Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

"Pricam onako kako sam ucila u osnovnoj, tj sh-hs. Ako je ikada kojim slucajem doslo do poteskoca prilikom komunikacije sa zemljacima, mi se presaltamo na engleski Nacin govora u maternjem jeziku nisam mijenjala ni zbog koga, a kome isti smeta sredim to po kratkom postupku."

NNTA, ovo su tvoje rijeci i hoces da kazes da si jasno rekla da je tvoj maternji jezik Bosanski?!
Mirza je takodje rekao da je ucio i pricao sh-hs pa se nije osjetio svrstanim ni u sta. Govor je bio opcenit, procitaj ponovo - ne skodi, a ako se tvoja malenkost prepoznala/svrstala - zao mi je, osobna stvar...
Da li se ulizujem A da li ti to meni nesto vracas


Sto se tice pojave Janka i njegove "koske", pa zar se vukovi kolju za kosku ako nisu gladni? Ispade da je najbolje da samo ´dindirlikamo´ praznu slamu i da uzivamo u takvom forumu. Naravno, i to je ono sto cini ovu komunikaciju interesantnom, ali i stvari koje cine zivot. Ne ocekujem da svi misle mojom glavom, ali ocekujem da se postujem onakvom kakva jesam. Osporiti moj jezik i nipodastavati ga je = kao da si rekao "Cuj Amelina, ti stvarno ne postojis, a ni tvoja drzava, ni grumen zemlje na kojoj si rodjena,..."
Kao sto Mirza rece, promijenilo se ime zemlje, i normalno je da se vrati jezik koji je postojao prije sto godina, i bio ziv 900 godina. Ne znam, neko moze da tapka u mjestu, ali ja ne mogu. Interesuju me promjene vezane za nauku, kulturu, sport, --- zivot, i pokusavam da idem u skladu s vremenom. Ne vidim zasto bi promjene u jeziku bile izuzetak?!

Ono sto ne mogu da promijenim, niti hocu, je moja rana zvana "rat". Na zalost, moram reci da sam ´imala´ drugaricu koja nas je za uvijek napustila. Znam da je nebitno, ali zbog nekih moram reci da je bila Srpkinja. Zivjele smo isti jebeni ratni zivot. U istom sklonistu se gurale, zajedno vodu nosile da operemo neke prnje. Beskrajno sretne bile kada smo nabavile neonsku lampu,... i kartale se u zrna graha... I bi 25.maj, i ona bi ispred Kapije... Umrla je nekoliko dana poslije --- tacno na moj rodjendan...

Njen tata je bio u Armiji BiH, borio se za Bosnu, i njen jezik u njoj. Kada sam napustala Bosnu prije dvije godine, jedini on je bio taj koji mi je rekao: "Sine, nikada nemoj dozvoliti da te masa proguta i da zaboravis tko si i odakle dolazis!" Nisam, niti cu...


 


When you lose, don't lose the lesson!
14-04-2002 at 17:35 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjak
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik


citat:
Amelina wrote:
"Pricam onako kako sam ucila u osnovnoj, tj sh-hs. Ako je ikada kojim slucajem doslo do poteskoca prilikom komunikacije sa zemljacima, mi se presaltamo na engleski Nacin govora u maternjem jeziku nisam mijenjala ni zbog koga, a kome isti smeta sredim to po kratkom postupku."

NNTA, ovo su tvoje rijeci i hoces da kazes da si jasno rekla da je tvoj maternji jezik Bosanski?!
Mirza je takodje rekao da je ucio i pricao sh-hs pa se nije osjetio svrstanim ni u sta. Govor je bio opcenit, procitaj ponovo - ne skodi, a ako se tvoja malenkost prepoznala/svrstala - zao mi je, osobna stvar...
Da li se ulizujem A da li ti to meni nesto vracas


Sto se tice pojave Janka i njegove "koske", pa zar se vukovi kolju za kosku ako nisu gladni? Ispade da je najbolje da samo ´dindirlikamo´ praznu slamu i da uzivamo u takvom forumu. Naravno, i to je ono sto cini ovu komunikaciju interesantnom, ali i stvari koje cine zivot. Ne ocekujem da svi misle mojom glavom, ali ocekujem da se postujem onakvom kakva jesam. Osporiti moj jezik i nipodastavati ga je = kao da si rekao "Cuj Amelina, ti stvarno ne postojis, a ni tvoja drzava, ni grumen zemlje na kojoj si rodjena,..."
Kao sto Mirza rece, promijenilo se ime zemlje, i normalno je da se vrati jezik koji je postojao prije sto godina, i bio ziv 900 godina. Ne znam, neko moze da tapka u mjestu, ali ja ne mogu. Interesuju me promjene vezane za nauku, kulturu, sport, --- zivot, i pokusavam da idem u skladu s vremenom. Ne vidim zasto bi promjene u jeziku bile izuzetak?!

Ono sto ne mogu da promijenim, niti hocu, je moja rana zvana "rat". Na zalost, moram reci da sam ´imala´ drugaricu koja nas je za uvijek napustila. Znam da je nebitno, ali zbog nekih moram reci da je bila Srpkinja. Zivjele smo isti jebeni ratni zivot. U istom sklonistu se gurale, zajedno vodu nosile da operemo neke prnje. Beskrajno sretne bile kada smo nabavile neonsku lampu,... i kartale se u zrna graha... I bi 25.maj, i ona bi ispred Kapije... Umrla je nekoliko dana poslije --- tacno na moj rodjendan...

Njen tata je bio u Armiji BiH, borio se za Bosnu, i njen jezik u njoj. Kada sam napustala Bosnu prije dvije godine, jedini on je bio taj koji mi je rekao: "Sine, nikada nemoj dozvoliti da te masa proguta i da zaboravis tko si i odakle dolazis!" Nisam, niti cu...





DOSAD NAJBOLJI POST KOJI SAM IKADA PROCITAO

AMELINA SVAKA TI CASTILI STO TO MI ZNAMO KAZAT AFERIM
ovaj post treba bas najvise da utjece na NNTA
JER SE JE ONA IZGLEDA IZGUBILA a usput postala i ATEISTA
14-04-2002 at 18:46 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
NNTA wrote:
"Oprostite, ali ja vas nista ne razumijem "

Ja mislim da su Nadrealisti glavni krivci za rat na prostorima bivse Yu Ili su ´glumci´ samo odigrali po njihvom scenariju...more bit´ bidne

Pricam onako kako sam ucila u osnovnoj, tj sh-hs. Ako je ikada kojim slucajem doslo do poteskoca prilikom komunikacije sa zemljacima, mi se presaltamo na engleski Nacin govora u maternjem jeziku nisam mijenjala ni zbog koga, a kome isti smeta sredim to po kratkom postupku.
Zaista mi nije bitno da li je tjedan, nedjelja, sedmica, week, Woche...niti mi para usi kada on/ona putuje vlakom, a ja vozom...ali kada to ucine preko noci, pa jos onako napuhano, nazor...i misle da im chuchi...

Prvo se jedna veca drzava raz**be, onda se njene republikice formiraju u neke drzave, jel...podrazumijeva se da bi odmah i jezik trebao dobiti novi naziv, hajde uradi se i to...hm..........suvise smo ja i slicni meni mali da bi neko slusao nas prijedlog, a kamoli uvazio ga, ali ipak cu se uzalud potruditi pa predloziti da se svaki grad iz vec pomenute ex Yu pretvori u drzavu, a jezik dobije naziv po ´promovisanom´ gradu. Dakle, drzava -Tuzla, sluzbeni jezik -tuzlanski . Ma krasota
Pa kaze:
"koliko jezika znas toliko ljudi vrijedis". Zamisli sad jednog bosanca...zna tuzlanski, zenicki, sarajevski, travnicki, dobojski, banjalucki (ili se na istom kaze banja-lucki ) itd itd...a gdje su svjetski jezici...ah...pa kad sve to stavi na svoj CV...ma na intervjuu za posao ne da bi ih odusevio

Kako se na tuzlanskom kaze ironicna? (nije nagradno pitanje)



Cisto da ne bi bilo zabune da se nesto izvadilo iz konteksta, evo i cijelina.

Lijep provod u toj jednoj "republikici" koja je sada "neka drzava", mozda se jos i vidimo, ja cu 4.jula. 


When you lose, don't lose the lesson!
14-04-2002 at 18:50 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik



Razlog za odlazak u Tuzlu? Prodati stan i istjerati ratnog vojnog invalida sa porodicom na ulicu. Usput malo ironisati o bosanskom jeziku. Vec vidjeno. Ako ne pristanu da ih malo zajebavas(ironises) pozvaces Mirzu u pomoc da kaze koju pametnu.

Nemam nista protiv NNTA,ali ako zeli da se druzi i razgovara sa mnom,mora da unese u druzenje malo vise postovanja prema mom porijeklu i jeziku.S tim nema zajebancije(ironije).

P.S. I nece biti razloga za "jedi g***a".













ce biti razloga za "jedi g***a". 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
14-04-2002 at 20:17 | Ukljuèi u odgovor
pizzo4
Nivo: Forumski vuk
Ima jedna modra rijeka...

Registriran(a): 17-03-2002
Lokacija: Mostar, BiH
Odgovori: 554
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: bosanski jezik

Ma daj NE SE.ITE!!!
Ko da pisete referate za skupstinu.
Dodjite na SEX forum, tamo je zabavnije. 


PIZZO4

Najgore je biti osrednji.
14-04-2002 at 22:51 | Ukljuèi u odgovor
Mirza
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 28-09-2001
Lokacija: svoj mali raj ...
Odgovori: 916
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: bosanski jezik

evo za drugi i zadnji post za danas ... dobro vam vece svima. i fakat nemam namjeru da napisem ista vise od par recenica, ali eto ... vidjecemo kako ce me put navesti.

odmah za pocetak ... visental, kontam sta da ti kazem ... i shvatam da nemam nista. jedna si od milion osoba koje napamet pricaju, i tek tako otvaraju usta da bi uvrijedili druge.

a ja se ne osjecam svrstanim ni u sta, zato sto necu da budem svrstan igdje. necu nikada dopustiti da me neki tamo janko dodiruje nekim tamo izjavama. njegovo je pravo da kaze svoje misljenje i rekao ga je. i kad mu neko kaze, "bjezi janko, brini svoja posla ...", to je najbolje sto se i moze reci. a svadjati se s nekim na tu temu ... ili se spustati na visentalov nivo ... necu hvala. mislim da nije vrijedno/an toga.

a ova frka ... razvila na osnovu nicega. i imam osjecaj da se ne slazemo/te a mislimo/te isto. jezik je tu, i drzava isto tako. i neka tako ostane.

laku noc.

M. 


.... su ovce ....
14-04-2002 at 23:02 | Ukljuèi u odgovor
nepoznati
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

... ili se spustati na visentalov nivo ... necu hvala. mislim da nije vrijedno/an toga

laku noc.

M.




kad je njega snimio cika popeye ejss...
seljak cojek,a pravi se da nije....

pozdrav za mirzu !
14-04-2002 at 23:27 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: bosanski jezik

Dzaba ste ovdje zaratili oko pendreka, da ne kazem vec cega... (ma kontajte sad sta je pendrek ). Daj ba, klali se vi ne klali, genocid cinili jedni nad drugima ili ne, i ne znam ti ja sta jos ne cinili, ovo vase je sve supljak. Nema potrebe raspravljati da li bosanski jezik postoji ili ne, on je legitiman i to znaci da je prica zavrsena.

Svaka etnicka grupa ima pravo zvati jezik kojim govori onako kako hoce, a ostali nemaju pravo osporavati to (osim ukoliko je to proturjecno opstojnosti identiteta neke druge grupe). Jezik je jedan od osnovnih simbola nacije, kao i zastava, grb, etc..., i oni koji osporavaju to pravo istovjetno osporavaju pravo te nacije na opstojnost.

Ali mene niko ne cuje kad se ja dernjam: "zalosno je da ljudi koji govore potpuno razlicitim jezicima imaju vise uljudnosti da ostvare komunikaciju i razumiju se, nego oni koji govore "eto, umalo" istim." Mnogo je vaznije razumjeti se nego znati diferencirati jezike kojima se prica.

Ne mogu vise ni ja da serem na ovu temu. Hajde, budite mi pozdravljeni.

15-04-2002 at 00:18 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Sada mi stvarno nije jasno u cemu je problem ukoliko se diskutira na neku temu, pa makar to bila i zucna rasprava? Mozda ja imam pogresnu viziju sluzbe foruma, ali zar nije on predvidjen za diskusije i iznosenja misljenja?! Ukoliko govorimo o pukom iznosenju misljenja onda bas i ne vidim smisao foruma, ali ako tu uvrstimo i diskusije, e to je druga stvar. Diskusije sluze iskljucivo da bi se druga strana argumentovano ubijedila u sopstvenu tvrdnju, prema tome veoma su konstruktivne, edukativne, bla, bla, bla, da ne drzim casove filozofije...

Meni sve ovo lici kao na ono nase cuveno "bratstvo i jedinstvo". Ho ruk, svi u radne akcije, da se druzimo, zaljubljujemo, gradimo nesagradjeno,... ali ---- pssssssssst - nemoj ni slucajno da kazes ono sto mislis, posebno ako ne mislis "po direktivi" moze mrak da te proguta.
Tako i mi ovdje, k´o ono heklamo (sto rekao Pizzo) i super se slazemo i volimo. Ako neki "padobranac" slucajno ´pogresno´ aterira, kolektivno ga napadnemo i mi i dalje ostajemo da heklamo. E sada, desilo se da se ispolje odredjena razmisljanja, i eto ispade da ne valja. Dobro, drugovi i drugarice evo najavljujem da cu organizirati radnu akciju izgradnje puta Tuzla - Zivinice (preko Ilincice), mozel´ ovako? I da slucajno niko nikome nista nije rekao, ako se ne slazes s necim osmijeh na usta, ali nos u njedra...I u parove "razbrojs´"Jojjjjjjjj, ne mogu vise matere miiiiiiiii....

Nego, evo Visental, mogu se ja spustiti "na tvoj nivo" i reci da si u pravu, mislim u pravu za iznosenje generalne cinjenice, a ne osobne. Znam bar deset ljudi koji su u zadnjih godinu dana isli u Tz da prodaju stanove, mislim na one koji su malo dalje od onog prekodrinskog susjedstva. Na zalost, nista se tu ne moze uciniti, drugi nas prcaju u mozak a mi izgleda ne mozemo ni da gledamo, nego zmirimo. To sta ce NNTA raditi u Tuzli, malo je previdovito za nase mogucnosti, kao i to sta cu ja tamo da radim (dangubim do besvijesti), a i nije bitno...

Moram reci da stvarno ne mogu da nipodastavam sebe da bih drugome ´niz dlaku isla´. Zar nije dosta sto su nas vjecito ubijali u pojam i klesali nam u vijuge sta je to o cemu i kako mi treba da mislimo. Muka mi je vise od onog "hajd´ ba suti, neka se ne uvrijedi"; ma hoce li vise ko da gleda kada ja ostanem uvrijedjena?? Sta, treba da se demagogiziram mislju "sta je bilo bilo je - zaboraviti se mora", ma necu ljudi, sta vam je, necu da zaboravim!!!!!!!!!!!!

Ma da zakljucim: Svrstana sam rodjenjem i predodredjeno sam prihvatila, ukoliko drugi mogu da ucine isto - dobro i jeste, ako ne - vise nikada necu napisati rijec na ovom forumu! 


When you lose, don't lose the lesson!
15-04-2002 at 00:40 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik



Koliko mi je stalo do snijega koji se otopio,toliko mi je stalo do misljenja Olivinog boyfrienda i Mirze.

Srdacan pozdrav svim dobronamjernim clanovima Cafea. 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
15-04-2002 at 01:51 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice