Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Cloe wrote:
Na jednom od asova filozofije, profesor je podigao veliku, praznu teglu od kiselih krastavaca, stavio je na katedru i napunio lopticama za tenis. Potom je upitao studente da li je tegla puna?
Sloili su se da jeste. Zatim je profesor podigao kutiju punu kamenica i sipao ih u teglu. Tada je ponovo upitao studente da li je tegla puna? Opet su odgovorili da jeste. Sljedea kutija koju je profesor uzeo bila je puna pijeska. Kada ga je sipao, pijesak je, naravno, ispunio sve preostale upljine u tegli. Pitao je jo jednom da li je tegla puna? Studenti su skrueno odgovorili da jeste.
Onda je profesor ispod stola izvadio dvije oljice pune kafe i sipao ih u teglu. Kafa je natopila pijesak.
Studenti su se smijali

Sada, rekao je profesor, dok je smijeh zamirao, Hou da shvatite da ova tegla predstavlja va ivot. Teniske loptice su vane stvari u vaem ivotu: vaa porodica, djeca, vae zdravlje, vaa vjera.
Kamenii su ostale stvari koje su vane: va posao, vaa kua i va auto. Pesak predstavlja male stvari koje imaju iskljuivo materijalnu vrednost. Ako napunite teglu samo pijeskom, nema mesta za kamenie i teniske loptice Tako je i u vaem ivotu.
Ako potroite sve svoje vrijeme na materijalne stvari, nikada neete imati mjesta za one vane stvari. Vodite rauna o stvarima koje su kljune za vau sreu. Igrajte se sa djecom. Naite vremena za odlazak ljekaru. Izvedite partnera na veeru. Brinite o roditeljima.

Jedna od studentkinja je podigla ruku i upitala ta je predstavljala kafa. Profesor se nasmijao: Drago mi je da ste to pitali!
Nju sipam da bih vam pokazao da bez obzira koliko mislite da vam je ivot pun, uvijek ima prostora za oljicu kafe sa PRIJATELJIMA!.

Lijepa i poucna prica...bas je za razmisljanje.

17-09-2011 at 10:28 | Ukljui u odgovor
blentava
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Odgovori: 4005

icon Re: Kratke price za razmisljanje

Mudrost oljice kafe

Uploaded with ImageShack.us

Grupa bivih studenata, sada ve uspenih poslovnih ljudi, okupila se i posetila jednog starog profesora s fakulteta. Razgovor je ubrzo prerastao u pritube o umoru, iscrpljenosti, stresu na poslu, u porodici i na svakom ivotnom koraku. Profesor ih je sluao s punom panjom i saoseanjem. ini mi se da vam treba oljica dobre kafe, rekao je i povukao se u kuhinju. Vratio se s velikim loncem iz kojeg se puila kafa i celim asortimanom oljica.

Svaka je bila drugaija. Bilo je tu porcelanskih, plastinih, staklenih, papirnih, kristalnih, keramikih
Neke su izgledale skupoceno, kao da su stigle s dvora poslednjeg kineskog cara, druge su izgledale sasvim obino, tree su bile okrnjene i polupane

Posluite se.Kad su svi bivi studenti imali oljicu u ruci, profesor je primetio:Lepe i skupocene zaas su planule. Na stolu su ostale, nedirnute, rune, obine i jeftine oljice. Za sebe elite samo najbolje, to vam je ujedno i izvor stresa. A ipak, izgled oljice ne doprinosi ukusu. Lepa posuda obino je samo skuplja, a katkad i zamagljuje ono to ispijamo. Svima vam je u stvari trebala dobra kafa, a ne oljica. Ipak ste posegnuli za najboljom. A onda ste nastavili merkajui tue oljice.

Kad se uhvatite u vrtlog stresa i nezadovoljstva, setite se da je kafa poput ivota. A posao, novac i poloaj u drutvu poput oljice. oljica ne definie, niti menja kvalitet ivota koji ivimo.Ponekad, koncentriui se samo na oljicu, propustimo uivanje u kafi.

Pijete kafu, a ne oljicu.

Najsreniji ljudi nemaju sve najbolje, oni izvuku najbolje od svega.
ive jednostavno, govore ljubazno, vole velikoduno
www.izreke-citati.com

16-10-2011 at 18:05 | Ukljui u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859

Savrena ena

Studenti poee da zapitkuju svog profesora:

Vi ste tako mudri i iskreni. Svi vas potuju, ele vas oponaati i slijediti.

Ali ipak, sve nas jako zanima jedna stvar, zato se jo uvijek niste oenili?

Profesor, zateen ovim pitanjem, u poetku je razmiljao, ali ubrzo se poe otvarati i priati:

Vidite, ja sam uvijek traio Savrenu enu! I u tom traenju, proputovao sam mnogo zemalja. Jednom

sam volio jednu prelijepu djevojku. Bila je nevjerojatno, nevjerojatno lijepa. Nijedan mukarac nije

mogao odoljeti njenoj ljepoti. Ali naalost, njena dua nije imala takvu ljepotu, pa smo se nakon izvjesnog

vremena i razili. Poslije toga sam sreo jo jednu mladu djevojku. Ona je bila i lijepa i pametna i obrazovana. Ali

naalost, karakteri su nam bili potpuno razliiti i morali smo prekinuti nau vezu.

Vidio sam od tada mnogo predivnih ena, ali ja sam jo uvijek tragao za onom svojom Savrenom.

I to se dogodilo, zar niste nikada sreli takvu?

Jesam. Sreo sam je! Jednoga dana pojavila se ba takva: Savrena ena pametna, lijepa, oaravajua,

produhovljena, elegantna, dobra prostim rijeima: samo savrenstvo!

I tada ste se oenili?! oduevljeno i nestrpljivo uglas upitae studenti.

Ne! Na moje veliko razoarenje, ispostavilo se da ona trai Savrenog mukarca!!!

02-02-2012 at 20:22 | Ukljui u odgovor
Shiva

Bio jednom jedan djeak koji je volio jesti slatkie,pa ih je stalno traio od svog oca. Njegov otac bio je siromaan ovjek, i nije uvijek mogao pribaviti slatkie za svoga sina. Ali mali djeak to nije shvatao, i stalno je traio slatkie.

Djeakov otac esto je razmiljao kako da zaustavi dijete da ne trai tako mnogo slatkia. U to vrijeme u blizini je ivio jedan mudrac. Djeakovu ocu je sinula ideja. Odluio je da povede djeaka tom mudrom ovjeku, ne bi li ga on upio nagovoriti da prestane stalno traiti slatkie.

Djeak i njegov otac uputili su se tom ovjeku. Kad su stigli do njega, otac mu ree: "Dobri ovjee, bi li zamolio moga sina da prestane traiti slatkie koje ja ne mogu da mu pribavim?" Kako je ovaj mudrac i sam volio slatkie, nije mu bilo lako. Mislio je kao da postupi. Na kraju je odluio da predloi ocu da ponovo dovede sina sljedeeg mjeseca.

Za to vrijeme mudrac je potpuno prestao jesti slatkie. Kad su djeak i njegov otac, nakon mjesec dana, ponovo doli, mudrac ree djeaku: "Moje drago djete, hoes li prestati traziti slatkie koje ti otac ne moe priutiti?"

Od tada, djecak je prestao traiti slatkie.
Djeakov otac upita ovog mudrog ovjeka: "Zato nisi molio moga sina da prestane traiti slatkie kada smo ti dolazili prolog mjeseca?"

Mudrac odgovori: "Kako da traim od djeaka da odjednom ostavi slatkie kada ih i ja sam volim? Pa ipak tokom prolog mjeseca prestao sam ih jesti."

Lini primjer mnogo je snaniji od samih rijei. Ako od nekog traimo da neto uini, mi to i sami takodjer moramo initi. Mi ne trebamo traiti od drugih da ine ono to sami ne inimo.

POBRINI SE DA TVOJA DJELA I TVOJE RIJEI BUDU UVIJEK JEDNO

[Edited by Shiva on 15-02-2012 at 00:01 GMT]

15-02-2012 at 00:00 | Ukljui u odgovor
Shiva

LAKSE JE OPROSTITI

Upitali su poznatog nogometnog izbornika:
- Je li vas tko, u slicnim situacijama, vrijedjao, jeste li se pokusavali na neki nacin osvetiti?

On je odgovorio:

- Mene su vrijedjali i ljudi koje sam smatrao prijateljima! Pogotovu medju novinarima. Ali, sto mogu? Trebalo bi mi 2000 godina zivota da bih se svima osvetio, a samo trenutak da im oprostim.
Prema tome, lakse je oprostiti!

(Ovo sam vam prekucala iz moje knjige: Ilustracije.
Biblijske i druge teme u primjerima, dozivljajima, pripovijetkama i basnama.Varazdin 1998
Bice toga jos...)

15-02-2012 at 23:10 | Ukljui u odgovor
Shiva

PAPIGA

Papiga je bila vrlo darovita i lijepa ptica u toj obitelji. Bila je vrlo omiljena, jer je znala govoriti vise rijeci sto ih je naucila slusajuci govor u kuci.

U toj je obitelji otac cesto korio svog sina i upozoravao ga da se cuva loseg drustva. To je slusala papiga, naucila je govoriti te rijeci, te je i ona, kad god bi djecak odlazio iz kuce vikala za njim:

"Lose drustvo! Lose dustvo!

Jednog je dana papiga ugledala jato vrana u njihovom dvoristu. Zazeljela se i ona malo drustva, te sleti s prozora u kucno dvoriste. Kad su vrane ugledale sarenu nepoznatu pticu, odmah su je proglasili nepozeljnom, te su je poceli kljucati svojim ostrim kljunovima i cerupati njeno krasno perje, te je ono letjelo na sve strane.

Sva ocajna, papiga je pocela krestati i dozivati u pomoc. Uto dotrci djecakov otac u dvoriste, te u posljednjem trenutku ugrabi papigu od vrana.

Dok ju je onako ocerupanu i okrvavljenu nosio u kucu; govorio joj je:

-Zasto si odletjela u dvoriste, nesretnice, vidis li sto su ti ucinili?

A papiga ga onako sa strane, s jednim okom, drugo je bilo oteceno i krvavo od ostrih vraninh kandzi, pogleda i rece:

- - Lose drustvo! Lose drustvo!

[Edited by Shiva on 15-02-2012 at 23:40 GMT]

15-02-2012 at 23:38 | Ukljui u odgovor
zara

Registriran(a): 06-01-2007
Odgovori: 11515

Jedan uitelj je pozvao jednom svoje uenike i pokazao im ist list papira , nasred kojega je stajala taka. - ta vidite ovdje? - upitao je uitelj.
- Taku - odgovori jedan.
- Crnu taku , potvrdi drugi.
- Tamnu taku - pojasnio je trei .
I tada je njihov uitelj sjeo u stolicu i zatvorio oi.
- Recite nam, zato ste tako tuni uitelju? - zaudili su se uenici.
-Tuan sam zbog toga to su svi moji uenici vidjeli samo malu crnu taku, a niko od njih nije primjetio ist bijeli list.
Kako esto ovjek sudi o ovjeku, samo po njegovim malim nedostacima, zaboravljajui na njegove vrline .

25-03-2012 at 22:25 | Ukljui u odgovor
blentava

Bogati siromah

Jednoga dana, jedan bogata dade korpu punu smea jednom siromahu.
Siromah se nasmeja i ode nekud s korpom.
Isprazni je, oisti i zatim napuni predivnim cveem.
Vrati se do bogataa i dade mu tu istu korpu.
Bogata se zaudi i ree:
- Zato mi daje ovu korpu sada punu predivnog cvea, kad sam je ja tebi dao punu smea?
Siromah mu odgovori:
- Svako daje ono to nosi u srcu.

Uploaded with ImageShack.us

10-09-2012 at 01:21 | Ukljui u odgovor
blentava

ZNATI GUBITI

Moete posmatrati svoje neuspehe kao poklon - oni vas jaaju i vode ka uspehu. ta je dobro u neuspehu i nezadovanju ?
Mogu vam navesti barem etiri dobre strane neuspeha :
1. Neuspeh je pouan
2. Neuspeh izgrauje karakter
3. Neuspeh vas motivie
4. Neuspeh vas navodi da cenite uspeh .
Nik Vujii

23-09-2012 at 19:51 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13656

ZATO LJUDI VIU JEDNI NA DRUGE?!

Hinduistiki svetac, posjetivi rijeku Gang kako bi se okupao, naiao je na jednu porodicu iji su lanovi ljutito vikali jedni na druge. Okrenuo se svojim uenicima nasmijan i upitao:
ta mislite, zato ljudi viu jedni na druge kad su ljuti?
Uenici su razmiljali neko vreme, te jedan od njih ree: Viemo zato to gubimo svoj mir.
Ali, zato trebate vikati kad je druga osoba pored vas?! Mogli biste mu rei to to mu imate za rei na njeniji nain., dodao je svetac.
Uenici su dali jo nekoliko odgovora, ali nijednim svetac nije bio zadovoljan.
Napokon im je i obasnio:
Kada su dvoje ljudi ljuti jedno na drugo, njihova srca se jako udalje. Kako bi pokrili tu udaljenost moraju vikati da bi uli jedno drugo. to su ljui, to e jae morati vikati da bi se uli i pokrili tu veliku udaljenost.
ta se dogaa kad se dvoje ljudi voli?! Ne viu jedno na drugo ve govore njeno, zato jer su njihova srca jako blizu. Razlika izmeu njih ne postoji ili je jako mala
Hinduistiki svetac je nastavio:
Kad se vole jo vie, ta se dogaa? Oni ne govore, ve apuu i jo se vie priblie meusobno u svojoj ljubavi. Na kraju ne trebaju vie niti aptati, samo se gledaju i to je sve. Tako su blizu dvoje ljudi jedno drugome kad se vole.
Za kraj im je jo rekao i ovo:
Dakle, kada se svaate, ne dopustite da se vaa srca udalje. Ne izgovarajte rijei koje vas meusobno sve vie udaljavaju, jer e inae doi dan kad e udaljenost postati tako velika da neete nai put kojim ete se vratiti. "

18-10-2012 at 10:21 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: demagogija, Drug Mrecelj, halidqna, legionar_, Sven_, zejnedim
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net