Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

upravo sam razgovarao sa sinom o èasovima vjeronauke. pitao sam ga za ocjenjivanje i kaže mi da i ako ima djece koja nemaju dobro znanje o vjeronauci, svi imaju petice.

dakle, sistem ocjenjivanja ne valja. takav naèin se sigurno, pod hitno treba riješiti. to predpostavljam treba da riješe direktori ustanova u kojima se nastava održava. smatram da, se sva djeca trebaju pravedno ocjenjivati, za uloženi trud. kao što je dobra ocjena stimulirajuæa za onoga ko je uložio trud, tako je i destimulirajuæa ako je neko dobije a nije zaslužio.

sve se ovo može staviti na sto prilikom razgovora i na taj naèin naæi pravo rješenje, a ne diktatorski postavljati dekrete.

[Edited by borbeni on 20-05-2011 at 15:10 GMT]

20-05-2011 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:
Ministar je donio odluku, iza te odluke stoji trenutno najjaèa stranka u federaciji,pa valjda je demokratsko pravo onih koji su na vlasti da mijenjaju zakone koje su donijeli oni koji su prije bili vlast. Ova odluka se treba staviti na glasanje u parlament sarajevskog kantona , pa ako veæina da podršku onda neka se mijenja zakon, a ako veæina želi da ostane kako je bilo i do sad neka ostane tako.

Ja se nadam da æe roditelji izmanipulisani od strane vjerskih zajednica i njhovih partnera u vlasti, nacionalistièkih stranaka, "doæi tobe" i skontati da su pogriješili pri donošenju odluke da se vjeronauka uvede u državne škole, pa da æe vjeronauku ponovo vratiti u vjerske objekte.

Sarajevo, ti si glavni grad, ti budi pokretaè promjena na bolje, vrati vjeronauku u vjerske objekte

Raco,nije to reverzibilan proces.Parlament je usvojio zakon o obrazovanju,a Vlada (resorno ministarstvo zakon sprovodi.Ne ukida se vjeronakau ,nego se primjenjuje uputsvo koje je dato još 2004. godine od stane OSCE-a.Pastovala sam tekst na nekoj od prethodnih stranica,proèitaj..Cijelo uputstvo se bazira na zaštiti djece od diskriminacije,prilkom izraèunavanja prosjeka.
Prema ovim uputama je sugerisano na koji naèin se sprovodi i reforma školskog(osnovnog i srednjeg) sistema(kao i pravosudnog,bankarskog,sistema o visokom obrazovanju) kao i svim uslovima koje treba ispuniti za ulazak u EU.
Bili izbori u jesen prošle godine,narod glas'o kako je glasao i izabrana vlast je na osnovu broja važeæih glasova.Za one kojima nije jasan izborni zakon ,na biralište se ne nosi potvrda o DNK ,veæ lièna/osobna karta.Ne glasaju narodi veæ gradjani BIH.
20-05-2011 at 15:46 | Ukljuèi u odgovor
WipeOut
Nivo: Forumski doajen
wonna be

Registriran(a): 27-10-2010
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 2163
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/110520093

20-05-2011 at 15:54 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
soraya wrote:

Raco,nije to reverzibilan proces.Parlament je usvojio zakon o obrazovanju,a Vlada (resorno ministarstvo zakon sprovodi.Ne ukida se vjeronakau ,nego se primjenjuje uputsvo koje je dato još 2004. godine od stane OSCE-a.Pastovala sam tekst na nekoj od prethodnih stranica,proèitaj..Cijelo uputstvo se bazira na zaštiti djece od diskriminacije,prilkom izraèunavanja prosjeka.
Prema ovim uputama je sugerisano na koji naèin se sprovodi i reforma školskog(osnovnog i srednjeg) sistema(kao i pravosudnog,bankarskog,sistema o visokom obrazovanju) kao i svim uslovima koje treba ispuniti za ulazak u EU.
Bili izbori u jesen prošle godine,narod glas'o kako je glasao i izabrana vlast je na osnovu broja važeæih glasova.Za one kojima nije jasan izborni zakon ,na biralište se ne nosi potvrda o DNK ,veæ lièna/osobna karta.Ne glasaju narodi veæ gradjani BIH.

Ništa ja ne znam, samo znam da æu sljedeæi put glasati za one koji se budu zalagila za vraæanje vjeronauke u vjerske objekte. Valja se borit za buduænost još neroðene djece
20-05-2011 at 16:01 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

citat:
WipeOut wrote:
http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/110520093

Joj ministre jesi ti mekušac, ja bih vala istrajo do kraja, pa tamam da reis na mene i vehabije pošalje
20-05-2011 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

Opaa opet se plasira teza o ugroženosti djece koja ne pohaðaju vjeronauku Dakle hajmo argumentovano, po èemu su djeca koja pohaðaju religisku kulturu ugrožena?Imaju dakle ocjenu iz tog predmeta baš kao što je imaju i djeca iz vjeronauke!E sad bi ta ocjena trebala biti kao relevantna a ova iz vjeronauke kao ne bi!Ma hajde.Btw u isti taj OSC-e koji palamudi o ugrožensoti involvirani su ljudi koji dolaze iz te vajne zapadne evrope(kršæanse da ne zaboravim reæi)koja ima savim druge aršine po pitanju vjeronauke o èemu su evo pisali i shiva i još neki.Da li su kriteriji prilikom ocjenjivanja vjeronauke pravedni o tome se da diskutovati ali prosipati šuplju prièu o tome kako je neko ugrožen ako pohaða religisku kulturu je najblaže reèeno maliciozno i svakako nedovoljno argumentovano.
Što se tièe KŠC-a sama èinjenica da se nastava odvija po nastavnom planu i programu Hrvatske i da se udžbenici kolko mi je poznato uvoze iz Hrvatske dovoljno govori sama za sebe.I ok, poštujem ja to neka ima i KŠC.Al mante ba šuplje prièe kako se ne radi o školi više nego oèigledne katolièke provinijencije jer to je jasno i pticama na grani. 


<br /><br /><br /><br />

20-05-2011 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Opaa opet se plasira teza o ugroženosti djece koja ne pohaðaju vjeronauku Dakle hajmo argumentovano, po èemu su djeca koja pohaðaju religisku kulturu ugrožena?

Zbog vjeronauke su prisiljeni da slušaju još jedan predmet, a predmeta je i ovako previše.
vjeronauka ugrožava i djecu s posebnim potrebama , zato što su za inkluziju djece sa posebnim potrebama u redovne škole potrebna materijalna sredstva kojih nema, a bilo bi ih da se vjerouèitilji ne finansiraju iz budžeta.
E sad, da li su bitnije potrebe djece s posebnim potrebama ili je važnije uhljebljevanje prekomjernog vjerskog kadra ?

Da je vjerskim zajednicama bitno bilo šta osim materijalne dobiti, onda ne bi vjeronauku izvodili u državnim školama, o državnom trošku, veæ bi je održavali o svom trošku, u vjerskim objektima.

20-05-2011 at 16:15 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:

Zbog vjeronauke su prisiljeni da slušaju još jedan predmet, a predmeta je i ovako previše.
vjeronauka ugrožava i djecu s posebnim potrebama , zato što su za inkluziju djece sa posebnim potrebama u redovne škole potrebna materijalna sredstva kojih nema, a bilo bi ih da se vjerouèitilji ne finansiraju iz budžeta.
E sad, da li su bitnije potrebe djece s posebnim potrebama ili je važnije uhljebljevanje prekomjernog vjerskog kadra ?

Da je vjerskim zajednicama bitno bilo šta osim materijalne dobiti, onda ne bi vjeronauku izvodili u državnim školama, o državnom trošku, veæ bi je održavali o svom trošku, u vjerskim objektima.




Dakle još jednom o finansiranju!Budžet punimo mi èija djeca pohaðaju vjeronauku i kao što je opštepoznato radi se o ogromnoj veæini i prièa o tome kako je to bacanje para je deplasirana.
Praviti vještaèku dilemu kako to ti pokušavaš izmeðu djece sa posebnim potrebama i one koja uèe vjeronauku je krajnje zlonamjerno.To me podsjeti na onu patku prethodne vlasti koja pokuša napraviti nešto slièno praveæi razdor izmeðu boraèke populacije i penzionera.Ali da ne pravim nepotrebnu digresiju.Dakle, inkluzija je nešto što je veæ zaživjelo u obrazovnom sistemu i ta djeca najnormalnije pohaðaju školu!
I da rezimiram, time što samo više hraljate vi koji ste ateisti ne znaèi da ste veæina!
I u krajnjem demokratija i jeste zamišljena na naèin da se veæina pita a eto na vašu žalost veæina roditelja jeste protiv ove odluke i jeste za to da vjeronauka bude valorizovana kroz ocjene isto kao i svi ostali predmeti.U sluèaju da još neki od predmeta dobiju isti tretman onda ok ali izuzimati samo vjeronauku iz toga ee pa neæe moæii.Kao da se na likovnom,fizièkom,muzièkom ne nabija prosjek'Ma hajde! 


<br /><br /><br /><br />

20-05-2011 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:

Raco, BIH drzavni aparat je toliko veliki, da je to prosto sramota. Tako relativno mala zemlja, sa tako relativno velikim drzavnim aparatom. Sve to finansiraju poreznici koji mogu biti vjernici, a i ne moraju. Da drzavni aparat zeli da smanji svoje megalomanske dzepove, bilo bi para i za infrastrukturu, i za opremu u skolama, i za privredu i za vjeronauku i za skolsku reformu kad je u pitanju sistem ocjenjivanja. Prema tome, ako vecina gradjana zeli vjeronauku, ko si ti ili ja kao ateisti da im branimo. Ili jesmo ravnopravni ili nismo.

Ne mogu ja nikome ništa zabraniti, ja sam manjina, ali za razliku od vjernika mogu uoèiti prave motive koje su vjerske zajednice imale pri uvoðenju vjeronauke u državne škole,a to je materijalna dobit.

20-05-2011 at 16:31 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:


Dakle, inkluzija je nešto što je veæ zaživjelo u obrazovnom sistemu i ta djeca najnormalnije pohaðaju školu!


Nije to baš tako, s tom djecom bi trebali da rade struènjaci , a ne , kao što je to sada sluèaj, da s njima rade nastavnici koji nisu kvalifikovani za rad s tom djecom.
Nema para za logopede, oligofrenologe, somatopede , ali ima za vjerske službenike.
Ali, valjda je važnije da ta djeca ne završe u džehenemu ili paklu, ko æe ga znati.
20-05-2011 at 16:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice