Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Grad zaleðen, graðani nezadovoljni zimskom službom
Godinama isti problem na našem podruèju, interesira me sljedeæe;
Tko je poslodavac firmama za održavanje puteva i postoji li neka kontrola od finansijera.
---------------------------------------
Tri su finansijera: 2 direkcije za ceste (federalna i kantonalna) za magistralne i regionalne puteve, a opcina za lokalne i nekategorisane. Oni i nadziru radove. U ime opcine radove nadzire Komunalna sluzba, a izvodi JKP Komunalac.
Ne znam gdje zivis, ali u vrijeme velikih padavina i niskih temperatura, izvodjaci ciste prvo i najvise urgentne pravce (prometne ulice, ceste prema bolnicama i sl), tako da na pokrajnim putevima stvarno dodje do skupljanja i smrzavanja vecih kolicina snijega. Vjerujem da vec ciste i njih. Kad bi imali vise novca, mehanizacije i racionalniju organizaciju bilo bi srazmjerno bolje... Ukoliko te zanimaju detalji, morali bismo i njih ukljuciti u razgovor.
------------------------------------------
------------------------------------------
Poploèavanje Korzoa je dobar posao za grad ali materijal s kojim se radi (glatka površina) mislim da nije adekvatan za naše podruèje jer baš u ovim zimskim uvjetima šetnja Korzom je katastrofalna. (ako bi se tako nešto na zapadu uradilo i dogodi se nezgoda tada bi i osiguranje tražilo naknadu štete od onoga tko je uradio šetalište sa tim materijalom)
--------------------------------------
Vec smo na ovom topicu pricali o tim plocama - cini mi se da ove nove vise nisu glatke. One glatke, kod kapije, ne idu na cast projektantima... Nadam se da ce ih zamijeniti. Ali, da ponovim, i ovo pitanje nije nadleznost Vijeca, tako da, ako vi imate pravo izraziti nezadovoljstvo, ne moram i ja pametovati na svaku... U svakom slucaju, oni koji budu povrijedjeni, mogu i ovdje tuziti odgovorne; nije rijedak slucaj da sudovi donesu presudu da naknadu stete mora izvrsiti odogovorni drzavni nivo ili subjekt. Trebali bismo malo zaviriti u zakone o cestama, o bezbjednosti saobracaja, u sudsku praksu...
----------------------------------------
----------------------------------------
Šta se radi sa novcem koji je uraèunat u cijenu banzina i koliki je taj udio u 1 lit. benzina? Ako je cijena goriva ista kao i cijena u inozemstvu gdje se taj novac koristi jer u izgradnji puteva na našem podruèju nije primjetno (izuzev popravki)?



Naknada za puteve se dijeli na 3 dijela (iz odgovora na pocetku). Ocigledno je nedovoljna, a koliko iznosi ne znam napamet, mozemo se raspitati. Koliko znam, nigdje, pa ni kod bogatih se putevi ne grade samo iz tog izvora. Osim toga, kod njih se porezi i naknade placaju, a kod nas jos uvijek, dobrim dijelom uspjesno izbjegavaju.
16-12-2007 at 21:03 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Drugarica wrote:
Mene interesuje da li ce proci I jedna zima kada ce mjestani MZ Kula, kao I Mosnika moci reci da nisu imali problema bilo sa autima ili pjeske doci do svojih kuca. Ovo je nevjerovatno, grad soli, a ne moze se dati u amanet gradjanima sol da se pospe po ulicama I prilazima njihovim kucama.
Isto tako me zanima, a ne znam da li postavljam pitanje pravoj osobi, da li je moguce – narocito zimi – da pauk prodje malo Kulom I pokupi sva ona vozila sto stoje parkirana na ionako uskoj ulici I ometa ljudima kretanje. Nakupilo bi se tu mjesecno lijepih para i mislim da bi se samo s tim novcem mogla Kula zimi odrzavati


Suosjecam. Ne znam samo da li je ikad bilo bolje, pogotovo kad ovako stisne i pada nekoliko dana uzastopno? U ovim situacijama je neophodno i samoorganizovanje, pepeo...
Po pitanju soli, predlozicu Kurevicu...
Takodjer ne znam za pauka, prolazi li on, cak i ljeti, kroz Kulu i Mosnik. Cini mi se da bi od toga (zimi, ipak) bila veca steta, nego korist. Dovoljno bi bilo, recimo, da policija ili inspekcija polijepi kazne za pogresno parkiranje; jel´ ko od vas pokusao skoro registrovat auto, a da nije prethodno platio kaznu
16-12-2007 at 21:16 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Vijeèniæe,vijeèniæki jel misliš da je Jasmin sa ovim potezom za stadion dobio dosta naklonosti Tuzlaka.Namjerno kažem Tuzlaka,jer vidim da su neki i protiv gradnje,a to mi ne djeluju kao pravi Tuzlaci.
Što se tièe prezentacije projekata,prilike da i graðani nešto kažu o tome,informisanja,okruglog stola na ovu temu...Svaka èast.Tako treba. Nastaviti tako,a isto i sa ostalim projektima vezanim za grad Tuzlu.Imaæe moj glas na izborima i glas onih koje ubjedim da je ova vlast to zaslužila, a imam uticaja.Samo tako,nek naša Tuzla napreduje u inat dušmanima.
Molim komentar!  


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
17-12-2007 at 09:21 | Ukljuèi u odgovor
Coa
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 28-08-2007
Lokacija: Dzindic Mahala
Odgovori: 359
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Nadimak wrote:
Vijeèniæe,vijeèniæki jel misliš da je Jasmin sa ovim potezom za stadion dobio dosta naklonosti Tuzlaka.Namjerno kažem Tuzlaka,jer vidim da su neki i protiv gradnje,a to mi ne djeluju kao pravi Tuzlaci.
Što se tièe prezentacije projekata,prilike da i graðani nešto kažu o tome,informisanja,okruglog stola na ovu temu...Svaka èast.Tako treba. Nastaviti tako,a isto i sa ostalim projektima vezanim za grad Tuzlu.Imaæe moj glas na izborima i glas onih koje ubjedim da je ova vlast to zaslužila, a imam uticaja.Samo tako,nek naša Tuzla napreduje u inat dušmanima.
Molim komentar!


SVAKA CAST. Sramotno je i poraznop ono sto neki govore"sta ce nama stadion" ili kao Alojz sto rece "tamo se sakupljaju huligani"..Halo ba...ETo ja nisam huligan.Visoko sam obrazovan i znaci ako hocu da odem na neku tekmu da gledam utakmicu moram ici u Beograd, Zagreb, Sarajevo ili sto je najgore u Ugljevik i Orasje...Oni koji ne vole sport neka skontaju da je Fudbalski turizam jedan od najunoisnijih Evropskih i svjetskih biznisa. Kada se obilaze pojedini evroski gradovi uobicano je da se posjecuju stadioni kao simboli grada (ne huliganstva kako Alojz kaze)..DRuga stvar je mentalite ljudi koji sbog socio-ekonsmske situacije postaju podlozni huliganizmu i delikvenciji, ali neka to rjesavaju tuzilastva, policija, sudstvoa. Radiu cega da vecina nas koji volimo Slobod+u (koji smo jos kao djeca drzeci nase oceve za ruku odlazili na Tusanj) da ispastamo. A penzije i ostale stvari jesu problem, ali zasto se ne pogleda sta JAta radi, sta rade oni u fudbalskom Savezu koji utajice nekolikoko miliona KM, prvatizacije Enrgo-petrola, uskoro telekoma i razne druge stvari kroz koje su procherdane pare koje su mogle situirati socijalne slucajve, penzionere i borce za narednih 30 godina. a gleda se samo u taj stadion. neka vas je sramota.
17-12-2007 at 09:50 | Ukljuèi u odgovor
godfader
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-09-2006
Odgovori: 237
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Coa wrote:


SVAKA CAST. Sramotno je i poraznop ono sto neki govore"sta ce nama stadion" ili kao Alojz sto rece "tamo se sakupljaju huligani"..Halo ba...ETo ja nisam huligan.Visoko sam obrazovan i znaci ako hocu da odem na neku tekmu da gledam utakmicu moram ici u Beograd, Zagreb, Sarajevo ili sto je najgore u Ugljevik i Orasje...Oni koji ne vole sport neka skontaju da je Fudbalski turizam jedan od najunoisnijih Evropskih i svjetskih biznisa. Kada se obilaze pojedini evroski gradovi uobicano je da se posjecuju stadioni kao simboli grada (ne huliganstva kako Alojz kaze)..DRuga stvar je mentalite ljudi koji sbog socio-ekonsmske situacije postaju podlozni huliganizmu i delikvenciji, ali neka to rjesavaju tuzilastva, policija, sudstvoa. Radiu cega da vecina nas koji volimo Slobod+u (koji smo jos kao djeca drzeci nase oceve za ruku odlazili na Tusanj) da ispastamo. A penzije i ostale stvari jesu problem, ali zasto se ne pogleda sta JAta radi, sta rade oni u fudbalskom Savezu koji utajice nekolikoko miliona KM, prvatizacije Enrgo-petrola, uskoro telekoma i razne druge stvari kroz koje su procherdane pare koje su mogle situirati socijalne slucajve, penzionere i borce za narednih 30 godina. a gleda se samo u taj stadion. neka vas je sramota.


Pa ako se to sa stadionom odradi pametno, on moze i donositi pare u gradski budget, prema tome stadion je Tuzli potreban. Sto se tice huligana oni se skupljaju svuda pa nam po toj logici nista nebi bilo potrebno. Mada kolko ja znam da ce se broj ljudi koji idu na stadion zbog sporta mnogostruko uvecati ako bi doslo do izgradnje stadiona, a huligani su ionako svuda u svijetu odvojeni od normalnog svijeta.


[Edited by godfader on 17-12-2007 at 10:16 GMT]
17-12-2007 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
Zeen
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 06-10-2005
Lokacija: kod nas
Odgovori: 53
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Ti, ocigledno, o JPP znas vise od nas, ukljucujuci i bosanska iskustva.
Jucer je na okruglom stolu o perspektivama javnih komunalnih preduzeæa, odrzanom u Kuci plamena mira, govoreno nesto (i) o tome. Premalo, ali ce izlaganja i zakljucci biti uskoro postavljeni na www.tuzla.ba.
Sudjelovali su predstavnici tuzlanske vlasti, komora, nauke, komunalne privrede iz FBiH i nas 3-4 vijecnika.
Ti bi nam se mogla javiti kad dodjes u Tuzlu, da popricamo malo o prijedlozima. Please?

U Tz sam sad za Bajram i NG. Javite se na mail pa da se dogovorimo za kafu
 


Shta rechi?!
17-12-2007 at 10:27 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Coa wrote:


SVAKA CAST. Sramotno je i poraznop ono sto neki govore"sta ce nama stadion" ili kao Alojz sto rece "tamo se sakupljaju huligani"


Alojza smatram jednim od najveæeih demagoga koji se u posljednjih nekoliko godina pojavio na politièkoj sceni i ne mislim da njegovo mišljenje treba uzimati kao nešto relevantno.Naravno, podržavam njegovo pravo da javno iskazuje svoje stavove ali kao što veæ rekoh smatram da se radi o klasiènoj demagogiji koju veæ duži niz prosipa i kojoj je iskljuèivi cilj skrenuti pažnju na samog sebe i ništa više.
Iako sam i dalje skeptik po pitanju izgradnje stadiona(mišljenja sam da æe njegova izgradnja potrajati duži niz godina-daj Bože da griješim u procjeni)pozdravljam naèin na koji se pristupilo riješavanju ovog problema tj odluku opæinskih struktura da se javnom prezentacijom idejnih rješenja omoguæi našim sugraðanima da iskažu svoj stav o predloženim rješenjima. 


<br /><br /><br /><br />

17-12-2007 at 13:30 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Grad zaleðen, graðani nezadovoljni zimskom službom


Tko je poslodavac firmama za održavanje puteva i postoji li neka kontrola od finansijera.
---------------------------------------
vijeænik:
Tri su finansijera: 2 direkcije za ceste (federalna i kantonalna) za magistralne i regionalne puteve, a opcina za lokalne i nekategorisane. Oni i nadziru radove. U ime opcine radove nadzire Komunalna sluzba, a izvodi JKP Komunalac.
Ne znam gdje zivis, ali u vrijeme velikih padavina i niskih temperatura, izvodjaci ciste prvo i najvise urgentne pravce (prometne ulice, ceste prema bolnicama i sl), tako da na pokrajnim putevima stvarno dodje do skupljanja i smrzavanja vecih kolicina snijega. Vjerujem da vec ciste i njih. Kad bi imali vise novca, mehanizacije i racionalniju organizaciju bilo bi srazmjerno bolje... Ukoliko te zanimaju detalji, morali bismo i njih ukljuciti u razgovor.
________________________________________

Sasvim je logièno da prometne ulice, ceste prema bolnicama i sl imaju prioritet, ali se i ostali dijelovi grada kao prilazne ceste gradu trebaju isto tako održavati.Mislim da problemi koje ste naveli nemogu biti izgovor za neodradjen posao, stvar je organizacije.Ovdje gdje ja živim te službe za èišæenje puteva su organizirane na drugi naèin . U Tuzli ili okolini postoje sigurno firme koje imaju veæe kamione, traktore i bagere koji bi mogli biti u svako doba u službi države, ovdje je tako to organizirano da u sluèaju padavina aktiviraju se te firme koje posjeduju mehanizaciju i posao se odradi i to skoro uvjek do 6 sati ujutro sve ceste se oèiste, tamo gdje je nemoguæe snijeg razgrnuti u stranu tu se angažuju utovarivaèi i kamioni kiperi i odvoze snijeg.Dali je bilo prijava od nazornog organa da se negdje nije posao odradio kako valja, (ja vjerujem da nije) a ako jeste dali je osoba koja je loše ili nije nikako odradila posao bila sankcionirana?
------------------------------------------
Poploèavanje Korzoa
--------------------------------------
vijeænik:
Vec smo na ovom topicu pricali o tim plocama - cini mi se da ove nove vise nisu glatke. One glatke, kod kapije, ne idu na cast projektantima... Nadam se da ce ih zamijeniti. Ali, da ponovim, i ovo pitanje nije nadleznost Vijeca, tako da, ako vi imate pravo izraziti nezadovoljstvo, ne moram i ja pametovati na svaku... U svakom slucaju, oni koji budu povrijedjeni, mogu i ovdje tuziti odgovorne; nije rijedak slucaj da sudovi donesu presudu da naknadu stete mora izvrsiti odogovorni drzavni nivo ili subjekt. Trebali bismo malo zaviriti u zakone o cestama, o bezbjednosti saobracaja, u sudsku praksu...
________________________________________

Možad je i bilo presuda, ali dok se to naplatilo ošteæeni je imao daleko više troškova tako da iz tih razloga mnogi i odustaju zbog sporosti i narvno prevelikih troškova advokata i suda.
----------------------------------------
Šta se radi sa novcem koji je uraèunat u cijenu …
________________________________________
vijeænik:
Naknada za puteve se dijeli na 3 dijela (iz odgovora na pocetku). Ocigledno je nedovoljna, a koliko iznosi ne znam napamet, mozemo se raspitati. Koliko znam, nigdje, pa ni kod bogatih se putevi ne grade samo iz tog izvora. Osim toga, kod njih se porezi i naknade placaju, a kod nas jos uvijek, dobrim dijelom uspjesno
izbjegavaju.
________________________________________

Kako je moguæe da se to uspješno izbjegava? Ja vjerujem da smo mi na forumu nemoæni što se tièe toga, nije valjda da ste i vi vijeænici nemoæni ?

17-12-2007 at 19:32 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
lola wrote:
...Kako je moguæe da se to uspješno izbjegava? Ja vjerujem da smo mi na forumu nemoæni što se tièe toga, nije valjda da ste i vi vijeænici nemoæni ?


Puno je pitanja i prijedloga na koje, nazalost, nemamo najbolje odgovore. Svicarci su, ocito, mnogo bolje naucili lekcije od nas.
Treba zivjeti ovdje, raditi ovdje i pokusati nesto promijeniti, popraviti. Mi u Tuzli pokusavamo, nesto uspijevamo, nesto ne. Pokusao sam objasniti, a ne pravdati.
Spreman sam s tobom otici u Komunalnu sluzbu i JKP Komunalac, siguran sam da ces i ti prihvatiti dio njihovih obrazlozenja, ako imas strpljenja slusati.
...A za izbjegavanje poreza, bilo gdje, ne samo u BiH, i vijecnici i forumi malo mogu uciniti. Uostalom, ja sam samo jedan od vijecnika u siromasnoj zemlji na brdovitom Balkanu, opterecenoj korupcijom, kriminalom, siromastvom i nesposobnoscu, a Opcinska vijeca su najnizi zakonodavni organi lokalne samouprave, o cijoj nadleznosti mozemo i drugom prilikom... Sve policije, inspekcije, tuzilastva, sudovi..., nadlezni za poreske utaje i prevare, ili su neovisni ili u nadleznosti visih organa vlasti i parlamentarnih nivoa.
17-12-2007 at 22:03 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Zeen wrote:
U Tz sam sad za Bajram i NG. Javite se na mail pa da se dogovorimo za kafu


Cujemo se oko Bozica, saljem broj mailom
17-12-2007 at 22:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice