Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Tanitha wrote:
Ja zivim u jednom malom centru katolicke Italije...i imam djete predskolskog uzrasta koje ide u drzavno obdaniste gdje je predvidjena i vjeronauka-KOBAJAGI po vlastitom izboru!
Kad sam je upisivala moglo se izabrati i da ti djete ne prisustvuje tim casovima koji (vidjela sam dobro slikovnice koje forsiraju samo katolicku vjeru, istina,na jedan sasvim jednostavan nacin i bez spominjanja "nezgodnih" stvari kao sto je razapinjanje Isusa na krstu, ostalo im predstavljaju kao DOGMU bez objasnjenja,tako je i tacka).
Elem kad sam se malo raspitala okolo sta rade djeca u medjuvremenu koja nisu upisana na te casove i koje su alternative...
ODGOVOR svih onih koje sam pitala :
1. NEMA ALTERNATIVE
2. NE RADE NISTA, SJEDE VAN UCIONICE SA CISTACICAMA JER IH JE VRLO MALO,SKORO NIKAKO...I CEKAJU DA SE ZAVRSI TAJ CAS

Sta sam ja mogla?
Svi su mi savjetovali da je ne emarginiram od ostale djece, sto je i meni palo na pamet kao prvi zakljucak... i nista, morala sam je upisati zbog nje same...nemozes se ni zalit ,jer je "po vlastitom izboru" a najgore je kad me sta pita a ja neznam odgovorit pedagoski korektno!
Neki dan mi kaze..."MAMA MOGU LI I JA MALO KOD ISUSA,ON JE U RAJU,A TAMO JE LIJEPO?"

KAD ME NIJE NESTO STREFILO...

KRV MI UDARI U GLAVU,NEZNAM STA DA KAZEM ... ,REKO: " PORUCI TI TOJ UCITELJICI VJERONAUKE DA TI JE MAMA REKLA DA NE LUPA JER ISUS JE U RAJU ZATO STO JE MRTAV A SMRT JE JEDNA JAKO ZALOSNA I RUZNA STVAR...KAD OSTARIMO SVI CEMO U RAJ(joj sto slagah ... )KAO STO JE NONNA ROZA(njena prababa za koju zna da je umrla i to koju sedmicu ranije ) OTISLA I NECE SE VISE NIKADA VRATITI!

Eto znala sam ja!!!...na kraju cu ja morat zbunjivat djete svojim odgovorima...to sam porucila i mojoj svekrvi prije svih,ostali i nisu neki vjernici praktikanti...NEMOJ JOJ GOVORITI NISTA NA STA JOJ JA POSLIJE NEMOGU DATI LOGICAN ODGOVOR. STOP


evo srce , nema problema , otisla sam na pocetak da preuzmem svoje iskustvo...
U medjuvremenu se nista nije promjenilo osim sto sad ide u 1. razred gdje je situacija identicna...

..pregledala sam ja te knjige tj. slikovnice i svesku u kojoj za sad pisu i crtaju neke nebuloze o vrijednosti zajednistva...npr. MI SMO SRETNI KAD SMO ZAJEDNO KOD KUCE SA SVOJOM RODBINOM (jah... ) a da ne govorim o djeci kao sto je jedan mali iz njenog razreda kojem je mama umrla od raka prosle godine, otac mu radi po brodovima a njega jadu salju od babe i djeda , preko tetke u Americi koja ga je htjela usvojit pa se predomislila, do tetke ovdje koja vise ne moze izdrzat s svojih 2 od 5 i 7 god + on.

Onda ...
-MI SMO SRETNI (i "presretni" u slucaju moje kcerke , uf ) KAD SMO ZAJEDNO U SKOLI SA NASIM UCITELJICAMA(nevroticnim cvakama)I DRUGOVIMA I DRUGARICAMA.

- MI SMO SRETNI KAD SE ZAJEDNO IGRAMO U PARKU (kojem ba parku? nema ni jednog parka u dijametru od 10 km )

ALI nije to nista kako ce bit sljedece godine kad budu morali ici , poslije skole , jos i na casove katehizma (ja ne znam ni sta je to ) pri crkvi .
Ukratko, OBELAJILA SAM SE!


28-10-2008 at 12:49
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Nije ti mlada lako, al koliko sam skonto, ti si mjesavina svega i svacega (suti sine kaka je bila festa dobro nisi doGerman ) a cojk ti katolik, ko i familija mu u njega.
Katolicka je i zemlja, pa maloj i nece biti toliko tesko uklopiti se (u stvari tebi nece biti tesko uklopiti se, ona je haman pa skoro katolik )
Al zamisli tek kako je muslimanima po evropi, ako i u ostalim zeljama primjenjuju istu praksu?
Katastrofa......


28-10-2008 at 13:12
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ja koliko razumi Tanitha iz ovog tvog posta u Italiji dakle postoji vjeronauka i u obdaništima.Analogno tome ista postoji i u osnovnom obrazovanju.
Šta je sa ostalim zemljama u EU, nije valjda dijasporo da nemate informaciju o tome  


<br /><br /><br /><br />

28-10-2008 at 15:26
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Po zakonu u Danskoj, skole su duzne obrazovati ucenike KRSCANSTVU, ali u poslednje vrijeme se predmet, koji izucavaju, zavisno od skole do skole, pocinje zvati RELIGIJA.

E sad.....
Obzirom da nikad u Istoriji nisu bili multietnicki, kao i da se njihova kultura, zakonodavstvo i moral "in general" zasniva na Biblijskim dogmama, nisu toliko ni protivnici promjene imena predmeta u Religija.
U obdanistima, mislim da nema nista.

28-10-2008 at 15:40
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Zahvaljujem Abulafija -oèekujem informacije i od ostalih-èisto radi kvaliteta buduæe diskusije  


<br /><br /><br /><br />

28-10-2008 at 15:51
samson
Nivo: Forumski doajen
Krotim lafove...

Registriran(a): 02-07-2008
Lokacija: Niskozemska...
Odgovori: 6666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

skole u holandiji :

-katolicka

-protestantska

-islamska

-opshta



znaci 3 vrste vjeronauka (ne vjeronauke ) pa ti kao roditelj izaberi

u obdanistima,koliko ja znam a zena mi je jedno vrijeme tamo radila,ne postoji vjeronauk

djeca o religiji uce od roditelja iz ,na primjer ,djecije biblije

28-10-2008 at 15:52
samson
Nivo: Forumski doajen
Krotim lafove...

Registriran(a): 02-07-2008
Lokacija: Niskozemska...
Odgovori: 6666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

moram samo da dodam, da se u osnovnim skolama mnogo paznje poklanja upoznavanja drugih religija i kultura jer se zivi u jednom multikulturnom drustvu i mora se voditi racuna o SVIM pripadnicima tog drustva

i to je kljuc uspjeha

treba traziti sta nas veze a ne sta nas razdvaja kao pojedince i grupe

28-10-2008 at 15:59
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
samson wrote:
skole u holandiji :

-katolicka

-protestantska

-islamska

-opshta



znaci 3 vrste vjeronauka (ne vjeronauke ) pa ti kao roditelj izaberi

u obdanistima,koliko ja znam a zena mi je jedno vrijeme tamo radila,ne postoji vjeronauk

djeca o religiji uce od roditelja iz ,na primjer ,djecije biblije


Izvini kolega dali sam ja to dobro razumio.Dakle tamo postoje škole u koje baška idu pripadnici razlièitih vjera
Da li sam ja to dobro razumio il sam napravio sehvu  


<br /><br /><br /><br />

28-10-2008 at 16:01
samson
Nivo: Forumski doajen
Krotim lafove...

Registriran(a): 02-07-2008
Lokacija: Niskozemska...
Odgovori: 6666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
yugi wrote:


Izvini kolega dali sam ja to dobro razumio.Dakle tamo postoje škole u koje baška idu pripadnici razlièitih vjera
Da li sam ja to dobro razumio il sam napravio sehvu



upravo tako kolega s tim da moram da napomenem da ne znaci da su u katolickoj(ili drugoj)skoli samo pripadnici te vjere

roditelji ovdje gledaju i na skolski program prije nego djecu posalju u jednu ili drugu skolu

isto tako imas i razne srednje skole


i zaboravio sam da ima i jevrejska skola
28-10-2008 at 16:28
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Abulafija wrote:
Po zakonu u Danskoj, skole su duzne obrazovati ucenike KRSCANSTVU, ali u poslednje vrijeme se predmet, koji izucavaju, zavisno od skole do skole, pocinje zvati RELIGIJA.

E sad.....
Obzirom da nikad u Istoriji nisu bili multietnicki, kao i da se njihova kultura, zakonodavstvo i moral "in general" zasniva na Biblijskim dogmama, nisu toliko ni protivnici promjene imena predmeta u Religija.
U obdanistima, mislim da nema nista.



sto je sa etikom,,?
postoji li etika u Danskoj..?

28-10-2008 at 16:32
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice