Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Lijepa naša na Husinu This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Lijepa naša na Husinu

HVO I DIJELOVI HRVATSKE VOJSKE SU IZVRSILI AGRESIJU NA BIH
INTERVJU: GENERAL MARTIN SPEGELJ
General Martin Spegelj, prvi ministar odbrane u osamostaljenoj Hrvatskoj, koji se smatra osnivacem Hrvatske vojske i dugogodisnji suradnik hrvatskog predsjednika Stipe Mesica, u ekskluzivnom razgovoru za "SLOBODNU BOSNU" kaze:

"U bosanskohercegovackom ratu navijao sam za Armiju BiH:
HVO i dijelovi Hrvatske vojske su izvrsili agresiju na BiH !"

Kada je KOS snimio film o meni, Tudjman je predlozio da se predam sudskim organima JNA

Tudjman i Milosevic nisu racunali na stvaranje Armije BiH

Dijelovi Hrvatske vojske su sudjelovali u ratu u Bosni kada se Armija BiH nasla u najtezoj situaciji

Bio sam u telefonskom kontaktu sa generalom Dudakovicem i razmjenjivali smo informacije o situaciji u Petom korpusu

"Bljesak" i "Oluja" su fingirane operacije ciji je cilj bio zaokruzivanje cistih nacionalnih drzava.

Nova hrvatska vlast podrzava suverenost BiH.
Razgovarala: Medina DELALIC


General Martin Spegelj, prvi ministar odbrane u osamostaljenoj Hrvatskoj, obavlja ovu duznost u vrijeme kada Hrvatska sprema otcjepljenje od Jugoslavije. Spegelj ilegalno radi na formiranju Hrvatske vojske i nabavlja oruzje za nju. Kapetan Vladimir Jagar, oficir JNA na sluzbi u Virovitici, stupa u vezu sa KOS-om i odaje tajne o naoruzavanju Hrvatske. Jagar, i sam Hrvat, bio je sin dugogodisnjeg Spegeljevog prijatelja. Nakon dvodnevne provjere koju je nad Jagarom izvrsio sef KOS-a Aleksandar Vasiljevic, odluceno je da se Spegelju napravi zamka. Mamac je bio kapetan Jagar. U Jagarovoj kuci je video-kamerom izvrseno tajno snimanje u kojem Spegelj govori o naoruzavanju Hrvatske.

U udarnom terminu je na svim TV stanicama 25. januara 1991. emitiran KOS-ov dokumentarni film o naoruzavanju Hrvatske i njenim planovima za obracun sa JNA.

Tudjman je bio suglasan sa zvanicnim Beogradom da Spegelja ukloni iz javnog zivota. Na fonu plana iz Karadjordjeva, trebao mu je ministar odbrane drugacijeg kova. Ovu funkciju preuzima Gojko Susak, koji je u Hercegovini najocitije provodio planove o podjeli Bosne.

Vi ste osnivac Hrvatske vojske, ali niste imali priliku da rukovodite njome. U svakom slucaju ste kompetentni da ocijenite je li HV ucestvovala u ratu u BiH?

Jeste. O tome nema dileme. Godina 1993. je bila kljucna, najteza godina za Armiju BiH. Tada traje jurnjava za teritorijem. Cilj je osvojiti sto vise teritorija. Udar HVO jedinica da bi se osvojio "hrvatski teritorij" u BiH, nije bio dovoljan. HVO je bio slab tako da se ukljucuje Hrvatska vojska, ali moram Vam reci, bez znanja Glavnog stozera. Sta su oni htjeli? Htjeli su prostor od Mostara, Glamoca do Bihaca da pripoje Hrvatskoj. U BiH su poslani dijelovi cetiri brigade. Jedna brigada broji izmedu tisucu i dvije tisuce ljudi. Te brigade su dobro naoruzane, a sa druge strane imaju lose naoruzanu Armiju BiH. U tom sukobu sam apsolutno bio na strani Armije BiH, jer je bila na konceptu za koji sam se i ja zalagao, konceptu cijele BiH.

Ovo priznanje je izuzetno dragocjeno, buduci da je zvanicni Zagreb, pa i mnogi hrvatski generali koji su ratovali u BiH kao recimo Slobodan Praljak, tvrdio da HV nikada nije presla bosansku granicu.

Nema spora da su jedinice HV-a sudjelovale u agresiji na BiH. Ne samo sudjelovale, nego su usle u borbu protiv Armije BiH kada se ona nalazila u najtezoj situaciji. To je bila Tudjmanova agresija. Nije to radio hrvatski narod kao sto ni srpski narod iz Srbije nije bio agresor. U ratu su sudjelovali HVO i profesionalni dijelovi HV, placenici.

Gdje se nalazite 1995. kada su vodene zavrsne operacije u Hrvatskoj i BiH?

Nalazim se u Zagrebu, bez ikakve funkcije. Jos sam 1994. uspostavio kontakte sa nekim zapovjednicima korpusa Armije BiH i satelitskim telefonima smo odrzavali veze. Najcesce sam kontaktirao sa zapovjednikom Petog korpusa, generalom Atifom Dudakovicem, tako da smo razmatrali neke takticko-operativne teme.

Nije Vam smetalo sto se telefon moze prisluskivati?

Iako se taj telefon moze prisluskivati, vojnici se svojim specificnim zargonom mogu dobro razumjeti, a da ne kazu mnogo. Recimo, Dudakovic me jednom pitao: "Kako da branim Bihac? Krenula je ofanziva!" Pitam ga: "Koliko imas snaga?" Odgovara: "Imam puno snaga". Kazem mu: "Idi sa najmanjim snagama u obranu Bihaca, a sa najvecim snagama idi u pozadinu onih koji te napadaju". To je Dudakovic napravio briljantno. On je njima dosao iza leda, poceo je rusiti njihove komore, djelovati po rezervama...Ta je ofanziva stala i prije nego sto je pocela. Dudakovic me je obavjestavao kakva je situacija, a ja sam mu sugerirao sta da radi. Da se ne bi pogresno shvatilo, ja nisam bio na licu mjesta i nisam znao detalje, samo sam sugerirao. Dudakovic je savrseno ostvario sve.

"BLJESAK" I "OLUJA" SU DOGOVORENE OPERACIJE

Kako ocjenjujete zavrsne operacije Hrvatske vojske "Bljesak" i "Oluju" poslije kojih se konacno oslobada Hrvatska i dijelovi BiH?

Operacija koja je za cetiri dana, na prostoru od Benkovca i Zadra do Sunje i od Karlovca do Une, uspjesno izvedena je pod znakom pitanja! To je u povijesti vojnih djelovanja nepoznato da se za tako kratko vrijeme oslobodi tako veliki prostor. Neki politicki dogovor je morao postojati. Nemam dokumenata kojima bih potvrdio svoju tezu, ali su se dogadaji odvijali kao da je dogovor postojao. Cinjenica je da su poslije "Bljeska" i "Oluje" Srbi otisli u Bosnu, a da su bosanski Hrvati, kosovski i vojvodanski Hrvati dosli u Hrvatsku. Posljedice govore da je takvo premjestanje stanovnistvo islo na stvaranje cistih nacionalnih drzava. Radilo se o dogovoru. Nazalost, za taj fingirani dio vojska nije znala. Vojnici su ginuli i sa jedne i sa druge strane.

Tokom ovih operacija Peti korpus Armije BiH se nalazio nadomak Banje Luke. Pod dosta cudnim okolnostima nije doslo do "smotre Armije u Banjoj Luci" kako je najavljivano. Imam dva pitanja: da li je i Peti korpus - makar nesvjesno - bio ukljucen u "dogovoreni rat" i koja je uloga medunarodnih politicara u ovoj epizodi?

Operacije kod Banje Luke 1995. nisu prekinute zato sto su velike sile zestoko reagirale i trazile zaustavljanje operacija, vec zato sto je zaustavljanje operacija kod Banje Luke znacilo da ce moci opstati Republika Srpska, a s druge strane znaci i Herceg-Bosna. Tudjman i Milosevic su bili u neposrednom telefonskom kontaktu svaki dan. Danas se tome mozemo cuditi, ali to je istina. Nazalost, i Izetbegovic je pristao na svoj dio iz te njihove podjele. Granice su iscrtane ondje gdje su topovi utihnuli. Granice su postavljene na mjestima gdje se nalazila srpska, hrvatska, odnosno bosanska vojska. To stanje je Dayton zabetonirao i takvo stanje je neodrzivo.

Vi ste dugogodisnji suradnik i prijatelj novog predsjednika Hrvatske Stipe Mesica, pa mozete odgovoriti kako ce se nova vlast odnositi prema Herceg-Bosni?

Nova vlast u Hrvatskoj ce se prema BiH odnositi kao prema suverenoj drzavi i nece imati posrednika u kontaktima sa Vladom u Sarajevu. Stipe Mesic i nova hrvatska vlast nece priznavati tekovine politike HDZ-a.

Koliko dugo poznajete gospodina Mesica?

Znamo se od 1971. godine, od Hrvatskog proljeca. Najprije sam citao o Mesicu, a onda sam ga upoznao prije nego sto je otisao u zatvor. Ja sam zatim otisao na duznosti u Beograd, bio sam nacelnik staba Druge armije, tako da sam se sa Mesicem ponovo sreo 1982. kada sam se vratio u Zagreb. Inace, u Zagrebu sam kontaktirao sa Mesicem, Mikom Tripalom, Savkom Dabcevic. Kada je 1990. HDZ pobijedio na izborima, izabran sam za ministra obrane Hrvatske i tada se moja suradnja sa Mesicem intenzivira.

Dugogodisnji sef KOS-a, general Aleksandar Vasiljevic je bio veoma ponosan na operaciju otkrivanja kanala kojim ste kao ministar obrane oruzje dopremali u Hrvatsku i na spijunski film u kome ste glavni junak. Kada sam sa kolegicom iz "SB" razgovarala s njim, detaljno je opisao ovaj dogadaj. Zasto je ovaj film bio tako vazan?

Ovom filmu je, doista, data velika vaznost. Tudjman 24. januara 1991. ide u Beograd gdje su ga pozvali na razgovore, 24 sata prije emitiranja filma. Situacija na relaciji Beograd-Zagreb je zaostrena. Tudjman bi isao, ali ne zna koliko je sigurno. Sta ako ode u Beograd, a u medjuvremenu JNA izvrsi vojni udar? Borbena gotovost je podignuta do maksimuma, atmosfera izgleda kao napuhani djeciji balon za koji je dovoljno da ga dotaknete vrhom igle i da pukne. Rekao sam mu: "Idite, ne bojte se nista. Nikakvog vojnog udara nece biti, jer bi oni udarom izgubili sve". Znate, JNA je bila avet, fantom kojeg se ljudi plase, a koji zapravo ne postoji. Oruzje: tenkovi, avijacija, artiljerija, bez ljudi ne znaci nista. Ako su Slovenci, Hrvati, Bosanci odlucili da JNA nije njihova vojska, znaci da ta vojska nema ljudstvo, dakle - ne postoji. Tudjmanu su u Beogradu emitirali KOS-ov film. Savezni ministar odbrane Veljko Kadijevic je rekao: "Vidite sta Vas Spegelj radi?" Tudjman je odgovorio da ce, kada ode u Zagreb, vidjeti sta je u pitanju. Kada je dosao u Zagreb, rekao mi je: "Nemoj se brinuti, i ja sam bio u takvim neprilikama, i mene je ganjao KOS". Malo kasnije je predlozio kako bi bilo dobro da se predam vojnom sudu. Suradnicima je rekao "da bude malo suden, a kada napravimo dobre odnose Srbije i Hrvatske, onda cemo ga nazad vratiti i amnestirati". Otprilike sam mu rekao: "Nemojte to ponavljati. Ja imam oruzje, imam 300 gardista oko sebe. Bit ce puno mrtvih da se ostvari ideja da se uopce pojavim na sudu". Tudjman je problijedio: "Ja to nisam uopce predlagao". Kazem mu: "Dobro, ali neka imaju na umu KOS i ovi nasi ovdje koji predlazu takve stvari da to ne dolazi u obzir". "Nisam ja to predlagao", opet ponavlja. A jeste, pet minuta prije je upravo to predlozio! Nastavio sam raditi, samo konspirativnije. U drugoj fazi ide se na ustroj vojske: pravimo sedam brigada, dvije oklopne brigade, inzinjerijske brigade, nekoliko oklopnih pukova... Dakle, ceka se trenutak kada cemo krenuti na uzimanje skladista i nase opreme.

KAKO ME "IZBUSIO" KOS

Jeste li bili sokirani cinjenicom da je KOS otkrio sta radite?

Istina je da me KOS "probusio" - to je termin iz obavjestajnog rada - u Virovitici, ali s obzirom da sam radio na jos sto razlicitih punktova, u sustini nisu saznali mnogo. Za mene je sokantno bilo sto me izdao Vladimir Jagar kome sam beskrajno vjerovao. Jagar je pristao na suradnju sa KOS-om i izdaju. Snimili su me u Jagarovoj kuci. Ono sto je snimljeno video tehnikom je autenticno. Ono sto govorim, ono sto se na snimku vidi da govorim je autenticno. Autenticno je da govorim o naoruzavanju Hrvatske, autenticno je da govorim kako cemo, ako budemo prinudeni, uzeti skladista JNA i kasarne. Nije autenticno da mi se pripisuje koljacki rat. Ubijanje oficira, njihovih obitelji, zena, djece... U junu 1990., dakle nekoliko mjeseci prije KOS-ovog filma, imao sam intervju na HTV u kom mi je bilo postavljeno pitanje: koja je razlika izmedu konvencionalnog, klasicnog i gradanskog rata? Gradanski rat sam u tom intervjuu opisao kao nesto vrlo gadno, gdje se ubijaju zene, djeca, "sve se sisa, sve ide dole". Oni su tu kasetu ukrali iz TV Zagreb. Uz pomoc tadasnjeg direktora Hrvatske televizije a danasnjeg veleposlanika SRJ u Hrvatskoj Veljka Knezevica i kompanije kasetu je dobio KOS, odnosno Aleksandar Vasiljevic. Kada je montiran film, dodat je taj dio iz intervjua. Buduci da je trebalo to pokriti adekvatnim video snimkom, dakle da se vidi da ja to izgovaram, na tim mjestima su vrsili titlanje, odnosno spiker je to izgovarao, uz objasnjenje kako se taj dio ne cuje najbolje. Kada se emitira takav film, to je sokantno. Vi mozete kasnije pricati, analizirati, objasnjavati, prvi efekat je jaci. Dva sata nakon emitiranja filma, to je bilo pola sata poslije pola noci, govorio sam na TV Zagreb. Sto sam mogao? Nisam mogao ici u detalje, govoriti ovo je istina, ovo nije istina. Negirao sam sve. Rekao sam da je sve podmetnuto, laz, staljinisticka laz. Oni su isli frontalno, ja sam isao frontalno, negirajuci sve. Racunao sam da ce poslije biti vremena za analize sto jeste, a sto nije tocno.

Dakle, KOS Vas je djelomicno "probusio"?

Tako nekako. Otkrili su punkt u Virovitici, ali nisu nista znali o naoruzavanju u Ðakovu, Vinkovcima, Splitu, Dubrovniku... Tamo su bile izvrsene jos vece pripreme. Ja sam krajem augusta 1990. izlozio politickom vodstvu Hrvatske koncepciju ugrozenosti Hrvatske, Slovenije, Makedonije, BiH, Kosova od stvaranja Velike Srbije. To izlaganje je trajalo nekoliko sata. Moja procjena je prihvacena, dijelom presutno, dijelom deklarativno. Zbog toga sam poceo nabavljati oruzje iz Madarske, Njemacke, sa Bliskog istoka, Dalekog istoka. Do kraja 1990. smo uspjeli uvesti 30.000 komada razlicitog oruzja. To su bili poceci stvaranja Hrvatske vojske. Buduci da smo u to vrijeme sa Beogradom pregovarali o mogucoj konfederaciji, stvaranje HV je bilo ilegalno, tajno. Deset godina sam iz neposredne blizine pratio mracne sile u armijskom vrhu i znao sam da se teski, krvavi rasplet moze izbjeci samo uspostavom ravnoteze snaga.

Kakav bi bio odnos snaga da je doslo do frontalnog rata HV i JNA u Hrvatskoj?

Odnos snaga je otpocetka bio na nasoj strani, na slovenackoj i hrvatskoj. Do oruzja nikada nije tesko doci ako imate vojsku koja je spremna ici u borbu. Mi smo imali jak motiv u Sloveniji, Hrvatskoj i velikom dijelu BiH, na liniji koju sam ja kontrolirao, a to je linija Split - dolina Une i dobar dio Posavine. Kada imate jak motiv u narodu, koji nije htio ostati u Jugoslaviji pravljenoj po Milosevicevoj mjeri, kada imate taj motiv, tenkovi, avijacija, artiljerija, nisu problem. JNA nije mogla krenuti u frontalni udar. Sistem popune je bio teritorijalni, sto znaci da se popuna jedinica JNA u Hrvatskoj mogla izvrsiti tako sto bi se Hrvati odazvali na pozive za mobilizaciju, a oni to nisu htjeli. A, sve i da ih mobilizira JNA na prostoru Hrvatske, to je opet moja, hrvatska vojska, a ne njihova. Oni nisu imali nikakav izlaz. Kada moji ljudi krecu na uzimanje skladista, oni vec znaju sta je unutra, tenkista zna koji je broj njegovog tenka...

Kazete da je JNA bila nepostojeci organizam, ali Vam je njena kontraobavjestajna sluzba ipak zadala jak udarac...

JNA nije funkcionirala, KOS je funkcionirao. Svi savezni sekretari, od Gosnjaka do nesretnog Kadijevica, razvijali su kult tajnosti, mistificirali su tu sluzbu kako bi sami sebi dali oreol nadnaravnih ljudi. Naravno, i ta sluzba je postepeno izgradivala svoju nedodirljivost i opcu istinu. Te dvije sestre - KOS i UDBA, usle su u sve pore bivseg drustva i drzave, i bile su u svom dijelu uzrocnik sveopce mrznje onih koji su bili predmet njihove obrade. To je duga prica koja treba biti ispricana, povijesti i pouke radi, da se pokaze u sta se mogu izroditi slicne tajne sluzbe. One su nanijele ogromne stete ljudima, a da je pri tome njihova vrijednost u globalnom razvoju nistavna.

SARAJEVO JE TREBALO UCI U VELIKU SRBIJU

Zasto nikada nije doslo do primjene Vase koncepcije odbrane?

Zbog dogovora Tudjman-Milosevic o podjeli Bosne. Tada se ide na uklanjanje Spegelja, zaustavljanje priprema za odbranu. Mi smo u rat usli nepripremljeni, sto je kasnije zadesilo i BiH. Najveci propust je napravljen u vrijeme kampanje na Sloveniju. Tada smo se trebali dici, krenuti, promijeniti vojni odnos, jer je politicki odnos vec bitno bio promijenjen u korist "ugrozenih republika". Hrvatska je izdala, Tudjman je izdao Sloveniju tako da smo potpuno nespremni docekali agresiju u jesen 1991. U toj neorganiziranoj situaciji se stvara Hrvatska vojska. Ja sam uklonjen 30. jula 1991., uz obrazlozenje da provociram rat, da sam general rata, a ne general mira.

Nakon sto ste smijenjeni, kratko je ministar obrane bio Sime Djodan, da bi nakon preuzimanja duznosti ministra sve konce preuzeo Vas dotadasnji zamjenik, "mirovnjak" Gojko Susak. Sta je njegov prvi korak u radu?

Gojko Susak je ministar obrane od septembra 1991. Njegov prvi korak je obustavljanje nabavke oruzja i municije preko dotad koriscenih kanala u inostranstvu. Oruzje se pocelo kupovati mnogo netransparentnijim metodama, zapravo svercom, dok je domaca proizvodnja zanemarena. Najzasticeniji dio i najveca enigma troskova hrvatskog budzeta bili su troskovi ministarstva obrane. Na temelju neogranicenog raspolaganja novcem Susak stice neogranicenu moc.

Vi ste nakon smjene jedno vrijeme morali napustiti Hrvatsku. Koliko znam, prvo Vam je ponudjeno da idete u Kanadu?

Susak je mene i moju suprugu posjetio 6. augusta 1991. u nasem stanu i predlozio da odemo u Kanadu. Taj put se izjalovio, ali bi politicki bilo jako smijesno da general Spegelj mora sa funkcije u emigraciju, i to u Kanadu odakle je Susak dosao, a Susak iz emigracije dolazi na funkciju. Istina, napustio sam jedno vrijeme Hrvatsku, ali u svom aranzmanu.

Ono sto je, cini se, opravdano uznemiravalo Srbe u Hrvatskoj je prica o pomirbi ustasa i partizana kroz HDZ. To je govorio i tadasnji predsjednik Tudjman...

Na Prvom opcem Saboru HDZ-a u Lisinskom, februara 1990. Tudjman je rekao kako NDH nije samo puka "kvislinska tvorevina" vec izraz povijesnih teznji hrvatskog naroda za vlastitom samostalnom drzavom. Ta izjava nije izrecena u trenutku nadahnuca, ona je zivjela u njemu. Moje uvjerenje je da je prica o pomirbi ustasa i partizana bila velika prevara. Susak je skoro otvoreno najavljivao da pomirba treba u prvom razdoblju dok ne ojacamo u Hrvatskoj i dok Hrvati ne rasciste sa Srbima. U drugoj fazi slijedio bi obracun unutar hrvatskog nacionalnog korpusa.

Dogovor u Karadordevu je podrazumijevao da rata izmedu Srbije i Hrvatske nema, a rata je ipak bilo. To znaci da dogovor nije uspio?

Milosevic je igrao sa figama u dzepu. Pregovarao je sa Tudjmanom i navukao ga je na tanak led kada su dogovorili podjelu Bosne. Milosevic je time uspavao Tudjmana, jer on nije htio pola Bosne. Milosevic je htio cijelu Bosnu i jedan dio Hrvatske. Poslije Karadordeva je Milosevic racunao da Franjo nece raditi na pripremama za obranu zemlje i u toj teskoj situaciji - kada dode do agresije - pretpostavljao je da ce Tudjman pristati da ostane bez juga Jadrana i dobrog dijela zemlje. To je bila Miloseviceva ideja, crta Karlovac-Karlobag-Virovitica. Kasnije su vrsene redukcije s obzirom kako se odvijalo stanje na terenu.

BOSNJACIMA JE TREBALO PRIPASTI 9 POSTO BiH!

Da li je dogovor Tudjmana i Milosevica racunao da se BiH dijeli na dvoje ili troje. Da li su racunali na stvaranje Armije BiH?

Ne. Nikada. U pocetku su pricali o podjeli na dvoje. Sarajevo je trebalo pripasti Velikoj Srbiji. Gojko Susak je jednom rekao da Srbima u BiH svakako pripada 66 posto teritorije, a Hrvatima negdje oko 25 posto. Ostatak je bio predviden za Bosnjake, ali je ocito da na tih preostalih 9 posto teritorija oni ne bi mogli napraviti drzavu. Sustina koncepcije podjele je bila da, ako se svi Srbi iz BiH ne mogu otjerati preko Drine, neka ostanu na ociscenom srpskom dijelu, dok ce na preostalom "hrvatskom" prostoru Hrvati i Bosnjaci zivjeti zajedno. Tek kada se pojavila Armija BiH, Tudjman je shvatio da nece moci manipulirati sa Bosnjacima vec ce morati protiv njih kako bi ostvario prosireni hrvatski teritorij. Tako dolazimo do Sarinicevih sintagmi "velika mala Srbija" i "velika mala Hrvatska".

Znate li ko je od dvojice lidera prvi predlozio podjelu BiH?

Buduci da znamo povijest Tudjmanove zelje za Velikom Hrvatskom i Miloseviceve za Velikom Srbijom, tesko je reci. Ja sam mislio da ove utopijske ideje nece moci zivjeti. Na kraju 20. vijeka stvarati Veliku, Tomislavljevu Hrvatsku, stvarati Veliku Srbiju!

Utopija je djelomicno realizirana stvaranjem Herceg Bosne i Republike Srpske.

To je isto dogovor Milosevica i Tudjmana. To je dogovor da se od ideja velikodrzavnih projekata spasi sto se spasiti da. Naravno, smetalo im je postojanje Armije BiH na koje nisu racunali. To je kljucni momenat za opstanak BiH - cinjenica da je stvorena Armija BiH. Vojska sa skoro 200.000 vojnika, pa kakva je takva je, lose naoruzana, uticala je da su Tudjman i Milosevic poceli traziti manje procente teritorije u BiH, a da ne govorim o strateskom znacaju koje je postojanje bosanske vojske imalo za samu Hrvatsku.

Da li su Bosnjaci nevini u prici o podjeli?

Meni je zao sto su neki bosnjacki politicari pristali na podjelu zemlje. U svakom trenutku su morali insistirati na multietnickoj BiH i na multietnickoj Armiji kakvu je zagovarao general Sefer Halilovic kojeg izuzetno uvazavam. Da su bosnjacki politicari insistirali na takvoj Armiji i takvoj BiH, Bosna bi bila kakva je bila prije pocetka rata. Ako ne 1995., takva BiH bi postojala 1996. godine. Drugacija BiH ne moze postojati nego kao drzava u kojoj su Bosnjaci najbrojniji narod i u kojem se prava manjina osiguravaju Ustavom.

Mislim da se SDS-ovcima i HDZ-ovcima u BiH kosa digne na glavi od pomisli da mogu biti manjina?

Naravno, ali to je njihov problem. Sav civilizirani svijet je ureden na tim principima, principima demokracije koja podrazumijeva zastitu manjina. Bosnjaci su temeljni narod u BiH i oni nikada, bez obzira sta hoce Srbi i Hrvati, ne smiju odustati od BiH kao drzave. To je jedina garancija njihovog opstanka.


"SLOBODNA BOSNA"

22-12-2012 at 12:30
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Lijepa naša na Husinu

citat:
klon4ti wrote:
soraya,


i opet æemo ba izvršiti agresiju sami na sebe



svrbi ovaj Špegeljev intervju,jelde?
neka,neka ...i treba da svrbi svakog "ugroženog" HDZ-ovca koji se proserava i slini u stijeg tudje države

jedva èekam da CRO uðe u EU,pa da vidimo kome ti plaæaš porez i hoæeš li moæi glasovati na njihovim izborima
22-12-2012 at 13:29
vodeni
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-05-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 67
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Lijepa naša na Husinu

citat:
klon4ti wrote:


Molim Pa ti oèito ne znaš kronologiju ratnih zbivanja. Etnièko èišæenje Kaknja i ratni zloèini okolo njega desili su se u kasno proljeæe 93.
izvod:


Ne znam? Nakon odbijanja Armije BiH da se stavi pod kontrolu HVO u SB, slijedi Kakanj kada si i naveo, Stupni Dol 23.10 93', napad na Vares 30.10. 93'. ili ti mozda raspolazes sa drugim podacima?
22-12-2012 at 14:09
vodeni
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-05-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 67
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Lijepa naša na Husinu

Ja rekoh da cemo doci do SB. Al hajde kad se neko pravi pametan OK. U principu ne volim koristiti copy & paste nego izreci vlastito misljenje al kad se vec salju citavi clanci nek bude.

U lipnju 1993., HVO u Varešu izdao je ultimatum Bošnjacima u selima Daštansko i Stupni Do prema kojem bi morali predati svoja oružja. Meðutim, HVO je naknadno povukao ultimatum. Nakon što je Armija BiH napala položaje HVO-a u Varešu, Milivoj Petkoviæ je naredio Rajiæu "preuzimanje kontrole u Varešu". 21. listopada Rajiæ je napustio Kiseljak sa otprilike 200-injak vojnika HVO-a, meðu njima postrojba Maturice i Apostoli, te prošao teritorij pod kontrolom bosanskih Srba te stigao u Vareš iduæeg dana. Slobodan Praljak mu je naredio da "sredi situaciju u Varešu" te da "ne pokaže milosti prema nikome". Stupni Dol je tada brojao oko 250 stanovnika, od kojih je 35 bilo vojnika.

Postrojba zakrabuljenih vojnika HVO-a u uniformama, kasnije identificirana kao skupina tek pristigla iz Kiseljaka i Kaknja, ušla je u selo i napala tamošnje vojnike Armije BiH i civile. Rajiæ je potom svojim ljudima naredio pretraživanje bošnjaèkih kuæa i skupljanja svih vojno sposobnih muškaraca kako bi ih zadržali. Ni snage UNPROFOR-a, niti promatraèi Europske unije, tri dana nisu uspjeli uæi u selo i ispitati toènost tvrdnji o grozotama. Hrvatski napad je izveden u znak odmazde zbog toga što su Bošnjaci tjedan dana ranije osvojili hrvatsko selo Kopijare.

Osim što je selo Stupni Do imalo stratešku važnost, bilo je središte za krijumèarenje robe izmeðu triju zaraæenih strana. Hrvati su navodno uzimali postotak od trgovine, a kad su zatražili bitno veæi postotak, Bošnjaci su odbili platiti. Napad na Stupni Do nije bila službena akcija HVO-a, veæ su ga poduzeli pripadnici HVO-a koji su, poput Ivice Rajiæa, duboko ogrezli u krijumèarenje na crnom tržištu, a cilj mu je bio dati lekciju Bošnjacima.

Prema izvještajima, vojnici HVO-a su prisilili Bošnjake da izaðu iz svojih domova, potom ih opljaèkali te samovoljno smaknuli muškarce, žene i djecu. Dvanaest seljaka je natjerano u štalu koju je HVO zapalio, ali su uspijeli pobjeæi. Ipak, nekolicina leševa je naðeno zapaljeno u njihovim kuæama. Gotovo cijelo selo je bilo razrušeno. Od 37 žrtava, samo su šestero bili vojnici


22-12-2012 at 14:16
vodeni
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-05-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 67
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Lijepa naša na Husinu

citat:
klon4ti wrote:

Ah tu smo, nakon odbijanja V-O mirovnog plana


Naravno. Plan je odbijen.Imamo pravo prihvatiti ili odbiti ponudu. Bilo je ovo drugo.Ali za to HVO nije mario. Ako nesto nameces drugom obicno se dobije po njusci
22-12-2012 at 14:33
vodeni
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-05-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 67
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Lijepa naša na Husinu

Uzgred pojasnjenje za neupucene. W.O. plan je ukratko Bosnjacima ostavio podrinje a SB bi pripala Hrvatima.Srbi su to glatko odbili.Zbog situacije da bi Bosnjaci bili stijesnjeni na 10-15% teritorije, jasno je da ni Bosnjacima nije bio prihvatljiv. Medjutim HVO je vec ucrtao SB u povijesni teritorij, bez obzira sto se muslici dovode u neizdrziv polozaj u teritorij na potezu Tuzla-Zenica-Sarajevo.Slijede vec poznati dogadjaji u SB oko teritorija.

22-12-2012 at 14:48
vodeni
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-05-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 67
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Lijepa naša na Husinu

citat:
klon4ti wrote:



Zasto nisi naveo da se radi o naoruzanim ustasama koje su diverzanti A BiH smakli.Dakle regularna vojna akcija koja se desava svugdje u svijetu i ne karakterizira se kao zlocin.Naravno slucaj je vec bio u Haagu i svjedocenjem britanskog oficira koji je bio u toj zoni odgovornosti jasno je izreceno da se radi o vojnoj akciji ma koliko se ujke trudile da dokazu suprotno
BTW. ako si htio da uljepsas ovo popodne nasim forumasima sa lijepim slicicama mogao si da predocis zapise o stvarnom pokolju civila u Ahmicima za sto tvoj istomisljenik
Kordic guli visegodisnju kaznu u Haagu.Ali ne, klonirani grcevito pokusava da pronadje svaki moguci dokaz o ugrozenosti. Ali nesto, koliko vidim samo ona hercegbosanska struja zavrsi na robiji (Kordic,Rajic,Blaskic, Prlic itd). Neces tu naci Hrvate iz Posavine, Orasja, Tuzle, samo svoje istomisljenike
22-12-2012 at 15:04
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Lijepa naša na Husinu

citat:
klon4ti wrote:
Ne, ne svrbi uopæe,

Rekoh ti spremaj djecu u vojnike, trebati æe im, agresori ne miruju.

svrbi ,svrbi...vidi se da si se odrao od èešanja

što se tièe "agresora koji ne miruju",voljela bih znati sa kojim to oružjem "agresor " misli napadati?stjegovima ??
22-12-2012 at 15:18
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Lijepa naša na Husinu

citat:
vodeni wrote:


Zasto nisi naveo da se radi o naoruzanim ustasama koje su diverzanti A BiH smakli.Dakle regularna vojna akcija koja se desava svugdje u svijetu i ne karakterizira se kao zlocin.Naravno slucaj je vec bio u Haagu i svjedocenjem britanskog oficira koji je bio u toj zoni odgovornosti jasno je izreceno da se radi o vojnoj akciji ma koliko se ujke trudile da dokazu suprotno
BTW. ako si htio da uljepsas ovo popodne nasim forumasima sa lijepim slicicama mogao si da predocis zapise o stvarnom pokolju civila u Ahmicima za sto tvoj istomisljenik
Kordic guli visegodisnju kaznu u Haagu.Ali ne, klonirani grcevito pokusava da pronadje svaki moguci dokaz o ugrozenosti. Ali nesto, koliko vidim samo ona hercegbosanska struja zavrsi na robiji (Kordic,Rajic,Blaskic, Prlic itd). Neces tu naci Hrvate iz Posavine, Orasja, Tuzle, samo svoje istomisljenike


uprpili su se ovi HDZ-ovci od buduæe presude šestorki ...
22-12-2012 at 15:23
vodeni
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-05-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 67
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Lijepa naša na Husinu

citat:
klon4ti wrote:


Ljudi koji dignu ruke u znak predaje su ratni zarobljenici, 74 osobe èine zarobljeni vojnici i civili križanèeva sela.

Tvojom logikom i logikom Ratka Mladiæa, Bošnjaci koji su bacili oružje u Srebrenici su legitiman vojni cilj. Živio ti nama junaèe u svojoj ludosti, rak ti kosti pojeo za svako ruganje žrtvama.


Postajes bezobrazan.Ocekuj slicno od mene ako nastavis.Vrhunsko licemjerje je porediti pokolj civila u Ahmicima koje nikad nisi spomenuo sa naoruzanim Tutinim ili kojim vec ujkama.Da ti ne bih opet ponavljao , procitaj moj prethodni post, a ako ti opet nije jasno, idi tuzi britanskog oficira za krivokletstvo niko ti ne brani.
22-12-2012 at 15:43
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : Lijepa naša na Husinu This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice