Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: bosanski jezik

citat:
hal wrote:
Ima li Ljube Stojica kafane malo gore uzbrdo prema banji?


________________________________
E ta mi nije poznata
10-01-2003 at 08:43 | Ukljuèi u odgovor
ursa
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
Urša wrote:
Ne znam samo zasto pohvalno?! Zbog prepisivanja?!

cenzura papak, cenzura , ovo je samo da dokazemo tebi i takvim papcima kao ti da netreba da nikog da vrijedjate ono sto je bilo bilo je netreba zaboravit ,ali sta nam se desilo to je samo dokaz inteligencije svih i muslimana i hrvata i srba i da vam kazem jebite se svi ,a za onog normalnog momka sa ETSC veliki pozdrav i vidimo se u evropi na kolacima i limunadi
10-01-2003 at 18:44 | Ukljuèi u odgovor
ursa
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
Urša wrote:
Kad vec postiras s mojim nickom, probaj i neki (s)misao dati. Koliko got ti to tesko bilo....

jesi li ti mutav pa ne razumijes
10-01-2003 at 18:54 | Ukljuèi u odgovor
ursa
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
sunce wrote:

Dekan necu ti odgovarati na prvi dio posta ali spomenu ti Holywood pa sam se sjetila perioda od prije dobrih 11 godina.Tada sam tu izlazila a poslije se nesto "pokvarilo" pa sam samo pizze narucivala .
Evo i jedne slike da i ja "zacinim" malo posto vidim da se vise niko teme ne drzi .





[Edited by sunce on 10-01-2003 at 08:33 GMT]

suncice ti si super daj jos koju sliku grada koji je u mom srcu ,ursa duplikat
10-01-2003 at 19:03 | Ukljuèi u odgovor
Urša
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Dobro...(ne znam kako da te oslovim, jer koristis moj nick), hajde sad polako , jos jednom objasni sta te je to uvrijedilo. Pa da pokusamo raspraviti.
I probaj ovaj puta koristiti svoj nick. Uvjerljivije je.

10-01-2003 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
Kraut
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

citat:
sunce wrote:
Evo otvaram temu bosanski jezik .

Ja sam ucila sh-hs .

U mom slucaj vrijedi da se staro drvo tesko ispravlja pa tako ja jos uvijek koristim izraze koje sam uvijek koristila .


Mnogi nisu svjesni ali sve vise ubacuju ili se vracaju starim bosanskim izrazima.
Tako cu vjerovatno i ja .Mnogi izrazi koje je koristila moja nena su pravilni kao kahvenisati ,kahva ,natjecu ,dotjece
Evo npr. rijec opcina

Alija Isakovic biljezi u svom Rjecniku da je u gradji iz koje je ekscerpirao rijeci za Rjecnik karakteristicne leksike u bosanskom jeziku rijec opcina prvi put zabiljezena 1635. godine ,a opstina 1935. godine.
On konstatira i da je do 1950 .godine omjer javljanja oblika opstina i opcina bio sest puta veci u korist oblika opcina.
U periodu 1950. i 1985. odnos je postao priblizan .
Isto se odnosi i na izvedenice od rijeci opcina ,kao i na rijec opci i izvedenice od nje .

Danas se taj odnos popravlja u koris oblika opcina i opci .
To je opravdano i preporucuju se izvorni oblici : opci ,opcina ,opciti ,opcinski ,opcepoznat .
Ali je skupstina ne skupcina .
Osim toga imamo i izraz sabor koja se u Bosni koristio prije Skupstine.

Pitanje je u stvari koliko vam je poznat pravopis bosanskog jezika ?




Da dodam i da vecina ljudi iz Tuzle i okoline ne razlikuju c i c (s kvacicama naravno hehe) .


E Sunce bas si me prijatno iznenadio/la/lo Alijom Isakovicem. Veoma je malo ljudi koji su procitali nesto o Aliji Isakovicu a mali je broj i onih koji su culi za njega. Bas citam neki dan na jednom od sarajevskih foruma kako smo poceli uvoziti rijeci iz susjedne nam Hrvatske i kako ovaj nas bosanski jezik sve vise koristi "hrvatske" izraze, sto uopce (uopste) nije tacno. Lijepo bi bilo da tom narodu tamo covjek pomogne i da se ti ljudi malo vise informisu i nauce ponesto o nasem bosanskom jeziku.

Medjutim zasto koristiti jos uvjek sh-hs termin? Ja ga vise ne koristim vec godinama, jer eto imo sam srecu da procitam i saznam nesto vise o dugogodisnjoj velikoj obmani od strane sh-hs kretena. Danas sponosom kazem da govorim bosanskim jezikom i koristim izraze kojim su se sluzili, ne samo nase nene, nego jezikom kojim su se koristili nasi pradjedovi vise od 6 stoljeca (vjekova). Sto se tice c i c skvacicama tu sam dobar ali mi je malo teze sa dj i dz hahahah e tu se nekad zamislim.....
15-01-2003 at 13:18 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
kraut wrote:
E Sunce bas si me prijatno iznenadio/la/lo Alijom Isakovicem. Veoma je malo ljudi koji su procitali nesto o Aliji Isakovicu a mali je broj i onih koji su culi za njega. Bas citam neki dan na jednom od sarajevskih foruma kako smo poceli uvoziti rijeci iz susjedne nam Hrvatske i kako ovaj nas bosanski jezik sve vise koristi "hrvatske" izraze, sto uopce (uopste) nije tacno. Lijepo bi bilo da tom narodu tamo covjek pomogne i da se ti ljudi malo vise informisu i nauce ponesto o nasem bosanskom jeziku.

Medjutim zasto koristiti jos uvjek sh-hs termin? Ja ga vise ne koristim vec godinama, jer eto imo sam srecu da procitam i saznam nesto vise o dugogodisnjoj velikoj obmani od strane sh-hs kretena. Danas sponosom kazem da govorim bosanskim jezikom i koristim izraze kojim su se sluzili, ne samo nase nene, nego jezikom kojim su se koristili nasi pradjedovi vise od 6 stoljeca (vjekova). Sto se tice c i c skvacicama tu sam dobar ali mi je malo teze sa dj i dz hahahah e tu se nekad zamislim.....





Ja sam davno otvorila ovu temu sa iskrenom zeljom da se diskutuje o pravopisu bosanskog jezika ,odnosno koliko nam je poznat .
Da sam znala da ce topic izazvati pravu erupciju negativnih emocija razmislila bih dva puta da li da ga otvorim .Nisam znala da ce se pojaviti osobe koje osporavaju postojanje bosanskog jezika.
Rado bih i sada o tome raspravljala kao osoba koju bosanki jezik jako zanima i koja kao i mnogi drugi grijesi .
Kroatizacija bosanskog ipak postoji .Mozda sto nekima nisu poznati normativi bosanskog j.
Postojala je i srbizacija bosanskog a imamo i dominaciju orijentalizma u nekim krajevima.
Ali po meni su uticaji i mijesanje raznih jezika normalni .Samo sto se niko ne buni puno na rijec npr. CIAO koja se dugo korisi na nasim prostorima.Mi smo je cak poceli koristiti i kada se vidimo a ne kao pozdrav pri odlasku kako ga koriste Italijani .
Ali jedno CIAO nema politicku tezinu i ne smeta nikome .E to je taj problem zasto je tesko razgovarati o bosanskom jeziku ,jer to nije rasprava jezicara i onih koje jezik zanima nego politicka svadja ljudi razlicitih konfesija .

A ja uvijek kazem da govorim bosanski jezik a termin sh-hs ne koristim.Mozda sam nespretno formulisala recenicu ,mislila sam na to da koristim rijeci npr. kafa,lako ...i sl. iako znam da nisu iz bosanskog j., kao sto cesto napisem usw ili etc a ne itd. Malo ko se striktno drzi odredjenog jezika i koristimo strane izraze.Ja u tome ne vidim nista lose dok znamo ko smo i koji je nas jezik.

Sto se tice c i c (s kavcicama ) i dz i dj mnogi ne grijese kada pisu ali kada govore nemaju tako jasan glas tvrdog i mekog glasa ch .Ja nemam .
16-01-2003 at 07:42 | Ukljuèi u odgovor
serafimo
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

nije mi jasno,koja to budala hoce da izmeni i istoriju i nacin na koji narod bosne govori.pa ni turci a ni austrijanci koji su nekada vladali tim teritorijama to nisu pokusavali.a zna se ko je tu ziveo i ko danas zivi.a ako su nekada poturceni znaju oni odlicno kom su narodu pripadali.ako ih je sramota svoga porekla nek svoj jezik nazivaju i kineskim ako im je lepse tako.a umesto toga bolje bi im bilo da vide kako da svoju drzavu izvuku iz bede i krenu malo napred. p.s.nisam ni hrvat ni srbin

28-02-2003 at 00:58 | Ukljuèi u odgovor
fchom
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
sunce wrote:



Nabavila sam pravopis bosanskog jezika i citam pomalo .
Za mnoge izraze kazu da se preporucuju ali ne i da je drugi nepravilan,pa tako kazu da je
pravilno
nogomet i fudbal
opcina i opstina

Pa kaze ´u jednom gradu ,gdje ljudi govore istim jezikom i igraci igraju istu igru ,jedan klub je nogometni ,drugi je fudbalski.

Cak i naglasavaju da niko nema pravo nekome reci da pocne koristiti neki drugi izraz jer i zasto bi .
Jezik se razvija kao i svaki i uticaji stranih jezika su neminovni .
Nekad mislim da mi imamo vise njemackih izraza nego turcizama .



28-02-2003 at 01:49 | Ukljuèi u odgovor
salem tuzlanski
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Merhaba Bosnjaci!
Mozda nisam u pravu, ako jesam O.K., a ako nisam molim vase ispravke.
Ja mislim da je tema Bosnjacki jezik, a ne Bosanski jer jezik koji je trenutno na raspravi je staro muslimanski sa previse hrvatsko-tursko-srpskih umetaka, a bosnjacko je samo slovo H tamo gdje moze da se stavi bez problema.
Maksuz selam i puno srece u pravopisu ili kako se to vec kaze na bosnjackom, sto bi Bosnjaci bili brez jezika koji nosi njihovo new name (dok su bili muslimani nije im s-h bio los), pa nisu oni meskikanci ili ameri ili australijanci ili...pa da govore tudjim jezikom O.K.
zivi i debeli bili.
salem tuzlanski s.r.

01-03-2003 at 06:40 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice