Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

½Stub srama½ na brdu iznad Potoèara

Divovska spomen skulptura æe biti sagraðena od od 16.744 cipela.

Petnaestu godišnjicu genocida u zaštiæenoj enklavi Srebrenici, obilježit æe i poèetak izgradnje skulpture simbolièno nazvane “stub srama”, na brdu iznad Memorijalnog kompleksa i bivše fabrike akumulatora gdje su bili zatoèeni stanovnici Srebrenice i Žepe prije masovnih ubistava. Divovska spomen skulptura æe biti sagraðena od od 16.744 cipela, koje predstavljaju 8.372 žrtava, a simbolizovat æe aroganciju Ujedinjenih nacija. O njenom mjestu odluèit æe majke Srebrenice, kao i o listi imena zapadnih politièara i generala koja æe biti ispisana na njemu. “Stub srama” trebao bi biti postavljen u Potoèarima u maju naredne godine.

“Stub srama” æe poslužiti kao metafora za golemu izdaju Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, i kao upozorenje svim buduæim saradnicima ove svjetske organizacije”, kaže Philipp Ruch, idejni tvorac projekta i prvi èovjek Centra “Political Beauty” iz Berlina. “Gledajuæi na svjetskoj razini, premalo se uopšte u ovih 15 godina govorilo o tome što je Organizaciji Ujedinjenih nacija dopušteno da ne odreaguje i ne sprijeèi genocid u Bosni i Hercegovini.”

Dva slova U i N široka više od 12 metara i visoka više od 8 metara u svojoj æe rešetkastoj èeliènoj unutrašnjosti sadržavati onoliko pari starih cipela, koliko je zvanièno žrtava genocida. Èlanice èetiri srebrenièka udruženja žena, svesrdno su podržale ovu ideju i prikupljaju cipele, meðu kojima æe biti i sve one pronaðene u masovnim grobnicama širom Podrinja. Obuæa æe biti konzervirana u hermetièki zatvorenim paketima od pleksiglasa koja metaforièno predstavljaju „izgorjele elemente” kako stvaraju tri rupe u spomeniku. Centar za politièku ljepotu iz Berlina i preživjele Srebrenièane povezalo je Društvo za ugrožene narode BiH.

Povratnica u Srebrenicu Hatidža Mehmedoviæ, predsjednica Udruženja “Srebrenièke majke”, kaže da æe ovaj spomenik biti opomena ljudima koji budu dolazili u Potoèare, te podsjetnik na krivca za tako stravièna dogaðanja u zoni koju je štitio UN. “Dat æe to novu sliku cijelom Kompleksu u kojemu su ukopane žrtve genocida”, kaže ona.

Fazila Efendiæ, povratnica koja danas, zbog genocida, u Potoèarima živi sama i koja je zahvaljujuæi pomoæi nevladinih organizacija zapoèela privatni posao u maloj suvenirnici nasuprot Memorijalnom kompleksu kaže da je narod Njemaèke još jedanput pokazao svoje saosjeæanje sa Bosanskom tragedijom. Prvi put je to osjetila kada su je 1996. godine kao prognanicu prihvatili baš u Njemaèkoj. Smatra da je “Stub srama” samo prilika da se genocid aktuelizira, ne samo na petnaestogodišnjicu, nego i sve dok UN spomenik bude svjedoèio o tome.

Philipp Ruch, politièki filozof i aktivista Centra za politièku ljepotu, nekoliko puta je boravio u Srebrenici, te organizovao protestna podsjeæanja 11. jula na Berlinskom trgu. On kaže: “Šest hiljada preživjelih žrtava genocida tuže Ujedinjene nacije, a niko u Glavnom štabu u New York-u ni ne pomišlja da se pojavi u sudnici. To nije ispravno. Ako se UN-u ne može suditi pravno, sudit æemo mu onda na drugi naèin. Ujedinjene nacije su nevjerovatno arogantne prema preživjelima. “Stub srama” je odgovor na tu aroganciju.” Cipele žrtava genocida koje æe do sredine narednog mjeseca prikupljati Srebrenièani, bit æe dio svojevrstne izložbe koju æe Centar za politièku ljepotu organizovati 1. jula u Haag-u, a zatim i u Berlinu 11. jula ove godine.

(Azra Mešiæ, Center for Political Beauty, Berlin)

Website: http://www.pillarofshame.eu/

14-05-2010 at 18:39 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Zagreb
Konvoj "Da se nikad ne zaboravi" krenuo u Srebrenicu

U spomen žrtvama srebrenièkoga genocida, danas je ispred Islamskoga centra u Zagrebu èetvrti put u Srebrenicu krenuo konvoj mladih Bošnjaka Hrvatske i njihovih prijatelja pod nazivom "Da se nikad ne zaboravi".
Konvoj 28. i 29. maja organizira Vijeæe bošnjaèke nacionalne manjine grada Zagreba. U njemu je deset autobusa s 500 sudionika iz svih krajeva Hrvatske kojima æe se pridružiti i prijatelji iz Slovenije i Austrije, a jedan autobus s još 50-ak sudionika doæi æe iz Doboja, iz BiH, rekao je predsjednik Vijeæa bošnjaèke nacionalne manjine grada Zagreba Ekrem Beæiroviæ.

Dodao je da su ove godine morali odbiti 110 mladih iz Hrvatske koji su takoðer s njima željeli iæi u Srebrenicu te im je poruèio da su iduæe godine prvi na popisu.

Istaknuo je da se ove godine 11. jula, koji je Evropski parlament proglasio Danom sjeæanja na genocid u Srebrenici, a što je potvrdio i Hrvatski sabor, obilježava 15. godišnjica genocida.

"Upravo organizacijom konvoja koji je postao tradicionalno godišnje okupljanje
mladih Bošnjaka Hrvatske i njihovih prijatelja drugih nacionalnosti želimo skrenuti pozornost javnosti na taj stravièan dogaðaj u Evropi 20. stoljeæa", rekao je.

Gradonaèelnik Zagreba Milan Bandiæ istaknuo je kako je prije 15 godina, pred oèima cijelog slobodoljubivog svijeta, u momentu kad je zatajila evropska uljudba, razularena vojnièka soldateska, bez ratne èasti i ljudskog dostojanstva - a zapravo voðena mržnjom i pomraèenim umom poèinila u Srebrenici nemili zloèin.

"Zato je Srebrenica od tog momenta za civilizirani svijet simbol nevino stradalih, genocidno stratište koje u našoj kolektivnoj memoriji i svakoj pravno ureðenoj državi, po Božjim i ljudskim zakonima, vapi za pravednošæu i istinoljubivošæu, vapi za praviènom kaznom i naredbodavaca i njihovih izvršitelja", poruèio je zagrebaèki gradonaèelnik Milan Bandiæ.

Predsjednik Mešihata Islamske zajednice Hrvatske muftija Ševko efendija Omerbašiæ poruèio je mladima da ne taje da se u Srebrenici dogodio genocid jer zato tamo i idu kako bi žrtvama odali najveæe poštovanje.

"Žrtve to zaslužuju jer su ubijene bez ikakve krivice samo zato što su ljudi, a s one strane su bili ljudi, samo opake naravi", rekao je.

Danas su uruèene zahvalnice za treæi konvoj gradonaèelniku Zagreba Milanu Bandiæu, Medžlisu Islamske zajednice u Zagrebu, Jonuzu Idriziju, hrvatskom Crvenom križu, gradu Velikoj Gorici, Kalnièkim vodama Bio naturi i mr. Meleæi Nuhbegoviæ. Zahvalnice æe biti uruèene i Behrambegovoj medresi u Tuzli, opæini Srebrenici, Medžlisu Islamske zajednice u Srebrenici i opæini Kalesiji.

sa-x

28-05-2010 at 22:21 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Odata poèast žrtvama
Mladi iz Hrvatske prošli kroz Srebrenicu u narodnim nošnjama

Srebrenicu je danas pohodilo 700 Bošnjaka i njihovih prijatelja svih nacionalnosti iz Zagreba, Splita, Zadra, Rijeke, Pule, Dubrovnika, Osijeka, Karlovca, Slavonskog Broda i Gunje, a po prvi put, u konvoju je bila i grupa graðana iz Slovenije.

Vijeæe bošnjaèke nacionalne manjine iz Zagreba, sa ostalim nacionalnim vijeæima iz Republike Hrvatske po èetvrti put organiziralo je posjetu Memorijalnom centru Potoèari.

"Danas su sa nama i èlanovi tri kulturno-umjetnièka društva razlièitih nacionalnosti. Tu su umjetnici-amateri pripadnici èeške nacionalnosti, zatim hrvatsko društvo "Adamovac" i srpsko kulturno-umjetnièko društvo iz Darde" kazao je Ekrem Beæiroviæ, predsjednik Vijeæa bošnjaèke nacionalne manjine iz Zagreba, koje je sa ostalim nacionalnim vijeæima iz Republike Hrvatske organiziralo dolazak.

Gosti su posjetili Memorijalni centar Potoèari, odali poèast Bošnjacima ubijenim u genocidu 1995., a zatim prisustvovali èasu historije i projekciji filma o Srebrenici.

Èlanovi kulturno-umjetnièkih društava sa lokalnim društvom "Vaso Jovanoviæ" organizovali su defile gradom u narodnim nošnjama, a u Kulturnom centru Srebrenica priredili veèe folklora.

slike na http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/100529074#100529074&id=10

29-05-2010 at 21:20 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Povodom najavljenog dolaska Tadiæa u Srebrenicu
Nadgrobna politika
Piše: Eldin Hadžoviæ


Mali opštinski zloèin: Boris Tadiæ, hodoèasnik


Ako je stvarni motiv dolaska Borisa Tadiæa u Srebrenicu prikupljanje politièkih poena pred briselskim birokratima, tj. “obeležavanje 15. godišnjice zloèina poèinjenog nad Bošnjacima u toj istoènobosanskoj opštini”, i ako æe Ratko Mladiæ biti slobodan èovjek na petnaestu godišnjicu pokolja u Srebrenici, onda je bolje da se šef Srbije uopæe ne ukazuje u Potoèarima 11. jula

Završeno je kopanje 775 novih raka. Sedam stotina sedamdeset i èetiri mezara i jedan katolièki grob. U Potoèarima æe se 11. jula, kažu, skupiti 50.000 ljudi. Doæi æe mnogi graðani Bosne i Hercegovine i oni koji to nisu od tog prokletog jula 1995. Samo iz Nezuka dolazi oko pet hiljada. Pješice. Najavljen je dolazak visokih zvaniènika iz cijele Evrope i Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije.

Taèan kao godišnjica, rekao bi tuzlanski pjesnik Damir Avdiæ, i Boris Tadiæ æe doæi u Potoèare. Na tom istom mjestu je prije pet godina, na desetu godišnjicu genocida, položio cvijeæe, šutke. Sada æe dobiti rijeè. Priliku da objasni da nije došao da uputi iskreno izivinjenje žrtvama i njihovim porodicama: Boris Tadiæ dolazi u Srebrenicu, kako je javljeno iz njegovog kabineta, na “obeležavanje 15. godišnjice zloèina poèinjenog nad Bošnjacima u toj istoènobosanskoj opštini“.

U besmislenom paradiranju i govorancijama nad humkama, predsjednici država “regije”, kako to Nikola Samardžiæ podrugljivo kaže, sve više podsjeæaju na mrtvozornike, koji ozbiljnih i usukanih lica demonstriraju regionalnu trendy-nadgrobnu politiku. “To je u svrhu okonèavanja procesa pomirenja”, reæi æe Tadiæ, prikljuèujuæi se sada – od grobnice do spomenika, od godišnjice do Memorijalnog centra – svojim “regionalnim partnerima”, grèeæi lice u bolu i suosjeæanju sa svim žrtvama. Ista stvar je i s Ivom Josipoviæem, hrvatskim nadgrobnim predsjednikom, voðom meðu èempresima, liderom do kosti, kako ga je precizno prepoznao žilet Viktora Ivanèiæa. “U prvih nekoliko mjeseci svog mandata Ivo Josipoviæ obišao je mnogo više mrtvih nego živih. Susreti, druženja i razmjene iskustava praktièki nisu prestajali. Gotovo da nema stratišta, jame, spomen-kosturnice ili masovne grobnice nad kojom nije položio vijenac, dostojanstveno se ukoèio i iskazao zasluženu poèast palima. Groblja su se ispostavila poprištem njegove najživlje politièke aktivnosti”, piše Ivanèiæ, zbrajajuæi saldo mortale Ive Josipoviæa u posljednja dva mjeseca od Ahmiæa do Mirogoja.


Photomontage: E CheNema sumnje – bauk “pomirenja” lebdi nad regijom. Potpuno je politièki poželjno položiti cvijeæe na Tuðmanov grob, nakon obilaska mjesta masovnog zloèina Tuðmanovih bojovnika. Èinjenica da æe se Boris Tadiæ ukazati u Potoèarima na, kako je navedeno iz njegovog kabineta, “obeležavanju 15. godišnjice zloèina poèinjenog nad Bošnjacima u toj istoènobosanskoj opštini”, unaprijed je dobila odgovarajuæi regionalni znaèaj, zatim historijsku težinu i na koncu – pozitivnu ocjenu. No, ako je stvarni motiv dolaska Borisa Tadiæa u Srebrenicu prikupljanje politièkih poena pred briselskim birokratima, tj. “obeležavanje 15. godišnjice zloèina”, i ako æe Ratko Mladiæ biti slobodan èovjek na petnaestu godišnjicu pokolja u Srebrenici, onda je bolje da se šef Srbije uopæe ne ukazuje u Potoèarima 11. jula. Kako sada insistirati na èinjenici da je ne tako davno, pet-šest godina nakon genocida, taj isti Boris Tadiæ imao Ratka Mladiæa pred nosom i još to dobro znao, a ostati pristojan i uklopiti se u regionalni trend? Kako sada podsjeæati na 30. kadrovski centar Vojske Jugoslavije koji je bio zadužen za obezbjeðivanje Mladiæa, smještenog u kuæi u beogradskom naselju Banovo Brdo? Zašto sada insistirati na podatku kojeg je tokom suðenja pred Drugim opštinskim sudom u Beogradu izrekao Branislav Puhalo, nekadašnji šef Mladiæevog obezbjeðenja, da su tadašnji predsjednik SRJ Vojislav Koštunica i tadašnji ministar odbrane SRJ Boris Tadiæ to morali znati do 31. marta 2002. godine, kada je 30. kadrovski centar rasformiran – ako æe se tako kvariti regionalni napori u nadgrobnim aktivnostima? Zašto kvariti idilu masovnog posjeæivanja masovnih stratišta? Zašto mrsiti regionalne konce podsjeæanjem na brdo dokaza koji potvrðuju da Ratko Mladiæ nikad, od 1976. do 2002., nije prekidao radni staž u Vojsci Jugoslavije, pa ni za vrijeme dok je Tadiæ bio ministar odbrane? I, kako se sada, u ime 8.372 ubijena Srebrenièanina, pomiriti s ljigavom obrednom praksom demonstracije vlastite politièke korektnosti, kako se pomiriti sa smišljenim i organiziranim ubijanjem moguænosti za bilo kakvu katarzu?

Tako æe se Boris Tadiæ, obilježavajuæi “15. godišnjicu zloèina definiranog presudom Meðunarodnog suda pravde”, staviti na èelo novog regionalnog udruženog zloèinaèkog poduhvata. U tom je smislu Milorad Dodik, koji sada tvrdi da se u Srebrenici “desio zloèin, ali ne i genocid, jer žene i djeca nisu ubijani”, te da je “Srebrenica osveta za Kravice”, samo izvoðaè radova u udruženom zloèinaèkom poduhvatu. Da, ima još jednu sliènost s Ratkom Mladiæem – obojica su na slobodi.

BHDANI

09-07-2010 at 08:41 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Dobre ljude, u Džennet, na krilima nose meleki. Danas, na ovoj ravnici potoèarskoj, meleke nose ljudi.
Plove zeleni tabuti na rukama svojih zemljaka i najmilijih. Lelulaju se kao brodiæi na morskoj puèini pri blagom vjetru. Sve jedan za drugim u redu. Talasaju se na visini i blago plove, svaki ka svojoj vjeènoj kuæi.

Ravnicom odliježu tekbiri:
- Allahu ekber!
Na tabutu broj 120, ispred mene, moja je nevjesta Zejna. Ja za njom, na broju 125.
Obeæah ti, Zejna, da æe nam svadba biti velika i nadaleko èuvena. Htjela si puno svatova, da se zna kad se udaje gizdava Srebrenièanka. Evo, vidiš koliko danas imaš svatova! Taèno 505! Idu ispred tebe i iza mene. Ja i ti nismo daleko. Vidim ti krajièak tabuta. Nose te na stotine djeverova. Tebe, moju ljepoticu Zejnu, s dugom kosom niz leða, sve do pasa, i krupnim crnim oèima. Stidljivo si me pogledala, ljepotom si me zaludila, zaèarala. Zakleo sam se da neæu drugu osim tebe.
- Ne osvræi se, Zejna! Tu sam, na tabutu broj 125. Evo te pratim. Sramota je od ovoliko ljudi da pogleduješ gdje sam.
Ti se ipak, osvræeš, je li? Kao kad si me èekala, pod bagremom, na prvom sastanku. Malo sam okasnio. Kosio sa babom livadu. Velika bila livada, kao stadion. Nikad mi se nije uèinila ni širom ni dužom. Žurio sam da ne zakasnim, pa sam kosio kao da mi je trava krvnik. Sav sam drhtao od sreæe i žurbe da ti stignem. Pred oèima mi tvoje oèi, lice i osmijeh s bisernim zubima. A imala si i jedan zub malo ukoso, pa je nekako još više davao èar tvome osmjehu. Hiljade mrava mi je gmizalo tijelom, kao da sam stajao na mravinjaku. Al u meni milina, iako su mravi po meni.
Eh, šta je trave bilo, Allahu mili! Ko da nismo kosili od lani. Ja bih livadu i travu najradije zapalio, da je nema. Mahao sam kosom i puho na nos. Znoj mi curio niz leða i lice, a vrelina palila mozak. Da li od vreline ili miline što na tebe mislim? Ne znam.
- Što si to zastala, Zejna? Naprijed, sultanijo moja!
- Allahu ekber! Allahu ekber!
Odjekuju ravnice potoèarske. Evo zelenih svatova! Sad æemo mi, sad! Èekaju nas dolje na hiljade nepomiènih sretilaca u bijelom kamenu. Èekaju i ljudi, ko da je vašarski dan. Nikad nisam vidio više sretilaca.
- Evo nas 505 tabuta!
Idu zeleni svatovi, izvaðeni iz zemlje i opet æe zemlji. Mi meðu njima, kao u stroju, jedan za drugim. Na bratskim rukama.
Svojom krvlju pišemo bošnjaèku historiju za buduæa pokoljenja. Nek se pamte zloèini nad nevinim i golorukim. Neka vjeèna opomena budu naši nišani.
- Vidiš li, Zejna, kako sunce danas sija? Obasjava nam zeleni pokrov i grije kosti. Juèer je lila kiša, prolamalo se nebo. Nebo plakalo s Bosnom za nama.
Ispred mene si, ljepotice moja, kao ono kad smo sa školom išli na izlet. Tada si išla naprijed i osvrtala se da me zaneseš crnim oèima. Gledala si da li te pratim i bježala mi. Bila si lijepa, nemirna curica! Gledo te ja, a gledo i Zijo. Meni bilo krivo. Najradije bih ga udavio.
- Zejna, kæeri moja! Radosti majèina! Žalosti moja!
- Hrabro, Zejna! Sve majke plaèu kad udaju kæer!
Punica baš vrišti. Boli, bezbeli. Ode joj Zejna u drugu kuæu, zanavijek.
- Plaèeš, Zejna, je li? Žališ što ti nevjestaèko ruho nije bijelo. Sramota bi bila da si sama u bijelom. Svi smo prekriveni zelenim. Nemaš ni cvijeæe, veliš. Bit æe i cvijeæa, samo polahko. Mezar æe ti cvijeæem okitit, narod bosanski.
Ja te gledam svu u svili i kadifi, onoj što je moja majka za tebe spremala. Na grlu ti niske od merdžana, na rukama zlatni belenzuci. U kosi ti biseri prosuti i almasli grana. Za mene si okiæena i nagizdana.
- Tu sam ja, Zejna, odmah iza tebe. Ne brini!
Rekla si da me neæeš dugo èekati, a èekala si. Krila se iza stabla bagrema i gledala niz livadu. Ja se prepo, mislio otišla si. Kleo sam travu i livadu. Vallahi, i babu, nek mi Bog oprosti. Zapeo da se sve pokosi, kao da je pred Kijamet.
Ugledao sam ti krajièak haljine. Nisi se mogla sakriti. Iza leða sam ti prišao, zatvorio oèi i mislio da je svijet stao. Sve je bilo u sekundi, kao san.
Od tada sam tvoj i samo tvoj. Danas sam mladoženja, Zejnin Meho, na tabutu broj 125.
Svatovi su ti odabrani. Za tobom je tvoj stari uèitelj, za njim komšija Ramo, pa matièar Salko, pa doktorica Adila, pa ja. Svi oni koji su ti dragi i koje si voljela. Mirni svatovi, koji ne pjevaju nego tiho k Džennetu odlaze. Tamo, u bašèama džennetskim, nastavit æemo one naše razgovore. Nisam èuo šta si mi ono šapnula kad smo se rastajali. Reæi æeš mi kad stignemo...
Žao mi što ne ponijeh onu mahramu što si vezla i dala mi kao vjeridbeni biljeg. Mogao sam zatisnuti ranu. Krv mi od kuršuma šikljala kroz prsa. Ne mogadoh zaustaviti mlaz, no isteèe iz mene poput izvora. Ja umirao i mislio na tebe, Zejna, ko i sad što mislim.
- Meho, sine! Oèi moje, ugašene zanavijek! Što ostavi majku, živote moj!?
- Polahko, majko! Èut æe te svatovi! Sabura imaj, starice moja! Tu sam, majko, na broju 125. Zapamti, stara! Kad pronesu tabut što miriše na jorgovan, to je, majko, nevjesta moja. Moja Zejna!
- Allahu ekber! Allahu ekber!
Jeèe Potoèari! Plaèe Bosna, kune Srebrenica!
Djevojke u bijelom pjevaju Srebrenièki inferno.
- Lanetosum! - odjekuje ravnicama bosanskim. Pjesma je kletva. Da se upamti i ne zaboravi.
Tabuti danas prièaju, pišu i kunu. Ne tabuti! Svatovi, zeleni!
- Ne osvræi se, lijepa Srebrenièanko!
Neka nijesi otišla, a molio sam te: "Idi, Zejna, spasi se!", govorio sam ti. "Neæu ja bez tebe. S tobom æu i u crnu zemlju." Danas mi milo što smo zajedno.
Nismo mi umrli, Zejna. Živjet æemo do Sudnjeg dana. Spominjat æe nas naša neroðena djeca. Sanjao sam da ih imamo èetvero. Dvije curice i dva sina, jednako. Nadijevao sam im imena znajuæi da æe biti lijepa, na tebe. Kæeri starijoj dao sam ime Medina, a mlaðoj Fatima. Sinovima Hasan i Husejn. To mi je bila želja.
- Djeco moja, neroðena! Zejna moja, nesuðena!
- Zejna, kæeri moja! Zastani majku da vidiš?! Rano moja!
Zejna je bila i moj život, pa ne plaèem.
- Ahmo, Meho, Zejna, Osmo, babo, sine...
- Kakvi su ovo vapaji? Ko to naše svatove zove?
Šta mi to poruèuješ otud, Zejna? Ne èujem od vriska. Ne vidim od bola! Reæi æeš mi tamo kad stignemo.
Je li te boljelo, Zejna? Mene nije. Ja vidio tvoje oèi i mirisao ti kosu zakiæenu tek ubranom ljubièicom. Mislio na vodu koju sam s èesme pio onda kad si ti toèila. Prskala mi krv iz rane po licu, a ja mislio da me ti polivaš. Samo sam zatvorio oèi i gledao te. Malo me boljelo u prsima, kao kad bih brzo kosio. Pomalo sam i umoran bio, kao ono kad sam tebe jurio uzbrdo.
- Naljutila si se jednom. Sjeæaš se?
Lijepa si kad se naljutiš. Trèao sam za tobom kao lud, da te razljutim. Jedva te, zadihan, stigoh. Bila si rumena u licu, vrela. Lièila si na rascvjetalu ružicu.
- Ne volim te!
- Lažeš!
Lagala si, znam. Sad se okreæeš i tražiš me. Vidiš da si lagala kad si rekla da me ne voliš.
- Jesi li èitava, Zejna? Volio bih da jesi. Meni nedostaje jedna noga. Kažu, naæi æe je kasnije. Neka, nije mi ni važno.
Je li ti ostao makar pramen kose?
Skinuli ti, veliš, vjerenièki prsten? Kad stignemo tamo, dat æu ti još ljepši. Pravi džennetski, sa alem-dragim kamenom.
Umro sam lahko. Kao da sam potonuo u neki lijep san. Oko mene na stotinu raznih ptica i mirisi šumskog cvijeæa. U ušima ezani, a na usnama šehadet. Uspio sam se prije smrti abdestiti zemljom.
Mislio sam na tebe, na majku i dragog Boga, dž.š.
Eno, vidim majku u gomili ljudi. Pada, a neko je drži za ruke i zalijeva je vodom.
- Polahko, starice moja! Tu sam ja! Evo me! Sad æu ja, sad! Još nije na mene red! Prvo Zejna, pa ja.
Da li ovo kiša pada, te vlaži kosti moje, ili suze iz suhih kostiju kapaju od žalosti za milom majkom? Ostala je sama starica moja.
- Što drhtiš, Zejna? Strah te kabura, je li? Ne plaši se što su stali svatovi naši! Na redu je ukop tabuta broj 120, na tebe, Zejna. Selam nazovi pragu vjeène kuæe tvoje. Prostrijet æe ti hurije mehke svilene dušeke i zakitit æe ti kose srmali granom, umjesto majke moje. Pjevat æe ti džennetske ptice pjesmu jaranica tvojih. Prihvatit æe te meleka bezbroj, umjesto djeverova naših. Namirisat æe djevojku èednu sa stotinu mošusa.
Ne boj se, nevjesto moja!
Jorgan æe ti biti krvava zemlja bosanska. Iz nje æe niæi cvijeæe prkosno i mirisno.
Ostaj u miru, nevjesto moja. Doæi æe noæas duša moja kod duše tvoje.

09-07-2010 at 14:35 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Tužna povorka krenula ka Srebrenici

Tužna povorka krenula je ka Srebrenici. Pred dženazu posmrtnih ostataka žrtava srebrenièkog genocida planiranu za 11. juli, tabuti s posmrtnim ostacima 774 žrtve jutros su u 10 sati iz Visokog ispraæeni na put prema Srebrenici. Meðu tabutima je i sanduk sa posmrtnim ostacima Rudolfa Hrena, koji æe biti sahranjen po drugim vjerskim obièajima, ali uz svoje sugraðane. Ove godine æe kao najmlaðe žrtve biti ukopani Rijad (Ibrana) Gabeljiæ i Mehmed (Asima) Varnica. Imali su samo 14 godina kad su ubijeni.

Kolona s posmrtim ostacima srebrenièkih žrtava stigla je u Sarajevo, gdje se nakratko zaustavila ispred zgrade Predsjedništva BiH te je odata poèast nevinim žrtvama. Nekoliko stotina graðana je s ljiljanima i ružama ispratilo žrtve genocida koje æe u nedjelju biti ukopani u Potoèarima. Kolonu su ispratili i predsjedavajuæi i èlan Predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ i Željko Komšiæ te potpredsjednik Federacije Mirsad Kebo.

Predsjedavajuæi Predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ kazao je ovom prilikom novinarima da je tragedija što i 15 godina nakon ovakvog genocida još uvijek ima onih koji nude rješenja koja dovršavaju Miloševiæev projekt. Stoga, kako je kazao, prvi korak prema Evropi treba biti insistiranje da se usvoji zakon koji neæe dozvoliti negiranje genocida.

Èlan Predsjedništva BiH Željko Komšiæ istaknuo je da se Srebrenica, nažalost, još uvijek koristi za sakupljanje politièkih poena i da je licemjerno da se u Srebrenici tokom ceremonije obrati predsjednik države iz koje su najtraženiji ratni zloèinci. On je dodao da postoji graðanska Srbija, ali da je pitanje koliko su te snage jake da se obraèunaju s konzervativcima.

Potpredsjednik FBiH Mirsad Kebo osudio je uzimanje Srebrenice za bilo kakve politièke igre ili promociju te kazao da je i ova godišnjica podsjeæanje da se genocide više ne smije nikome desiti.

Predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašiæ kazala je da je i ova, 15. godišnjica, poziv Evropi da nešto nauèi iz prošlosti. I poslije 15 godina mnogi zloèinci se šetaju Evropom, a Bosanci i Hercegovci su idalje u getu. I danas tvrdim da je protekli rat bio rat protiv Bošnjaka i da se desio genocid, kazala je ona.


09-07-2010 at 14:39 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Bez minute šutnje za žrtve u Srebrenici na finalu SP-a

Krovna svjetska fudbalska organizacija FIFA neæe održati minutu šutnje prije poèetka finalnog susreta Svjetskog prvenstva izmeðu Španije i Holandije, stoji u zvaniènom odgovoru Društvu za ugrožene narode internacional, koji je potpisao generalni sekretar FIFA-e Jerome Valcke.
"Na genocid u Srebrenici podsjeæa se s tugom i bolom širom svijeta, posebno u Evropi, gdje je 11. juli proglašen Danom komemoracije za žrtve Srebrenice. Nažalost, taj dan koincidira s hapšenjem i izricanjem kazne na doživotnu robiju Nelsona Mandela i njegovih suboraca prije 50 godina. Kako možete i pretpostaviti, taj dan ima veliki znaèaj za cijeli afrièki kontinent, a posebno za Južnu Afriku . Zato se nadamo da æete imati razumijevanja za to da nijedan od tih užasnih dogaðaja neæe biti posebno istaknut u Južnoj Africi na završnoj utakmici Svjetskoga prvenstva u fudbalu 2010. Dozvolite da povodom tog tragiènog dana iskažemo naše duboko žaljenje zbog žrtava zloèina u Srebrenici i suæešæe s njihovim porodicama i graðanima Bosne i Hercegovine", stoji u odgovoru FIFA-e.

09-07-2010 at 15:35 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Sjeæanje na žrtve genocida u Srebrenici obilježeno i u Luxemburgu

Kao i mnogim zemljama širom planete tako su i u Luksemburgu, pred prepunom salom na Limpertsbergu, Bošnjaci i u ovoj evropskoj državi, uz prigodan program, obilježili sjeæanje na Srebrenicu. Organizator ove komemoracije bili su 17 od ukupno 18 bošnjaèkih asocijacija i udruženja koliko ih egzistira u Luksemburgu.



Pored Bošnjaka komemorativnom skupu su prisustvovali i zvaniènici vlade Luksemburga, te predstavnici drugih nebošnjaèkih asocijacija. Program je zapoèeo prikazivanjem dokumentarnog filma o proboju iz Srebrenice "Putem spasa", gdje se na filmskom platnu mogao vidjet tek samo djeliæ zloèina poèinjen nad nedužnim narodom ove enklave.

Gost programa bila je Tuzlanka,glumica Sabrina Hodžiæ i njena kcerka Lejla koja živi u Njemaèkoj. Ona je, na veliko zadovoljstvo prisutnih i uz pomoæ nekoliko djeèaka i djevojèica, izvela dramski komad "Zeleni svatovi", koji je sama režirala na tekst prièe Binase Èolakoviæ - Zeleni svatovi.



Prisutnima se obratio i Esad Agoviæ - Uèo, živa legenda goraždanskog ratišta, saborac i bliski saradnik legendarnog komadanta iz Goražda rahmetli Zaima Imamoviæa, koji je, nažalost, teško ranjen u decembru 92. i od tada ostao prikovan za invalidska kolica.

Najpotresnije kazivanje bilo je svjedoèenje Neddžada ef. Osmiæa, priževjelog borca iz srebrenice koji se tog kobnog 11. jula sa grupom boraca iz Sreberenice uspio domoæ slobodne tuzlanske teritorije.

Govorio je o polasku iz Srebrenice, o velikim zamkama koje su ih vrebale u šumama prema Tuzli i selu Nezuku, o junaèkoj pogibiji svojih saboraca, ali nije mogao izdržati - bolno je i iskreno zajecao,ostavljajuæi amanet Bošnjacima da dobro paze na svoju buduænost i da prièaju svojoj djeci o Srebrenici i zemlji Bosni. Glavni nosioci ovog obilježavanja bili su Mugdim Haliloviæ, predsjednik odbora za obilježavanje 11. jula, i Ahmo Avdiæ, sekretar.

Oni su, inaèe, vrlo vrijedni aktivisti u Luksemburgu, a obojica dolaze iz Kalesije .Posle odrzavanja komemoracije sastao se odbor za obilježavanje ovog tragiènog datuma i dogovorio da pripreme za sljedeæu komemoraciju poènu odmah.

(F.S.)

21-07-2010 at 00:24 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.08.2010.godine

U Tuzli održana protestna šetnja majki Srebrenice

Kao i svakog 11. dana u mjesecu i danas su se majke Srebrenice okupile pored tuzlanske „Pinge“, odakle su, kreæuæi se kroz grad, do Trga žrtava Srebrenice još jednom podsjetile na stradanje Bošnjaka Srebrenice. Simbolièna akcija održava se u znak sjeæanja na 11. juli 1995. godine, kada je u najkrvavijem genocidu poèinjenom nakon Drugog svjetskog rata ubijeno više od 10.000 Srebrenièana.



Nakon 15. godišnjice od genocida u Srebrenici ovih dana je najaktuelnije podizanje tužbe porodica žrtava protiv Carle del Ponte, bivše glavne tužiteljice pri Meðunarodnom sudu za ratne zloèine poèinjene na podruèju bivše Jugoslavije. Potpisi, odnosno peticija je još uvijek u toku i mi neæemo odustati od tužbe. Ona nije smjela da uništi ta dokumenta jer su to bile posljednje uspomene od naših najdražih – kazala je predsjednica Udruženja „ Žene Srebrenice“ Hajra Æatiæ.



Za genocid u Srebrenici se zanimaju i srednjoškolci iz Francuske koji su danas dali podršku okupljenim Srebrenièankama koje su izgubile svoje najmilije.



- Mi smo ovdje došli na petnaest dana od èega æemo deset dana provesti u Srebrenici kako bi saznali više o tome šta se desilo u julu 1995. godine. U Francuskoj se u medijima više ne plasiraju informacije o tome, samo kada je 11. dan u mjesecu Srebrenica se u dnevniku spomene oko dvije minute i to je sve. Moja generacija koja ima sedamnaest godina ne zna mnogo o genocidu poèinjenom prije petnaest godina – kazala je srednjoškolka Justin Burban.

Podršku današnjem skupu dali su i graðani Tuzle koji inaèe uèestvuju u Maršu mira svake godine od Nezuka prema Potoèarima.

(Tuzlarije.net)

11-08-2010 at 23:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.10.2010.g

Mirni protest žena Srebrenice

Ubrzati process identifikacija i ekshumacija žrtava genocida

U znak sjeæanja na 11. juli 1995. godine, kada se dogodio najkrvaviji genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, predstavnice Udruženja graðana "Žene Srebrenice" okupile su se u ponedjeljak u Tuzli na mirnom protestu.



Kolona se kretala od Pinge do gradske èesme, a poruka je ponovno bila ista, kao i svih ovih godina, a to je da žele potpunu i bezuslovnu istinu i pravdu za svoje najmilije. Podsjetile su da je 11. jula 1995. godine oko 42.000 stanovnika Srebrenice, nakon troipogodišnje opsade, predato u ruke agresorima.



Hajra Èatiæ, predsjednica Udruženja „Žene Srebrenice“ izrazila je zabrinutost zbog sporog procesa identifikacija i ekshumacija žrtava genocida.

- Ove godine je otvoreno najmanje masovnih grobnica, samo dvije grobnice su otvorene u selu Zalazje, a na ostalim lokacijama pronaðeno je tek nekoliko tijela. Mi nismo zadovoljni sa procesom identifikacija kao i ekshumacija, a da ne govorimo o hapšenju ratnih zloèinaca. Prošlo je veæ petnaest godina, mnoge porodice i dan danas tragaju za kostima svojih najmilijih. Moram da kažem i svoj primjer, veæ èetrnaest godina znam gdje se nalaze kosti moga sina, a taj dio terena nikada nije deminiran. Ne znam više kome se nisam obratila, svi kažu biæe u martu, junu, te sada èekam neki papir iz Austrije da doðe.



Šetnjom tuzlanskim ulicama s transparentima na kojima su ispisana imena žrtava ukazuju na to da stradanja u Srebrenici ne smiju biti zaboravljena i da zloèinci trebaju da odgovaraju za poèinjeni genocid.



Srebrenièankama su se danas pridružili i èlanovi Udruženja Vlasenièana 1992-1995.

(Tuzlarije.net)

12-10-2010 at 01:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice