Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

06-12-2008 at 16:20 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

06-12-2008 at 16:21 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

06-12-2008 at 16:21 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

06-12-2008 at 16:22 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

06-12-2008 at 16:22 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



"Slobodna Bosna", 04.12.2008.godine

06-12-2008 at 21:31 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



"AS", 06.,07. i 08.12.2008.godine

06-12-2008 at 21:37 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

LOVAÈKI zrakoplov amerièkih marinaca tipa F-18 se srušio u stambeno naselje San Diega, nedaleko od mornarièke baze Miramar, javljaju lokalni mediji.

Broj stradalih još uvijek nije poznat, ali se u podruèju opisanom kao "gusto naseljeno" može vidjeti dim iz nekoliko kuæa u plamenu. Pilot se, prema prvim izvještajima, uspio spasiti katapultiranjem iz kabine neposredno prije pada.

Ian Gregor, glasnogovornik amerièke Federalne uprave za avijaciju (FAA), javlja kako je do nesreæe došlo oko podneva po lokalnom (21 sat po hrvatskom) vremenu, odnosno kada je F-18 namjeravao sletjeti u bazu.


08-12-2008 at 23:05 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Intervju: Davor Suèiæ Sula a.k.a. Sejo Sexon, frontman Zabranjenog pušenja



Ne idu Mladiæeve slike i Nedjelja kad je otiš´o Hase

Lider kultnog sarajevskog benda otkriva zašto nije održan najavljeni koncert Zabranjenog pušenja u Beogradu, govori o zloupotrebi njegovih pjesama, odnosima s Neletom Karajliæem...



Davor Suèiæ Sula: "Zna se uloga zloèinca u projektu koji je znaèio praktièni nestanak i Bosne i muslimana"
Beogradski koncert Zabranjenog pušenja, najavljen za 29. novembar, nije održan jer je grupa No Smoking Orchestra, na èijem su èelu Emir Kusturica i Nenad Jankoviæ a.k.a. dr. Nele Karajliæ, zloupotrijebivši kampanju kultnog sarajevskog benda te autorske radove Davora Suèiæa, "preotela" i samu ideju održavanja koncerta u Beogradu na Dan bivše republike. Podsjeæamo da je 29. novembra prošle godine Zabranjeno pušenje održalo koncert u Beogradu, oznaèivši ga tradicionalnim. Majstori kakvi jesu, Kusturica i Jankoviæ su svoju marketinšku pompu bazirali na legendarnoj pjesmi Dan Republike, Suèiæevom autorskom radu, što je èak i mnoge srbijanske medije dovelo u zabludu da se Zabranjeno pušenje okuplja u originalnom sastavu. Umjesto legendarnog Zabranjenog pušenja, publiku u Areni je na "Dan Republike" zabavljao bend Emir Kusturica & No Smoking Orchestra, kojem je jedan od udarnih hitova Ko ne voli Radovana, ne viðeo Ðurðevdana, a bez ikakve dozvole autora su odsvirani hitovi koje su otpadnici iz originalnog sastava grupe, kao i sve ostalo - jednostavno prisvojili: Guzonjin sin, Pišonja i Žuga, Na straži pored Prizrena, Djevojèice kojima miriše koža, Nedjelja kad je otiš´o Hase, Zenica Blues i, razumije se, Dan Republike. I sve to kako bi se publika namamila na koncert mutantne etno unca-unca muzike, kakvu No Smoking Orchestra izvodi.

DANI: Kako komentiraš nastup No Smoking Orchestre s Emirom Kusturicom u beogradskoj Areni koji je održan 29. novembra?

SUÈIÆ: Mene nije toliko razoèaralo što nam je ukraden projekat ili termin koji smo veæ ozvanièili kao svoj i ljudima obeæali taj koncert. To u cijeloj prièi nije težište. Meni je žao što su ljudi prevareni, što je naše ime iskorišteno da se privuku ljudi za jedan program, a prezentovan im je potpuno drugi. To je kao da puniš Fantu u boce Coca-Cole. Zbog toga smo morali odreagovati, jer se ovo ne dešava prvi put. Više puta je u zagradi stajalo "Zabranjeno pušenje", pa ljudi èesto oèekuju neki reunion, i neki poseban event, a dobiju koncert narodne muzike.

DANI: Dosad si, od 1992, izbjegavao komentirati Neletov odnos prema tebi, kolegama iz Pušenja, Sarajevu. Je li se nešto promijenilo?

SUÈIÆ: Što se toga tièe, ja poštujem svaèiju odluku i svaèije opredjeljenje. Nisam èovjek koji smatra da o tome vrijedi govoriti i da je moje da govorim šta je neèija politièka opcija, koga neko smatra za autoritet i to što se ljudi razbacuju nekim Šešeljem ili Karadžiæem. To može biti moj privatni stav, ali ja ga nikada ne iznosim, jer smatram da na njega svako ima pravo, bez obzira koliko on meni bio nesimpatièan. Meðutim, ovo je jedna poslovna odluka koja se više ne tièe samo mene nego i naše publike, naših fanova. Ja dva dana odgovaram na e-milove ogorèenih ljudi koji misle da mi imamo neke veze s tim. Mnogi su, pošto je na plakatu ispod pisalo "Zabranjeno pušenje", oèekivali nešto sasvim drugo, tako da je to ono na što sam ja odreagovao. A ove druge stvari su manje-više veæ odavno jasne, i to je stvar opredjeljenja, to èovjek sam sa sobom mora riješiti. Pokazivati na neèije privatno mišljenje je meni uvijek bilo prilièno, ako ništa, neproduktivno.

DANI: Jesi li više iznenaðen ili razoèaran njihovom odlukom da tako zloupotrijebe ime Zabranjenog pušenja?

SUÈIÆ: Razoèaran sam. Evo, baš sad radim jedan istraživaèki rad o temi Crk´o maršal. Uloga Nenada Jankoviæa u nekoj demokratizaciji ovog prostora, u nekoj promociji Sarajeva, pa i njegova uloga u promociji ovog benda je velika i bez obzira na njegovu današnju politièku opciju, svi mi, Sarajlije, to moramo ispoštovati. Bez obzira šta neko mislio o tome. To je razlog zbog kojeg ja nisam, iako sam autor više od 90 posto toga što se izvodi na koncertima, iz nekog, ne mogu da kažem pijeteta, to je možda prejaka rijeè, iz respekta svega toga i tih minulih vremena... nikada nisam pravio problem. Cijeli rat sam svirao te pjesme, nama u Sarajevu nikad niko nije ni 100 maraka poslao da nam pomogne kada smo bili u teškim vremenima. Sve su to neke stvari koje mogu da prihvatim. Meðutim, da neko laže publiku koja je ovom bendu jedino što ima... Mi smo se, zahvaljujuæi publici, najviše i uspjeli promovisati na širem prostoru i to je i dan-danas nama glavni oslonac u ovoj cijeloj prièi. Želim ubuduæe rašèistiti te dileme kod ljudi i stvarno æu iæi do kraja, èak i po cijenu da æu, ako se ovo nastavi, stvarno tražiti sudsku zabranu izvoðenja mojih pjesama na koncertima gdje se velièaju neke vrlo sumnjive i zloèinaèke ideologije. Znaš, ne možeš svirati Fikretu ili Nedjelju kad je otiš´o Hase i mahati Mladiæevim slikama. Ne ide to, zna se uloga zloèinca u projektu koji je znaèio praktièni nestanak i Bosne i muslimana. Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali i ja imam pravo da svoja djela zaštitim od takvih produkcija i konteksta. Da se pjesme Zabranjenog pušenja, koje su pune prièa o ljubavi, èovjeku, humanizmu, izvode ispod projekcija najveæih zloèinaca ovih prostora, koji su krivi za smrt stotina hiljada ljudi - suluda mi je pomisao kako je to nekome moglo pasti na pamet. Opet kažem, sto ljudi - sto æudi, a ja ne mogu ulaziti u njihova razmišljanja o tome.

DANI: Kako si doživio snimak s YouTubea Neletovog koncertnog izvoðenja pjesme Ko ne voli Radovana, ne viðeo Ðurðevdana?

SUÈIÆ: Sve to veæ traje predugo, i ja sam se veæ navikao na takve eskapade. Znam da je to tamo možda još tržišno kurentno, ali Marx je, otprilike, rekao da društveno biæe èovjeka odreðuje njegovu svijest. Oni su jednostavno tamo predugo i razumijem da nisu imuni na sve politikantske i medijsko-propagandne lavine koje ljude tamo pogaðaju, jer oni nisu jedini koji imaju potpuno iskrivljenu sliku o svemu što se desilo. U krajnjoj liniji, reakcije tih ljudi na otcjepljenje Crne Gore i Kosova pokazuju da se u suštini nije puno stvari promijenilo u glavama ljudi. Razumijem kakva je to sredina, tamo sam èesto. Jednostavno, medijski je to jedan veliki atak na ljude, pa i one koji se smatraju obrazovanim.

DANI: Ali èinjenica je da ih je, na njihovom dugo najavljivanom koncertu na Ušæu prije dvije godine, publika otjerala s bine i bukvalno gaðala flašama.

SUÈIÆ: Pogotovo nije jasno èemu repriza neke prièe koja se oèigledno ljudima ne može servirati. O.K. je da se oni bave etno muzikom, ali nije O.K. da najavljuju koncert Zabranjenog pušenja. To je ono što prvi put nije položilo test, i ne znam zbog èega je sve ovo bilo potrebno. Balkan nije mjesto za utjerivanje pravde, meni je to savršeno jasno. Ja mogu samo da apelujem na ljude da nas poštede, i nas i naše pjesme, tih mjesta, takvih konotacija, takvih konteksta. U krajnjoj liniji, ne vidim kakve to veze ima s muzikom i ne znam kakve bodove to može donijeti jednoj muzièkoj ekipi.

DANI: Kad si se posljednji put vidio s Neletom?

SUÈIÆ: Zadnji put smo se sreli kad sam im donio pare za pjesmu Nedjelja kad je otiš´o Hase, koju su Amerikanci otkupili za špijunski sitcom o nekom amerièkom agentu. U jednoj od epizoda tog sitcoma je korištena pjesma Nedjelja kad je otiš´o Hase, oni su nas dobro platili i ja sam odnio novac. To je bio zadnji put, prije nekih godinu dana.

DANI: Znam da to nisi nikad javno otkrio, ali možeš li nam reæi jeste li se poslije rata ti i Nele ikada zapili?

SUÈIÆ: Pa, jesmo.

DANI: Nikad nisi htio javno govoriti o vašim poslijeratnim razgovorima. Da li bi sad govorio o tome?

SUÈIÆ: Do ovog koncerta su to bili relativno diplomatski odnosi, na nekoj ljudskoj razini. Njega i dan-danas jako interesuje Sarajevo, ja puno prièam o Želji, o Šiberu, o Zenitu, o tebi, o Bori Kontiæu i o svima, tako da uz koju èašu proðe vrijeme i èovjek izaðe malo teturajuæi iz kafane. Ja sam ga nekoliko puta brifov´o o situaciji kod nas i vidim da on dosta stvari i ne zna.

DANI: Je li pokopana svaka moguænost da se ikad više zajedno naðete na stageu?

SUÈIÆ: Nije. Ja i dalje mislim da je Neletu mjesto u rock´n´rollu, i dalje smatram da je on jedan veliki potencijal za rock´n´roll. Za mene je šteta što se on time ne bavi - ipak je bio bosanski Mick Jagger i jedan od najveæih frotmana u jugoslovenskom rock´n´rollu uopšte. Meni je žao što se prihvatio uloge nekog voditelja off projekta jednog režisera koji nikada nije znaèio muzici toliko koliko je on.

DANI: Gorak okus ostaje nakon svega?

SUÈIÆ: Ostaje. Nadam se da je ovo posljednji takav incident i spreman sam stvarno iæi do kraja, ali se nadam da neæu morati.

DANI: Možeš li procijeniti koliko tu ima Kusturicinog "masla", a koliko je Neletovog?

SUÈIÆ: Stvarno ne mogu. Ja nisam nikome držao svijeæu, ali cijela akcija oko kraðe tog projekta... Taj projekat je u krajnjoj liniji bio i zaštiæen, èak i u Patentnom zavodu Srbije, a kompletna kampanja s reklamnim sloganima, s džinglovima je manje-više iskorištena za njihovu kampanju. To je, kao što mi u Sarajevu kažemo, kompletan ðon cijelog projekta i stvarno tu ne amnestiram nikoga, jer mislim da je svima jasno o èemu se radilo i da je to jedan neèastan èin. Mi smo taj koncert beogradskoj publici i obeæali jer smo taj koncert radili u jednom puno manjem prostoru i s puno manje pompe, ali s puno više dostojanstva.



09-12-2008 at 14:32 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim



vezano uz neleta...

09-12-2008 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: El_ldar, germastoned, legendaRNR-a, Maktub, orao, saba, sipumituki, svik, tigrica, toronto, TORQUE
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice