Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:


Da odgovori jedna od prozvanih . Planirali smo da to kao Top temu postavimo na Tuzlarije i ukljucimo komentare, medjutim, kada smo dobili u elektronskoj formi rok za javnu raspravu je istekao, pa nije bilo ni svrhe da postavljamo.

Vijecnik, stvarno mi je drago da se forumasima odgovori na neka pitanja, hvala



Da li to znaèi da je sad besmisleno da se daju bilo kakvi komentari odnosno eventualne sugestije?
Upravo sam letimièno pregledao nacrt Statuta i mislio sam Vijeænika "zatrpati" prijedlozima ali haman da je sad kasno za to
Ujedno da se i ja zahvalim Vijeæniku na odgovoru  


<br /><br /><br /><br />

07-12-2007 at 19:33 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:


Da li to znaèi da je sad besmisleno da se daju bilo kakvi komentari odnosno eventualne sugestije?
Upravo sam letimièno pregledao nacrt Statuta i mislio sam Vijeænika "zatrpati" prijedlozima ali haman da je sad kasno za to
Ujedno da se i ja zahvalim Vijeæniku na odgovoru


Pa meni kad su dali nacrt Statuta i rekli da je rok javne rasprave istekao, pogledaj malo ima li koji datum ili da cekamo vijecnika, ako ja nisam dobro skontala. Svasta je moguce
07-12-2007 at 19:44 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:
Pa meni kad su dali nacrt Statuta i rekli da je rok javne rasprave istekao, pogledaj malo ima li koji datum ili da cekamo vijecnika, ako ja nisam dobro skontala. Svasta je moguce


Postoji jos jedna formalna mogucnost, ali su male sanse da svi prijedlozi prodju. U vase ime mogu ja, ili neko od kolega vijecnika, svojim amandmanima, nakon usaglasavanja, pridruziti i neke vase.
Dakle, ako imate dobrih primjedbi i prijedloga (u formi tzv. amandmana - brisati "to i to..", a upisati "nesto pametnije..."), javite mi ili posaljite najvaznije. Moze svakako; PP, ovaj topic, jutarnja kafa na tenisu... Treba pozuriti.
07-12-2007 at 22:45 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Prije svega želio bih naglasiti da je ovim nacrtom Statuta otvorena moguænost svojevrsne decentralizacije vlasti o kojoj smo veæ govorili i smatram da je to kljuèna stvar u ovom nacrtu.Ona se po mom skromnom mišljenju ogleda prije svega u naèinu organizacije rada odnosno organa upravljanja u Mjesnim zajednicama.Ja sam veæ i ranije istakao da trenutni model organizacije u MZ-a ne smatram dobrim rješenjem te da bi se stoga trebalo pristupiti izmjeni što je ovim nacrtom vidim i predviðeno.
Povratak na sistem sa Savjetima i Skupštinama MZ-a (istina sada sa drugim nazivima ovih organa)zasigurno æe omoguæiti veæem broju zainteresovanih graðana da se ukljuèe u rad po MZ-a , a što æe se opet, siguran sam pozitivno reflektovati na efikasnost rada.
Ono što mi se ne sviða u ovom nacrtu Statuta i što smatram svojevrsnim propustom jeste naèin izbora Vijeæa(Skupštine) MZ.
Naime nacrtom je predviðeno(èlan 83 b)da OV organizuje sazivanje i održavanje Zbora graðana na kome se vrši izbor Vijeæa i izglasava Statut MZ.
Manjkavost ovakvog naèina izbora ogleda se prije svega u èinjenici da æe o izboru Vijeæa odluèivati jako mali broj graðana.Naravno da se hipotetski gledano, moje predviðanje i nemora obistiniti ali uzimajuæi u obzir dosadašnju praksu sazivanja i održavanja Zborova graðana, jasno je da je moja bojazan sasvim opravdana.
Istina èlanom 83 b predviðeno je da Zbor može raditi i punovažno odluèivati ako istom prisustvuje najmanje 5% biraèa upisanih u biraèki spisak, a u sluèaju da se Zboru ne odazove pomenuti broj graðana saziva se novi Zbor na kome je ovaj cenzus za rad i donošenje punovažnih odluka smanjen na 3%.
Istina u alternativnom prijedlogu ostavljena je moguænost i drugaèijeg naèina izbora ali ni tu nema jasnih definicija o naèinu izbora nego je koliko sam razumio ostavljeno Mjesnim zajednicama da svojim Statutima definišu ovo pitanje.

Mišljenja sam da bi najefikasniji a ujedno i najdemokratskiji naèin izbora Vijeæa bio taj da sastav Vijeæa MZ odražava rezultate lokalnih izbora koji æe se održati naredne godine.Dakle svaka stranka participirala bi u Vijeæu MZ sa onoliko èlanova koliko osvoje na lokalnim izborima na podruèju Mjesne zajednice.
Time bi se po meni postigla dvaveoma bitna efekta.
Prvi efekat je taj da bi o izboru Vijeæa MZ odluèivao puno veæi broj graðana nego u varijanti da se Vijeæe bira na Zborovima , a drugi efekat bi bio taj da se izbjegnu nepotrebni troškovi oko sazivanja Zborova.
Nisam baš potpuno siguran ali mislim da je prije uvoðenja Povjerenièkih odbora, naèin izbora Skupština bio organizovan na ovom principu.
Imao sam još nekih prijedloga ali bit æe najbolje da mi to nekad uz kafu detaljno rastabirimo(naravno ukoliko budete imali vremena i želje za tim). 


<br /><br /><br /><br />

08-12-2007 at 12:34 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Prije svega želio bih naglasiti da je ovim nacrtom Statuta otvorena moguænost svojevrsne decentralizacije vlasti o kojoj smo veæ govorili i smatram da je to kljuèna stvar u ovom nacrtu.Ona se po mom skromnom mišljenju ogleda prije svega u naèinu organizacije rada odnosno organa upravljanja u Mjesnim zajednicama.Ja sam veæ i ranije istakao da trenutni model organizacije u MZ-a ne smatram dobrim rješenjem te da bi se stoga trebalo pristupiti izmjeni što je ovim nacrtom vidim i predviðeno.
Povratak na sistem sa Savjetima i Skupštinama MZ-a (istina sada sa drugim nazivima ovih organa)zasigurno æe omoguæiti veæem broju zainteresovanih graðana da se ukljuèe u rad po MZ-a , a što æe se opet, siguran sam pozitivno reflektovati na efikasnost rada.
Ono što mi se ne sviða u ovom nacrtu Statuta i što smatram svojevrsnim propustom jeste naèin izbora Vijeæa(Skupštine) MZ.
Naime nacrtom je predviðeno(èlan 83 b)da OV organizuje sazivanje i održavanje Zbora graðana na kome se vrši izbor Vijeæa i izglasava Statut MZ.
Manjkavost ovakvog naèina izbora ogleda se prije svega u èinjenici da æe o izboru Vijeæa odluèivati jako mali broj graðana.Naravno da se hipotetski gledano, moje predviðanje i nemora obistiniti ali uzimajuæi u obzir dosadašnju praksu sazivanja i održavanja Zborova graðana, jasno je da je moja bojazan sasvim opravdana.
Istina èlanom 83 b predviðeno je da Zbor može raditi i punovažno odluèivati ako istom prisustvuje najmanje 5% biraèa upisanih u biraèki spisak, a u sluèaju da se Zboru ne odazove pomenuti broj graðana saziva se novi Zbor na kome je ovaj cenzus za rad i donošenje punovažnih odluka smanjen na 3%.
Istina u alternativnom prijedlogu ostavljena je moguænost i drugaèijeg naèina izbora ali ni tu nema jasnih definicija o naèinu izbora nego je koliko sam razumio ostavljeno Mjesnim zajednicama da svojim Statutima definišu ovo pitanje.

Mišljenja sam da bi najefikasniji a ujedno i najdemokratskiji naèin izbora Vijeæa bio taj da sastav Vijeæa MZ odražava rezultate lokalnih izbora koji æe se održati naredne godine.Dakle svaka stranka participirala bi u Vijeæu MZ sa onoliko èlanova koliko osvoje na lokalnim izborima na podruèju Mjesne zajednice.
Time bi se po meni postigla dvaveoma bitna efekta.
Prvi efekat je taj da bi o izboru Vijeæa MZ odluèivao puno veæi broj graðana nego u varijanti da se Vijeæe bira na Zborovima , a drugi efekat bi bio taj da se izbjegnu nepotrebni troškovi oko sazivanja Zborova.
Nisam baš potpuno siguran ali mislim da je prije uvoðenja Povjerenièkih odbora, naèin izbora Skupština bio organizovan na ovom principu.
Imao sam još nekih prijedloga ali bit æe najbolje da mi to nekad uz kafu detaljno rastabirimo(naravno ukoliko budete imali vremena i želje za tim).

Yugi, procitao sam. Mislim da ovo zasluzuje i odgovor i razgovor uz kafu. Javicu se tokom vikenda.
Pozdrav
Vec sam prosetao do tenisa, vidio sunce..., odoh dalje.

[Edited by vijecnik on 08-12-2007 at 13:03 GMT]
08-12-2007 at 13:01 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Yugi, procitao sam. Mislim da ovo zasluzuje i odgovor i razgovor uz kafu. Javicu se tokom vikenda.
Pozdrav
Vec sam prosetao do tenisa, vidio sunce..., odoh dalje.

[Edited by vijecnik on 08-12-2007 at 13:03 GMT]


Ok-èujemo se  


<br /><br /><br /><br />

08-12-2007 at 13:07 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim



Nešto što svakako bode oèi sluèajnom prolazniku ili gostu u TZ je ugradnja balkona i njegova prenamjena, postavljanje prozora ili farbanje istih i nadgradnja nekih stambenih objekata koja je veæ naseljena a od objekta je ruglo uèinjeno.
Interesira me dali; imaju i tko im i na osnovu èega, izdaje dozvole za izmjenu namjene prostora i samog mijenjanja izgleda objekta i poslije nadogradnje kako ide sa posjedovnim odnosima i dali su veæ postojeæi vlasnici obešteæeni jer bi grund trebao biti ponovo podijeljen i vrijednost nekretnine se mijenja.Kako su uredjene te stvari ili dali se one uopæe uredjuju?

10-12-2007 at 21:05 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - AD
Bez chatanja molim

citat:
lola wrote:


Nešto što svakako bode oèi sluèajnom prolazniku ili gostu u TZ je ugradnja balkona i njegova prenamjena, postavljanje prozora ili farbanje istih i nadgradnja nekih stambenih objekata koja je veæ naseljena a od objekta je ruglo uèinjeno.
Interesira me dali; imaju i tko im i na osnovu èega, izdaje dozvole za izmjenu namjene prostora i samog mijenjanja izgleda objekta i poslije nadogradnje kako ide sa posjedovnim odnosima i dali su veæ postojeæi vlasnici obešteæeni jer bi grund trebao biti ponovo podijeljen i vrijednost nekretnine se mijenja.Kako su uredjene te stvari ili dali se one uopæe uredjuju?




Ovo je odlièno pitanje!!
Ovu problematiku je Sarajevo poèelo rješavati i milsim da bi se samo trebalo raditi na primjeni takvog neèeg. Jedan od stavki, koliko ja znam je da se dozvoljava izmjena stolarije ako æe se napraviti da po izgledu bude ista ko i sve druge a za zatvaranje balkona ide nešto skroz drugaèije. Nadam se da æe Opština Tuzla više posvetiti pažnje tom "ruglu".
11-12-2007 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
lola wrote:
Nešto što svakako bode oèi sluèajnom prolazniku ili gostu u TZ je ugradnja balkona i njegova prenamjena, postavljanje prozora ili farbanje istih i nadgradnja nekih stambenih objekata koja je veæ naseljena a od objekta je ruglo uèinjeno.
Interesira me dali; imaju i tko im i na osnovu èega, izdaje dozvole za izmjenu namjene prostora i samog mijenjanja izgleda objekta i poslije nadogradnje kako ide sa posjedovnim odnosima i dali su veæ postojeæi vlasnici obešteæeni jer bi grund trebao biti ponovo podijeljen i vrijednost nekretnine se mijenja.Kako su uredjene te stvari ili dali se one uopæe uredjuju?


Zakoni o prostornom uredjenju i o gradjenju FBiH i TK (ukupno 4) i jos par zakona, da ih ne nabrajam (nisu toliko vazni), detaljno uredjuju ova pitanja.
Kad bi oni bili potpuno usaglaseni, kad bi ih vlast provodila, kad bi provodjenje u potpunosti nadzirale inspekcije, kad bi gradjani postovali zakon i propisane procedure... ne biste nas nista ni pitali. Dakle, zakoni nisu savrseni, nisu cak ni usaglaseni potpuno, medjusobno i sa ustavom, ali su dovoljno dobri da, u uredjenom drustvu, omoguce visok estetski, funkcionalni i sigurnosni nivo. Nije tako, ne vjerujem ni da uskoro mozemo ocekivati poboljsanje.
Niti imovinsko pravni odnosi ne mogu se jos kvalitetno urediti, jer za njih nisu doneseni svi potrebni zakoni. Veci broj postojecih nadgradnji, uzurpacija i sporova u okviru tzv. etaznog vlasnistva je pred sudovima, a znate koliko su nasi sudovi efikasni.
Po novim zakonskim odredbama u TK vise nije moguca dogradnja bez saglasnosti svih vlasnika. Naknada je bila propisana i ranije, ali se tesko realizirala.
Opcinska vlast vrlo malo moze popraviti ako zakoni nisu dobri i ako im visi organi vlasti to ne omoguce.
Ne pravdam nase OV i tuzlansku vlast, ali sam ovdje vec pominjao jedan sarajevski primjer - oni u principu imaju bolje zakone, vise novca, pa i mogucnosti da vecinu stvari bolje urede i provedu. Reguliranje, finansiranje i nadzor ovako vaznih pitanja kod njih vrse Kanton i Grad, pa je za ocekivati da je u sarajevskim opcinama znatno bolje stanje.




[Edited by vijecnik on 11-12-2007 at 18:05 GMT]
11-12-2007 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Koliko mandata jedan te isti naèelnik može biti?  


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
11-12-2007 at 16:29 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice