Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - Saopstenje CCI - sdfg
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Mislim da ovaj odgovor CCI nije baš najbolje sastavljen. Ja inaèe radim u NVO i proèitao sam pismo Skupštine TK, u kojem ona nije uopšte imala namjeru da se svaða sa CCI, nego samo da ukaže na neke njihove nedostatke u izvještaju. Dakle ništa zlonamjerno.
Whatever, èinjenica je da se neki odgovorni iz CCI pokušavaju sa ovim izvuæi i stvoriti nepostojeæi problem.

Nije se Skupstina "svadjala", ali brani neodbranjivo.
Uostalom, bilo je pametnije precutati, nego se braniti, po onom narodnoj...
Problem je u sustini:
-------------------------------
"Nedovoljna efikasnost i neadekvatna koordinacija izmeðu izvršne i zakonodavne vlasti glavni su zakljuèak Izvještaja o desetomjeseènom radu Skupštine i Vlade TK, koji niko nije doveo u pitanje. Pisac skupštinskog reagovanja èak i sam tvrdi da godišnji plan Skupštine neæe biti ostvaren i da ni sami poslanici nisu zadovoljni efikasnošæu rada Skupštine."
-----------------------------------
pa mislim da se i Skupstina, a i mi, moramo pozabaviti time. I, ne odnosi se to samo na Skupstinu TK.

Ne mogu vjerovati, Click_me, da ti, pa mozda i tvoja NVO, mislite da je problem "nepostojeci".
12-12-2007 at 10:12 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - Saopstenje CCI - sdfg - af
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Nije se Skupstina "svadjala", ali brani neodbranjivo.
Uostalom, bilo je pametnije precutati, nego se braniti, po onom narodnoj...
Problem je u sustini:
-------------------------------
"Nedovoljna efikasnost i neadekvatna koordinacija izmeðu izvršne i zakonodavne vlasti glavni su zakljuèak Izvještaja o desetomjeseènom radu Skupštine i Vlade TK, koji niko nije doveo u pitanje. Pisac skupštinskog reagovanja èak i sam tvrdi da godišnji plan Skupštine neæe biti ostvaren i da ni sami poslanici nisu zadovoljni efikasnošæu rada Skupštine."
-----------------------------------
pa mislim da se i Skupstina, a i mi, moramo pozabaviti time. I, ne odnosi se to samo na Skupstinu TK.

Ne mogu vjerovati, Click_me, da ti, pa mozda i tvoja NVO, mislite da je problem "nepostojeci".


Pogrešno je shvaæeno ono što sam naveo kao problem. Naime, CCI je od reakcije Skupštine napravio problem, ne shvatajuæi da su ljudi samo iz dobre namjere htjeli ukazati na neke njihove nedostatke i propuste tokom pravljenja izvještaja i èak potvrðujuæi èinjenicu da je istina o nedovoljnoj neefikasnosti.
Samo to sam htio reæi. A i ja se zajedno sa objema stranama, koje to potvrðuju, slažem da postoji problem u funkcionisanju.
12-12-2007 at 13:01 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Zakoni o prostornom uredjenju i o gradjenju FBiH i TK (ukupno 4) i jos par zakona, da ih ne nabrajam (nisu toliko vazni), detaljno uredjuju ova pitanja.
Kad bi oni bili potpuno usaglaseni, kad bi ih vlast provodila, kad bi provodjenje u potpunosti nadzirale inspekcije, kad bi gradjani postovali zakon i propisane procedure... ne biste nas nista ni pitali. Dakle, zakoni nisu savrseni, nisu cak ni usaglaseni potpuno, medjusobno i sa ustavom, ali su dovoljno dobri da, u uredjenom drustvu, omoguce visok estetski, funkcionalni i sigurnosni nivo. Nije tako, ne vjerujem ni da uskoro mozemo ocekivati poboljsanje.
Niti imovinsko pravni odnosi ne mogu se jos kvalitetno urediti, jer za njih nisu doneseni svi potrebni zakoni. Veci broj postojecih nadgradnji, uzurpacija i sporova u okviru tzv. etaznog vlasnistva je pred sudovima, a znate koliko su nasi sudovi efikasni.
Po novim zakonskim odredbama u TK vise nije moguca dogradnja bez saglasnosti svih vlasnika. Naknada je bila propisana i ranije, ali se tesko realizirala.
Opcinska vlast vrlo malo moze popraviti ako zakoni nisu dobri i ako im visi organi vlasti to ne omoguce.
Ne pravdam nase OV i tuzlansku vlast, ali sam ovdje vec pominjao jedan sarajevski primjer - oni u principu imaju bolje zakone, vise novca, pa i mogucnosti da vecinu stvari bolje urede i provedu. Reguliranje, finansiranje i nadzor ovako vaznih pitanja kod njih vrse Kanton i Grad, pa je za ocekivati da je u sarajevskim opcinama znatno bolje stanje.




[Edited by vijecnik on 11-12-2007 at 18:05 GMT]


Ja samo znam da ukoliko se postave velike kazne da ogromna veæina poštuje te zakone.

Interesuje me dali opština ima pravo da donese neki zakon sa recimo velikim kaznama, kako bi uredila stanje na svom teritoriju?!


..
13-12-2007 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

U FK Sloboda
Linijom SDA su postavili Èamila i Sevlida Hurtiæa,ma dajte iznesite šta su ti ljudi uradili za dobro neèega ili nešta osim za sebe.Nemam ništa ni protiv jedne stranke ali taj Sevlid"bivši nogometaš"ili "privrednik"na nivou je upravitelja kopirnice,i šta on može da uradi za Slobodu.Hvala mu ali bi se možda bolje snašao u društvu èelnika NS BiH!.Sevlid nikada nije viðen ni blizu stadiona,ili ,ne daj bože da je igrao nogomet,šta sada hoèe.Otkuda?Kako?Razlog?Ovo æe biti NS BiH u malom,rad samo za sebe.Fuj, sramota vas i stid bilo.
Je li i Sloboda postaje privatni klub kao i reprezentacija BiH.Užas da i u Slobodu poènu dolaziti neki koji ne znaju ni pravila nogometne igre.Izgleda da je i u Tuzli sve više stolica po stranaèkoj opredjeljenosti.
Iako sam navijaè Slobode i gledam svaku utakmicu sa plaèenom kartom ,ovo æe biti izgleda moje zbogom "Tušnju "pa ma kakav izgradili!
Pa ljudi je li ovo moguæe?!

[Edited by Nadimak on 13-12-2007 at 10:24 GMT]

[Edited by Nadimak on 13-12-2007 at 10:25 GMT] 


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
13-12-2007 at 10:22 | Ukljuèi u odgovor
Coa
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 28-08-2007
Lokacija: Dzindic Mahala
Odgovori: 359
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Nadimak wrote:
U FK Sloboda
Linijom SDA su postavili Èamila i Sevlida Hurtiæa,ma dajte iznesite šta su ti ljudi uradili za dobro neèega ili nešta osim za sebe.Nemam ništa ni protiv jedne stranke ali taj Sevlid"bivši nogometaš"ili "privrednik"na nivou je upravitelja kopirnice,i šta on može da uradi za Slobodu.Hvala mu ali bi se možda bolje snašao u društvu èelnika NS BiH!.Sevlid nikada nije viðen ni blizu stadiona,ili ,ne daj bože da je igrao nogomet,šta sada hoèe.Otkuda?Kako?Razlog?Ovo æe biti NS BiH u malom,rad samo za sebe.Fuj, sramota vas i stid bilo.
Je li i Sloboda postaje privatni klub kao i reprezentacija BiH.Užas da i u Slobodu poènu dolaziti neki koji ne znaju ni pravila nogometne igre.Izgleda da je i u Tuzli sve više stolica po stranaèkoj opredjeljenosti.
Iako sam navijaè Slobode i gledam svaku utakmicu sa plaèenom kartom ,ovo æe biti izgleda moje zbogom "Tušnju "pa ma kakav izgradili!
Pa ljudi je li ovo moguæe?!

[Edited by Nadimak on 13-12-2007 at 10:24 GMT]

[Edited by Nadimak on 13-12-2007 at 10:25 GMT]


potpisujem VELIKIM SLOVIMA.isti sma takav i isti slucaj je samnom.neka Slobodi promjene ime u Zmaj i neka im daju zelene dresove.ugusili su nas.svaka im cast.dosao divlji otjerao pitomog.
VOLIM SAMO SLOBODU
13-12-2007 at 11:13 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Ja samo znam da ukoliko se postave velike kazne da ogromna veæina poštuje te zakone.
Interesuje me dali opština ima pravo da donese neki zakon sa recimo velikim kaznama, kako bi uredila stanje na svom teritoriju?!


Opcinske nadleznosti zavrsavaju na donosenju odluka i slicnih akata, u kojima mogu biti propisane i kazne, ali u skladu sa zakonom (obicno prekrsajnim ili nekim drugim, koji je osnov za donosenje takve odluke).
Visina i rasponi za kazne su, po pravilu, usaglaseni i odredjeni zakonima, koje kod nas donose FBiH i/ili TK.
Pored visine kazni, koje jesu presudne za (ogromnu) vecinu gradjana, bitno je imati dobre zakone, odmjerenu i usaglasenu kaznenu politiku, koji se moraju dosljedno provoditi. U nekim oblastima nered proizvodi beskrupulozna manjina, kojoj nesposobna vlast ne moze nista ili je, pokatkad, s njima u talu.


[Edited by vijecnik on 13-12-2007 at 18:59 GMT]
13-12-2007 at 18:56 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd - asfd
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:
...
Pored visine kazni, koje jesu presudne za (ogromnu) vecinu gradjana, bitno je imati dobre zakone, odmjerenu i usaglasenu kaznenu politiku, koji se moraju dosljedno provoditi. U nekim oblastima nered proizvodi beskrupulozna manjina, kojoj nesposobna vlast ne moze nista ili je, pokatkad, s njima u talu....




Ma ja sam siguran da kada bi se pooštrile kazne za nelegalnu gradnju, divlje parkiranje, taksiranje,... da bi se to sve svelo na najeæi minimum.

Evo primjer. U Bihaæu ako odnese pauk auto kazna je 250 km (pa sad razmisli).

Recimo da Tuzla ima kaznu za nelegalnu gradnju na svom terenu koja pored uništenja nelegalnog još odreðuje novèanu ili zatvorsku kaznu, ili da za nelegalno taksiranje je kazna od 7.000 KM, pa da vidim onda ko æe uèiniti prekršaj.

14-12-2007 at 09:24 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Drago mi je da se evo pokrenula svojevrsna rasprava i oko graðevinskih dozvola odnosno oko problema nelegalne izgradnje koji je prisutan dugi niz godina ne samo u našem gradu nego i diljem èitavog kantona a vjerujem i na podruèju èitave BiH.
Naravno da je jedno od riješenja koje zagovara click a to je uvoðenje drakonskih kazni možda put da se donekle stane u kraj nelegalnoj izgradnji ali bojim se da bi se time otvorio još jedan daleko veæi problem.Naime u post ratnom periodu veliki broj boraèke populacije a i ostali dio graðanstva u cilju rješavanja svog stambenog pitanja pribjegao je nelegalnoj izgradnji jer naprosto nije bio u moguænosti zbog izuzetno teške materijalne situacije , obezbjediti svu neophodnu dokumentaciju koja je za tadašnje(a Boga mi i za današnje)uslove bila poprilièno znaèajan finansijski izdatak.Znam da je opština u cilju rješavanja ovog pitanja uvela i svojevrsne beneficije kada je u pitanju boraèka populacija, ali kod dobrog dijela boraèke populacije socijalni status je takav da i pored tih beneficija izdvajanje sredstava za legalizaciju bespravno sagraðenih objekata predstavlja veliki problem.Naravno da kao legalista i neko ko se èitav svoj život zalaže za poštivanje svih Zakonskih normi smatram da se mora poštovati Zakon koji tretira ovu oblast, ali s druge strane jednostavno ne smijemo stavljati u drugi plan ekonomsku situaciju u kojoj se nalazi naše društvo.
Ono što meni smeta jeste to da je Vlast poèesto pokazivala "mišiæe" u onim sluèajevima gdje su ljudi gradili neke skromne kuæice u prigradskim MZ gdje ljudima takoreæi ne treba ni lièna karta a kamoli graðevinska dozvola, a da se tolerisala izgradnja u najužem gradskom jezgru.
A što se tièe i samog izdavanja graðevinskih dozvola za pojedine lokacije to je tek prièa za sebe.Pojedinci uspjevaju izganjati svu neophodnu dokumentaciju za lokacije o kojima mi obièni smrtnici samo možemo sanjati.Svojevremeno je jednom od tadašnjih ministara a sadašnjem visokopozicioniranom guzonji(nije plaho strašan izraz) izdata graðevinska dozvola za izgradnju vile u Skojevskoj.Ja da sam tražio graðevinsku dozvolu za tu lokaciju vjerovatno bi me istukli il bi me urgentno smjestili u Kreku.
Ali da ne širim plaho prièu mislim da je sistem koji je uveden nedavno a po kojem se prikljuèak na el. mrežu uslovljava postojanjem graðevinske dozvole u velikoj mjeri rješio pitanje nelegalne izgradnje.
Problem i dalje ostaju objekti koji su u prošlosti nelegalno sagraðeni a kako æe biti rješen ostaje da se vidi!  


<br /><br /><br /><br />

14-12-2007 at 12:39 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asf
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Drago mi je da se evo pokrenula svojevrsna rasprava i oko graðevinskih dozvola odnosno oko problema nelegalne izgradnje koji je prisutan dugi niz godina ne samo u našem gradu nego i diljem èitavog kantona a vjerujem i na podruèju èitave BiH. Svojevremeno je jednom od tadašnjih ministara a sadašnjem visokopozicioniranom guzonji(nije plaho strašan izraz) izdata graðevinska dozvola za izgradnju vile u Skojevskoj.Ja da sam tražio graðevinsku dozvolu za tu lokaciju vjerovatno bi me istukli il bi me urgentno smjestili u Kreku.
Ali da ne širim plaho prièu mislim da je sistem koji je uveden nedavno a po kojem se prikljuèak na el. mrežu uslovljava postojanjem graðevinske dozvole u velikoj mjeri rješio pitanje nelegalne izgradnje.
Problem i dalje ostaju objekti koji su u prošlosti nelegalno sagraðeni a kako æe biti rješen ostaje da se vidi!


Bravo druže. Taèno je da je pitanje nelegalne gradnje i vrlo rizièno pitanje. Ali ja sam stava da za sve postoji rešenje.

Opština je nedavno pokrenula inicijativu legalizacije, i to pozdravljam, ali je èinjenica da nije do kraja formulisala kako da se svi ti sluèajevi pojedinaèno riješe posebno kada je rijeè o boraèkoj populaciji i najugroženijim osobama.

Takoðe mi se sviða i to da se ne može dobiti prikljuèak struje i dr. ako nema graðevinsku dozvolu i ako nisu svi papiri uredu.

Što se tièe "vile u skojevskoj", nije nikakva tajna da je to kuæa Nedreta Mujkanoviæa koju je napravio pored same pumpe gradskog vodovoda, na "ekskluzivnoj" lokaciji. Taèno je da niko od nas nikada ne bi tako nešto dobio jer su takve lokacije uglavnom zaštiæene ili nešto drugo.

Protiv Mujkanoviæa iskreno nemam ništa protiv i svaka mu èast za neke stvari koje je uradio ali ono sranje sa fizièkim napadima na ženu je ispod svakog nivoa i koje je pokazalo da je èovjek prosto nedodirljiv i da ima svakakve "privilegije".
14-12-2007 at 13:01 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd - asfd
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Ma ja sam siguran da kada bi se pooštrile kazne za nelegalnu gradnju, divlje parkiranje, taksiranje,... da bi se to sve svelo na najeæi minimum.
Evo primjer. U Bihaæu ako odnese pauk auto kazna je 250 km (pa sad razmisli).
Recimo da Tuzla ima kaznu za nelegalnu gradnju na svom terenu koja pored uništenja nelegalnog još odreðuje novèanu ili zatvorsku kaznu, ili da za nelegalno taksiranje je kazna od 7.000 KM, pa da vidim onda ko æe uèiniti prekršaj.


Primjeri su dobri.
Slazemo se u jednom dijelu, ali i ja pokusavam ukazati na druge faktore, koji su, po meni jos vazniji.
Npr, za bespravnu gradnju je kazne propisala federacija. U prethodnom zakonu (vazio je do prije 2-3 godine) bilo je predvidjeno da se za bespravnu gradnju prijeti krivicnom prijavom i kaznom do 2 godine zatvora. Danas je i ta odredba ukinuta, a po toj, krivicnoj, (siguran sam), niko nije ni optuzen ni osudjen.
U Tuzli, npr. za trgovku, kiosk, zelenaru ili kako da to nazovemo, ime joj je "Tifany", kod poste, na Bulevaru, vec 2-3 godine je izdato pravosnazno rjesenje za rusenje. Nema, medjutim, nijedne registrovane firme, koja je spremna izvrsiti rjesenje, a bilo bi joj placeno. Mozda se neko sjeca afera oko Play-a, Zvonexa i Binga; vec smo ih pomalo zaboravili, a poslije tadasnjih dugotrajnih i bezuspjesnih pokusaja rusenja, skoro da niko nista vise i ne pokusava.
Kazna, dakle mora biti odmjerena, srazmjerna tezini prekrsaja, mora se zasnivati na zakonu, i ne moze biti selektivno provodjena.
Nisam pravnik, Click_me, ali vidim da nisi ni ti. Pokusajmo malo uvazavati struku, iskustvo i neke principe, koje na forumima olako previdjamo. Jer, ovih 250 ili 7000, koje predlazes, mozda bismo platili ti i ja, ali guzonjini sinovi, il´ ministrovi tecici, sigurno ne bi.

14-12-2007 at 13:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice