Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

OSA POÈELA PRISLUŠKIVANJE, DOSTUPNI SU SVI TELEFONSKI RAZGOVORI U BiH
00:25 / 23.07.2009.



Sustav za zakonito presretanje telekomunikacija u Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA) poèeo je s radom nakon višemjeseène probne faze, dok se slièan sustav u Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) još uvijek testira. Sustav za zakonito presretanje telekomunikacija u Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA) poèeo je s radom nakon višemjeseène probne faze, dok se slièan sustav u Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) još uvijek testira, piše Veèernji list.

U izvješæu koje je Vijeæu ministara BiH dostavio Zajednièki upravni odbor za zakonito presretanje telekomunikacija, navodi se kako je ovom sustavu unutar SIPA-e dostupno 85 posto kompletne mobilne mreže i 85 posto fiksne mreže sva tri telekom operatera.

Sustavu za presretanje telekomunikacija, odnosno za zakonito prisluškivanje koji se nalazi u OSA-i dostupno je 100 posto mobilne i 85 posto fiksne mreže. To znaèi da je mjerodavnim službama, a posebno OSA-i, veæ omoguæeno skoro potpuno pokrivanje telekomunikacija u državi.

Èinjenica da æe sigurnosnim agencijama biti dostupni svi telefonski razgovori koji se obavljaju u BiH, izazvala je mnoge kontroverze, a posebno su glasni bili zaštitnici ljudskih prava. Zbog toga je posebna pozornost morala biti posveæena izboru kadrova, tehnièkog osoblja koje æe imati pristup sustavu za prisluškivanje. Da je u pitanju vrlo osjetljivo pitanje, potvrðuje i Zajednièki upravni odbor za zakonito presretanje telekomunikacija u svom izvješæu, piše Veèernji list.

Unutar ovog tijela nastao je spor izmeðu predstavnika SIPA-e i OSA-e oko naèina izbora tehnièkog osoblja koje æe raditi u interface centrima i centrima za snimanje i monitoring. OSA inzistira da sama, a ne u suradnji sa SIPA-om i drugim institucijama, odreðuje kadrove koji æe raditi na ovim osjetljivim sigurnosnim poslovima.

Ovakav stav pravdaju time da su zakonom uspostavljena dva sustava za presretanje telekomunikacija te da zbog toga nema potrebe za bilo kakvim dogovorom. U svakom sluèaju, osobe koje imaju pristup opremi za prisluškivanje moraju proæi zahtjevne sigurnosne provjere kako bi se izbjeglo «curenje» informacija i zloporaba sustava.

Više bh. politièara je izrazilo sumnje da se u BiH vrši nezakonito prisluškivanje za koje ne znaju ni pravosudna tijela, iako su oni, prema zakonu, jedini u poziciji tražiti presretanje telekomunikacija, piše Veèernji list.

Biznis.ba

23-07-2009 at 11:15 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Sa malim zakasnjenjem.
BHDANI:

Intervju - Ekskluzivno: Tarik Sadoviæ, ministar sigurnosti BiH i prva žrtva kadrovske politike Sulejmana Tihiæa



SDA mora moliti Dodika da me smijeni

Tarik Sadoviæ, ministar sigurnosti BiH od koga njegova stranka bezuslovno zahtijeva ostavku, u intervjuu Danima po prvi put otvoreno govori o tome kako ga je Sulejman Tihiæ, "njegov" predsjednik za koga je bio spreman staviti glavu na panj, prodao Amerikancima, te o tome zašto amerièki ambasador Charles English i prvi zamjenik visokog predstavnika u BiH Raffi Gregorian insistiraju na njegovom sklanjanju



Dženat Drekoviæ
Tarik Sadoviæ: "Da li zaista najjaèoj stranci u BiH, SDA, kadrovsku politiku vode stranci?"
DANI: Danas (15. 7. 2009.) je u Sarajevu sjednica Predsjedništva SDA na kojoj æete biti jedna od taèaka dnevnog reda i, po onome što mi je reèeno, Predsjedništvo æe usvojiti zakljuèak da se ide sa zahtjevom prema Nikoli Špiriæu, predsjedavajuæem Vijeæa ministara, za Vašom smjenom. Jeste li pozvani na tu sjednicu i hoæete li iæi?

SADOVIÆ: Ja sam èlan Predsjedništva SDA i najvjerovatnije da æu otiæi na tu sjednicu. Taèka u kojoj æe se raspravljati o meni je sakrivena pod kadrovska pitanja, ali otiæi æu da èujem raspravu i da pogledam u oèi kolege s kojima sam bio varen i peèen, s kojima sam proveo mnogo teških i lijepih trenutaka, da vidim kako æe smoæi snage da dignu ruke, a da znaju da ono za šta glasaju nije u redu. Želim da im vidim lica.

DANI: U nezvaniènom razgovoru ste mi rekli da æete pitati o kadrovskoj politici SDA i ulozi stranaca u njoj?

SADOVIÆ: Da, namjeravam danas postaviti pitanje i predsjedniku i svim èlanovima Predsjedništva: da li zaista najjaèoj stranci u BiH, SDA, kadrovsku politiku vode stranci? Pouzdano znam da stranci ne vode kadrovsku politiku ni Harisu Silajdžiæu, ni Zlatku Lagumdžiji, ni Miloradu Dodiku, ni Draganu Èoviæu, ni Boži Ljubiæu, ni bilo kom drugom lideru. Neformalna objašnjenja, ona koja sam èuo u kuloarima, jesu da smo mi prijatelji s Amerikancima, pa da, eto, kao zalog tog prijateljstva treba da poslušamo šta nam kažu. Meðutim, ja to ne odobravam. Ako stranka izlazi na izbore s ljudima koji izbore dobijaju, ne vidim razloga zašto bi stranci vodili kadrovsku politiku. Pitanje moje smjene, koju traže stranci, prije svih gospodin English, amerièki ambasador, i Raffi Gregorian, zamjenik visokog predstavnika, nije samo pitanje smjene jednog èovjeka, to je dugoroèno pitanje za kadrovsku politiku SDA, da li æe se ona voditi unutar SDA ili æe biti podanièka. Ne kažem da nam Amerikanci nisu prijatelji, ali prijatelji ne pokazuju prijateljstvo na taj naèin.

DANI: Je li Vaša smjena i direktni udarac Tihiæevoj kadrovskoj politici s obzirom da ste Vi bili njegov kandidat i da ste bili jedan od njegovih najbližih suradnika?

SADOVIÆ: Ukoliko se to desi, prije svega æe Sulejman Tihiæ biti na velikom gubitku, ali i SDA èiji sam ja dugogodišnji èlan. Ja volim SDA i provodio sam u potpunosti njenu politiku. Zašto sam ja toliko važan? Prije svega zato što nisam izdao nikoga, bio sam vrlo lojalan èlan stranke. Kad su mi prvi put ponudili mjesto ministra, odbio sam, a onda me stranaèki vrh danima ubjeðivao i prihvatio sam.

DANI: Zbog èega Vas Sulejman Tihiæ smjenjuje?

SADOVIÆ: Sulejman Tihiæ me smjenjuje teška srca zato što je podlegao pritisku Amerikanaca koji dugo traže moju smjenu iz razloga koji su vrlo èudni. Oni su na ovom mjestu oèekivali èovjeka koji se u najveæoj mjeri neæe miješati u svoj posao, i tu dolazimo do onoga što se zove kontrola cjelokupnog sistema sigurnosti u BiH. SAD sa svojim predstavnicima ima jako velikog utjecaja na agencije za provoðenje zakona na nivou BiH i Federeacije. Nažalost, taj utjecaj nemaju na Republiku Srpsku. Ja sam im to jasno rekao. Oèekivao sam cjelovitu reformu policijskih struktura u BiH, ali ovo što smo dobili, kao plod jednog prilièno truhlog politièkog kompromisa, bilo je vrlo ogranièenog dometa. Ne mogu poreæi da smo zahvaljujuæi i toj invalidnoj reformi dobili Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i s te strane to može da bude neka vrsta opravdanja. U ovoj zemlji ima 16 policijskih agencija, s reformom smo dobili još èetiri, plus obavještajna služba, gdje ministar sigurnosti ima samo koordinirajuæu ulogu, dakle, u takvom sistemu oèekivati da imamo efikasnu borbu protiv najtežih oblika kriminala je prilièno teško. U takvim uslovima ja sam uradio puno, što mogu argumentirati, ali je malo onih koji na taj naèin pristupaju mjerenju neèijeg rada, zapravo politièke ocjene su dominantne.

DANI: Tvrdite da Amerikanci vrlo dugo traže Vašu smjenu. Od kada?

SADOVIÆ: Kada je 2007. trebao da bude izabran direktor SIPA-e, ja sam dobio poruku da oni oèekuju da ja podržim tog i tog èovjeka, naravno, ne mogu spominjati imena, to nije sadašnji direktor veæ njihov favorit i ja to, naravno, nisam htio uraditi. Na kraju su se domaæi lideri dogovorili o imenu te osobe i postavljen je Mirko Lujiæ.

DANI: Hoæete da kažete da je Vaš sukob s njima poèeo zbog izbora direktora SIPA-e?

SADOVIÆ: Izmeðu ostalog. Onda prièa o mudžahedinima, osobama koje su prijetnja nacionalnoj sigurnosti, itd. Prièa o terorizmu me prati sve vrijeme. Svakodnevno sam èitao u štampi da postoje æelije Al-Kaide u BiH, da je BiH mjesto gdje mogu da budu kampovi za obuku terorista, mudžahedina, vehabija, selefija, itd. Na neki naèin se sugeriralo, s obzirom da u BiH živi u znaèajnoj mjeri muslimansko stanovništvo, da je, eto, BiH potencijalno leglo terorizma. Ja sam uvijek negirao te stvari, želeæi prije svega da objektiviziram prijetnje od terorizma, nisam ih umanjivao, ali nisam htio ni da pretjerujem u tome. Zbog toga sam trpio strašne kritike, posebno medija koji su linkovani na razne politièko-obavještajno-policijske krugove. U BiH je postojala tzv. konsolidirana lista osoba, sastavljena od strane Komiteta Vijeæa sigurnosti UN-a, na kojoj se nalaze osobe iz cijelog svijeta koje su na neki naèin povezane s terorizmom. Takvih humanitarnih organizacija i osoba u BiH je bilo ukupno 13. Meðutim, na zahtjev Amerikanaca još 2003. ili 2004. sve su te humanitarne organizacije zatvorene. Svim tim osobama, izuzev jedne, oduzeta su državljanstva, poništeni pasoši i ne borave više u BiH, ali godinama nakon toga, ja sam se zaprepastio kad sam to vidio, niko iz ove države o tome nije obavijestio Komitet Vijeæa sigurnosti.

DANI: Ko je to trebao uraditi?

SADOVIÆ: Oni koji se bave antiterorizmom u BiH.

DANI: Vjekoslav Vukoviæ?

SADOVIÆ: Naravno. Vukoviæa sam pitao zašto nije obavijestio o tim èinjenicama Komitet. Odgovorio mi je da je moguæe da su pod drugim imenom nastavili rad. Rekao sam da to nastave provjeravati agencije i Obavještajna služba, ali o èinjenicama je trebao obavijestiti Komitet. Ta se konsolidirana lista pojavljuje svako tri-èetiri mjeseca na web-stranici Komiteta i stalno se pojavljuju iste osobe i iste organizacije iz èega vidite želju da se BiH stalno drži pod nekakvom optužbom. Obavijestio sam UN o onome što smo uradili, ali poslije toga je išla hajka na mene. Evo i danas u Nezavisnim novinama pišu da ja štitim nekog Durgutija, koga nikad u životu nisam sreo. On je zamjenik direktora Elèi Ibrahim-pašine medrese u Travniku. Našao se na toj listi i nakon toga se obratio Komitetu da ga skinu jer smatra da nema argumenata za to. Po proceduri Komiteta oni na osnovu njegovog zahtjeva traže od države da izrazi svoj stav. Naravno, zatražim mišljenje od Obavještajne službe i Agencije za istrage i zaštitu da mi daju informacije i na osnovu toga napravim èinjenièno taènu informaciju i pošaljem Komitetu. Onda je pokrenuta hajka na mene kako ja štitim tog gospodina. Ja samo radim svoj posao. Drugi ne rade. Rok za odgovor je bio mjesec dana, a zašto se negdje u ladici Ministarstva vanjskih poslova taj zahtjev "zagubio" mjesec dana? To je samo jedan primjer. Vjekoslav Vukoviæ je amerièki èovjek. Vraæen je na posao rješenjem državnog Odbora za žalbe iako se protiv njega vodi krivièni postupak pred Županijskim sudom u Rijeci zbog sumnji za pribavljanje eksplozivne naprave i naoružanja u svrhu izvršenja kriviènog djela, dakle, uhapsila ga je hrvatska policija, procesuira ga hrvatsko pravosuðe. Ja sam donio rješenje kojim mu se privremeno uskraæuje pristup tajnim podacima, o tome sam zatražio i provjere u Obavještajnoj službi koja je utvrdila postojanje sigurnosne smetnje. On ima i dvojno državljanstvo. To su èinjenice o tom sluèaju, a HDZ je tvrdio da je Vukoviæu neko to napakovao jer je on bio u Komisiji koja je oduzimala državljanstva. Zbog pravne lakrdije u sistemu, on je vraæen na posao.

DANI: Tvrdili ste u vrijeme te afere da je Vukoviæ blizak nekim strancima u BiH?

SADOVIÆ: Najviše što mi je zamjerio Raffi Gregorian je to što sam javno rekao da se on sastao jednom s gospodinom Vukoviæem. On se sastajao redovno s njim, a sastajao se s njim i nakon afere. Što se ljuti na istinu? Reæi æu vam i ovo: Amerikanci su insistirali 2006. da Vukoviæ bude na èelu Komisije za reviziju državljanstava i to su ultimativno tražili od tadašnjeg ministra civilnih poslova, mislim Safeta Haliloviæa. Kad se desila afera, ja treba da objašnjavam javnosti ove zemlje kako to da je pomoænik ministra sigurnosti upleten u takvu kriminalnu aferu, a ne oni koji su ga doveli i još se naljute i traže moju smjenu. To je njihov èovjek, nisam ga ja doveo. Istovremeno imamo jedan drugi sluèaj. Prije dvije godine, zamjenik direktora Graniène policije Vahid Alagiæ je suspendiran s posla jer je protiv njega donesena naredba o provoðenju kriviène istrage za navodno djelo ratnog zloèina. Skoro dvije godine je suspendiran iako je postupajuæi tužilac, imam provjerenu informaciju, skoro obustavio istragu, ali je sad predmet naravno kod Davida Schwendimana (šef Odjela za ratne zloèine u Tužilaštvu BiH, prim.aut.), nešto mu prevode. Meni je Raffi Gregorian napisao pismo u kojem traži da se suspendira Vahid Alagiæ jer treba osigurati vladavinu prava, zaštitu ugleda državnih policijskih agencija itd. Onda su mi došli u kancelariju tadašnji glavni tužilac Marinko Jurèeviæ, šef EUPM-a Vincenzo Coppola, Raffi Gregorian i Vinko Dumanèiæ, direktor Graniène policije. Tri sata su mi govorili kako to treba uraditi. Rekao sam u redu, ali to nije obièni policajac, on je zamjenik direktora i ja vas molim da istraga ima prioritet. Kad treba štititi ugled policijske i državne službe u sektoru sigurnosti, onda Vahida Alagiæa ekspresno, uz podršku svih iz meðunarodne zajednice, suspendiraju, a Vukoviæa, protiv koga je podignut i optužni prijedlog, vrate na posao. Sad vi meni kažite ko je ovdje lud, ko je zbunjen, a ko je normalan. Moram navesti još jedan primjer. Nakon promjene predsjednika u Americi od nas je traženo da prihvatimo osobe iz Guantánama i mi smo vratili trojicu koji su naši državljani. Eh, onda su od nas tražili da primimo i neke druge osobe iz Guantánama. Pitao sam amerièkog ambasadora: tražite od nas da primimo osobe koje su prijetnja nacionalnoj sigurnosti ove zemlje, istovremeno tražite da druge protjeramo. Recite šta vam je politika?

DANI: Kako biste prokomentirali èinjenicu da bi Vaša smjena bila praktièno jedini konkretan potez meðunarodne zajednice nakon svih blokada i opstrukcija države koju Dodik i njegovi kadrovi u državnim organima neskriveno provode?

SADOVIÆ: Ako smijem da se malo našalim. Imamo tu prudsku trojku gdje su moj predsjednik, gospodin Èoviæ i gospodin Dodik. Pošto SDA i moj predsjednik ne mogu da me smijene u Parlamentu BiH bez podrške Dodikovih i Èoviæeviæ poslanika, dakle, jedan od najveæih uspjeha prudske trojke trebala bi da bude moja smjena. Istovremeno, svi smo èuli šta Dodik izjavljuje za Raffija Gregoriana, brojne predstavnike meðunarodne zajednice, ambasadore, visokog predstavnika, to je uvredljiv i ponižavajuæi govor. Šta su uradili? Ništa. Raffiju Gregorianu Dodik složi kriviènu prijavu i rezultat toga je da Raffi Gregorian ode na 9. januar, kad je proglašena paradržavna tvorevina Republika Srpska '92., i tu padne i trica - poljubac za èestitanje Dana RS-a. Kad ja to javno kažem, oni se poènu ljutiti. Pa nisam se ja javno ljubio s Dodikom, no Gregorian. I eto mu Dodika, neka pokazuje svoje mišiæe i svoju snagu, neka to urade i SAD jer nije problem ove zemlje Tarik Sadoviæ, problem je Milorad Dodik, a njemu izgleda ne mogu ništa, pa pokazuju mišiæe na Sulejmanu Tihiæu i Tariku Sadoviæu.

DANI: Jeste li bili iznenaðeni èinjenicom da je Tihiæ odluèio da posluša strance u Vašem sluèaju?

SADOVIÆ: Znam da me Tihiæ dugo branio, on je to meni govorio, ali ja sam oèekivao da ostane ustrajan u tome. Rekao sam mu: moraš štititi svoje ljude, kao što oni tebe treba da štite. Jesmo li mi u istoj stranci? Kadrovska politika je osnova svake politike. Ako mene smijeni, kakva je poruka svim drugim u Predsjedništvu SDA? Sulejman Tihiæ hoæe da smijeni svoga èovjeka koji je bio sto posto za njega. Dakle, zamrkneš, ne znaš hoæeš li osvanuti. Ako to ne vide moje kolege, koje sad pomalo i okreæu glavu od mene, onda su ili naivni ili su oportunisti. Pitali su me hoæu li promijeniti stranku nakon ovoga. Ja nisam Nikola Špiriæ da mijenjam dres svake godine. Ako treba da završim svoju politièku karijeru, ja æu je završiti u SDA.

DANI: Jeste li zbog lojalnosti prema SDA i Tihiæu, o kojoj govorite, æutali kad je Sulejman Tihiæ potpisao Prudski sporazum prihvatajuæi sve Dodikove ultimatume, suprotno odlukama Glavnog odbora SDA?

SADOVIÆ: Vjerujem u koncept politièkog dogovaranja izmeðu raznih politièkih lidera, nema drugog puta. Godinama sam bio na funkcijama u RS-u i ja se umijem dogovarati s predstavnicima srpskog naroda. Nekad je to vrlo muèno i nekad mi Bošnjaci kao najbrojniji narod moramo najviše da pretrpimo i u buduænosti æe tako biti, preko naših leða æe se ova država praviti. Mi moramo pokazati i Srbima i Hrvatima odgovornost prema državi BiH i da ih na taj naèin privlaèimo i okupljamo u zajednièkom interesu. Ne kažem da treba da postanemo neko pihtijasto tijelo, ali u interesu države neke stvari Bošnjaci zaista moraju progutati.

DANI: Adil Osmanoviæ, jedan od potpredsjednika SDA, još je prije današnje sjednice Predsjedništva SDA najavio da æe Klub zastupnika poslanika u Parlamentu BiH pokrenuti pitanje Vaše smjene. Ko Vas u ovakvoj situaciji može podržati?

SADOVIÆ: Predsjedništvo Stranke je donijelo politièki stav kojim je pozvalo svoga èlana da da ostavku. Ostavka je dobrovoljan èin. Razmišljao sam nekoliko dana. Ako prihvatim da odem, prihvatam i sve ono što mi stavljaju na teret, a to nije taèno i zato sam ih i pozvao javno da kažu zašto traže moju smjenu. U svom saopæenju sam rekao ko traži moju smjenu i ko vrši pritisak na Sulejmana Tihiæa i on je popustio tom pritisku. Jeste li vidjeli reakcije Gregoriana i amerièkog ambasadora: ne, ne, mi nemamo s tim ništa. Prevest æu: prljavi posao obavite vi u SDA. Sad je pitanje hoæe li SDA prihvatiti da radi takve stvari ili neæe i zato je dimenzija moje smjene važnija od sudbine jednog ministra. Na kraju, i da me smijene, kutarisat æu se jedne muke neviðene. Zahtjev SDA za moju smjenu podržat æe svi srpski poslanici, njih 12, ne mogu mi oprostiti Dobrovoljaèku ulicu - zaustavio sam raspisivanje potjernica za bh. graðanima, a èak i nakon toga je Interpol iz Beograda zatražio raspisivanje potjernice za Jusufom Pušinom, ali im nije udovoljeno - što sam sprijeèio plan smjene Dragana Lukaèa. Kad je Lukaè, kao pomoænik direktora SIPA-e, podnio izvještaj protiv Milorada Dodika, tad su mu bili organizirali smjenu. Sve je bilo na Vijeæu ministara, nisam to dozvolio, podržali su me i drugi bošnjaèki ministri. Podnijeti prijavu protiv najmoænijeg politièara u ovoj zemlji, to je realno stanje danas. Jel'neko misli da je to jednostavno? Oni, iz RS-a, meni to ne mogu nikako oprostiti. HDZ æe se vjerovatno prikljuèiti veæini i oni imaju svojih razloga, Vukoviæa. Stranka za BiH neæe biti za moju smjenu, SDP je još uvijek i za i protiv, u Klubu SDA moglo bi doæi do podjela.

DANI: Jeste li prije Kongresa, na kojem ste dali otvorenu podršku Tihiæu, znali da æete biti smijenjeni?

SADOVIÆ: Ono što zamjeram Tihiæu je to što je on meni govorio da ima pritisaka, ali nije mi rekao da se dogovorio s Amerikancima. Ja èak sumnjam da sam ja bio cijena one podrške koju je Biden u Parlamentu dao Tihiæu. Nisam znao da je dogovorio moju smjenu.

DANI: Da ste znali, da li biste ga podržali na Kongresu?

SADOVIÆ: Bih. Podržao bih ga. Ja sam dosljedan, ako treba glava, neka ide.

DANI: Govorili ste da ste nekoliko puta "poturali leða za Tihiæa". O kojim situacijama se radi?

SADOVIÆ: To je bilo kada je doživio težak izborni poraz. Imali smo situaciju da je SDA prošla dobro na izborima, a njen predsjednik poražen i potuèen do nogu. Jedna struja je tražila njegovu ostavku kao èin politièke odgovornosti i ja sam bio uz njega, bodrio sam ga: zastupao si aprilski paket i izgubio si na njemu, a to je bila dobra stvar, ali nije bilo vrijeme u izbornoj godini da se prave ustavne promjene. Rekao sam mu: nemoj davati ostavku, borit æemo se zajedno. Kada se na Predsjedništvu stranke lomilo da li æe dati ostavku ili ne, ja sam imao snažnu diskusiju i argumenti koje sam tada iznio po mom mišljenju su jako pomogli da dobije veæinu i ostane predsjednik. Dakle, ja sam bio spreman da u najtežim trenucima njegove politièke karijere svoju politièku glavu stavim na panj skupa s njim.

DANI: Kako ste se osjeæali nakon što je u SDA odluèeno da Vas uklone?

SADOVIÆ: Kao dva brata Moriæa kad su ih poveli niz Kovaèe. Ali, moja gorèina je samo moja i nije relevantna za donošenje mojih politièkih odluka. To treba zanemariti, ali, pazite, od mene traže da odem podvijena repa i kažem da je taèno sve što ste govorili. Evo mojih rezultata: preko 90 posto obaveza iz evropskog partnerstva realiziralo je Ministarstvo sigurnosti, 70 posto obaveza iz Mape puta za liberalizaciju viznog režima je na Ministarstvu sigurnosti i ispunili smo preko 90 posto obaveza.

DANI: Koliko æete još biti ministar?

SADOVIÆ: Sad SDA mora zamoliti Špiriæa, odnosno Dodika da pokrene postupak smjene Tarika Sadoviæa.





Kadrovska politika



Nacionalno prebrojavanje



DANI: Kao jedan od razloga za Vašu smjenu spominje se zadatak koje ste dobili na poèetku mandata od Tihiæa, a prema kojem ste trebali uraditi kadrovsku reformu sistema sigurnosti u BiH, što je navodno dogovoreno u Doboju gdje su se Tihiæ, Èoviæ i Dodik dogovorili o preraspodjeli funkcija u RAK-u, televiziji, Obavještajnoj službi...

SADOVIÆ: OSA nije u sastavu Ministarstva sigurnosti veæ Vijeæa ministara. Mandat direktora Obavještajne službe traje i neæete mijenjati èovjeka ako za to nemate razloga. Na èelu Graniène policije je Hrvat, Vinko Dumanèiæ, na èelu SIPA-e Lujiæ, Srbin, na èelu Službe za poslove sa strancima je Dragan Mektiæ, Srbin, na èelu Interpola takoðer Srbin. U RS-u su i ministar i direktor MUP-a iz reda srpskog naroda. Na èelu Federalne uprave policije Zlatko Miletiæ, a u kantonima je pet Bošnjaka i pet Hrvata. To je struktura policijskog sektora. Naravno, tu još neko stavlja sektor odbrane i obavještajnih poslova. Ako tu uðete u nacionalno prebrojavanje neoprezno, u velikoj ste opasnosti da napravite veliku grešku. Ne znam šta je u Doboju dogovoreno. Obièno kad se ljudi nešto dogovore napišu pa kažu rotirat æemo te i te pozicije.

DANI: Kada je 2007. biran direktor SIPA-e, Vi ste predlagali da to bude Bošnjak. Da li bi to znaèilo promjenu Almira Džuve, direktora OSA-e?

SADOVIÆ: Ja sam predlagao da Bošnjak bude prvi èovjek SIPA-e, a to je bio argument iz RS-a za Obavještajnu službu. Ja sam imao drugu vrstu argumenata: Sredoje Noviæ je bio prvi direktor SIPA-e, poslije njega dolazi Mirko Lujiæ. Dakle, ja sam tvrdio da bi trebalo napraviti rotaciju na èelu te agencije. Nije normalno ni da Bošnjak bude dovijeka na èelu Obavještajne službe, ja se za to zalažem ako mislimo praviti balans poštujuæi princip konstitutivnosti.




24-07-2009 at 10:01 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

MAŠIÆ: SDP TRAŽI ZABRANU PROUSTAŠKE ORGANIZACIJE KAO ŠTO CROATIA LIBERTAS
00:21 / 28.07.2009.

Mašiæ: „Proustaška organizacija da se bavi projektima humanitarnim tipa sigurne kuæe, meni tu ima niz nelogiènosti“. Poslanik SDP-a u Parlamentu Federacije BiH Damir Mašiæ je šokiran da se sa nivoa države daju novci ekstremnim nacionalistièkim ...

... nevladinom organizacijama kao što je Croatia Libertas.

„Po meni bi bilo ispravnije pitanje da li uopšte treba zakonom omoguæiti takvim organizacijama da postoje. To je pitanje, jer takva organizacija, kao što je Croatia Libertas, u svakoj normalnoj zemlji ne bi trebala da postoji. Sa takvim idejama i stavovima, propagiranjem i svemu ostalom. To je kljuèno pitanje, i u toj situaciji ne bi niko ni došao u poziciju da da sredstva bilo koje vrste s bilo kojeg nivoa za takvo ništo.

„Problematièno je uopšte što takve organizacije danas mogu da djeluju u BiH, a pogotovo ako im je neko sredstva dao. Naš zastupnik je u parlamentarnu proceduru èak pustio inicijativu za regulisanje zakonom da se zabrane sve neofašistièke, nacionalistièke organizacije u koju svakako spada i Croatia Libertas“, rekao je Mašiæ za Biznis.ba.

Biznis.ba

28-07-2009 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

SKANDAL: Za Tihiæa problemi ronilaca na Krku važniji od opšte krize u Sarajevu

30.07.2009. 00:46



Tihiæ u posjeti ronilaèkom kampu (viÐu mu maice )

Sulejman Tihiæ je prekjuèer boravio u ronilaèkom kampu, gdje se obavljaju trenažna ronjenja, u mjestu Šilo otok Krk. Èlanovi ECO SPORTSKE GRUPE, koji su imali priliku da se druže sa gospodinom Tihiæem, su predstavili udruženje, te iznijeli problematiku koja ih muèi kao ronioce. Posjeta je protekla u prijaznoj atmosferi uz kafu i laganu prièu...


Nevjerovatno je da su predsjedniku SDA Sulejmanu Tihiæu problemi jednog ronilaèkog kluba važniji od opæeg haosa koji vlada u Federaciji. Prema informacijama koje ima portal Svevijesti.ba Tihiæ se najvjerovatnije neæe pojaviti na današnjoj hitno sazvanoj sjednici Doma naroda BiH sa jednom taèkom dnevnog reda na kojoj æe se delegati izjasniti o smjeni ministra bezbjednosti BiH Tarika Sadoviæa.

Tihiæ inaèe ovih dana odmara na Jadranu na otoku Krku, zajedno sa svojom mnogobrojnom familijom, a ni nakon nagovaranja srtanaèkih kolega nije odluèio hoæe li prisustvovati sjednici.

Naš izvor navodi da je Tihiæu ovih dana odmor i bijeg od javnosti prijeko potreban obzirom da je na vidjelo izašlo njegovo nepoznavanje elementarnih pravnih i formalnih procedura. Naime, kao što je poznato smjena ministra Sadoviæa nije okonèana do kraja, jer po Zakonu o Vijeæu ministara BiH njegovu smjenu moraju potvrditi oba doma Parlamentarne skupštine BiH. Takoðer, još jedan Tihiæev pravni presedan je odluka kojom je SDA kao Sadoviæeve kandidate predložila Halida Genjca i Senada Šepiæa, koji po Ustavu BiH ne mogu participirati u sadašnjem Vijeæu ministara jer bi bio narušen entitetski balans.

Kako bilo Tihiæ zaista ima razloga biti daleko od oèiju i pitanja javnosti, ali Iioèiju delegate u Domu naroda koji su zbog njegove i greške Nikole Špiriæa morali prekinuti svoj godišnji odmor.

Ovome dodajmo i kako je na naše trenutno anketno pitanje: Smatrate li da su Bh politièari zaslužili godišnji odmor? - do sada odgovorilo preko 3000 posjetilaca. Sadašnji rezultat je oèekivan, ogorèenje graðana i njihov stav da politièari nisu zaslužili godišnji - èak 92% od ukupnog broja posjetilaca uèesnika ankete je ovako glasalo. Ali, to nije ni najmanje bitno lideru najveæe bošnjaèke stranke Sulejmanu Tihiæu.

S.Æ
(Svevijesti.ba)
 


<br /><br /><br /><br />

30-07-2009 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Vlada FBiH prodaje "Energoinvest"! Mujezinoviæ insistira na privatizaciji • Prodaja putem tendera u velikoj privatizaciji...

Agencija za privatizaciju u FBiH (APF) objavit æe krajem septembra javni poziv za privatizaciju 67 posto državnog kapitala u kompaniji "Energoinvest", vrijednosti od 147.897.502 KM, saznaje "Dnevni avaz".

Prodaja "Energoinvesta", kako doznajemo, predstavlja prioritet Vlade Mustafe Mujezinoviæa. Federalni premijer navodno insistira da, uprkos negodovanjima pojedinih ministara, privatizacija te kompanije "proðe" po svaku cijenu i da to bude prva od ukupno 12 najveæih državnih kompanija koje se trebaju privatizirati.

S tim u vezi, Upravni odbor APF-a donio je na posljednjoj sjednici, 29. jula, odluku o odobravanju korigiranog poèetnog bilansa i programa privatizacije "Energoinvesta" na dan 31. decembra 2008. godine. Ova odluka je temelj za pripremu objave javnog poziva za prodaju državnog kapitala ovog sarajevskog giganta.
--------------------------

znACI nije bilo samo do vuka,pardon nedzada brankovica,do POLITIKE stranke him je ....
sutra energoinvest,prekosutra telecom itd...
rasprodase boga oca,jer za drugo i nisu sposobni,

31-07-2009 at 08:19 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

U džamijskom dvorištu deponija svinjskog izmeta

31.07.2009. 09:13

Dvorište džamije u selu Graèanica, koja se nalazi u blizini Termoelektrane Gacko, postalo je deponija svinjskog izmeta!
U to su se uvjerili prijeratni mještani ovog sela koji su za vrijeme nedavne posjete ostali šokirani prizorom koji su zatekli.

Kako su nam isprièali, imali su namjeru, osim svojih porušenih domova i zgarišta, oèistiti i teren oko džamije, srušene prije 17 godina, koja je uvrštena u program obnove.

- Iako smo sve vrijeme osjeæali nesnosan smrad, nismo mogli pomisliti da æemo svinjsko ðubre zateæi pred džamijom!
Ostali smo šokirani, a osim toga, na džamijskom zidu ispisani su grafiti:
èetiri S i Srbija - kazali su nam mještani.

Njima je ovo, dodali su, jasna poruka da se ne vraæaju, mada je veæina od 50
domaæinstava, koliko ih je brojalo ovo selo prije rata, to najavljivala.




Autor: M. Sm.

31-07-2009 at 09:47 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

BHDANI:

Liènost u fokusu



Bakir Izetbegoviæ

Naèin na koji je Sulejman Tihiæ žrtvovao Tarika Sadoviæa, jednog od svojih dojuèerašnjih najbližih prijatelja i stranaèkih suradnika, izaziva poseban tip jeze. Govorim o reakciji na posebnu vrstu okrutnosti, onu kojom ljudi skromnog formata a golemih ambicija kompenziraju nedostatak karizme, autoriteta i samopouzdanja. Pismeno obrazloženje kojim je propratio svoj zahtjev za smjenu Sadoviæa u Vijeæu ministara BiH ledi krv u žilama: èovjek koji je u stanju po neèijem nalogu tako teško optužiti dojuèerašnjeg prijatelja, a bez ijednog èinjeniènog dokaza, uz mnoštvo falsificiranih, prototip je Staljinovih partijskih aparatèika koji su punili sibirske logore. To što je u obrazloženju zahtjeva za Sadoviæevu smjenu napisao Tihiæ još 2001. godine bilo bi dovoljno da žrtvovani ministar sigurnosti završi u Guantánamu. Koliko je falsifikata u Tihiæevim optužbama najbolje ilustruira èinjenica da su i Dodikovi poslanici u Državnom parlamentu, i pored glasanja za Sadoviæevu smjenu, neutemeljenim ocijenili optužbe koje je na njegov raèun iznio Tihiæ. Nastranu sad èinjenica da zbog svoje nekompetentnosti Sadoviæ nije zaslužio da uzdignutog èela napusti funkciju: njegovo neprihvatanje ponude da pod teretom lažnih, a monstruoznih optužbi za "podršku terorizmu" dobrovoljno napusti ministarsku fotelju u zamjenu za neku novu unosnu sinekuru, koju mu je nudio Tihiæ, predstavlja demonstraciju visokog osobnog dostojanstva.

Za odluku o smjeni Sadoviæa glasali su svi srpski i hrvatski poslanici te Tihiæevi i Lagumdžijini sinekurci u Predstavnièkom domu Parlamenta BiH. Za nju nije glasao nijedan poslanik Stranke za BiH - nekima od njih bilo bi uvredljivo na takav naèin sudjelovati u staljinistièkom progonu èovjeka iz suparnièke stranke, dok bi pojedinima obraz to dozvolio, ali ne i svijest da bi zbog toga zaradili prezir svog partijskog šefa.

Naèin na koji je od Sadoviæa Tihiæ zatražio da odstupi, bez ijednog dokaza za teške optužbe koje je iznio, svjedoèi o moralnom ponoru u koji je Stranku demokratske akcije survao njen aktuelni predsjednik. Utemeljitelju SDA moguæe je naæi milion i jednu manu u njegovom vladanju i politici, ali u jedno sam siguran: da li zbog toga što je i sam bio žrtva sliènih montaža teških optužbi, da li zbog vlastitog moralnog svjetonazora, ali Alija Izetbegoviæ nikada ne bi pristao da po bilo èijem nalogu tako besramno eliminira svog prijatelja i suradnika. I zato sam s velikim interesom pratio da li æe u Parlamentu Bakir Izetbegoviæ uèiniti ono što njegov otac nipošto ne bi. I nije - Bakir Izetbegoviæ iz krajnje principijelnih razloga nije glasao za Sadoviæevu smjenu. To je i više nego dovoljno da se naðe u ovoj rubrici, koju Sulejman Tihiæ svake sedmice, još od Prudskog sporazuma, èvrsto kapariše svojom moralnom, liderskom i politièkom mizerijom. (S. Peæanin)

31-07-2009 at 12:52 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Ovo i nije kaka dogodovstina, al eto
Ne znadoh dje cui s ovog

BHDANI:
Pozdrav zastavi: Ima li uspješnije okupacije od oslobodilaèkog rata?



Retroaktivni ratnici

Za frapantno veliki broj Hrvata misija oslobaðanja zemlje mnogo je važnija danas nego u vrijeme kada je zemlju trebalo oslobaðati. Opæenito bi se moglo reæi da je krunski rezultat nastanka slobodne Hrvatske to da danas imamo mnogo više osloboditelja nego slobode



Samo od zadnjih parlamentarnih izbora (2007.) broj hrvatskih branitelja porastao je za 20 tisuæa
U prvim ratnim godinama, kao reporter tada još nezavisne Slobodne Dalmacije, smucao sam se po raznim linijama fronti, a moja zadnja ratna reportaža ticala se zbivanja oko Kupresa. U obližnjem Tomislavgradu konferenciju za novinare držao je ondašnji glasnogovornik HVO-a Petar Miloš, talentirani pisac i novinar, kazavši okupljenima da je "Kupres èvrsto u rukama hrvatskih branitelja". No kako je Miloš, kojega sam poznavao od ranije, na karakteristièan naèin podizao lijevu obrvu kad god bi lagao, a u ta je doba to èinio razmjerno èesto, slutio sam da je situacija po prilici obratna od one kakvu je opisao. S fotoreporterom sam se uputio prema Kupresu, uz niz peripetija uspio stiæi nadomak tome gradiæu, te potvrdio glasnogovornikov službeni iskaz, ukljuèujuæi tik s obrvom: sve je suprotno od onoga što je rekao.

Ispisao sam reportažu za duplericu Slobodne Dalmacije, predao je nadležnome uredniku, i naveèer, prije nego æe list biti poslan u štampu, veæ po svome obièaju (nepovjerljivost? taština?) otišao prekontrolirati tekst na regalu. Tu me doèekalo zanimljivo iznenaðenje: gdje god sam u tekstu spominjao "pripadnike hrvatskih vojnih jedinica", ili "hrvatske vojnike", ili nešto slièno, termini su zamijenjeni frazom "hrvatski branitelji". Ti su "hrvatski branitelji" nadirali iz svakog novog pasusa, mada ih u originalnom rukopisu ni jednom nisam spomenuo. Od nadležnoga urednika zatražio sam objašnjenje, a on mi je, strog i odluèan, pokazao dokument s naredbom Ministarstva obrane RH kojom se novinske i druge medijske redakcije obavezuju da pripadnike svih hrvatskih vojnih jedinica - ma gdje se one nalazile - nazivaju "hrvatskim braniteljima".

U konstruktivnom tonu, pun dobrih namjera, kazao sam nadležnome uredniku da mi se živo jebe za državne instrukcije, pošto, u duhu opæe borbene gotovosti, kanim zadržati suverenitet nad svojim tekstom. Dosta zbunjen, upitao me u èemu je prokleta razlika izmeðu "hrvatskog vojnika" i "hrvatskoga branitelja", pa sam mu pokušao objasniti da "hrvatski branitelji" u susjednoj Bosni i Hercegovini (a i inaèe) podrazumijevaju nešto striktnije znaèenje, nepotkrijepljeno èinjenicama "na terenu", tim više ako je meðu njima dosta mladiæa iz Splita, Zagreba ili Varaždina. "Nemoj zaoštravati stvari na sitnicama", kazao mi je sada veæ iznerviranim glasom. "Život se sastoji od sitnica", rekao sam i povukao tekst. Uostalom, ne postoji državni befel, dodao sam, koji odreðuje da baš moj rukopis mora biti objavljen u novinama.

Tekst je na kraju ipak objavljen, u izvornome obliku, pošto nadležni urednik zapravo nije bio loš èova, a i nije pri ruci imao zamjenski rukopis s kojim bi u onaj kasni sat zakrpao rupu u listu. To je prouzroèilo drugi nesporazum: na duplerici Slobodne Dalmacije objavljena je moja reportaža s realnim opisom stanja na kupreškome ratištu, dok je na zadnjoj stranici istoga izdanja - koja je bila pod ingerencijom drugoga nadležnog urednika - objavljena Hinina vijest o tome da je "Kupres èvrsto u rukama hrvatskih branitelja". Hinin izvjestitelj naprosto nije bio upoznat s detaljem vezanim uz lijevu obrvu glasnogovornika Petra Miloša. A buduæi da se informacija o tome kako je "Kupres èvrsto u rukama hrvatskih branitelja", što na televiziji, što na radiju, što u ostalim novinama, vrtjela još puna èetiri dana - prije nego se složno i medijski odgovorno priznao poraz - još se više uèvrstila predodžba o meni kao novinarskom petokolonašu i jugokomunistièkome agentu, te sam, uz puno razumijevanje nadležnih urednika, digao ruke od ratnih reportaža, ne želeæi kvariti opæu zabavu.

x x x

Gornju epizodu ne navodim zato da bih brusio terminološka svojstva domaæih osloboditelja, pošto su "hrvatski branitelji" u meðuvremenu postali poštapalica od univerzalnog znaèenja, pa shvaæam da sam sa svojim nekadašnjim zanovijetanjima bio sizifovski blentav. Iz današnje perspektive, meðutim, mori me druga dilema: Kako je, uz toliku kolièinu hrvatskih branitelja, Kupres uopæe pao? Kako se tako velièanstvenoj i mnogoljudnoj armadi moglo dogoditi da je iz bosanskog gradiæa najuri šaèica prokletih agresora?

Prema zadnjim službenim statistikama, broj osoba u Republici Hrvatskoj koje uživaju administrativni status i prateæe pogodnosti hrvatskih branitelja prešao je pola milijuna, ali trik je u tome da raste iz dana u dan. Samo od zadnjih parlamentarnih izbora (2007.) broj hrvatskih branitelja porastao je za 20 tisuæa. Od sijeènja ove godine, svakoga je mjeseca više od 500 novih umirovljenih branitelja. Ili ovako: u 2002. godini iz državnog je proraèuna za braniteljske mirovine uplaæeno 1,9 milijardi kuna, dok je lani uplaæeno nešto manje od 5 milijardi. Ili ovako: u zadnjih pet godina - dok je na èelu Ministarstva branitelja bila današnja premijerka Jadranka Kosor - broj umirovljenih branitelja je udvostruèen. Ili ovako: u zadnje dvije godine broj mirovinskih naknada koje se uplaæuju pripadnicima HVO-a ("hrvatskim braniteljima" u susjednoj BiH) je upeterostruèen!

Pritom valja znati da prosjeèna braniteljska mirovina iznosi 5.861 kunu, što je tri puta više od prosjeène obiène mirovine. Èak 80 posto umirovljenih branitelja prima prosjeènu penziju od 7.100 kuna, što je skoro dvostruko više od prosjeène hrvatske plaæe. Još jedna usporedba: partizani iz Drugog svjetskog rata primaju prosjeène penzije od 2.500 kuna, dok umirovljeni domobrani i ustaše dobivaju prosjeèno 2.200 kuna. Podaci su kardinalni, ali nacija o njima krotko šuti. Prema hrvatskim braniteljima gaje se posebni osjeæaji, kombinacija prinudne zahvalnosti i realnoga straha.

Što nam to govori o tzv. domovinskom ratu, koji je formalno završio prije skoro 15 godina? Oèito, prava oslobodilaèka ofenziva nastupila je nakon osloboðenja. Tada dolazi do masovne (samo)mobilizacije, širi se adrenalinska epidemija i bilježi nevjerojatni rast vojne spremnosti. Hrvati su toliko oduševljeni prestankom borbi da svi kreæu u rat! Jedinice se popunjavaju, dobrovoljci nièu kao gljive poslije kiše, formiraju se nove brigade i korpusi. Iz naknadne vizure, ispostavlja se da su žilavi otpor neprijatelju pružali puèkoškolci, domaæice, èasne sestre, pa èak i službenici statistièkih zavoda. Legendarnim "pumama" i "tigrovima" ovih se dana u razdiobi privilegija pridružuju "pèelice" i "zeèiæi", specijalci iz èuvenih vrtiæa koji nikada nisu pali agresorima u ruke. Nitko ne pati od krize srednje dobi, obavlja se direktan prijelaz iz kategorije juniora u udrugu veterana.

Za frapantno veliki broj Hrvata misija oslobaðanja zemlje mnogo je važnija danas nego u vrijeme kada je zemlju trebalo oslobaðati. Opæenito bi se moglo reæi da je krunski rezultat nastanka slobodne Hrvatske to da danas imamo mnogo više osloboditelja nego slobode.

Ako se trend nastavi - a nema razloga da tako ne bude - u razmjerno kratkom razdoblju moglo bi se dogoditi da u Hrvatskoj bude više bivših ratnika nego stanovnika, a tada bi se veæ mogao pojaviti ozbiljan problem: koja æe, naime, struktura populacije biti zadužena za prehranu bivših ratnika? No, to æe neka od tradicionalno dosjetljivih HDZ-ovskih vlada ionako rješavati u hodu. Kao što æe se nacionalni akademici nositi s tegobama moguæega povijesnog revizionizma, jer zdrav razum govori sljedeæe: da je Hrvatska poduzimala oslobodilaèke akcije s današnjim brojem tadašnjih boraca, zbrisala bi okupatora za manje od jednoga dana, pa bi se višegodišnja krvava epopeja svela na nekoliko dramatiènih sati. I što onda? Kamo s arhivom ratnih bajki i legendi? Kamo s povijesnim udžbenicima? Kamo s temeljima državnosti? Odgovor hrvatskih akademika ovome izazovu unaprijed se dade naslutiti: eliminirajmo zdrav razum i problem je praktièki riješen...

Zasad se tek može reæi da je rat bio najveæa socijalna reforma na ovim prostorima. Da se kojim sluèajem Jugoslavija mirno raspala, nikada toliko ljudi ne bi bilo zbrinuto u tuðim stanovima, niti bi im se udijelile izdašne državne rente. Ako dublje razmislimo, neizbježni pokolj je bio posljedica brige za obiènoga èovjeka.

Nakon toga, u privatnome sektoru, domovinski rat postao je najprofitabilnija privredna grana - pošto se temelji na eksploataciji proraèunske rudaèe - a branitelj najunosnije zanimanje. Mnogo mladih opredjeljuje se za tu struku, naroèito danas, jer su privuèeni komparativnim prednostima: nisi izložen ratnim pošastima, živiš neusporedivo bolje od ostalih, ne osjeæaš posljedice ekonomske krize, možeš otiæi u mirovinu prije èetrdesete i imati dvostruko veæu penziju od plaæe prosjeènoga zaposlenika.

Izmeðu hrvatskoga branitelja i graðanina koji nije branitelj startna je razlika gotovo nepojmljiva. Onome tko se izborio za status branitelja život je praæen olakšicama u gotovo svakom zamislivom segmentu: od jeftinijih telefonskih impulsa i besplatnoga prijevoza, pa do popusta za kupovine automobila, tehnièkih ureðaja, jahti ili školskih knjiga, a prinadležnosti se prenose i na nasljednike, pa djeca branitelja, primjerice, imaju dodatne bodove kod upisa na hrvatska sveuèilišta.

Društvo je, mimo klasnih razlika proizašlih iz kapitalistièke prisile, podijeljeno na graðane prvoga i drugog reda, te svi nastoje uskoèiti u prvu kategoriju, a i socijalno osjetljiva vlast - fondovima za potkupljivanje i mjerama posebnih previda - nastoji što više graðana korumpirati naknadama za nepostojeæe zasluge, raèunajuæi na protuusluge u trenucima kada se, jednom u èetiri godine, pred glasaèkim kutijama slavi demokracija. Kako je odreðena kolièina žitelja ipak nužna da svojim poreznim izdvajanjima opslužuje prvokategornike i državni aparat, svaki debalans izmeðu prihoda i rashoda rješava se njihovim daljnjim kategorijalnim srozavanjem, pa od graðana drugoga reda postupno postaju radno osposobljeno roblje.

Ostaje još nelagoda oko mitologije i sentimentalnih refrena o "brojèano nadmoænijem neprijatelju" (kojeg smo "uspjeli svladati uz herojstvo i nadljudske napore"), parola koje se tope poput kugli sladoleda na kolovoskom suncu, što znaèi da æe valjati s dodatnom pažnjom pristupati odgojno-obrazovnom procesu. Jer mali Štef ili mali Joško mogli bi nastavnika iznenaditi prostom logikom: Ako je naših bilo pola milijuna, što im je trebalo toliko godina da oslobode zemlju? Kako ih je to agresor s mizernim brojem vojnika uspijevao držati pod okupacijom? Tu bi, pak, osviješteni prosvjetni radnik trebao Štefu i Jošku u startu zaèepiti prljave gubice: Samo onaj tko ne postavlja nepristojna pitanja moæi æe raèunati na status branitelja! Ili kad odrastete želite postati nastavnici kao ja, sa èetiri tisuæe kuna i èetiri neotplaæena kredita?

Uglavnom, veæ skoro desetljeæe i pol Hrvatskom dominira posebna društvena figura: retroaktivni ratnik. Tako je u kolektivnome mentalnom obzoru ustanovljen i retroaktivni domovinski rat, tvorevina ispunjena s onoliko mitova, dogmi i ideoloških prijetnji koliko je neophodno da se saèuva socijalna sigurnost i materijalna potkoženost retroaktivnih ratnika. A buduæi da retroaktivni ratnici predstavljaju pretorijansku gardu vladajuæe stranke, pouzdanu glasaèku mašinu koja æe osiguravati politièku (pa i fizièku) potporu onima što su im privilegije priskrbili, radi se o masi koja ne smije biti izložena ni eroziji ni reviziji. A ni suvišnim uznemirenjima: kada nastupi kriza, kakvoj svjedoèimo ovih dana, kresat æe se svima, ali ne i njima.

To upuæuje na zanimljivu evoluciju domovinskog rata: u poèetku je on bio oslobodilaèki (sa znaèajnim elementima zloèina), zatim je postao agresorski (na teritoriju Bosne i Hercegovine), da bi se od završetka ratnih operacija do danas nametnuo kao okupacijski (na teritoriju same Hrvatske). Jer ako neumjerene boraèke povlastice koristi pola milijuna ljudi - što je, prema optimistièkim procjenama, trostruko više od broja stvarnih uèesnika rata - pustošeæi bez milosti državni proraèun, cijedeæi prestravljeni i ni od koga zaštiæeni ostatak stanovništva, a politièka vlast stimulira mobilizaciju novih i novih retroaktivnih branitelja, možemo reæi da se radi o nepriznatoj vojnoj diktaturi.

Osnovna odlika hrvatskoga nacionalnog pokreta je da, hotimièno, nije svladao razliku izmeðu nezavisnosti i nezasitnosti. Potonja je toliko intenzivna, a vlast toliko nesigurna u sebe, da æe okupatora uskoro biti više od okupiranih. Tada æe silno nedostajati lijeva obrva Petra Miloša da znamo što nam je èiniti. Jer ako je smisao hrvatske nezavisnosti u tome da se za lažne branitelje ubire haraè i unovèava lažni rat, pitanje je samo dokad æe trajati lažni mir.


28-08-2009 at 13:05 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Naravno da treba! Nisu ih zasluzili ni kada su "radili"!



"Slobodna Bosna", 27.08.2009.godine

31-08-2009 at 21:00 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

BHDANI:

Nada i ništa



Igraèi pod maskama

Kakav unutarnji kapacitet za promjene i za demokratsku konsolidaciju danas postoji u Bosni i Hercegovini?



Bez ozbiljnih promjena u ustavnopolitièkom sistemu i administrativnom ureðenju Bosne i Hercegovine, ovoj zemlji suðena je stagnacija i besperspektivno trajanje, stalno u znaku politièkih nepomirljivosti i konflikata, koji bi na podlozi dugotrajnoga i sistemski njegovanog poslijeratnog religijskog i etnièkog nacionalizma neizbježno imali i etnièko-vjerski karakter, te je samo pitanje okolnosti kada bi se pretvarali i u valove nasilja i fizièkih sukoba. To je toliko aksiomatièna konstatacija, i toliko smo ju puta u raznim prilikama varirali, da je veæ postala opæe mjesto. No, time nije ništa izgubila na ultimativnoj važnosti.

Ali, kakva je realna moguænost promjena? Tko ih može (pro)izvesti? Tko ih uopæe i želi? (Mislim, naravno, na odluèujuæe politièke faktore)? Kakvu efektivnu pomoæ u tome možemo oèekivati od "stranaca"? Kakvu od Amerike a kakvu od "Evrope"?

Poènimo od ovih potonjih. Predzadnji prokurator meðunarodne zajednice i Evropske unije u Bosni i Hercegovini Miroslav Lajèak neslavno se nasukao na dubokoj neslozi svojih nalogodavaca, te klisnuo iz OHR-a i Sarajeva poput Ive Sanadera iz hrvatske vlade. (Eno ga sad kako, u svojstvu slovaèkoga ino-ministra, sudjeluje u jednome sasvim balkanski smiješnom slovaèko-maðarskom etnonacionalistièkom natezanju oko otvaranja spomenika ugarskom "svetom kralju Istzvanu" u pograniènom gradu Komarnom i u zabrani predsjedniku Maðarske Laszlu Solyomu da stupi na tlo Slovaèke.) Lajèakov nasljednik Inzko, nakon poèetnih optimistièkih nota (zaèinjenih dobronamjernim besmislicama tipa: "Evropu treba bosnizirati, Bosnu treba evropeizirati!"), sada veæ nastupa mnogo opreznije, vraæajuæi se staroj mantri svih meðunarodnjaka na bosanskim mandatima: "Promjene moraju doæi samo iznutra!" Problem s tom mantrom nije to što bi bila netaèna, naprotiv, surovo je taèna i istinita. Problem je u tomu što ona poruèuje nešto drugo: da se od Lajèakova vremena u tom pogledu nije promijenilo ništa suštinski, da meðunarodna zajednica i dalje ostaje duboko podijeljena i nesložna u vezi s Bosnom i Hercegovinom, bez ikakva vlastitog plana i koncepta. Poruka, dakle, ne znaèi: promjene morate obaviti sami zato što je tako najbolje za vas i za unutarnju konsolidaciju zemlje, nego: to morate obaviti sami zato što vam u tome s naše strane neæe i ne može biti nikakve aktivne pomoæi.

Još je jednu koliko dirljivu toliko i pogrešnu ideju u vezi s Bosnom i "promjenama iznutra" ovih dana Inzko iznio, sudjelujuæi na nekoj konferenciji u Austriji. Podsjetio je, naime, na "kljuènu ulogu koju su u demokratizaciji društava u istoènoj Evropi odigrali sindikati, radikalni i umjereni reformatori, disidenti, vjerske zajednice i desetine hiljada graðana koji nikad prije nisu bili politièki aktivni". Ogromna je razlika izmeðu historijsko-politièkoga konteksta u kojemu je zapoèinjala "demokratizacija društava u istoènoj Evropi" i konteksta u kojemu se danas nalazi Bosna i Hercegovina. Kao što je, takoðer, ogromna razlika izmeðu naèina na koji je krajem osamdesetih i poèetkom devedesetih "vanjski svijet", Zapad, podupirao demokratizaciju u zemljama istoène Evrope, i naèina na koji je potpaljivao kaos u Jugoslaviji, te zatim pasivno gledao kako se on razgara, naroèito u Bosni i Hercegovini. Aludirati u vezi s današnjom Bosnom i Hercegovinom na demokratizacijsku ulogu "sindikata, radikalnih i umjerenih reformatora, disidenata, vjerskih zajednica i desetina hiljada graðana koji nikad prije nisu bili politièki aktivni", znaèi ili potpuno ne poznavati situaciju, kontekst, strukture, odnose, ili govoriti uprazno i demagoški, u pomanjkanju ikakve ozbiljnije "vizije". A nepoznavanje situacije Inzku se sigurno ne može pripisivati...

Amerika? Nasuprot dobrièinama što željno snatre o "Daytonu 2" (pa onda svoja patriotska snatrenja neodgovorno pretvaraju u poluvijesti iz "odlièno obaviještenih diplomatskih izvora", obavezno anonimnih), sada je veæ posve jasno da je Obamina administracija realpolitièki oprezna u vezi s Bosnom i Hercegovinom, a neki noviji istupi daju naslutiti da Amerika, doduše, neæe sasvim dignuti ruke od Bosne, ali i da se neæe upuštati u avanturu voðenja, nego da æe tu ulogu prepustiti Bruxellesu. Kad se tomu doda, recimo, kategoriènost kojom Obamin èovjek u Sarajevu, ambasador English, zastupa ostanak dvoentitetskoga sistema u okviru predstojeæih razgovora o ustavnim promjenama, uz obavezni dodatak da "proces ustavnih reformi moraju voditi politièki lideri Bosne i Hercegovine", više je nego jasno da nam je namijenjena "evropska sudbina". Sa svim dalekim i maglovitim slatkim obeæanjima što uz to idu, kao i sa svim crnim iskustvima o kojima znamo sve što treba znati...

Kakav unutarnji kapacitet za promjene i za demokratsku konsolidaciju danas postoji u Bosni i Hercegovini? Krenimo najprije od alternative, od struktura civilnog društva: gdje su i što su danas u nas Inzkovi "sindikati, radikalni i umjereni reformatori, disidenti, vjerske zajednice i desetine hiljada graðana koji nikad prije nisu bili politièki aktivni" kao faktori demokratskih promjena? I najpovršnijom analizom moguæe je utvrditi da toga potencijala nema, odnosno da je on sav na ovaj ili onaj naèin demokratski umrtvljen tako što je - etnonacionaliziran, naravno, trostruko. Ako bi teoretski i mogao funkcionirati kao faktor politièke promjene, to nikako ne bi moglo biti transetnièki, na planu cijeloga društva i države, nego samo unutar zatvorenih granica jedne od etnièkih zajednica. Ali èak ni to nije moguæe, jer su poslijeratne "nacije" u Bosni i Hercegovini èvrsto skovane, ideološki monolitne vjersko-etnièke strukture, jedna spram druge postavljene u stavu straha, zazora i fobiènoga opreza, u vjeènom stanju mentalne mobilizacije, pa je bilo kakav, i najneviniji oblik disidentstva unaprijed moralno prokazan kao izdajstvo zajednice (vrhovni grijeh, veæi i od onoga protiv Boga!), djelovanje vjerskih zajednica odreðeno iskljuèivo njihovom ulogom èuvara narodnih i nacionalnih identiteta, a graðani u ogromnoj veæini samo pasivna glasaèka masa u funkciji stalnoga perpetuiranja tako okamenjene sheme politièkoga života i obnavljanja vlasti i politièke moæi. Ono malo oblika organiziranoga civilnog društva, koliko ih postoji, nije da ne daje glasa od sebe, ali taj glas u ovakvom društvenom i politièkom ambijentu ne može znaèiti ništa više od spašavanja vlastite duše. U tu sliku ukljuèeni su i mediji, taj èetvrti stup demokracije i slobodnoga društva: i kod onih koji se otimaju da ne budu dio etnonacionalnoga mainstreama, sve je nejasnija granica izmeðu politièkoga agitiranja i informativno-kritièkoga opsluživanja javnosti, kao njihove jedine prave funkcije. O onima koji su otvoreno u politièkoj ili/i interesnoj službi, ne treba ni govoriti.

Kakva se, pak, volja i sposobnost za promjene može oèekivati od politièkih lidera i stranaka te od triju etnopolitièkih establishmenata u širem smislu, što zajedno diktiraju politièki život u zemlji? Na srpskoj strani sve je odavno jasno: Republika Srpska je cilj i svrha, bilo u okviru Bosne i Hercegovine kao srpski entitet ako mora, bilo kao neka maglovita samostojeæa "druga srpska država" ako može. Bilo kakve promjene koje bi smanjivale dostignutu autonomiju a jaèale Bosnu i Hercegovinu - ne dolaze u obzir. Milorad Dodik nije kreator niti posebni zagovornik takve politike; on je samo njezin aktualni protagonist. Meðutim, Dodik od Republike Srpske uspješno pravi državu, makar joj morali dodavati prefiks pseudo, što meðunarodnim faktorima imponira èak i kad znaju koliko to udaljuje Bosnu i Hercegovinu od moguænosti da postane funkcionalna država. Kad se tomu doda èinjenica da je Republika Srpska svakodnevno aktivno prisutna u Bruxellesu, za razliku od politièkih faktora iz Federacije BiH i iz "države Bosne i Hercegovine", ne bi se trebalo previše èuditi da u evropskim kabinetima ima mnogo razumijevanja za Dodikovu logiku.

Iz bošnjaèkoga etnopolitièkog ambijenta deklarativno se emitiraju najsnažniji zahtjevi za promjenama, uglavnom u pravcu jaèanja centralnih državnih instanci. No, kada se analizira taj dio politièke scene u BiH, i kada se uzmu u obzir konkretni postupci i uèinci pojedinih njezinih aktera, ta deklarativno izražena volja za promjenama pokazuje se kao puka himera. Reisu-l-ulema Mustafa Ceriæ, koji veæ ni ne krije ambicije i riješenost da artikulira bošnjaèko-muslimansku politièku i nacionalnu strategiju, ali i da propisuje kakva bi trebala da izgleda Bosna i Hercegovina, svojim istupima punim izazovnih aluzija i neprikrivenih nacionalnih aspiracija djeluje na ostale dvije etnièke zajednice tako da se sve više zatvaraju u sebe, sa sve veæim zazorom i nepovjerenjem. Više je nego jasno da je takvo djelovanje praktièno i faktièno usmjereno protiv bilo kakvih promjena ka oèuvanju statusa quo, te unutar njega ka što potpunijem uèvršæivanju vlastite moæi na onolikom prostoru i meðu onolikim dijelom naroda koliko je realno moguæe. Važni elementi te strategije su Dnevni avaz sa svojim vlasnikom, grupacija moænih menadžera i biznismena, politièka "frakcija" SDA oko Bakira Izetbegoviæa...

Sulejman Tihiæ jest nominalno na èelu SDA, najvažnije i najveæe bošnjaèke stranke, i jest bio protagonist politike dogovora koja je težila promjenama, ali su ga nakon propasti Pruda i silne demonizacije s razlièitih strana "prekrili snjegovi, ružmarin i šaš". Veliko je pitanje s kakvom æe snagom on i njegova stranka doèekati izbornu godinu, ali je veæ sad vidljivo da Tihiæ odustaje od politike dogovora i kompromisa, te da æe i on u izbornoj godini najvjerojatnije pribjeæi nacionalnom diskursu kao jedinom sredstvu koje ga može spasiti od potpunoga gubitka. Iako ga - i to odslikava svu paradoksalnost njegove situacije - ni taj diskurs neæe spasiti, jer su drugi mnogo jaèi i uvjerljiviji od njega u pjevanju tih pjesama...

Haris Silajdžiæ i njegov politièki kapacitet? Primjetno je kako se Silajdžiæ veæ mjesecima gotovo povukao iz javnosti i iz svoga nekadašnjeg svakodnevnog obraèunavanja s Dodikom, što je otprilike koincidiralo sa žestokim kritikama iz Washingtona na raèun obojice jednako. Nitko od Harisa Silajdžiæa meðu bošnjaèkim politièarima nije (bio) glasniji zagovornik cjelovite Bosne i Hercegovine, što samo po sebi, kao politièki program i akcija, podrazumijeva najveæe i najkorjenitije promjene današnjega dejtonskog ureðenja. Meðutim, Silajdžiæeva pozicija na bošnjaèkoj politièkoj sceni danas je paradoksalnija od Tihiæeve, pogotovo u perspektivi nailazeæe izborne godine. Njegov odnos s reisom Ceriæem i Dnevnim avazom to najplastiènije ilustrira. S prvim je taj odnos hladan (valja se samo sjetiti Silajdžiæeva javno izraženog neslaganja s izgradnjom nove zgrade Rijaseta, što je u drugim sluèajevima sasvim dovoljan razlog da se zaradi ništa manje nego etiketa islamofoba), a drugi ga ne prestaje iz broja u broj cipelariti kao najljuæega din-dušmanina. Kada se zna da je oko Ceriæa i Avaza neformalno ali efikasno ustrojen cijeli "klaster" bošnjaèkih interesnih, politièkih i intelektualnih krugova, pitanje je odakle Silajdžiæ u tako promijenjenim odnosima uopæe može vuæi podršku? Tim više što on praktièno i nema stranku nego je sam svoja stranka, te što su njegovi potencijalni glasaèi jedno veoma fluidno i politièki nedefinirano "tijelo" - vrlo lako ih je odvuæi i prema SDP-u i prema drugim, manjim strankama. Kada se još ima na umu Silajdžiæeva tvrdokornost i potpuna nespremnost na kompromis, te krajnja odbojnost iz srpskih i hrvatskih politièkih krugova spram ideje "cjelovite Bosne i Hercegovine" kako ju on zastupa, neosjetljiv na etnièku pluralnost ove zemlje, jasno je da je i od Silajdžiæa iluzorno oèekivati ozbiljniji doprinos promjenama.

O hrvatskom etnopolitièkom faktoru u ovom kontekstu gotovo da je suvišno i govoriti. Jest da bi teoretski - baš kao najslabiji a neizbježan - on mogao biti važan, èak i odluèujuæi u odreðenoj fazi eventualnih dogovora o promjenama. No, takvu ulogu on bi mogao imati samo kad bi posjedovao unutarnju politièku solidnost, kvalitetu i domišljene ideje, te kad bi po crti te logike izbacio na scenu odgovarajuæeg lidera, ovlaštenog pregovaraèa. Ništa od svega toga - samo otužna provincijalnost, ogavna korumpiranost, cinièna bezidejnost.

Napokon - opozicija? U politièkom životu Bosne i Hercegovine (barem u Federaciji i na državnom nivou) opozicija gotovo da je postala sinonim za SDP i Zlatka Lagumdžiju, i to je tragièno. Tragièno zato, što Lagumdžijin SDP svoj opozicijski položaj koristi kao dobro situirano i doživotno osigurano "radno mjesto". Pošto bi s bilo kakvom ozbiljnijom promjenom politièkoga sistema taj položaj više nego sigurno bio uzdrman i ugrožen, SDP i njegov vjeèni predsjednik, baš kao i svi drugi "mrski etnonacionalisti" iz aktualne parlamentarne strukture, pro forma govore o promjenama a boga mole da do njih ne doðe, i sve rade da tako bude.

Kao u nekom naopakom, pogrebnom karnevalu: zloslutna povorka zamaskiranih igraèa, koji su veæ i sami zaboravili kako izgleda vlastito im lice. Tako otprilike izgleda skica stanja politièkih duhova u Bosni i Hercegovini, godinu dana uoèi opæih izbora (što u našim prilikama znaèi da veæ sutra poèinje nenormalni politièki život u uvjetima predizborne kampanje), te samo koji mjesec do kraja kalendarske godine - roka o kojemu bi, po sugestijama i navaljivanjima meðunarodne zajednice, trebalo donijeti kakve-takve ustavne promjene. Zakljuèi sam, dragi èitaoèe, što æe od svega toga biti.

ISPRIKA

U Danima od 7. kolovoza 2009. u tekstu Rat zauvijek? zamijenio sam imena ratnih reportera HRT-a: umjesto Ante Ivankoviæa spomenut je Smiljko Šagolj. Premda je do zamjene, evidentno, došlo po sliènosti, to me ne oslobaða obaveze na ispriku, koju, evo, èinim.


01-09-2009 at 11:23 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice