Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
ANABELA wrote:
Draga Bino, nema dovoljno mjesta da se sve opise...a ozbiljno razmisljam da napisem knjigu...kao "izmedju Bosne i bliskoistocnog carstva"...tako nesto...



Ako imas inspiraciju pocni zapisivati sto ti naumpadne.Najvjerovatnije mozes sabrati kockice kad imas podsjetnik-te ceduljice koje pises.Nedaj se omesti u naumu.Ucini to za svoju djecu i njihovu djecu.Moraju znati kako su do tamo dosli(predpostavljam da ce i ostati tamo).
Samo naprijed!!!!!!
;hanka
02-11-2009 at 04:46 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Bina52 wrote:



Ako imas inspiraciju pocni zapisivati sto ti naumpadne.Najvjerovatnije mozes sabrati kockice kad imas podsjetnik-te ceduljice koje pises.Nedaj se omesti u naumu.Ucini to za svoju djecu i njihovu djecu.Moraju znati kako su do tamo dosli(predpostavljam da ce i ostati tamo).
Samo naprijed!!!!!!
;hanka



Samo ako se razvedem....

nesto osjecam da mi se uvazenom suprugu nikako ne bi dopala ta knjiga.... ;hanka  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
02-11-2009 at 06:45 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
ANABELA wrote:
Draga Bino, nema dovoljno mjesta da se sve opise...a ozbiljno razmisljam da napisem knjigu...kao "izmedju Bosne i bliskoistocnog carstva"...tako nesto...



oci moje lijepe ako ti treba sufler zovi me da ti pomognem puna sam njihovih bisera i znas sta je najsmjesnije sto haman polako sve prihvatam, nema vise nervoze na njihove gluposti.
preksinoc sam bila na jednoj svadbi u nekakvom hotelu. Odma na vratima me razdvojise kazu ti tam a on vam-jami bolan,ostadose mi oci na ledima mog dragog puna sala zena gricka svakojako voce.Par njih vrcka na podijumu dok ostale navijaju uz caj za pet dakika sam pocela vikat hocu kuci. A onda zapalim cigar duhana jao mama mila kad mi oci ne izvadisu. Duskaju one tako a ja razmisljam kako da zbrisem i taman sam dosla kuci pred Dolinu sunca ht-ovu seriju koja pocinje u 9 sati. Ubit cu svakog onog ko me sledeci put pozove na iransko il' bilo koju blisko istocnu svadbu
04-11-2009 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Dea wrote:



oci moje lijepe ako ti treba sufler zovi me da ti pomognem puna sam njihovih bisera i znas sta je najsmjesnije sto haman polako sve prihvatam, nema vise nervoze na njihove gluposti.
preksinoc sam bila na jednoj svadbi u nekakvom hotelu. Odma na vratima me razdvojise kazu ti tam a on vam-jami bolan,ostadose mi oci na ledima mog dragog puna sala zena gricka svakojako voce.Par njih vrcka na podijumu dok ostale navijaju uz caj za pet dakika sam pocela vikat hocu kuci. A onda zapalim cigar duhana jao mama mila kad mi oci ne izvadisu. Duskaju one tako a ja razmisljam kako da zbrisem i taman sam dosla kuci pred Dolinu sunca ht-ovu seriju koja pocinje u 9 sati. Ubit cu svakog onog ko me sledeci put pozove na iransko il' bilo koju blisko istocnu svadbu



Ma i ja sam se navikla na te njihove svadbe...a znas i sta, sto je ono najsmjesnije sto ti rece, meni nekako i odgovaraju te razdvojene svadbe, nije mi prijatno pred njihovim muskarcima, nije to ba nas narod, ovi dodju da se nagledaju zena.... a i zene se bez njih raskomote , skinu sa sebe one abaje, mantile i marame, ma one se tako raskomote da bi se i ona nepokrivena postidila....

A onda pocnu na onom podijumu da trzaju kukovima sa rukom specificno podignutom ono kraj usiju...
a interesantna mi je i paznja koju mi daju kad se i ja ponekad odlucim da im se pridruzim, pa posto ne "trzam" ko i oni to im je interesantno...
Znas sta jos volim....e kad umjesto one njihove tradicionalne marame stavim neku kapu il kacket, onako na koso po francuski, pa lijepo upitam "da li je stvar u pokrivanju kose il u obliku marame"....??
A oni ono slegnu ramenima kao " strankinja, pojma nema ni o cemu"...

tako da se i ja pravim da pojma nemam ni o cemu kad mi odgovara...na srecu ovdje nismo obavezni na tradicionalno oblacenje...nosi se kako ko hoce...
ja volim zlatnu sredinu, tako da se trudim da ne pretjerujem...
btw, inace sam vaga pa mi je to inace svojstveno... ;hanka  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
05-11-2009 at 08:39 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

E èitam vas dvije i baš nešto kontam , možda bi bilo lijepo kad bi èovjek imao priliku po malo živjeti u razlièitim kulturama i tako nauèiti praktièno iz svake po nešto Naravno , a da pri tome ne budemo prisiljeni priklonit se svemu tome.
Al kad Dea spomenu ono razdvajanje , pa ne samo tamo , nego i ovdje postoji to...Prošle godine sam prvi put bila pozvana kod neke muževe daljnje rodbine na nekakvo okupljanje (bilo je dosta iz dijaspore) i prvo što me šokiralo bilo je to , kao žene gore u jednu prostoriju , a muški odoše u drugu Kud ja nikog ne znam , kud je i tu veæina naših zamotanih žena nidje veze , al hajde...a onda kad se te iste žene poèeše nešto kao šaliti i prièati o svojim muževima i sl. ja se boga mi poèe i

jedva sam ja èekala da mi krenemo kuæi , a kad smo napokon krenuli rekoh neæeš više majèin sine , a kaže on jesul te davile žene vidjet æeš reko kad dodjemo kuæi kako su me davile

U svakom sluèaju , lijepe vam ove prièice , inaèe od skoro volim proèitati ovu ANABELU a Deu veæ odavno

05-11-2009 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Abulafija wrote:
Kad ono nesto crno kroz sredinu....
Mi se zgledasmo, pa malo nozem procackasmo kroz to crno, kad ono....
SUHE JEBENE SLJIVE!!
Ko je umoto suhe sljive u onakav lijep komad mesa, mamu mu j***m!!
I sta ces, vadi one sljive viljuskom i jedi ono meso, al mi jedemo njega a ono nas, nako slatkasto.
I sutimo....



Ti to odlicno znas da upakujes i docaras rijecima ....
E vala Abulafija svaka ti cast !
Mozda u tebi cuci neotkriveni talenat za snalazljivost u kulinarstvu... hahahaha
Ti zaista uzivas u hrani
Hahahaha odlicno ...


05-11-2009 at 11:14 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

E jesi me nasmijo Abulafijo....

A i podsjetio....93' dodjose ovamo izbjeglice iz Bosne, njih 400...uglavnom sve krsni krajisnici i mozda po jedna il dvije familije iz Mostara i Sarajeva i oko 20 ranjenika sa tuzlanskog kantona..medju njima bilo iz Teocaka, Zivinica, Kalesije, Zvornika...pa i Rogatice...
Dragi Boze....ja s njima bila dan i noc...pa imali hranu i sve ostalo na racun drzave koja ih je primila...A u pocetku stanovali u nekoj skoli koja je za prvu pomoc preuredjena u sobe, ogradjene nekakvom pregradom..pa ako komsija hrce il da izvines sta drugo radi a ono svi slusaju...
A hocu da kazem za hranu...ovi im ovamo pravili hranu, kako su najbolje znali i umjeli...al nas narod nije naucio na njihovu hranu, njihove specificne zacine koje ni ja nisam mogla dugo vremena da probam...Pa je tu bivalo svakojakih problema i na kraju trazili nasi da sami sebi kuhaju...i uskoro im ovi predali kuhinju da sami kuhaju..i kuhali ti nasi jedno vrijeme, kuhali...pa svijet posto zeljan mesa, kazu:" nasi kradu", vise su imali kod arapa....
I tako jedno 7-8 mjeseci, mozda i godina, ne sjecam se...dok im nisu dali stanove da u njima zive i tako da je od tada svako sebi kuhao...
A za te 3 godine koliko su bili ovamo svasta sam se nagledala i ako su nas ikad sazaljevali i podrzavali to se tada sigurno izgubilo...cast izuzecima al bilo je i opijanja, i skidanja do gola i setanja dvoristem, bacanja kreveta kroz prozor...demonstracija i zahtjeva da se hitno posalju u Njemacku, Dansku, Norvesku il koju od ostalih Evropskih zemalja..(niko nije naravno trazio da se vrati u Bosnu)...
I na kraju su ih poslali u kamp u Tursku...Bilo je jedno 10-tak familija koje su ostale do kraja rata...

Tuzno i zalosno...mnogi su svasta prezivjeli i otkacili...nije im zamjerit sta god da su uradili.  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
05-11-2009 at 11:39 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Abulafija wrote:


.
Prodje mlada pored nas a iz pantola pozadi vijori se jedno metar ipo toalet papira


[Edited by Abulafija on 05-11-2009 at 12:17 GMT]




E jest neka peksinusa bila, ni guzice nije prala neg brisala...
 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
05-11-2009 at 12:27 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

pa dobro i oni su tad bili u nezavidnoj situaciji(strana zemlja,muhadzerluk),ccc jos i da biraju

05-11-2009 at 12:31 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
ANABELA wrote:




E jest neka peksinusa bila, ni guzice nije prala neg brisala...



Ja bi reko, sudeci po brzini napustanja djeriza, da je samo pisala, otrala se tariguzom na brzinu itd.....
05-11-2009 at 12:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Dijaspora : Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice