Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
lejlun
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Sad bih ja kao ono prava ´gazdarica´ trebala da nastupim i ko fol napravim red u kafani
(evo par smajlija,...posto su na ovom topiku izgleda ´dobili noge´)

Koliko vidim da se tema razvija u nepozeljnom pravcu, osobnom vrijedjanju, mislim da bi sada svi trebali udahnuti duboko zraka i stati na loptu!

Nisam protiv zucnih rasprava, ma volim da se derem ono ´po bosanski´, ali nekada je bolje stati prije nego se totalno zasere,...jer kazemo dosta toga i nekontrolisano!

Ovdje se ipak ´poznajemo´ dovoljno dugo, i zamolila bih sve, da jednostavno sada stanemo na ovom mjestu i odahnemo!
Ja licno dolazim na ovaj forum da se opustim, razgovaram(ozbiljno ili da se zezam), ali nikako da se nerviram.
Voljela bih da tako ostane i dalje.

Imate svi lijepi pozdrav od mene!

15-04-2002 at 03:45 | Ukljuèi u odgovor
felix
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik


Koliko ja mogu zakljuciti,a mislim da sam dovoljno sposoban, u cijeloj ovoj diskusiji koju razglabamo danima, najvaznija je izgradnja puta Tuzla Zivinice preko Ilincice. Koliko je to vazno za Tuzlu i Zivinice toliko i za nasu dragu Ilincicu. Pa sada da vidimo hocemo li graditi put sa dvije trake ili pravi magistralni put sa cetiri trake. Hocemo li raditi na stari nacin "bratstvo i jedinstvo" ili novi nacin da svaki narod gradi po jednu traku, tri naroda tri trake, cetvrtu moraju graditi nacionalne manjine, na pr ukrajinke,rumunke,kineskinje itd.

Ovdje smo da razgovaramo o svemu ozbiljno, a naravno i da se salimo. Svi se mi mozemo s nekim slagati ili ne slagati ali se ne mozemo jedni na druge ljutiti, jer ako se idemo ljutiti onda je neprijatelj uspio. Neprijatelj uspjeti nemoze , ne treba se ni nadati. Mi jesmo raznovrsni ali to nije nasa slabost nego upravo nas kvalitet.

Pozdrav svima , posebno raji iz Ilincice
 


Ni jedan se zlocin ne moze opravdati.
15-04-2002 at 04:30 | Ukljuèi u odgovor
janko
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

"Svaka etnicka grupa ima pravo zvati jezik kojim govori onako kako hoce, a ostali nemaju pravo osporavati to (osim ukoliko je to proturjecno opstojnosti identiteta neke druge grupe). Jezik je jedan od osnovnih simbola nacije, kao i zastava, grb, etc..., i oni koji osporavaju to pravo istovjetno osporavaju pravo te nacije na opstojnost"

Sasvim pravilno. Po tome Bosanci nisu neka posebna etnicka grupa nego geografska grupa - to je stanovnistvo koje zivi na geografskom podrucju Bosna. Na tom geografskom podrucju zive razlicite religijozne grupe kao napr. katolici (=Hrvati), pravoslavni (=Srbi) i muslimani (=Bosnjaci). Svi pricaju isti jezik, koji neki iz politickih razloga nazivaju Srpski, Hrvatski, Bosanski itd. Takva je istina, dragi moji odnosno drage moje! Sve ostalo je politicka propaganda

15-04-2002 at 12:20 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
janko wrote:
"Svaka etnicka grupa ima pravo zvati jezik kojim govori onako kako hoce, a ostali nemaju pravo osporavati to (osim ukoliko je to proturjecno opstojnosti identiteta neke druge grupe). Jezik je jedan od osnovnih simbola nacije, kao i zastava, grb, etc..., i oni koji osporavaju to pravo istovjetno osporavaju pravo te nacije na opstojnost"

Sasvim pravilno. Po tome Bosanci nisu neka posebna etnicka grupa nego geografska grupa - to je stanovnistvo koje zivi na geografskom podrucju Bosna. Na tom geografskom podrucju zive razlicite religijozne grupe kao napr. katolici (=Hrvati), pravoslavni (=Srbi) i muslimani (=Bosnjaci). Svi pricaju isti jezik, koji neki iz politickih razloga nazivaju Srpski, Hrvatski, Bosanski itd. Takva je istina, dragi moji odnosno drage moje! Sve ostalo je politicka propaganda


__________________________________________

To je tvoja istina -
Nego da malo skrenem s teme .
Ne znam zasto su katolici u BiH Hrvati ili pravoslavci Srbi
Ima npr. i Slovenaca koji su uglavnom katolici ali nisu Hrvati .
Ili ima Srbijanaca koji su islamske vjeroispovjesti .
Kod nas kad se kaze Hrvat odmah se misli na katolike ali nisu svi katolici .

E sto i ja mogu zapetljati

Bosanki jezik -tema zavrsena

Gazdarica nas je rastjerala :p ali neka kaze ko sta misli .
Mozda i treba neka politicka tema pa da se ispucamo .

Drugarice Amelina ja cu na toj tvojoj radnoj akciju dobiti udarnicku po direktivi
Eto pozdravljam vas
15-04-2002 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
janko
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

"Ne znam zasto su katolici u BiH Hrvati ili pravoslavci Srbi
Ima npr. i Slovenaca koji su uglavnom katolici ali nisu Hrvati .
Ili ima Srbijanaca koji su islamske vjeroispovjesti .
Kod nas kad se kaze Hrvat odmah se misli na katolike ali nisu svi katolici"

Na to pitanje, Sunce, ti mogu odma odgovoriti. Slovenci su posebna etnicka grupa i njihov jezik (osnovni dijalekti su kajkavski, napr. kaj delas?) se razlikuje ot srpskog=hrvatskog=bosanskog=bosnjackog=hercegovinskog=crnogorskog=itd. jezika.

15-04-2002 at 13:38 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

SUncice, "odma" da ti kazem da je udarnicka tvoja! Sto jeste - jeste, zasluzila si je, ali kako bi bili ubratimljeni i ujedinjeni, ima jos znacki za podijeliti.
Cujes, rekla bih ti ovo na kajkavskom slovenackom, ali mi bas i ne polazi za rukom.  


When you lose, don't lose the lesson!
15-04-2002 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
lejlun
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Eh, Amelina sreco moja, gledaj smajlija,...do zore!
Ma pustite ovog maloumnika, poceo mi se peti na onu stvar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nego hajde da gradimo prugu Tuzla-Gorazde,...da i mi mozemo vidjeti sta od svijeta

A poslije mukotrpnog rada , navece,....hmmmmmm,....sirimo ´bratstvo i jedinstvo´ po okolnim sumarcima

15-04-2002 at 15:36 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

Jankec,
Pa cinis prijetelju opet jedan lapsus. Ti definises etnicku pripadnost odredjenog naroda po vjeri, a treba znati diferencirati vjeru od nacije, jer predstavljaju dvije razlicite stvari (koja bi vjera definisala USA?). Sa druge strane, bosanski hrvati i bosanski srbi nazivaju jezike kojim govore hrvatski odnosno srpski, te po vlastitoj volju ne traze da se njihov jezik zove bosanski. Bosnjaci, dapace, svoj nacionalni identitet vezuju za Bosnu, a ne neku drugu zemlju (sto je jedino i logicno), te stoga koriste pravo da i svoj jezik zovu bosanskim. I bosanski hrvati i srbi, pored prava da svoje jezike zovu hrvatskim odnosno srpskim treba da imaju pravo svoj jezik zvati i bosanskim--zato bosanski jezik, pored turcizama, arabizama, ili arhaizama (koji su prevalentni medju bosnjacima) obuhvata sintezom i hrvatski i srpski jezik (ili elemente istih). Eto, po tome je specifican.

15-04-2002 at 20:09 | Ukljuèi u odgovor
NNTA
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Huh, al´ ste se raspisali

Amelina,
Odlicno da si ovo napisala- "Mirza rekao da prica sh-hs pa se nije osjecao svrstanim ni u sta". ...zasto? Zato sto ga niko nije ni svrstao, a ja cim sam spomenula sh-hs, ti si bila prva koja je nastupila s rijecima tipa ´srbi, nece da priznaju da se odricu svega bosanskog, pa kazu tako su ucili bla bla...´
Naslutila, pogrijesila,i vidi dokle si nas dovela
Babi izgledaj taj put stavrno nije bilo dobro

Jos jedan odlican potez-ponovo si ostavila moj post, mozda se ovaj put i skonta ono sto sam vec objasnila:

"Sva ona ironija u mom postu je nista drugo nego sjecanje na bolja vremena i poruka da su sve ove protekle ratne igre bile neophodne. Da nije bilo njih ne bi bilo ni ove teme, ni Drine,ni tuznog petka...bilo bi sve ono cega vise nema...bio bi moj osmogodisnji (tada, ´92.) komsija kojemu je, zahvaljujuci granati, iscurio mozak koji je tek poceo pohranjivati neke osnovne informacije..."

Ovo iznad posebno vazi za visentala, koji, vidim, i dalje pici po svome...Da sam imala namjeru ironijom vrijedjati, valjda bih bila malo blaza prema sebi samoj...
Stan u TZ nemam, nikad ga nisam ni imala.Mogla bih se ´uvaliti´ u tetkin, ali nju su iz istog istjerali, jer je ´drugima bio potrebniji´.
I opet kazem, ako sam pokazala nepostovanje prema tebi, onda ga nemam ni za samu sebe...a ti bi mogao poraditi na istom, jer u svakom postu vezanom za mene stvaaaarno lupas i provaljujes se...

Slazem se da bi ovu temu trebali vec jednom zavrsiti...zao mi je sto me vecina pogresno shvatila,a mrzi me da po X puta objasnjavam...uzalud...

16-04-2002 at 14:13 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Evo sam opet nesto citala o Danisu, jos ga spominju u ovoj ´Ameriki´ iako je Oscar davno dodijeljen. Cut cemo mi jos za njega...
Opet mi covjek popravi ovako kisan dan!

Nego, izgleda da je najbolje da svako svoju ranu sisa, pa bilo to i "jezik bosanski"... Ono ko velim, da sami sebe ne dovodimo u kontradiktornosti jer - sto se mene tice, cetrdeset treca (1943.) je opet tu...


P.S. NNTA, babi nije dobro samo kada hormoni prorade i kada adrenalin ucini svoje - zna se u kom pravcu vodi taj put....  


When you lose, don't lose the lesson!
16-04-2002 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice