Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
amigo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 29-11-2002
Lokacija: Viva Zapata
Odgovori: 90
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Interesantna tema. Konacno je nekima doslo iz Kaknja u Zenicu.

Ako me sjecanje ne vara ja sam sa Frau Sonne imao interesantnu raspravu na slicnu teme prije desetak godina kada su Tuzlarije bile u pelanama!

Necu otvarati stare rane, osavljam mladjima da se prepiru oko jezika. No moram da ponovim jednu anegdotu iz Tuzlanske Gimnazije (one prave Gimnazije) koju sam ispricao prije desetak godina. U pitanju su legendarni profesori Mijo Jovanovic (Fizika) Natalija Vlajic, Ziko (?) i Kadrija Hasanovic:

Na pocetku casa ucenici su voljeli da postavljaju pitanja profesoru Miji kako bi ‘skratili’ cas i tako ga jednom prilikom upita neki mangup koji je pravilan naziv predmeta; ‘Hemija’ kako ga naziva professor Zika ili ‘Kemija’ kako to kaze profesorica Vlajic?

“To je nevazno pitanje” rece Mijo. “Prema profesoru Hasnovicu to se ionako zove ‘Emija’”!!

Naravoucenije: Vazno je da se razumijemo!

31-01-2012 at 02:24 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Camac i Sta te briga uvijek pisu lazne tvrdnje. Eto sad sam ja zagovarac novih podjela, a za takvu tvrdnju nigdje nema navedenih argumentata. Obicne lazne price . , . Da vi niste slucajno sledbenici onih, koji su mene istjerali iz mog stana,iz mog grada i moje zmelje. Cini mi se da vama smeta svaki Bosnjak koji nema savitljivu kicmu.

Gospodine Primus, Tebe izuzetno cijenim. Bio si jedini covjek na Forumu, koji mi je pozelio dobrodoslicu u grad Tuzlu. Ja takve stvari ne zaboravljam, i mozda bude prilike da se u to i uvjeris.Ipak zelim Ti kazati nesto.
U prvom razredu srednje skole, u mom odjeljenju bilo je nekoliko ucenika iz Crne Gore, ali i nekoliko ucenika iz cisto gradske sredine. Crnogorci slabo znaju padeze, a gradska djeca upotrebu glsa "dj", "dz", "c" sa kvacicom i "c" sa crticom.
Profesor je odmah kazao Crnogorcima, "da ni jedan od njih nece zavrsiti I razred srednje skole, dok ne nauce padeze", a ovoj gradskoj djeci " dok ne nauce pravilnu upotrebu navedenih glasova. Gradska djeca su govorila "djamija" a ne dzamija, " cesma" "c" sa crticom umjesto cesma "c" sa kvacicom, "dajdja" umjesto dajdza, "amidja" umjesto amidza, "muhadjir" umjesto muhadzir itd.Tako je bilo usvim vecim gradovima BiH, ali iskljucivo u bosnjackim porodicama sa dugom gradskom tradicijom. Predpostavljam, da si i Ti gradsko celjade sa takvom tredicijom, kad novodis one primjere.

Kazemo da govorimo bosanskim jezikom. Ni jedan komentator na TV Zagreb nece reci aerodrom niti voz, kao sto ni jedan komentator na TV Beograd nece kazati zracna luka ili vlak.

Da li bosanski jezik ima svoje standarde ili je svakome dozvoljeno da u svom govoru pravi misk, kao npr."moj susjed je dosputovao vozom da posjeti svoju nanu u Tuzli". Ovdje nema standarda, dozvoljeno je sve sto ti na pamet padne.Ja mogu kazati:
-susjed ili komsija,
-komplicirati ili komplikovati,
-pas, cuko "c" sa crticom, ker ili cibe "c" sa crticom,
-baka, nena, nana ili bika,
-magarac, kenjac ili keble
-WC,klozet, zahod, hala ili cenifa, "c" sa crticom,
-ploca ili tabla,
-rjecnik ili rijecnik,
-vjesnik ili vijesnik
-kafa, kava ili kahva
-Kur'an ili Koran, Kuran,
-tvornica ili fabrika itd, itd.

U srpskohrvatskom jeziku mogli smo pisati i jedno i drugo. Koliko sam mogao primijeti u bosanskom jeziku je isto kao u sprpskohrvatskom. Ja u jednoj recenici mogu imati ciosto hrvatske, srpske i bosnjacke rijeci.

Od Senahida Haliloviæa, Dževada Jahiæa i Ismaila Paliæa ni jedan drugi bosanskohercegivacki lingvista ne moze doci do izrazja. Da li je to dobro ili nije? Ja mislim da nije. Oni su istomisljenici i rade za sicar-gledaju da unavce svoje znaje.
Krajnje je virjeme da se okupe najbolji bosanskohercegovacki lingvisti, razlicitih pogleda, i da kroz strucni dijalog dodju do odredjenih rjesenja, u standardizaciji bosanskog jezika, jer u BiH zive tri naroda, i svaki od njih ima svije jezicke specificnosti a to posebno vazi za Bosnjake.

Valjda me Camac i Statebriga nece ponovo optuziti, kako "zavadjam narode i pravim podjele".
Ja pijem a ti?








[Edited by Dajdza on 31-01-2012 at 03:19 GMT]

31-01-2012 at 02:49 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

uh sto te zabolio onaj green card..
mislim da ti imas pogresnu sliku o tom jezku. ne vidis da je bosanski jezik, takav kakav je sad, na neki nacin skup svih ostalih.. a ti ga razumijes, i razumijes da nekoliko rijeci oznacava jednu te istu imenicu.. povrh svega, bez obzira kako ti neko rekao kafa/kahva/kava ti znas da on govori o onoj crnoj tekucini.. nisi li ti u tom slucaju puno pametniji i superiorniji od onog sto tu crnu tekucinu naziva kava i nikako drugacije..
p.s.
bez obzira u kakve samije ti ovo umotavao, sjetite se i ti i svi ostali, da su ovakve i slicne "ideje" unistile snove i zivote, milionima ljudi..

31-01-2012 at 07:42 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!


kako pogodi ba...
to mi je bijo problem u osnovnoj,svi u familiji-obitelji govorili samo Æ..nema È...to isto neko dekretom kodaj ukinio,to su bile tantalove muke
i sad iz zafrkancije stalno govorim VeliÆanstveni,MaÆka i tako
inaÆe složijo bih se da je bosanski jezik mix mixa,srpskog-hrvatskog-turcizama-germanizama i najnovijih-englenizama...

kosto rece,ala rametile nijaz.d. to je ba nase bogatstvo,u razliæitosti i u mixu..ne treba se toga odricat...
bogatsvo je da djeca zanju reæ i dajða i ujko,i nije ujko nego UJO
pa ne priæamo na katedri za knjizevnost,da moramo parlat sve po pe esu...
jezik je bogatstvo ljudi,sto vise ljudi znaju,bogatiji su,taÆka baaaa
niko se ne odriæe svoga jezika,samo ga oplemenjujemo i dopunjujemo,isto sad ovim americkim i engleskim tudjicama,jel se tako kaje,hau jes nou,no problem OK PS...

31-01-2012 at 08:29 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Podsjeti me ova prica..
Igra se moj sin picigina sa jaranom, rodjenim u Istri kojem je maternji hrvatski jezik, al' prica neki buckuris od italijanskog, hrvatskog i cudnog narjecja za to podneblje.
U jednom momentu viknu taj domaCHi (tvrdo CH, karakteristican naziv za domicilno stanovnistvo)- HIT' OTAALE!!!

Da i oni nisu poceli behaizirat' hrvatski jezik

31-01-2012 at 09:05 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

pa odaj se,sjeme ti susjedovo,koji si pa ti...
jel i ti na onoj drugoj temi brojis kolko je beba rodjeno sa pogresnim a kolko sa pravim krvnim zrncima...
koje hinje,ljebe i boze...

31-01-2012 at 10:29 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

HHelem, potvrðuje se ona moja:
- Na jeziku i govoru se oštri nacionalizam, ksenofobija i fašizam. Èim se dirne u jezik jedna od ove tri grupe se naðe uvrijeðena, hulje isplivaju na površinu i kreæe boj/bitka za o(d)branu svekolikog nam upotrebnog jezika, ma kojim se on imenom zvao. Za razliku od nacionalista (bilo koje vjere i nacije), u govornom i pisanom jeziku ja tražim samo sliènosti i ljepotu te razlog za spajanje a ne razlog za razdvajanje. Da sublimiram onu moju komunistièko-boljševièku: Uæeram Vam ja duboko i kvalitetno nacionalisti, fašisti, klerikonacionalisti, ksenofobi i ini isprðeni derivati bivše nam zemlje Yuge, podijeljeni u nacionalne torove dovoljne same sebi.
S osobitim štovanjem,
SHaban

[Edited by Shaban on 31-01-2012 at 11:05 GMT]

31-01-2012 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

hahaha skidose secesionisti za dva posta..mamicu im,,,nista...istina boli,samo ih treba udarat po dzepu...
prvo aluminij,pa ephb,pa telekom,onda nek rade sto hoce...
jebe ih opcina soli...
pravili bi je na husinu i doknju ej moj lafino odnesose ti djedovinu...
NECE MOCI OVE NOCI
blackout,spijuncino treba ti spucat BAN KO KUCU BIO NE BIO ONAJ NJIHOV FASISTA BLACK...
isti ste...
modovi,reagujte...

31-01-2012 at 11:08 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Jeb'o vas Joldo Šinter hahahahahahahahah!

31-01-2012 at 11:20 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

bio je tekst jednog od majoriziranih supaka,aka zapadnoercegovackih fasista,koji ovde prodaje muda pod bubrege,ako nije bleki jes neki drugi,al treba prvo njg banat pa onda redom...
prate,mami im stanje u kako vele bosnjakistanu,a seljacine jedne broje krvna zrnca bebama heeeej bebaa+maa
ðkaze danas smo ih dobili 12-3 ko na utakmici ko rodilo se 12 hrvata i samo ti bosnjaka,mamu im fasisticku...
modovi BAN!!!

31-01-2012 at 11:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adisa, Amelaaaa, anqilan456, Asjaaa, asja_m, aurora, con, edin_messi, fake, fare, grande, indyy, jaaaaaa, kunisch, majaaa, necko1972, nuhbeg, schousgeben, speedy07
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice