Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Cloe wrote:
Na jednom od èasova filozofije, profesor je podigao veliku, praznu teglu od kiselih krastavaca, stavio je na katedru i napunio lopticama za tenis. Potom je upitao studente da li je tegla puna?
Složili su se da jeste. Zatim je profesor podigao kutiju punu kamenèica i sipao ih u teglu. Tada je ponovo upitao studente da li je tegla puna? Opet su odgovorili da jeste. Sljedeæa kutija koju je profesor uzeo bila je puna pijeska. Kada ga je sipao, pijesak je, naravno, ispunio sve preostale šupljine u tegli. Pitao je još jednom da li je tegla puna? Studenti su skrušeno odgovorili da jeste.
Onda je profesor ispod stola izvadio dvije šoljice pune kafe i sipao ih u teglu. Kafa je natopila pijesak.
Studenti su se smijali…

„Sada”, rekao je profesor, dok je smijeh zamirao, „Hoæu da shvatite da ova tegla predstavlja vaš život. Teniske loptice su važne stvari u vašem životu: vaša porodica, djeca, vaše zdravlje, vaša vjera.
Kamenèiæi su ostale stvari koje su važne: vaš posao, vaša kuæa i vaš auto. Pesak predstavlja male stvari koje imaju iskljuèivo materijalnu vrednost. Ako napunite teglu samo pijeskom, nema mesta za kamenèiæe i teniske loptice… Tako je i u vašem životu.
Ako potrošite sve svoje vrijeme na materijalne stvari, nikada neæete imati mjesta za one važne stvari. Vodite raèuna o stvarima koje su kljuène za vašu sreæu. Igrajte se sa djecom. Naðite vremena za odlazak ljekaru. Izvedite partnera na veèeru. Brinite o roditeljima…”.

Jedna od studentkinja je podigla ruku i upitala šta je predstavljala kafa. Profesor se nasmijao: „Drago mi je da ste to pitali!
Nju sipam da bih vam pokazao da bez obzira koliko mislite da vam je život pun, uvijek ima prostora za šoljicu kafe sa PRIJATELJIMA!”.

___________________________________________

Lijepa i poucna prica...bas je za razmisljanje.

17-09-2011 at 10:28 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Mudrost šoljice kafe




Uploaded with ImageShack.us

Grupa bivših studenata, sada veæ uspešnih poslovnih ljudi, okupila se i posetila jednog starog profesora s fakulteta. Razgovor je ubrzo prerastao u pritužbe o umoru, iscrpljenosti, stresu na poslu, u porodici i na svakom životnom koraku. Profesor ih je slušao s punom pažnjom i saoseæanjem. ”Èini mi se da vam treba šoljica dobre kafe”, rekao je i povukao se u kuhinju. Vratio se s velikim loncem iz kojeg se pušila kafa i celim asortimanom šoljica.

Svaka je bila drugaèija. Bilo je tu porcelanskih, plastiènih, staklenih, papirnih, kristalnih, keramièkih…
Neke su izgledale skupoceno, kao da su stigle s dvora poslednjeg kineskog cara, druge su izgledale sasvim obièno, treæe su bile okrnjene i polupane…

“Poslužite se.”Kad su svi bivši studenti imali šoljicu u ruci, profesor je primetio:”Lepe i skupocene zaèas su planule. Na stolu su ostale, nedirnute, ružne, obiène i jeftine šoljice. Za sebe želite samo najbolje, što vam je ujedno i izvor stresa. A ipak, izgled šoljice ne doprinosi ukusu. Lepša posuda obièno je samo skuplja, a katkad i zamagljuje ono što ispijamo. Svima vam je u stvari trebala dobra kafa, a ne šoljica. Ipak ste posegnuli za najboljom. A onda ste nastavili merkajuæi tuðe šoljice.

Kad se uhvatite u vrtlog stresa i nezadovoljstva, setite se da je kafa poput života. A posao, novac i položaj u društvu… poput šoljice. Šoljica ne definiše, niti menja kvalitet života koji živimo.Ponekad, koncentrišuæi se samo na šoljicu, propustimo uživanje u kafi.

Pijete kafu, a ne šoljicu.

Najsreæniji ljudi nemaju sve najbolje, oni izvuku najbolje od svega.
Žive jednostavno, govore ljubazno, vole velikodušno…”
www.izreke-citati.com

16-10-2011 at 18:05 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Savršena žena



Studenti poèeše da zapitkuju svog profesora:

“Vi ste tako mudri i iskreni. Svi vas poštuju, žele vas oponašati i slijediti.

Ali ipak, sve nas jako zanima jedna stvar, zašto se još uvijek niste oženili?”

Profesor, zateèen ovim pitanjem, u poèetku je razmišljao, ali ubrzo se poèe otvarati i prièati:

“Vidite, ja sam uvijek tražio Savršenu Ženu! I u tom traženju, proputovao sam mnogo zemalja. Jednom

sam volio jednu prelijepu djevojku. Bila je nevjerojatno, nevjerojatno lijepa. Nijedan muškarac nije

mogao odoljeti njenoj ljepoti. Ali nažalost, njena duša nije imala takvu ljepotu, pa smo se nakon izvjesnog

vremena i razišli. Poslije toga sam sreo još jednu mladu djevojku. Ona je bila i lijepa i pametna i obrazovana. Ali

nažalost, karakteri su nam bili potpuno razlièiti i morali smo prekinuti našu vezu.

Vidio sam od tada mnogo predivnih žena, ali ja sam još uvijek tragao za onom svojom Savršenom.”

“I što se dogodilo, zar niste nikada sreli takvu?”

“Jesam. Sreo sam je! Jednoga dana pojavila se baš takva: Savršena Žena – pametna, lijepa, oèaravajuæa,

produhovljena, elegantna, dobra… prostim rijeèima: samo savršenstvo!”

“I tada ste se oženili?!” – oduševljeno i nestrpljivo uglas upitaše studenti.

“Ne! Na moje veliko razoèarenje, ispostavilo se da ona traži Savršenog muškarca!!!”


02-02-2012 at 20:22 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje



Bio jednom jedan djeèak koji je volio jesti slatkiše,pa ih je stalno tražio od svog oca. Njegov otac bio je siromašan èovjek, i nije uvijek mogao pribaviti slatkiše za svoga sina. Ali mali djeèak to nije shvatao, i stalno je tražio slatkiše.

Djeèakov otac èesto je razmišljao kako da zaustavi dijete da ne traži tako mnogo slatkiša. U to vrijeme u blizini je živio jedan mudrac. Djeèakovu ocu je sinula ideja. Odluèio je da povede djeèaka tom mudrom èovjeku, ne bi li ga on upio nagovoriti da prestane stalno tražiti slatkiše.

Djeèak i njegov otac uputili su se tom èovjeku. Kad su stigli do njega, otac mu reæe: "Dobri èovjeèe, bi li zamolio moga sina da prestane tražiti slatkiše koje ja ne mogu da mu pribavim?" Kako je ovaj mudrac i sam volio slatkiše, nije mu bilo lako. Mislio je kao da postupi. Na kraju je odluèio da predloži ocu da ponovo dovede sina sljedeæeg mjeseca.

Za to vrijeme mudrac je potpuno prestao jesti slatkiše. Kad su djeèak i njegov otac, nakon mjesec dana, ponovo došli, mudrac reæe djeèaku: "Moje drago djete, hoèes li prestati traziti slatkiše koje ti otac ne može priuštiti?"

Od tada, djecak je prestao tražiti slatkiše.
Djeèakov otac upita ovog mudrog èovjeka: "Zašto nisi molio moga sina da prestane tražiti slatkiše kada smo ti dolazili prošlog mjeseca?"

Mudrac odgovori: "Kako da tražim od djeèaka da odjednom ostavi slatkiše kada ih i ja sam volim? Pa ipak tokom prošlog mjeseca prestao sam ih jesti."

Lièni primjer mnogo je snažniji od samih rijeèi. Ako od nekog tražimo da nešto uèini, mi to i sami takodjer moramo èiniti. Mi ne trebamo tražiti od drugih da èine ono što sami ne èinimo.

POBRINI SE DA TVOJA DJELA I TVOJE RIJEèI BUDU UVIJEK JEDNO



[Edited by Shiva on 15-02-2012 at 00:01 GMT]

15-02-2012 at 00:00 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

LAKSE JE OPROSTITI

Upitali su poznatog nogometnog izbornika:
- Je li vas tko, u slicnim situacijama, vrijedjao, jeste li se pokusavali na neki nacin osvetiti?

On je odgovorio:

- Mene su vrijedjali i ljudi koje sam smatrao prijateljima! Pogotovu medju novinarima. Ali, sto mogu? Trebalo bi mi 2000 godina zivota da bih se svima osvetio, a samo trenutak da im oprostim.
Prema tome, lakse je oprostiti!

(Ovo sam vam prekucala iz moje knjige: Ilustracije.
Biblijske i druge teme u primjerima, dozivljajima, pripovijetkama i basnama.Varazdin 1998
Bice toga jos...)



15-02-2012 at 23:10 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje


PAPIGA

Papiga je bila vrlo darovita i lijepa ptica u toj obitelji. Bila je vrlo omiljena, jer je znala govoriti vise rijeci sto ih je naucila slusajuci govor u kuci.

U toj je obitelji otac cesto korio svog sina i upozoravao ga da se cuva loseg drustva. To je slusala papiga, naucila je govoriti te rijeci, te je i ona, kad god bi djecak odlazio iz kuce vikala za njim:

"Lose drustvo! Lose dustvo!

Jednog je dana papiga ugledala jato vrana u njihovom dvoristu. Zazeljela se i ona malo drustva, te sleti s prozora u kucno dvoriste. Kad su vrane ugledale sarenu nepoznatu pticu, odmah su je proglasili nepozeljnom, te su je poceli kljucati svojim ostrim kljunovima i cerupati njeno krasno perje, te je ono letjelo na sve strane.

Sva ocajna, papiga je pocela krestati i dozivati u pomoc. Uto dotrci djecakov otac u dvoriste, te u posljednjem trenutku ugrabi papigu od vrana.

Dok ju je onako ocerupanu i okrvavljenu nosio u kucu; govorio joj je:

-Zasto si odletjela u dvoriste, nesretnice, vidis li sto su ti ucinili?

A papiga ga onako sa strane, s jednim okom, drugo je bilo oteceno i krvavo od ostrih vraninh kandzi, pogleda i rece:

- - Lose drustvo! Lose drustvo!




[Edited by Shiva on 15-02-2012 at 23:40 GMT]

15-02-2012 at 23:38 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Jedan uèitelj je pozvao jednom svoje uèenike i pokazao im èist list papira , nasred kojega je stajala taèka. - Šta vidite ovdje? - upitao je uèitelj.
- Taèku - odgovori jedan.
- Crnu taèku , potvrdi drugi.
- Tamnu taèku - pojasnio je treæi .
I tada je njihov uèitelj sjeo u stolicu i zatvorio oèi.
- Recite nam, zašto ste tako tužni uèitelju? - zaèudili su se uèenici.
-Tužan sam zbog toga što su svi moji uèenici vidjeli samo malu crnu taèku, a niko od njih nije primjetio èist bijeli list.
Kako èesto èovjek sudi o èovjeku, samo po njegovim malim nedostacima, zaboravljajuæi na njegove vrline .

25-03-2012 at 22:25 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Bogati siromah

Jednoga dana, jedan bogataš dade korpu punu smeæa jednom siromahu.
Siromah se nasmeja i ode nekud s korpom.
Isprazni je, oèisti i zatim napuni predivnim cveæem.
Vrati se do bogataša i dade mu tu istu korpu.
Bogataš se zaèudi i reèe:
- Zašto mi daješ ovu korpu sada punu predivnog cveæa, kad sam je ja tebi dao punu smeæa?
Siromah mu odgovori:
- Svako daje ono što nosi u srcu.



Uploaded with ImageShack.us

10-09-2012 at 01:21 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje


ZNATI GUBITI

Možete posmatrati svoje neuspehe kao poklon - oni vas jaèaju i vode ka uspehu. Šta je dobro u neuspehu i nezadovanju ?
Mogu vam navesti barem èetiri dobre strane neuspeha :
1. Neuspeh je pouèan
2. Neuspeh izgraðuje karakter
3. Neuspeh vas motiviše
4. Neuspeh vas navodi da cenite uspeh .
Nik Vujièiæ

23-09-2012 at 19:51 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

ZAŠTO LJUDI VIÈU JEDNI NA DRUGE?!

Hinduistièki svetac, posjetivši rijeku Gang kako bi se okupao, naišao je na jednu porodicu èiji su èlanovi ljutito vikali jedni na druge. Okrenuo se svojim uèenicima nasmijan i upitao:
„Šta mislite, zašto ljudi vièu jedni na druge kad su ljuti?“
Uèenici su razmišljali neko vreme, te jedan od njih reèe: „Vièemo zato što gubimo svoj mir.“
„Ali, zašto trebate vikati kad je druga osoba pored vas?! Mogli biste mu reæi to što mu imate za reæi na nježniji naèin.“, dodao je svetac.
Uèenici su dali još nekoliko odgovora, ali nijednim svetac nije bio zadovoljan.
Napokon im je i obasnio:
„Kada su dvoje ljudi ljuti jedno na drugo, njihova srca se jako udalje. Kako bi pokrili tu udaljenost moraju vikati da bi èuli jedno drugo. Što su ljuæi, to æe jaèe morati vikati da bi se èuli i pokrili tu veliku udaljenost.
Šta se dogaða kad se dvoje ljudi voli?! Ne vièu jedno na drugo veæ govore nježno, zato jer su njihova srca jako blizu. Razlika izmeðu njih ne postoji ili je jako mala…“
Hinduistièki svetac je nastavio:
„Kad se vole još više, šta se dogaða? Oni ne govore, veæ šapuæu i još se više približe meðusobno u svojoj ljubavi. Na kraju ne trebaju više niti šaptati, samo se gledaju i to je sve. Tako su blizu dvoje ljudi jedno drugome kad se vole.“
Za kraj im je još rekao i ovo:
„Dakle, kada se svaðate, ne dopustite da se vaša srca udalje. Ne izgovarajte rijeèi koje vas meðusobno sve više udaljavaju, jer æe inaèe doæi dan kad æe udaljenost postati tako velika da neæete naæi put kojim æete se vratiti. "

18-10-2012 at 10:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice