Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Nadimak wrote:
Koliko mandata jedan te isti naèelnik može biti?

Vjeruj mi, ne znam. Ako ti nije tesko provjeri u zakonu.
Otkad postoji Internet (i vecina zakona na mrezi) i otkad imam mobitel (i uzimajuci u obzir poodmakle godine), ne pamtim brojeve telefona, manje znacajne odredbe zakona itsl.
Siguran sam da ce Izborna komisija provjeriti sve kandidate i onemoguciti ponovni izbor ako to zakon ne dopusta.
Pozdrav
Uzgred, Nadimak, znas li za onaj vic: Pitaju Muju sta ce biti kad poraste, a on rece: Pa, zenu.
Znaci ne zeli svako ni biti nacelnik.
11-12-2007 at 18:03 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Zakoni o prostornom uredjenju i o gradjenju FBiH i TK (ukupno 4) i jos par zakona, da ih ne nabrajam (nisu toliko vazni), detaljno uredjuju ova pitanja.
Kad bi oni bili potpuno usaglaseni, kad bi ih vlast provodila, kad bi provodjenje u potpunosti nadzirale inspekcije, kad bi gradjani postovali zakon i propisane procedure... ne biste nas nista ni pitali. Dakle, zakoni nisu savrseni, nisu cak ni usaglaseni potpuno, medjusobno i sa ustavom, ali su dovoljno dobri da, u uredjenom drustvu, omoguce visok estetski, funkcionalni i sigurnosni nivo. Nije tako, ne vjerujem ni da uskoro mozemo ocekivati poboljsanje.
Niti imovinsko pravni odnosi ne mogu se jos kvalitetno urediti, jer za njih nisu doneseni svi potrebni zakoni. Veci broj postojecih nadgradnji, uzurpacija i sporova u okviru tzv. etaznog vlasnistva je pred sudovima, a znate koliko su nasi sudovi efikasni.
Po novim zakonskim odredbama u TK vise nije moguca dogradnja bez saglasnosti svih vlasnika. Naknada je bila propisana i ranije, ali se tesko realizirala.
Opcinska vlast vrlo malo moze popraviti ako zakoni nisu dobri i ako im visi organi vlasti to ne omoguce.
Ne pravdam nase OV i tuzlansku vlast, ali sam ovdje vec pominjao jedan sarajevski primjer - oni u principu imaju bolje zakone, vise novca, pa i mogucnosti da vecinu stvari bolje urede i provedu. Reguliranje, finansiranje i nadzor ovako vaznih pitanja kod njih vrse Kanton i Grad, pa je za ocekivati da je u sarajevskim opcinama znatno bolje stanje.




[Edited by vijecnik on 11-12-2007 at 18:05 GMT]








to sam i pretpostavljao, samo to kod nas postoji,

hvala na iskrenosti

11-12-2007 at 20:22 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim


Sta je to " PRIPADAJUCA JAVNA POVRSINA" oko zgrade i koliki je to pojas? Hvala.

11-12-2007 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
kokobil wrote:

Sta je to " PRIPADAJUCA JAVNA POVRSINA" oko zgrade i koliki je to pojas? Hvala.

Vjeruj mi, rado bih i ja saznao.
Par puta sam trazio da nadlezni nesto poduzmu, dodatno reguliraju, ali ne ide.
Problem je, cini se, u skoro nikakvoj koordinaciji raznih nivoa vlasti, pa i vecine sluzbi ili ministarstava u istoj DPZ, odn. sto to nije dovoljno jasno definisano zakonom; cak su neki stari i novi zakoni u koliziji, pa se nadlezne sluzbe nesto bas i ne trude da ovaj problem razrijese i definisu.
Kod pojedinaca iz izvrsne vlasti u Tuzli postoji razumijevanje potrebe i problema, ali je nuzna konkretna akcija - prijedlog jasnog opcinskog akta, koji bi se mogao i morao provoditi.
Dakle, u Tuzli barem, i skoro sigurno nigdje u TK, nije propisom definisana "pripadajuca javna povrsina". Nesto vise ce se znati kad se (nadam se uskoro) pripremi prijedlog nove opcinske odluke o komunalnom redu.
11-12-2007 at 22:07 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - Saopstenje CCI
Bez chatanja molim

Mislim da ovo vrijedi prenijeti i ovdje, jer dodatno argumentira neke prethodne navode:
-----------------------
Umjesto da prihvati èinjenice o svojoj nedovoljnoj efikasnosti i da uloži napor u pravcu poboljšanja svog rada, Skupština TK je izabrala da se javno "svaða" sa nevladinom organizacijom, koja je u interesu graðana izvršila analizu njihovog rada.
Usvajajuæi logiku po kojoj je napad najbolja odbrana, Skupština je, u saopštenju koje je u njeno ime potpisao sekretar Ahmet Smajoviæ, otišla je tako daleko da Centre civilnih inicijativa optuži za pokušaj dezinformisanja javnosti i iznošenje podataka koji su "daleko od istine", što je, kao što znamo, eufemizam za laganje. No, ako neko pokušava dezinformisati javnost i lagati, to svakako nisu Centri civilnih inicijativa.
Nedovoljna efikasnost i neadekvatna koordinacija izmeðu izvršne i zakonodavne vlasti glavni su zakljuèak Izvještaja o desetomjeseènom radu Skupštine i Vlade TK, koji niko nije doveo u pitanje. Pisac skupštinskog reagovanja èak i sam tvrdi da godišnji plan Skupštine neæe biti ostvaren i da ni sami poslanici nisu zadovoljni efikasnošæu rada Skupštine. Niko valjda ne spori ni èinjenicu da u Skupštini TK postoji poslanik koji od 14 sjednica Skupštine, održanih do 31.10. nije bio ni na 4 cijele. Nema valjda spora ni oko toga da je od 18 zakona èije je usvajanje planirano Programom rada za 2007 godinu, u prvih 10 mjeseci ove godine, usvojeno tek 7 njih. Mada se taj podatak nastoji uljepšati dodavanjem mu i par zakona koji nisu bili planirani Programom (što je dio sasvim druge prièe).
Pa u èemu je onda problem? Èemu ovakva reakcija i pogoðenost? Èemu manipulacija tuðim rijeèima i podacima, da ne kažemo "zaobilaženje istine" i dezinformisanje javnosti? Odgovor je jednostavan – zbog nenaviknutosti na civilizacijske tekovine civilnog društva i zbog toga što neko smatra da treba da mu "progledamo kroz prste"! Da "imamo razumijevanja" i uvažimo gomilu, manje-više besmislenih izgovora i opravdanja, od kojih je onaj koji se poziva na "aktuelna dešavanja na ... regionalnom politièkom polju" posebno neodgovarajuæi.
Višemjeseèna kriza i blokiranost institucija vlasti u BiH takoðe su obavezan dio širokog repertoara izgovora kojim se pokušava prikriti vlastita odgovornost za loše rezultate. No, niti se sve može pravdati "višom silom", èak i kad bismo to dopustili kao moguænost, niti "viša sila" može biti ikakav izgovor, imamo li u vidu da vlast na federalnom i državnom nivou (a Skupština TK se pokušava "vaditi" èinjenicom da je usvajanje veæine mjera i zakona uslovljeno donošenjem "krovnih" na federalnom i državnom nivou) imaju iste stranke koje vladaju i Tuzlanskim kantonom. Te je, upravo namjera i dužnost Centara civilnih inicijativa - da prezentiranjem èinjenica o radu svih nivoa vlasti ponudi graðanima ove zemlje moguænost da "slože kockice" i shvate kako neke stvari (ne) funkcionišu. Pritom smo zahvalni rukovodstvu Skupštine što je iznijelo, inaèe ispravan, zakljuèak, koji, meðutim, nismo oèekivali da ga baš oni obznane – o problemima u funkcionisanju i meðusobnoj koordinaciji razlièitih nivoa vlasti, iako se radi o istoj vladajuæoj stranaèkoj kombinaciji. Kao što smo zahvalni ministrici obrazovanja, što je, u svom reagovanju, potvrdila problem u odnosu izvršne i zakonodavne vlasti TK.
Na kraju, ukazaæemo na zaista neprimjereno prebacivanje Centrima civilnih inicijativa kako su takoreæi zloupotrijebili otvorenost Skupštine i informacije koje im je ona "dala". U "prevodu", to znaèi ovo: "Mi vam dozvolili da pratite rad Skupštine i dali vam informacije, a vi ste tako bezobrazni da sad objavljujete izvještaje o tome". Što u stvari samo potvrðuje poznatu tezu da se veæina naših politièara uopšte ne snalazi u demokratskim pravilima igre. A sama reakcija je, zapravo, pokazatelj nenaviknutosti vlasti na stvarnu, suštinsku primjenu naèela o javnosti svog rada i na obavezu koju ima prema graðanima, èiji su nevladine organizacije instrument za kontrolu i upozoravanje.

11-12-2007 at 22:12 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Vjeruj mi, rado bih i ja saznao.
Par puta sam trazio da nadlezni nesto poduzmu, dodatno reguliraju, ali ne ide.
Problem je, cini se, u skoro nikakvoj koordinaciji raznih nivoa vlasti, pa i vecine sluzbi ili ministarstava u istoj DPZ, odn. sto to nije dovoljno jasno definisano zakonom; cak su neki stari i novi zakoni u koliziji, pa se nadlezne sluzbe nesto bas i ne trude da ovaj problem razrijese i definisu.
Kod pojedinaca iz izvrsne vlasti u Tuzli postoji razumijevanje potrebe i problema, ali je nuzna konkretna akcija - prijedlog jasnog opcinskog akta, koji bi se mogao i morao provoditi.
Dakle, u Tuzli barem, i skoro sigurno nigdje u TK, nije propisom definisana "pripadajuca javna povrsina". Nesto vise ce se znati kad se (nadam se uskoro) pripremi prijedlog nove opcinske odluke o komunalnom redu.



Znas cega se bojim? Po vazecem zakonu, mi etazni vlasnici zgrade smo vlasici samo onog djela zemljista koji pokriva zgrada. Znaci da Opstina moze prodati zemljiste ispred samoga ulaza i zabraniti nam izlaz iz zgrade. Po vazecem zakonu moguca varijanta.
11-12-2007 at 22:14 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

To Kokobile nije pravno isparavno razmisljanje. da bih ti objasnio evo ti primjer bez da upotrebljavam sad nepotrebne pravne izraze, koje da budem iskren i ne znam na b/h/s jeziku.

Imas zemljiste a oko tebe su sve parcele sa drugim vlasnicima. Pravno gledano, ti imas pravo za pristup putu odredjenom marsutom. Tj da bi prisgtupio saobracajnici imas pravo proci kroz neciju svojinu. Vise nije potrebno za prosto objasnjenje.

Dakle, kome god opstina to prodala( ako uopste proda ali je mogucnost samo teoretska) novi vlasnik MORA obezbijediti tvoj izlazak iz zgrade i prikljucenje na saobracajnicu.

11-12-2007 at 22:41 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zlaja wrote:
To Kokobile nije pravno ispravno razmisljanje. da bih ti objasnio evo ti primjer bez da upotrebljavam sad nepotrebne pravne izraze, koje da budem iskren i ne znam na b/h/s jeziku.
Imas zemljiste a oko tebe su sve parcele sa drugim vlasnicima. Pravno gledano, ti imas pravo za pristup putu odredjenom marsutom. Tj da bi prisgtupio saobracajnici imas pravo proci kroz neciju svojinu. Vise nije potrebno za prosto objasnjenje.
Dakle, kome god opstina to prodala( ako uopste proda ali je mogucnost samo teoretska) novi vlasnik MORA obezbijediti tvoj izlazak iz zgrade i prikljucenje na saobracajnicu.

Pretpostavljene krajnosti mogu posluziti da slikovito predstave apsurdnost situacije i potrebu sto brzeg usaglasavanja zakona. Pored Zlajinog objasnjenja, zasnovanog na temeljima zakona o stvarnom pravu, treba imati u vidu da i odredba o "pripadajucoj javnoj povrsini" ONEMOGUCAVA takvu (Kokobilovu) situaciju, ali je navedena neusaglasenost i nedefinisanost, npr, omogucila da se na Stupinama izda odobrenje za gradnju benzinske pumpe na desetak metara od stambenog objekta.
I ja, trenutno, zivim u zgradi pred cijim ulazom se, bukvalno, redovno parkiraju (nakrcaju) posjetioci susjednih kafica. Postoje znaci zabrane, postoji natpis "samo za stanare", ali nema izvrsilaca da provedu zakon. Stanari nemaju mjesto za parkiranje, tesko se provlace do ulaza, nemoguc je pristup vatrogascima i hitnoj pomoci, ali kantonalne inspekcije, MUP i opcinska komunalna inspekcija ne smatraju da im je ovo prioritet. Ako uopste i imaju prioritete.
12-12-2007 at 06:36 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zlaja wrote:
To Kokobile nije pravno isparavno razmisljanje. da bih ti objasnio evo ti primjer bez da upotrebljavam sad nepotrebne pravne izraze, koje da budem iskren i ne znam na b/h/s jeziku.

Imas zemljiste a oko tebe su sve parcele sa drugim vlasnicima. Pravno gledano, ti imas pravo za pristup putu odredjenom marsutom. Tj da bi prisgtupio saobracajnici imas pravo proci kroz neciju svojinu. Vise nije potrebno za prosto objasnjenje.

Dakle, kome god opstina to prodala( ako uopste proda ali je mogucnost samo teoretska) novi vlasnik MORA obezbijediti tvoj izlazak iz zgrade i prikljucenje na saobracajnicu.


To je nekada bilo, a danas smo svjedoci da se novoizgradjeni objekti naslanjaju na sam zid zgrade. Bojim se ovog prelaznog bezvlasca.

[Edited by kokobil on 12-12-2007 at 09:53 GMT]
12-12-2007 at 08:35 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - Saopstenje CCI - sdfg
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:
Mislim da ovo vrijedi prenijeti i ovdje, jer dodatno argumentira neke prethodne navode:
-----------------------
Umjesto da prihvati èinjenice o svojoj nedovoljnoj efikasnosti i da uloži napor u pravcu poboljšanja svog rada, Skupština TK je izabrala da se javno "svaða" sa nevladinom organizacijom, koja je u interesu graðana izvršila analizu njihovog rada.
Usvajajuæi logiku po kojoj je napad najbolja odbrana, Skupština je, u saopštenju koje je u njeno ime potpisao sekretar Ahmet Smajoviæ, otišla je tako daleko da Centre civilnih inicijativa optuži za pokušaj dezinformisanja javnosti i iznošenje podataka koji su "daleko od istine", što je, kao što znamo, eufemizam za laganje. No, ako neko pokušava dezinformisati javnost i lagati, to svakako nisu Centri civilnih inicijativa.
Nedovoljna efikasnost i neadekvatna koordinacija izmeðu izvršne i zakonodavne vlasti glavni su zakljuèak Izvještaja o desetomjeseènom radu Skupštine i Vlade TK, koji niko nije doveo u pitanje. Pisac skupštinskog reagovanja èak i sam tvrdi da godišnji plan Skupštine neæe biti ostvaren i da ni sami poslanici nisu zadovoljni efikasnošæu rada Skupštine. Niko valjda ne spori ni èinjenicu da u Skupštini TK postoji poslanik koji od 14 sjednica Skupštine, održanih do 31.10. nije bio ni na 4 cijele. Nema valjda spora ni oko toga da je od 18 zakona èije je usvajanje planirano Programom rada za 2007 godinu, u prvih 10 mjeseci ove godine, usvojeno tek 7 njih. Mada se taj podatak nastoji uljepšati dodavanjem mu i par zakona koji nisu bili planirani Programom (što je dio sasvim druge prièe).
Pa u èemu je onda problem? Èemu ovakva reakcija i pogoðenost? Èemu manipulacija tuðim rijeèima i podacima, da ne kažemo "zaobilaženje istine" i dezinformisanje javnosti? Odgovor je jednostavan – zbog nenaviknutosti na civilizacijske tekovine civilnog društva i zbog toga što neko smatra da treba da mu "progledamo kroz prste"! Da "imamo razumijevanja" i uvažimo gomilu, manje-više besmislenih izgovora i opravdanja, od kojih je onaj koji se poziva na "aktuelna dešavanja na ... regionalnom politièkom polju" posebno neodgovarajuæi.
Višemjeseèna kriza i blokiranost institucija vlasti u BiH takoðe su obavezan dio širokog repertoara izgovora kojim se pokušava prikriti vlastita odgovornost za loše rezultate. No, niti se sve može pravdati "višom silom", èak i kad bismo to dopustili kao moguænost, niti "viša sila" može biti ikakav izgovor, imamo li u vidu da vlast na federalnom i državnom nivou (a Skupština TK se pokušava "vaditi" èinjenicom da je usvajanje veæine mjera i zakona uslovljeno donošenjem "krovnih" na federalnom i državnom nivou) imaju iste stranke koje vladaju i Tuzlanskim kantonom. Te je, upravo namjera i dužnost Centara civilnih inicijativa - da prezentiranjem èinjenica o radu svih nivoa vlasti ponudi graðanima ove zemlje moguænost da "slože kockice" i shvate kako neke stvari (ne) funkcionišu. Pritom smo zahvalni rukovodstvu Skupštine što je iznijelo, inaèe ispravan, zakljuèak, koji, meðutim, nismo oèekivali da ga baš oni obznane – o problemima u funkcionisanju i meðusobnoj koordinaciji razlièitih nivoa vlasti, iako se radi o istoj vladajuæoj stranaèkoj kombinaciji. Kao što smo zahvalni ministrici obrazovanja, što je, u svom reagovanju, potvrdila problem u odnosu izvršne i zakonodavne vlasti TK.
Na kraju, ukazaæemo na zaista neprimjereno prebacivanje Centrima civilnih inicijativa kako su takoreæi zloupotrijebili otvorenost Skupštine i informacije koje im je ona "dala". U "prevodu", to znaèi ovo: "Mi vam dozvolili da pratite rad Skupštine i dali vam informacije, a vi ste tako bezobrazni da sad objavljujete izvještaje o tome". Što u stvari samo potvrðuje poznatu tezu da se veæina naših politièara uopšte ne snalazi u demokratskim pravilima igre. A sama reakcija je, zapravo, pokazatelj nenaviknutosti vlasti na stvarnu, suštinsku primjenu naèela o javnosti svog rada i na obavezu koju ima prema graðanima, èiji su nevladine organizacije instrument za kontrolu i upozoravanje.




Mislim da ovaj odgovor CCI nije baš najbolje sastavljen. Ja inaèe radim u NVO i proèitao sam pismo Skupštine TK, u kojem ona nije uopšte imala namjeru da se svaða sa CCI, nego samo da ukaže na neke njihove nedostatke u izvještaju. Dakle ništa zlonamjerno.

Whatever, èinjenica je da se neki odgovorni iz CCI pokušavaju sa ovim izvuæi i stvoriti nepostojeæi problem.
12-12-2007 at 09:44 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice