Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
pizzo4
Nivo: Forumski vuk
Ima jedna modra rijeka...

Registriran(a): 17-03-2002
Lokacija: Mostar, BiH
Odgovori: 554
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon sta nam uradi taj Janko

Pa dobro, bilo je dovoljno da se neki prekodrinski glupan ovdje pojavi, pa da nas sve posvadja, opropasti petak i sl. Vec mi je muka sto vani lije ko iz kabla, pa jos i ovo. Jezik je bosanski, htio to neko ili ne. Mozda nikad prije nije bio priznat, ali sada jeste i bice. Nije postojao ni srpski, ni hrvatski, ni talijanski nekad davno, ali je postao to biti sa postankom nacije.
Kao muslimani su nastali od srba. A ko da su srbi postojali oduvjek, Pa ucili smo o selidbi slavena, i o tome da su juzni slaveni dosli u ove krajeve i tada su bili samo juzni slaveni i nista vise. Nije bilo ni srba ni hrvata ni makedonaca ni nikakvih drugih naroda. Danas nas hvala Bogu ima svakakvih, i neka nas ima. Bogatstvo je u razlicitosti. Sutra ce od bosanske nacije nastati mozda jos pet novih, pa sta. Nema veze. Je li to razlog da nekoga koljes i ubijas?
Uff, bas ste me iznervirali. Jednostavno sam vam rekao da tipa ignorisete, danas bi vec bio zaboravljen, a sad se desilo kao u ratu: zavadi pa vladaj. Zato smo i imali razne Abdice, Juke Prazine i slicne njima, pa vrijeme je da vise pocnemo razmisljati svojom glavom.
Zato molim Vas, dosta vise o ovom, postoje mjesta za raspravu o tome, to sigurno nije Lejlun´s caffe.
Lejlun, ja sam mislio da ovdje kod tebe ima malo cenzure.
Bolje da se vratimo mjerama.  


PIZZO4

Najgore je biti osrednji.
12-04-2002 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik


jeste u pravu si vratimo se mjerama

12-04-2002 at 23:07 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

http://www.danas.org/programi/most/1999/02/19990214070148.asp

Evo vam jedne izuzetno interesantne diskusije o bosanskom jeziku koja je vodjena izmedju dva profesora jezika i knjizevnosti (bosnjaka i srpkinje, sa dva razlicita faxa--bolje receno, dva svijeta, dvije razlicite planete), pod pokroviteljstvom Radio Free Europe. Interesantno. Naravno, misljenje cijenjene profesorke je ralisticno i objektivno koliko i Star Wars, Lord of the Rings, Harry Potter...

13-04-2002 at 01:09 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjak
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
janko wrote:
Draga Amelina,

Ti me pitas kako se zove jezik, kojim Vi pricate. Na to pitanje je odgovorio napr. Vas zemljak Emir Kusturica u svom otvorenom pismu u novinama Oslobodjenje u oktobru 1998:
"Nisam Bosnjak nego Srbin". Ja nemam nikakvog razloga da mu ne vjerujem - poznato je u svijetu i u istorii da su muslimani u Bosni i u Sandzaku islamizirani Srbi. Ali ova promjena religije nije dovolna da bi na taj nacin postala neka nova nacionalnost ili (kako neki Vasi zemljaci kazu) Nacija. Ako se dobro sjecam u oktobru 1993 g. je izasao neki vladini dekret, da se svaki Musliman mora zvati Bosnjak. Ali u tom pravcu i dekreti nista ne donosi. Zbog toga i drzava Bosna i Hercegovina ne funkcijonise kako treba - svaka grupa stanovnistva ima neke svoje interese. Tako se ne moze graditi drzava.

:-:-
Treba prvo da se svi vi malo preispitate o nastanku recimo bosanskoga pisma koji se zove :-BOSANCICA:- ili jos nekako.
Nastanak nacije BOSNJAK je stra rijec i
treba da se zna kada je to i unistena rijec a
, a vidim da znas kada je nastala,jesili ti ikada saznao kada je nastala nacija u bosni
recimo HRVATili :-srbin:- kada to sve saznas onda ce ti i mnoge stvari biti jasnije o bosanskome jeziku ili kako ga vec hoce da nazovu BOSNJACKI.
U ostalom meni je svejedno kako ce se ko prestaviti bio on hrvat srbin ili bosnjak
samo nek postoji respekt prema svemu i svacemu.Uostalom zasto se mi i nebi zvali BOSNJACI recimo zbog tih stvari se je moja familija iselila sa tih prostora moj otac nije htjeo da se zove ni srbin a ni hrvat vec bas MUSLIMAN BOSNJAK.A KOMUNISTI SU NAJVECU PODVALU NAPRAVILIBAS NAMA MUSLIMANIMA SA ONOM RIJECI
:>BRATSTVO I JEDINSTVO:
13-04-2002 at 02:30 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjak
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Jos nesto ima interesantno najstarije pisano pismo o ljudskim pravima pisano je na BOSANCICI i prevedeno na razne jezike .
Ko je u americi nek ode u CHIKAGO u Bosansku
DZAMIJU i nek se uvjeri:-

13-04-2002 at 02:35 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: bosanski jezik

citat:
Hmmmm wrote:
http://www.danas.org/programi/most/1999/02/19990214070148.asp

Evo vam jedne izuzetno interesantne diskusije o bosanskom jeziku koja je vodjena izmedju dva profesora jezika i knjizevnosti (bosnjaka i srpkinje, sa dva razlicita faxa--bolje receno, dva svijeta, dvije razlicite planete), pod pokroviteljstvom Radio Free Europe. Interesantno. Naravno, misljenje cijenjene profesorke je ralisticno i objektivno koliko i Star Wars, Lord of the Rings, Harry Potter...

___________________________________________

procitala sam i zena se zesce isprovaljivala
13-04-2002 at 11:09 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik



Upoznao sam se sa bracnim parom iz Srbije i poceli smo se intezivno druziti.Sve je islo kako treba dok nisam rekao da govorim bosanskim jezikom i da pripadam rodjenjem bosanskom korpusu.Poceli su prvo stidljivo,a poslije pet-sest piva otvoreno osporavati moje postojanje i moj maternji jezik.Zarekao sam se da vise nikada nikome necu dozvoliti da mi osporava osnovna prava:naciju i jezik.I sada kada se upoznajem sa bilo kojom osobom na svijetu odmah kazem da sam Bosanac i da govorim bosanskim jezikom.Kome se ne svidja moze da ide u pizdu materinu!

Amelina je odrzala lijepu vakelu svom forumskom prijatelju,na cemu joj cestitam.Onda je pocela da joj se izvinjava. Ne vidim nikakav razlog za izvinjenje. U ime svih pobijenih u 20. vijeku uz Drinu dizem glas da se ne smije zaboraviti.

P.S. Bosanski jezik je bio zvanicni,drzavni jezik u Bosni do 1905. godine.Onda je na Skupstini drzave ondasnji protektor Bosne Kalanj(Austrijanac kao i sadasnji protektor) izdjejstvovao ukidanje bosanskog jezika te ni sad ne mogu da shvatim neodgovornost bosanskih poslanika koji su pristali da im se ukine pravo na maternji jezik. 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
13-04-2002 at 11:28 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Po samom dolasku u USA mi se desilo da dobijem poziv za jedan seminar koji se odrzavao za nase ljude, i ja cu kao da prevodim. Cikica fino napravi uvod i onda kao da se svako prestavi posto nas je bilo nekih desetak. Moram da istaknem da je bilo svih nacionalnosti (pa i Makedonaca), ali da su uglavnom svi (sem jednog bracnog para) dosli iz trecih zemalja, uglavnom Njemacke, gdje su izbjegli po samom pocetku rata.
Svi su se do jednog prestavili, ali niko nije spomenuo jezik, mnogi nisu rekli ni grad iz kojeg dolaze. Ciko ti fino priupita kako nam se zove jezik i okrene se meni, ono k´o ja prevodim, i naravno ja kazem bosanski. Aj majko moja, koje su to bile munje i gromovi. Svi kao govore jezik koji su ucili u skoli sh-hs, samo je taj par govorio istim jezikom kao i ja. Nije bilo ni vrijeme ni mjesto za objasnjavanje, samo sam rekla da slobodno mogu da zaustave kazaljke na svojim satovima i da je to njihov problem. Tako ti i ja moj Visental od sada prvo "jasno i glasno" pa onda mozemo dalje da pricamo...


Nego, sto se ti sada svadjas sa mnom? Sto ti smeta moja spremnost da se izvinim? Ne volim da se svadjam, a posebno ´ne volem´ da drugim ljudima naudim u bilo kom smislu. Za takve stvari sam uvijek spremna da se izvinim - za taj bol koji prouzrokujem. Medjutim, za osobno prepoznavanje u necemu - e pa to je osobna stvar, zar ne?! 


When you lose, don't lose the lesson!
13-04-2002 at 15:01 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Zaboravih reci za onog viseg asistenta: jah tuke majko mila... 


When you lose, don't lose the lesson!
13-04-2002 at 15:02 | Ukljuèi u odgovor
janko
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

http://www.danas.org/programi/most/1999/02/19990214070148.asp

Diskusija je vrlo interesantna. Vidi se da je vas zemljak Kusturica u pravu.

13-04-2002 at 15:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice