tesko napravit.
Sastojci
280 gr secera
9zumanjaka i 7 bjelanjaka
280 gr oraha sitno nasjeckanih ili mljevenih(u original recert idu nasjeckani al meni nekad mrsko sjeckat pa kupim mljevene)
1 kasika mrvica od dvopeka
2 kasike ruma
1 vanilija (znaci stabljika,pa istruzete sredinu)
250 ml slaga
300 gr cokolade

Priprema
1.Secer i zumanjke izmutiti(ca. 10 minuta) mikserom,da masa bude skoro pjenasto-bijela.
2 kasike oraha odvojiti na stranu (trebace vam za fil) a ostatak polako(rucno,ne mikserom) umijesati u ovu masu sto ste umutile.
2.Kasiku mrvica od dvopeka i jednu kasiku ruma smijesati pa dodati vaniliju.Sve to opet rucno dodati u masu.
Dalje se mikserom izmute bjelanjci,sastave sa masom i kora se moze peci.
3.Rernu ugrijte na 150,cetvrtastu formu,kalup duzine 30cm ili okrugli sa 26 cm precnika oblozite papirom za pecenje i istresite masu.
Pecite na drugom podioku odozdo,55-60 min.Ustvari provjerite vi to i prije nisu sve rerne iste-znate onaj fazon sa cackalicom
4.Kad je kolac pecen izvadite ga,odvojite papir i ostavite da ohladi.Ohladjen kolac presijecite duzno na pola.
5.150 ml slaga izmutiti,dodati preostali rum i orahe pa s tom masom premazati donju koru.Gornju polozite odozgo( joj izraza u mene)
6.Ostatak slaga,znaci 100ml prokuhajte,sklonite sa vatre i dodajte u to 300 gr onako rukama izlomljene cokolade da se istopi.Ostavite to malo da se ohladi pa s tom rastopljenom cokoladom prelijte kolac.
Kolac je najbolje servirati sutradan.

Evo ja sam ovo napravila za 40 min,stvarno je jednostavno a ukusno,i ne treba puno cereste
Zamalo zaboravi,od ovog recepta vam ostanu viska 2 bjelanjka pa mozete napraviti puslice.

 


Da te volim,duša zna...
16-11-2007 at 22:02 | Ukljuèi u odgovor
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

citat:
Denci wrote:
Tiramisu

2 dl jake kafe
3 – 4 kašike brendija
3 velika sveža jaja
100 g šeæera
250 g mascarponea sira
120 g piškota
kakao

Priprema
Spremiti kafu i ohladiti. Dodati brendi.
Umutiti žumanca i šeæer. Dodavati sir po malo i mutiti.
U èetvrtast pleh (mali) poreðati navlažene (u kafi) piškote.
Preliti polovinom kreme i ponoviti postupak.
Poprašiti kakaom, prekriti folijom i držati u frižideru nekoliko sati.

Da bi se ubrzao postupak može da se razmuti ness kafa u
hladnoj vodi.
Neki takoðe od preostalih bjelanaca umute èvrst snijeg, pa ga
polako mješajuæi dodaju u kremu, èime ona postaje laganija,
ali to nije originalni recept.
Takoðe, po ukusu, može da se ukrasi šlagom, ali takoðe to
nije originalni recept.


Ja pravim po ovom receptu,samo sto ne koristim piskote nego kupim gotove kore,nameljam i to je to

[Edited by Denci on 01-08-2007 at 17:54 GMT]


Postoji jedna fina legenda o porijeklu imena kolaca "Tirami su" ... hint: Muska voda.
18-11-2007 at 18:54 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)






CETENIJA

U svjetlucavim,vedrim zimskim nocima kada se ledenice okace po ivicama krovova,brava od kucnih vrata zalijepi za ruku kada je dotaknes i kada snijeg skripi pod nogama dok koracas,je najpovoljnije vrijeme i temperatura da se najavi poveliko sijelo u nekoj kuci u nekoj od mahala Brcanskih i napravi cetenija.To je obicaj koji je veselio momke i djevojke da imaju priliku da budu skupa do kasno u noc,obicaj kada bi djevojke pomalo znale roditeljima i slagati da idu na konak kod rodica,a ustvari idu na takav provod koji su pamtile cijelog svog zivota pa se cak i desavalo da se i nevrate u kucu iz koje su otisle nego steknu novu kucu,novu familiju i tako ostane cijelog zivota.Bili su to dani straha od roditelja,postovanja i sramote da se sta ,nedaj Boze, pogresno ne ucini.Tu bi se radjala nova poznanstva ,prijateljstva,ljubavi.Tu bi se uz pricu saznalo ko je kome rodjak,po kojoj lozi,a sve uz pjesmu momaka i djevojaka,naravno i harmonikasa i poneke sargije.Djevojke bi se dosaptavale,stidno pogledavale momke,pokazivale ocima koji je,a momci,ah,momci,Bosanske delije,nakrivili fesove,ogrnuli kapute pa vazni,ko je ko oni.Svaki pun sebe i ponosa Bosanskog,muskog.Ponekad im neka bas zapadne oku,a onda je nevolja i briga,kako do nje doci,preko rodjakove cure ili rodice ili kone,ma one nase kone,ona bas sve to zna odigrat´.Naravno uz svu tu ujdurmu i merak,domacini su vec pristavili 5 kg secera sa vodom, da samo za dva prsta bude visocije od secera,da se kvrcka na platni fijakera sporeta,ma onog tamo u mutvaku,da se ovaj u kuci ne prlja ako slucajno agda pokipi.E brasno ,ono se moze pomalo u rerni susiti,ponekad promijesati drvenom kevcijom,pa sve tako dok nedobije finu braonkastu boju.Eh tada je peceno!Obicno se ostavi u spaiz da se ohladi jer napolju moze uhvatiti vlagu iz hladne have,ali opet uz povremeno mijesanje drvenom kasikom da se nebi ugrudalo.Naravno domacini su sretni,rastrkali se da svakom bude potaman,a agda u serpi vec pocinje da SAPCE.E tada se domacica dovikuje sa jos par iskusnih cura da pregledaju agdu stavljajuci vrh metalne kasike u agdu da vide gustocu agde.Ako se vidi gust trag na kasiki i ako ostane otisak koze prsta kad se nabrzinu dotakne caklasta masa tada je agda spremna da se istrese na nauljenu tepsiju demirliju postavljenu na avliji ,na debelom sloju snijega.Tada momci pritrce u pomoc te izliju agdu u tepsiju i ostanu strazariti uz agdu jer momci iz druge mahale koji nisu pozvani na sijelo cekaju priliku,vrebaju da ukradu agdu i pokvare sijelo.Kada se agda pocne hladiti u sredini tepsije se napravi prazan prostor kao rupa u agdi.U to vrijeme i kolo zna zaigrat na snijegu u dijelu rasciscene avlije.Bude guranja,klizanja i smijeha,a to je i najbolja prilika da momak curu uhvati za ruku u kolu,da se malo ocese o nju da upali i razbukta plamen vatre koja u njoj vec duze vremena tinja.E tada vec svi operu ruke,zavrate rukave i pokusaju podici vec stvrdnuto,mlako kolo agde sa tepsije.Prvo svi moraju namociti ruke u ulje i to se ponavlja vise puta,onda se predati majstorluku razmeksavanja i razvlacenja agdinog kola,presmotavanja kada bi bilo dovoljno veliko da se napravi osmica i presmota pa sve dotle dok se u agdu ne uvuce dovoljno mjehurica iz ciste zimske have da kolo agde poprimi bijelkastu boju cakleci se na hladnoj,vedroj noci.Taj proces stvaranja mjehurica i ulje pomaze,zato se i ruke moraju cesto u ulje namakat,a i zbog same ljepljivosti agde.Obicno u najvecoj sobi domacin stavi boscu na pod ,a na boscu siniju i na siniji uprzeno ohladjeno brasno u veci krug ,bas onoliki koliki je kolut nacinjen od agdali secera.Slican postupak razvlacenja koluta i pravljenja osmice te premotavanja se radi i sa brasnom,samo sto tada medju tanke niti agde ulazi brasno i pravi je rastresitu i tananu kao vlasi djevojacke kose.Momci su vec nasli put i nacin kako da sjedu do svoje miljenice pa makar i ceteniju razvlacili,a cure,eh one se ko neckaju ,ko stide ,a rumen na obrazima ih otkriva.Tada je i cetenija gotova.Debeli kolut istancane cetenije se sijece na komade od desetak cantimetara i svako pokusava da da omiljenoj osobi prvi zalogaj cetenije,nebil´ ta osoba,bilo da je musko ili zensko rekla POP i svu ceteniju iz usta ,onako suhu i brasnenu prosula u lice davaocu.Puno puta bi momci puhnuli djevojci u samiju, samo da bi ona skinula keranu samijicu s kosa da se ko biva ocisti,a on iskoristio priliku da joj vidi i pomirise kosu i taj miris pamtio dozivotno.Po obicaju bi se cetenija pakovala u fisekli papir te slala roditeljima momaka i cura kao ponude za oprost sto su kasno ostali na sijelu.Takodje bi se dijelila komsijama i trazio halal sto su bili uznemiravani prosle noci smijehom i pjesmom te vriskom prisutnih na sijelu.O ceteniji bi se pricalo danima i nocima,na svakom skupu,a matere bi prijetile svojim momcima i curama da ce ih reci babi i nalazile sebe u svakom potezu svoje dijece.Cejfile bi ceteniju danima pristavljenu uz jutarnju kahvu na tacni pored fildzana uz pucketanje prve jutarnje vatre u sporetu i tiho saputanje sa babom da ne probude djecu,svoje momke i djevojke,jer mladost je uvijek mogla dugo ujutro spavati.

Bina52,

Ama sto se namuci brisuci!!!!Kako mi se desilo da sam 5 puta postirala,nerazumijem.



[Edited by Bina52 on 23-11-2007 at 06:16 GMT]

[Edited by Bina52 on 23-01-2008 at 16:08 GMT]


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Æetenija
22-11-2007 at 21:49 | Ukljuèi u odgovor
*touch*
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 15-12-2007
Lokacija: Zagreb
Odgovori: 4
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Joj skoro sam jela nekakvu baklavu s višnjama... Još ja gledam onako u nju, reko šta je ovo... Al baklava je extra.
Nešto drgaèiji recept ali u osnovi je to baklava, samo nije onako teška, veæ osvježavajuæa...
Recept æu napisat èim prije, ne mogu ga sad kopat po mraku... al nabavila sam ga

16-12-2007 at 23:12 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) - Melina baklava

evo da èujem ko je rekao da nisam vrijedna

moja treæa baklava koju pravim
....sve sama doduše sinovi moji mili i malo im je muž pomogao da istucaju orahe






18-12-2007 at 08:00 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) - Melina baklava

citat:
Mela77 wrote:
evo da èujem ko je rekao da nisam vrijedna

moja treæa baklava koju pravim
....sve sama doduše sinovi moji mili i malo im je muž pomogao da istucaju orahe









Grehot ti je bona ne bila  


18-12-2007 at 08:25 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) - Melina baklava

citat:
Lion_1 wrote:


Grehot ti je bona ne bila

šta je grehota napraviti bajramsku baklavu i sjetiti se forumaša u daljini i donijeti i poèastiti ih .....
18-12-2007 at 08:28 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) - Melina baklava

citat:
Mela77 wrote:

šta je grehota napraviti bajramsku baklavu i sjetiti se forumaša u daljini i donijeti i poèastiti ih .....

Mela izvadi mi dvije sa coska, gdje je najvise resh i casu vode jer ja baklavu ne mogu jest bez vode
18-12-2007 at 08:31 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) - Melina baklava

citat:
Mela77 wrote:

šta je grehota napraviti bajramsku baklavu i sjetiti se forumaša u daljini i donijeti i poèastiti ih .....


Grehota ti je SESTRO da mi cickas ovde, hoces da monitor zaplati  


18-12-2007 at 08:32 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Gastronomija : Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice