Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Ane
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2005
Lokacija: Tuzla draga
Odgovori: 15087
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Cope wrote:


Na mjestu u donjem dijelu slike prije tih betonskih barijera bila je vatrogasna stanica Crash and Rescue team... Specijalno istrenirana ekipa 35 momaka certifikovana od strane americkog instituta odbrane Department Of Defence da ugasi bilo koju vrstu pozara na svim letjelicama koje su ikad sletjele na aerodrom, kao i da propisno izbavi sve unesrecene iz letjelice i pruzi im prvu pomoc do nivoa Emergency Medical Technician - Basic level.

Iza barijera jeste aktivni dio aerodroma, tacnije paralelna rulna staza koja se spaja s uzletno sletnom stazom (pista) sa 5 rulnih tzv. taksi staza.



aferim kolega

obrati paznju na sliku 4 fiju ostavio betonske barijere sigurno je gruntovao
 


25-08-2007 at 12:47 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Tuzlanski aerodrom

jesul nasli kakav hepek za slijetanje, ono je bila frka hoceli im Amerikonci ostavit il nece, da ne bude rucno navodjenje joystikom ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
25-08-2007 at 13:03 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
RPM wrote:
jesul nasli kakav hepek za slijetanje, ono je bila frka hoceli im Amerikonci ostavit il nece, da ne bude rucno navodjenje joystikom ...



NDB-ijevi su ispravni i dodijeljena im je frekvencija i indikacija. Radiostanice instalirane i dodijeljene su nam frekvencije tornja i prilazne kontrole. VOR èeka izmještanje na bolju lokaciju i novu kalibražu. Što se tièe ILS-a za sad mrka kapa, aerodromsko nema para da ga kupi jedino ako nekako ne ubijede vladu TK da im ga nabavi. Al hebeš ILS, može se i bez njega sad je glavni problem papirologija koju kontrola letenja mora imati da bi se pokrenuo aerodrom. Da naglasim da ni u sarajevu sva papirologija nije verificirana od strane BHDCA ( BH direkcija civilne avijacije ). Što se tièe "navodjenja joystickom", ni Banjaluka ni Mostar nemaju ni radar ni ILS pa rade evo veæ godinama, kontroloru letenja i pilotu je potrebna samo radiostanica i JEDNO radio-navigaciono sredstvo (dovoljan je i NDB) da bi se mogli uspješno "navoditi". Za to sredstvo mora biti objavljena PROCEDURA, pa se takva kontrola letenja i samo letenje zove proceduralna(o). Mi imamo NDB i postoji amerièka procedura dolaska i odlaska po tom NDB-ju, samo je sada potrebno da je naša BHDCA verifikuje i možemo otvoriti radnju. U pitanju je neprecizni prilaz za pistu 09, što samo po sebi povlaèi i neka ogranièenja ali oèekivani obim saobraæaja neæe trpjeti zbog toga. Kontrola letenja može da radi i bez tih ureðaja, potrebna nam je samo VHF stanica, puno veæi je problem aerodromskog preduzeæa koje ne može da finansijski pokrene osnovne operacije i pruži osnovne usluge potrebne za prihvat i otpremu savremenih putnièkih aviona preko 50 putnika. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
25-08-2007 at 14:29 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
THALES wrote:



NDB-ijevi su ispravni i dodijeljena im je frekvencija i indikacija. Radiostanice instalirane i dodijeljene su nam frekvencije tornja i prilazne kontrole. VOR èeka izmještanje na bolju lokaciju i novu kalibražu. Što se tièe ILS-a za sad mrka kapa, aerodromsko nema para da ga kupi jedino ako nekako ne ubijede vladu TK da im ga nabavi. Al hebeš ILS, može se i bez njega sad je glavni problem papirologija koju kontrola letenja mora imati da bi se pokrenuo aerodrom. Da naglasim da ni u sarajevu sva papirologija nije verificirana od strane BHDCA ( BH direkcija civilne avijacije ). Što se tièe "navodjenja joystickom", ni Banjaluka ni Mostar nemaju ni radar ni ILS pa rade evo veæ godinama, kontroloru letenja i pilotu je potrebna samo radiostanica i JEDNO radio-navigaciono sredstvo (dovoljan je i NDB) da bi se mogli uspješno "navoditi". Za to sredstvo mora biti objavljena PROCEDURA, pa se takva kontrola letenja i samo letenje zove proceduralna(o). Mi imamo NDB i postoji amerièka procedura dolaska i odlaska po tom NDB-ju, samo je sada potrebno da je naša BHDCA verifikuje i možemo otvoriti radnju. U pitanju je neprecizni prilaz za pistu 09, što samo po sebi povlaèi i neka ogranièenja ali oèekivani obim saobraæaja neæe trpjeti zbog toga. Kontrola letenja može da radi i bez tih ureðaja, potrebna nam je samo VHF stanica, puno veæi je problem aerodromskog preduzeæa koje ne može da finansijski pokrene osnovne operacije i pruži osnovne usluge potrebne za prihvat i otpremu savremenih putnièkih aviona preko 50 putnika.

Juce citam Kuwait zainteresovan za ulaganje u aerodrom .Ima li sta od toga Thales ?
25-08-2007 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Sumnjam... Dok se kod nas rasèisti èije je šta ( èija je zemlja, oprema, dugovanja i potraživanja ) ljudi æe se transportovati sa mjesta na mjesto pomoæu teleportera sa Enterprise-a. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
25-08-2007 at 15:07 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
fijubriju wrote:

Juce citam Kuwait zainteresovan za ulaganje u aerodrom .Ima li sta od toga Thales ?


Godio bi nam taj Kuwaitski ako se ikad ostvari kakav dogovor
25-08-2007 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Cope wrote:


Godio bi nam taj Kuwaitski ako se ikad ostvari kakav dogovor

Godilo bi pravo
25-08-2007 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ma godilo bi nama da bilo ko ulozi nesto para da se krene, jos kad bi to bili kuvajcani... Ne znam nekako sam skeptièan, mislim da je ovo samo novinarska patka naruèena od nekog iz aerodromskog preduzeæa po provjerenom principu "imamo mi zainteresovane stranke - nešto radimo " kako bi se nerad i nesposobnost opravdale pred stranaèkim gazdama u vladi kantona. Mislim da bi prije kuvajæani kupili aerodrom u sarajevu ili dubrovniku nego u tuzli. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
25-08-2007 at 15:14 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

THALES:"Mislim da bi prije kuvajæani kupili aerodrom u sarajevu ili dubrovniku nego u tuzli."

uze mi rijec iz usta 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

25-08-2007 at 16:16 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ja ne mislim da je ovo patka, jedino me strah da sarajlijama ne bude krivo pa da nesto izmisle da od tog ne bude nista, kao i sve ostalo sto nam ne dozvoljavaju. Pa mi smo najveci i najbogatiji kantom a ljudi bez posla na izvoz, fuj i oni mi se gade...  


25-08-2007 at 16:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice