Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Hmmmm
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

Mr. Janko, a jeste li culi za jos neke od nasih znamenitih zemljaka, medju kojima i Ivan Lovrenovic (doduse, Hrvat), Jovan Divjak, Marko Veshovic,td, itd...pitaj i njih za misljenje po istoj tematici, najvjerovatnije bi bio iznenadjen.

A, sto se tice Kusturice (ja ne znam o cemu ti, al et´), on je oportunist koji bi i mater i oca prodao za javnu percepciju njega kao domoljuba (patriote), jer slava je korumpirajuca kuja, da ne kazem, kurva .

Pozdrav

13-04-2002 at 16:44 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik


Janko je dosadan pravi provokator ili stvarno nesto slabo konta .

Ima ljudi koji eto nece nesto da prihvate nece da shvate .

Jedna zena je kada je cula da ce bombardovati Beograd rekla ´ pa mi ovde imamo decu ´ a mi smo izgleda imali glinene golubove .

eh ode tema u ...

13-04-2002 at 20:31 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
janko wrote:
http://www.danas.org/programi/most/1999/02/19990214070148.asp

Predlazem ti da po ugledu na Stoiljkovica i Koraca izvrsis samoubistvo,jer vas san o velikoj Srbiji i Srbima svi i svuda odnijela je stihija.Nije vam to poslo za rukom kad nismo imali oruzja,a sad,bogami,ako se pobijemo moze se naci neko sa idejom o istocnoj verziji bosanskog jezika,koji se govori u istocnoj Bosni(citaj bivsoj Srbiji).

Diskusija je vrlo interesantna. Vidi se da je vas zemljak Kusturica u pravu.

 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
13-04-2002 at 20:50 | Ukljuèi u odgovor
NNTA
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

Alo ljudi! Sta je ba ovo? Koji vam je...? Ima li iko osim Mirze (ne iznenadjuje me) da je skontao moj post??
Sh-hs je bio jezik koji smo ucili u skoli. Kad sam napustila TZ to znanje sam ponijela sa sobom, nadogradjujuci i usavrsavajuci ga kroz knjige, bosansku, hrvatsku i srpsku literaturu (uglavnom prijeratna izdavanja). Ako se danas nista nije promijenilo u vezi tog jezika,osim imena (bosanski) onda je logicno reci da ja pricam bosanski, kontate?

Mozda je bolje da se vratim na suncicino pitanje koliko nam je poznat pravopis bosanskog jezika, pa da odgovorim da mi nije poznat. Cujem da se ubacuju nove rijeci, izrazi,vrsi se zamjena, ali sta je sada pravilo a sta ne, nemam pojma, osim par rijeci koje su vec navedene kao npr nije opstina nego opcina. Za mene je oduvijek bila opstina i to ce i ostati.
Zasto? Ljudi koji zive u Bosni vjerovatno moraju poprimiti te izmjene, jer je to sada sluzbeni jezik. Isto kao sto je u Au neophodno znati engleski ili u DE njemacki.
I to je sasvim ok. Nemam nista protiv toga. Sta mene nervira i o cemu sam pisala u svom ´popljuvanom´ postu su bosanci koji su tokom rata dosli u Au i zive tu, koji su do juce govorili kahva, voz itd danas furaju neke ´pravilne´ izraze. Moje licno misljenje je da oni seru!

Druga stvar je sto su neki ucesnici napravili ogromnu gresku u koracima pretpostavivsi da sam srpkinja i time ´zakuhali´...Ali ljudski je grijesiti, prastati takodje
Amelina, da to nije ulizivanje zbog darovanja petka?

Sva ona ironija u mom postu je nista drugo nego sjecanje na bolja vremena i poruka da su sve ove protekle ratne igre bile neophodne. Da nije bilo njih ne bi bilo ni ove teme, ni Drine,ni tuznog petka...bilo bi sve ono cega vise nema...bio bi moj osmogodisnji (tada, ´92.) komsija kojemu je, zahvaljujuci granati, iscurio mozak koji je tek poceo pohranjivati neke osnovne informacije...

za visentala,
kao mali moj brat je imao obicaj reci ´da se g***a jedu davno bih te pojeo´.
Jedna od mojih vrlina, na koju sam jako ponosna, je sposobnost da ljude volim i cijenim po karakteru, a ne po nacionalnosti. Zahvaljujuci toj vrlini druzim se sa svim nacionalno nenastrojenim homo sapiensima.
Iako imam razloga da neku stranu mrzim, ja sam rodjena za ljubav, a mrznja mi je zamijenjena za ravnodusnost. Narocito me ne doticu naopako nasadjeni ili oni koji me ´napamet´ okarakterisu.


Ne volim politiku, jos manje raspravu o istoj, i stvarno se nadam da ce se naci bar jedna tema koja nece zavrsiti u politickom pravcu...

14-04-2002 at 05:59 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

[Ako se danas nista nije promijenilo u vezi tog jezika,osim imena (bosanski) onda je logicno reci da ja pricam bosanski, kontate?
__________________________________________

sh-hs vise ne postoji sad je srpski i hrvatski .
Nije sh-hs promjenio ime u bosanski nego je bosanski postojao prije njega a sh -hs je jedan koktel koji je izmjesan za tadasnje potrebe.
____________________________________--
nije opstina nego opcina. Za mene je oduvijek bila opstina i to ce i ostati.
_________________________________________--

bosanski preporucuje opcina jer je to bosanska rijec ali nije nepravilno opstina(procitaj na pocetku teme sta se pisalo o tome ako te zanima)
_________________________________________----
Zasto? Ljudi koji zive u Bosni vjerovatno moraju poprimiti te izmjene, jer je to sada sluzbeni jezik.
_________________________________________-

koliko je meni poznato ne moraju a ljudi su poceli izvlaciti neke stare izraze prije nego je bosanski i proglasen za sluzbeni.
__________________________________________---
tokom rata dosli u Au i zive tu, koji su do juce govorili kahva, voz itd danas furaju neke ´pravilne´ izraze. Moje licno misljenje je da oni seru!
__________________________________________---

kahva jeste pravilno ali i voz i vlak
zato bih svim preporucila da bar malo prelistaju bosanski pravopis jer mi se svidja sto nesto preporucuju a ne iskljucuju neke dugo koristene izraze.
Hravtski ,srpski i bosanski jesu slicni ali ja ne govorim kao ljudi iz Hrvatske a ni iz Srbije .
Krleza je jednom rekao u Hrvatskoj je dom ali je kucanica (zena koja ne radi ) a imamo i kucu ali je domacica .

Vec sam napisala da smo u tom sh-hs svi s tuzlanskog podrucja vise naginjali na ovo ´s ´ali je bilo ljudi posebno u Hecegovini koji su koristili skroz druge izraze a i oni su ucili sh-hs.

___________________________________________-
Druga stvar je sto su neki ucesnici napravili ogromnu gresku u koracima pretpostavivsi da sam srpkinja i time ´zakuhali´...Ali ljudski je grijesiti, prastati takodje
____________________________________________

ja mislim da su neke rijeci prije mnoge asocirale na rat i da su se sjetili svoje patnje .I nije bitno je li neko srbin (srpkinja) bitno je sta kaze .(vidis kako si ti mnoge navela da misle da si nesto sto nisi ).
Da dodam da ne bude zabune u Tuzli je takva struktura stanovnistva da smo svi medjusobno povezani i znam divnih Srba protiv njih nemam nista i postenim svaka cas ali ima faca koja se pojavi (poslije rata )pa pocne s nekim izjavama da mi nije jasno je li normalan .Tako mi je jedna faca rekla da mi pretjerujemo s izjavama o granatiranju i da su granatirani samo vojni ciljevi a ja sam joj rekla da je moja tetka poginula ispred svoje zgrade blizu pozorista pa ako je to vojni cilj onda su samo vojne gadjali .
Isto kao ljudi a la Kusturica.

Cinjenica je da mi svi imamo svoje misljenje ali nije nama 6 godina pa sve mozemo reci .Nekad ipak treba naci i mjeru .
Kad dijete nesto provali kazemo ma ne misli on to ali misli pa kaze .

´
_______________________________________---
Ne volim politiku, jos manje raspravu o istoj, i stvarno se nadam da ce se naci bar jedna tema koja nece zavrsiti u politickom pravcu...




__________________________________________

ko voli politiku ali eto mene zanima.Bila sam prije na jednom hrvatskom forumu gdje su se ´klali ´ na politickim temama i postalo mi je zamorno pa sam se pojavila ovdje .
NNTA - nekad ti ne odgovara nick ,procitala sam kako si jednom napisala da bi u Tuzli zivjela samo ako ostane jedino mjesto za zivjeti (nesto u tom smislu ).
To mi se cini kao prekrupna izjava obzirom da si redovno na tuzlaskom forumu .

U svakom slucaju ako ti
´neces da se svadjas´ ja posebno necu.
Mozda se i vratimo temi ili da je zatvorimo .

pozdrav


14-04-2002 at 08:49 | Ukljuèi u odgovor
Mirza
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 28-09-2001
Lokacija: svoj mali raj ...
Odgovori: 916
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: bosanski jezik

dobar dan raja ... nije los dan, iako kisa kao iz kabla pada od sinoc. dunav nabujao pomalo, nick cave i dalje se vrti kod mene na kompjuteru ... ma atmosfera zesce sivkasta. i evo dok ovo pisem, gasim nick cave-a, necu vise, upalicu hladno pivo i necasne sestre ... kad sam vec kod necasnih sestara, da li ko od vas slusa Lepog i Frenkija? ... evo ipak nisam upalio samo ova dva benda ... evo i janis joplin i "Me and Bobby McGee" ...


eto, dosta skretanja s teme. necu vise stvarno, zao mi je da vam unistavam ovako lijepu konverzaciju. a ova tzv. konverzacija nastade ni od cega. od teme bosanski jezik ...

eto, lijepo je imati svoj jezik, nazvati ga svojim. nije se nista promjenio u odnosu na onaj jezik koji smo govorili prije desetak godina, samo sto mu se ime promjenilo, i sto su se neke rijeci zabranile, a druge se uvele. i mislim da je to u redu, jeziku se moralo ime promjeniti. odrasli smo svi uz sh i nije nas smetalo. ali situacija se promjenila, okolina se promjenila, i ime jezika se moralo promjeniti. i u krajnjem slucaju, ni ne zvuci lose "bosanski jezik" (usputno pitanje, a zasto se ne zove i hrecegovacki ?? ... malo politcki nepravedno). toliko na temu ime jezika.

a sto se tice novih rijeci, pa neka i njih. neka ih koristi ko hoce, ko voli i ko mora. i ja sam govorio opstina i dan danas govorim opstina. i istorija i kafa. tako sam naucio i ne vidim razloga da mjenjam bilo sta. a ako ko zeli, neka izvoli. nista negativno nema u tome, svaki jezik se mjenja, neke rijeci izumiru, druge dolaze ... neke budu prisilno ubacene u jezik, druge opet same udju u jezik i ne mozes vise izbaciti. evolucija ...


sta mene smeta u tome sve u vezi jezika je sto se oko toga dize tolika halabuka. pojavio se neki janko i kaze da taj jezik ne postoji. i nadje se deset ljudi koji kao da jedva cekaju da neko tako nesto kaze, odmah izlete da mu se nagovore. u sekundi neki tamo "slovenac" uspije da uzburka krv na forumu. dovede posjetioce foruma, ovu vecinom pravo finu raju na forumu, da pocnu sve slati u pi*** materinu i razvijati diskusiju tamo gdje je nema. i cak se pocnu povlaciti po forumu meni neke od veoma mrskih stvari kao sto su "odakle vi poticete, ko su vasi preci ..." ... jos samo cekam da neko spomene kosovsku bitku i slicne istorijske dogadjaje.... a ko zna, mozda mi je neki cukun-cukun-cukun-cukun-djed bio srbin, mozda je bio rus iz nekog sibira, mozda je bio turcin iz neke zadnje zabiti iz turske, afganistana ili ko zna cega. i protiv koga se borio, ratovao, koplja bacao ... ma boli me ...


a druga stvar generalno kod diskusija o ovakvim temama, bilo na forumu ili negdje drugo, je sto se prioriteti izgube, odnosno sto se pokaze da u zivotima ljudi vladaju poremeceni prioriteti, kao sto rece jedan moj prijatelj. kao sto bi u profinjenom kucnom govoru rekao "koga zaboli kako se zove jezik" ... ma je*e mi se iskreno receno. mislim da treba da se zove bosanski i tu je tacka. zove se tako i gotovo je. i kad te neko pita jesi li bosanac, bosanac si, a tvoja je stvar jesi li ponosan na to. ali napraviti diskusiju i svadju oko imena necega... niti hljeba niti pare u imenu jezika. a niti zivota ...

visental, svaka cast tebi sto si u stanju ocjeniti na osnovu jednog posta na forumu da se u nekom krije ubica... to je sposobnost vrijedna ispitivanja.

a sunce ... mislim da nije nnta navela ostale na misljenje da je ona nesto sto nije, nego da su drugi sami sebe naveli ne to. to je zalosno, ali je nesto od cega se ne moze pobjeci, niti su ti ljudi krivi za to. ali cu uvijek izbjegavati drustva ljudi kojima je prvo na pameti "kako se neko zove, odakle potice, ko mu je bio neko ...". niti mi to treba u zivotu, niti to zelim. ovakav sam kakav sam, Mirza se zovem, pa ko hoce neka mu se svidja, ko nece ne mora.

Mirza 


.... su ovce ....
14-04-2002 at 13:40 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik


Mirza kontam ja sta ti pricas ali eto nesto mi se o ovom vise i ne pise .

Ja licno nikad nisam rekla da nekoga po imenu i prezimenu svrstvam u neke grupe .Zalosno je ali cesto je to da meni ovdje gledaju kako se ko zove mnogima je stranac stranac ali sva sreca pa ima i finog svijeta .
Nista to nije bitno .
Opet kazem ili se vratimo temi ili da se na nju vise i ne vracam.

Eto pozdrav

14-04-2002 at 15:18 | Ukljuèi u odgovor
lejlun
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

´povuce nas nizbrdica............´

Moci diskutovati o svemu,...imati i razlicita misljenja , ali ipak ostati ljudi,...je moja deviza!

Zasto ne bi mogli prodiskutovati i ono sto ´boli´ ili nam je ´svejedno´?
Zajebavati se lako,....ali @bena realnost nije nazalost samo zajebancija,...donosi cesto situacije u kojima nam se i razum i osjecanja ukljucuju!Niko , ama bas niko nije u potpunosti imun na te ´barikade´ koje nam cine zivot teskim!

Evo tema ´bosanski jezik´ je povukla masu emocija sa sobom,...znaci nikome u biti i nije bas toliko vazno samo pitanje jezika , nego bas ono sto je predhodilo tome, ono sto je dovelo da se to pitanje sada i postavlja!
Reci da mi je svejedno , znaci da mi je svejedno sve sto se desilo!
Nije mi svejedno,...ali pokusavam da ostanem covjek i da dalje biram ljude oko sebe koji su takvi , bez obzira na religiju , naciju , boju koze,.....ali koji su u stanju da stvari koje mene ´bole´ pokusaju razumjeti!

Ocekivati da nakon svega sto se desilo ostanemo mrtvi hladni, je nemoguce!

Tema ´hrvatski jezik´ na nekom hrvatskom forumu , ili ´srpski jezik´ na srpskom forumu bi sigurna sam zavrsila u ´zescoj´ konverzaciji,....ali se ocekuje od nas bosanaca , da dodje jedan s*r***a ´Janko´ , a mi ostanemo mrtvi hladni!
E jebi ga!

14-04-2002 at 15:50 | Ukljuèi u odgovor
NNTA
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

hm....a samo se meni zamjeri sto se javljam neprozvana

sunce,
kad vec analiziras moj tekst pokusaj ne izvlaciti samo ono sto ti se (ne) svidja...ja jesam rekla to za zivot u TZ, ali sam naglasila i to da me boli sto moram tako reci...sto je tebi, kako vidim "izmaklo". Cinjenica da sam otisla iz TZ takoreci kao dijete je mozda sreca u nesreci. Ali kada sam je ponovo posjetila kao odrasla osoba, malo je reci da sam se razocarala. TZ nije ono sto je nekada bila, tamo nema zivota kojemu ja stremim, duha i mogucnosti koje su bile na raspolaganju ljudima starijim od mene 10-ak g. Ja nikada necu prezaliti sto nisam imala to zadovoljstvo da zavrsim faks u Bosni, da osjetim sta znaci studentski zivot u nekom studentskom domu, npr u SA.
U glavi su mi ostale slike iz predivnog! djetinjstva, onakvog kakvo bi zeljela da i moje dijete prozivi, ali sam vec sada svjesna da je ono davno otislo niz rijeku. Ti si majka, pa mi reci da te srce ne boli sto podrhtavas dok dok se tvoj sedmogodisnji (ako se ne varam) sincic zabavlja sa svojim vrsnjacima (vidjela sam ja djecije igre u Njemackoj,a ni ovdje nije nista bolje).

No, vrijeme ne moze da se vraca...prijeratna Bosna takodje...´nema vise nasih malih papalina´ a kad vec toga nema, bolje i original u tudjini nego ni k od kopije...
Ja sam Bosanka,time cu se uvijek ponositi, a to sto javno preko foruma svako malo ne dajem svima do znanja da volim Bosnu, ne znaci da je vise vole oni koji to cine...pa jos km i km udaljeni od nje...
Bavim se sportom tzv ´jaca na djelima nego na rijecima´ i samo za tvoju informaciju, za nekih mjesec dana disacu na Bosanskom tlu...

Toliko u vezi TZ, a razlog zasto posjecujem ovaj forum je licnog karaktera. I nije za javnost

Ovdje je svima dozvoljeno da izraze svoje misljenje, a tebi ako smetaju moji komentari, slobodno me zaobidji...

Sto se nicka tice, uh...jel potrebno da pisem kako sam bas ovaj izabrala? Ma samo cu reci da je bila dovoljna jedna tema na starom TuzlaNet-u i jedan pogled na desno u mojoj sobi...i naravno, moj ukus u muzici...
A ako cemo i dalje o nickovima, nije bas da je i tebe tvoj opisao...
Dobro, ja sam pristalica one ideje da u nama svima zivi po nekoliko osoba/karaktera/likova (nesto kao poremecaj visestrukih licnosti ) tako da bi se neki trebali sluziti sa vise od jednim nickom. Valjda vazi i za mene i za tebe
(novi prijedlog ili bi bilo previse komplikovano? )

O ´srpkinja´ ne bih komentarisala. Mozda samo da dodam da ponekad kazem ono sto mislim, a rijeci drugih shvatam onako kako mi odgovara. Valjda neki furaju isti fazon, pa se zeznu, ´skacu pred rudu´, ´grlom u jagode´, sta ja znam...volim i talijansku kuhinju, da li te to navodi na misljenje da sam talijanka?

A oko bosanskog jezika cu se zauzeti u narednih nekoliko sedmica. Hvala za osnovu Izgleda da su me pogresno informisali, nista ba dok se ja sama ne uvjerim...

Ne znam da li su ti opet izmakli navodnici na "pravilno" (kahva, voz), ali evo pojasnicu , jos jednom- rijec je npr o Srbima iz Hrvatske koji mijenjaju nacin govora, kao npr, "ja sam Srbin iz Hrv,20g sam ovako pricao, ali sada je pravilno da kazem ´voz´, a ne ´vlak´ zbog moje nacionalne pripadnosti, jel..E o tim ljudima je rijec. Skontala?



Jedan ´golemi´ pozdrav kolegi, koji bas umije da skrene s teme, onako umjetnicki, bas kako volEm

14-04-2002 at 16:14 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

[nacionalne pripadnosti, jel..E o tim ljudima je rijec. Skontala?

________________________________________-

ne kontamo se za sve ali nema veze .
Umara me da se vracam ne neke teme .

Ja sam ti u Bosni bila relativno puno godina znam je u svim izdanjima a ovdje sam jako malo pa je i normalno da su neka nasa vidjenja razlicita .
Gledala sam kako se neki ljudi transformisu u nesto sto se ni zamisliti ne moze kao i zemlja kao i sve .Ti si otisla kao dijete ja kao odrasla osoba i moja sjecanja na Bosnu (ako se moze reci sjecanja obzirom da sam tako cesto dole ) su realna nisu djecije ruzicasta
Nije to sad ni bitno .
Sto se tice mog sina mogu samo reci sretni su oni koji napuste svoju zemlju u dobi do osnovene skole i zbog jezika i svega.
A kod mene je ipak neka specificna situacija koju nemam namjeru da pricam .
Sto se tice nika ,ja mislim da mi sunce savrseno odgovara sa svim njegovim dobrim i losim stranam (osobinama)

_______________________________________-
Jedan ´golemi´ pozdrav kolegi, koji bas umije da skrene s teme, onako umjetnicki, bas kako volEm




________________________________________--

ma fino je kad je sve kako volimo ali nije uvijek tako ,zalosno ali je tako .

tako i sad definitivno dosta o ovome
14-04-2002 at 17:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice