Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ima i ovde kod mene isto u skoli pravci za razlicite religije a sve u sklopu Etike il Religion....
Moj mali ide na "Islamishe stunde"-casove islama

Ne jede krmetinu jer je to zabranjeno al zato dere "leberkäs" jer on "schmeka"
Nema sanse da ce jest "bauchspeck" al zato "Nürnbergabratwurste" halise ko velki

Da pojasnim
Leberkäs je nesto kao debele shnite salame koja se da pec i kuhat inace krmetina vam taka
Nürnbergerbratwurste su male kobasice koje se peku a isto su na krmecem artu zasnovane
Bauchspeck je tanko isjecena slanina,naravno ispecena

Ja samo cekam da on meni kaze:Tata sto mi nisi reko da je ovo krmetina,e onda bi mu ja odgovrio da nije njegov grijeh vec onog prodavca
A sta cu mu ja kad je smedj i ima plave oci pravi Turcin kojeg ovi sto prodaju te namirnice ne mogu da skontaju da je "muslim"
Jer inace oni navedu malim turcicima da ima svinjetine kad uzimaju tako neke sendvice

[Edited by Rodjeni on 28-10-2008 at 19:47 GMT]

28-10-2008 at 19:44
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
VY Canis Majoris wrote:


Uh ti turci...



Sto uh


Ne znam dal znas al turci su sad za vikend otvorili najvecu dzamiju cini mi se u DE i to u Duisburgu i to na temeljima stare neke "halle"(fabricke)
Ako sam dobro skonto izgradnja je kostala 6 miliona eura od cega je NRW dao pola

U Kamp-Lintfortu..to znaju ovi sto idu sa A57 za Holandiju je napravljena dzamija i to bosanska sa svim pratecim.
Vidi se sa autoputa...

Mozda ce moje dijete glasat za ove njemacke zelene "Die grüne" jer tu je medju vodecim ljudima stranke jedan mladi Turcin....

Ono,treba dijecu ucit od mali nogu toleranciji medju vjerama,ljudima,spolovima itd itd


[Edited by Rodjeni on 28-10-2008 at 19:59 GMT]
28-10-2008 at 19:53
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
yugi wrote:
Ja koliko razumi Tanitha iz ovog tvog posta u Italiji dakle postoji vjeronauka i u obdaništima.Analogno tome ista postoji i u osnovnom obrazovanju.
Šta je sa ostalim zemljama u EU, nije valjda dijasporo da nemate informaciju o tome

ja sam vec o tome pisala.za obdaniste nisam nista cula,i nemam jos iskustva,ali za skolu je isto kao i kod nas:vjeronauka(katolicka,evangelisticka) i religija.moj mali ide na religiju,i tamo uce o svemu,izmedju ostalog,o bajramu,ramazanu.... 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
28-10-2008 at 20:19
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Abulafija wrote:
Nije ti mlada lako, al koliko sam skonto, ti si mjesavina svega i svacega (suti sine kaka je bila festa dobro nisi doGerman ) a cojk ti katolik, ko i familija mu u njega.
Katolicka je i zemlja, pa maloj i nece biti toliko tesko uklopiti se (u stvari tebi nece biti tesko uklopiti se, ona je haman pa skoro katolik )
Al zamisli tek kako je muslimanima po evropi, ako i u ostalim zeljama primjenjuju istu praksu?
Katastrofa......





pa eto, da ne kukam ...al nije mi lako
...a ona ce odrasti silom prilika u katolickoj sredini , slaveci katolicke praznike i nista vise...jer ja u crkvu ne idem , njen otac takodje, nit se ono nedeljom familijarno ide...ono ko u filmovima
...sad ne znam sta ce ONA na kraju ODLUCITI izvodeci zakljucak oko 15-te godine...
samo da mi ne ode u casne sestre!!!
Sto se muslimana po Evropi tice...vidjela sam sve i svasta po onom Milanu, Ferrari pa preko Rima do Napulja...a i u Hamburgu...sve je nekako funkcionisalo do 11. septembra kad je pocela i otvoreno da se siri xenofobija, narocito od Islama, medjusobna tolerancija je naglo pala...pogotovo kad se kakvom racijom otkrije jos jedno "gnijezdo" Al Khaide, navodno...ali i s druge strane, zahtjevi za skidanjem krsta iz javnih ustanova, gdje ih je bilo... sve bolnice npr ih ovdje imaju (jedan je sjecam se, nadigo hampu u nekom manjem mjestu sjev. Italije kad je iz bolnicke sobe gdje mu je bila smjestena mati,s ostalim zenama,skino krst sa zida i zavitlo ga s prozora ...joj ja se smijem a nije uopste smijesno...poslije su ga , u "direktnom prenosu" emisije gdje je bio pozvan razbili neki lokalni extremi...i njega , i voditelja i goste...onda se Italija podjelila na 2 a ovaj opet o krstu u skoli i svojoj djeci...a TV za njim...ma opsti haos

ALI...zaboravih naglasit , da je razlika izmedju velikih metropola i provincije, drasticna!

[Edited by Tanitha on 28-10-2008 at 20:28 GMT]
28-10-2008 at 20:23
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Tanitha wrote:


pa eto, da ne kukam ...al nije mi lako
...a ona ce odrasti silom prilika u katolickoj sredini , slaveci katolicke praznike i nista vise...jer ja u crkvu ne idem , njen otac takodje, nit se ono nedeljom familijarno ide...ono ko u filmovima
...sad ne znam sta ce ONA na kraju ODLUCITI izvodeci zakljucak oko 15-te godine...
samo da mi ne ode u casne sestre!!!
Sto se muslimana po Evropi tice...vidjela sam sve i svasta po onom Milanu, Ferrari pa preko Rima do Napulja...a i u Hamburgu...sve je nekako funkcionisalo do 11. septembra kad je pocela i otvoreno da se siri xenofobija, narocito od Islama, medjusobna tolerancija je naglo pala...pogotovo kad se kakvom racijom otkrije jos jedno "gnijezdo" Al Khaide, navodno...ali i s druge strane, zahtjevi za skidanjem krsta iz javnih ustanova, gdje ih je bilo... sve bolnice npr ih ovdje imaju (jedan je sjecam se, nadigo hampu u nekom manjem mjestu sjev. Italije kad je iz bolnicke sobe gdje mu je bila smjestena mati,s ostalim zenama,skino krst sa zida i zavitlo ga s prozora ...joj ja se smijem a nije uopste smijesno...poslije su ga , u "direktnom prenosu" emisije gdje je bio pozvan razbili neki lokalni extremi...i njega , i voditelja i goste...onda se Italija podjelila na 2 a ovaj opet o krstu u skoli i svojoj djeci...a TV za njim...ma opsti haos

pa ja ne znam sta je tvoj problem,stvarno.ti ga pravis tamo gdje ga nema.pa tvoje dijete i jest vise katolik nego ono malo mjesavine sto ti jos nosis.i sto bi ti svoje dijete nazor izdvajala od druge djece? ja ne vidim nista lose u tome sto ide na vjeronauku,sto ce ici u crkvu,sto ce se pricestiti....sad to za casnu sestru,ne boj se,ti si tu
a to za muslimane sirom ojrope...ja nikad nisam primjetila da me neko mrko gleda,CAK STA VISE I DAPACE,ja imam horizontalni rez od carskog od prvog djeteta,a ovdje rade vodoravne.pa su moji doktori ovdje mene pitali hoce li meni biti crnjak da mi naprave krst,s obzirom na moju vjeroispovijest.ja nisam sebi mogla doci od cudjenja.evo i sad se ibretim kad se sjetim  


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
28-10-2008 at 20:36
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
halosvabija wrote:

pa ja ne znam sta je tvoj problem,stvarno.ti ga pravis tamo gdje ga nema.pa tvoje dijete i jest vise katolik nego ono malo mjesavine sto ti jos nosis.i sto bi ti svoje dijete nazor izdvajala od druge djece? ja ne vidim nista lose u tome sto ide na vjeronauku,sto ce ici u crkvu,sto ce se pricestiti....sad to za casnu sestru,ne boj se,ti si tu
a to za muslimane sirom ojrope...ja nikad nisam primjetila da me neko mrko gleda,CAK STA VISE I DAPACE,ja imam horizontalni rez od carskog od prvog djeteta,a ovdje rade vodoravne.pa su moji doktori ovdje mene pitali hoce li meni biti crnjak da mi naprave krst,s obzirom na moju vjeroispovijest.ja nisam sebi mogla doci od cudjenja.evo i sad se ibretim kad se sjetim


...pa sta da ti kazem ...meni je to ko malo "na silu" mada se vodi pod "slobodnim izborom" ako 95% djece ostaje u grupi/razredu a onih 5% pravi drustvo cistacicama dok ovi ne zavrse...NARAVNO da je to nazor izdvajanje...i NARAVNO da je necu izdvajat, mada sam , ako bas mora bit , za tu neku globalnu vjeronauku a NE za forsiranje samo jedne , vecinske dodushe, al sta cu, za njeno je dobro ...i koliko ja shvatih, nije to ko tam kod vas u Njemackoj koja je vec kod 3. generacije rodjenih od vecinskih i vec sasvim integrisanih Turaka, preko nas s Balkana pa do Kurdistana...
...Eh sad, ne znam kako bih reagovala da je obrnuta situacija pa da emigracija krene na dole, pa katolici (i ostali, ukljucujuci i tebe i mene recimo ) zavrse u nekoj od zescih muslimanskih zamalja...

Hej...a to za carski, uh yebote pa ti si "zigosana" ...ja sam se upishala od smijeha ...majke mi, nece ovaj svijet na dobro izac...
28-10-2008 at 21:11
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
senzualna wrote:

sto je sa etikom,,?
postoji li etika u Danskoj..?




Ne znam, mislim da kao predmet nema, ali se izucava u okviru...... neceg, ne bih ti znao reci.
29-10-2008 at 09:47
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
yugi wrote:
Šta je sa ostalim zemljama u EU, nije valjda dijasporo da nemate informaciju o tome



Skolski predmet se zove Religion (religija).
Nastavnik je ujedno i pop iz obliznje crkve.

Cas religije,djeca se djele iz razreda i jedni idu na evagelisticku jedni na katolicku religiju,nije obavezan.

Ko ne ide na religiju ide na dopunski cas,turski ili njemacki pravopis sl.
U visim razredima je uveden cas etike.

Moj sin ide na cas religije. (evangelisch)Razmisljam da ga ispisem...Stariji je pohadjao etiku, kcerka i religiju i etiku.

29-10-2008 at 10:20
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Jah......
Eto zazivi i to, bas nam je lijepo djeci.


BHDANI:
Vjerska diskriminacija: Uvoðenjem vjeronauke u vrtiæe je uvedena i segregacija



Nema vjere, nema spavanja

Uprkos peticijama i negodovanju javnosti, vjeronauka je uvedena u sarajevske vrtiæe. Dani su istražili šta se od tada promijenilo i naišli na strahovitu diskriminaciju - one djece koja vjeronauku ne pohaðaju



Uvoðenjem vjeronauke u vrtiæe je uvedena i segregacija
"Vjeronauka se u vrtiæu mog djeteta poèela održavati prije tri sedmice, i to u spavaonici. Od 37-ero djece, samo desetero ne pohaða taj predmet, meðu njima i moja djeca. Isprva su sjedila za odvojenim stolom, u æošku spavaone, dok se èas ne završi. Kada se nas, nekoliko roditelja, pobunilo, postavili su im stolice u hodniku, ispred uèionice! Kao da su neki osuðenici!", prièa nam otac, èije dijete ide u vrtiæ Djeèiji grad. Zamolio nas je da mu ne otkrivamo identitet. Kao i veæina drugih roditelja, ne želi da njegovo dijete ima problema. Uvoðenjem vjeronauke u vrtiæe je uvedena i segregacija. Odnosno, upravo ono na šta su mjesecima prije toga upozoravali roditelji, graðani, struènjaci, pa èak i pojedini vjerski službenici. U vrtiæe nismo mogli uæi jer Arzija Mahmutoviæ, direktorica JU Djeca Sarajeva, takvo što novinarima brani.

Od spavaone do trpezarije Pojedine roditelje smo ipak uspjeli kontaktirati. Jedan od njih se žali što prošle godine nije bilo predstave s Djeda Mrazem. "Engleski jezik, ples i druge aktivnosti se plaæaju, ali je zato vjeronauka besplatna. Osim toga, vrata od vrtiæa nemaju automatsku bravu, a vaspitaèa je premalo. Šta ako dijete bez nadzora krene u WC i sluèajno izaðe na ulicu? Nekoliko djece je nedavno u kupatilu pilo sredstvo za dezinfekciju - sve je to posljedica nedostatka osoblja. Navodno, nema novca za zapošljavanje jedno ili dvoje dodatnih vaspitaèa. A na sve to uvodi se vjeronauka, za koju, oèigledno, ne postoji dovoljno prostora." U drugim vrtiæima roditelji nailaze na sliène neprijatnosti: "Vjerujem da postoje roditelji koji ne dijele moje mišljenje i koji žele da njihovo predškolsko dijete pohaða vjeronauk", objašnjava nam majka èije dijete ide u vrtiæ Lane. "Meðutim, svaki vrtiæ koji nudi vjeronauku bi morao organizirati svoje svakodnevne aktivnosti na naèin da se djeca ne osjeæaju kao da su po strani, da su segregirana, ne samo ona koja pohaðaju veæ i ona koja ne pohaðaju vjeronauku. U vrtiæu u koji ide moja kæer samo troje djece pohaða vjeronauku, i to u trpezariji. Kako li se oni osjeæaju?", ogorèena je naša sugovornica. Vedrana Pinjo, koja je svojevremeno pokrenula roditeljsku peticiju protiv vjeronauke u vrtiæima, kazala nam je da je, predosjetivši šta æe se dešavati, svoju djecu ispisala iz vrtiæa. "I meðu odgajateljicama je postojao otpor zbog ove dezorganizacije", istièe naš drugi sugovornik, "ali aktuelno poveæanje plaæa je uèinilo da se njihovo nezadovoljstvo smiri, jer æe malo ko riskirati svoj mjeseèni dohodak."

Diktatura direktorice Kada se svemu ovome doda i postupanje Arzije Mahmutoviæ prema neistomišljenicama, nije èudo da je vjeronauka navrat-nanos ušla u državne vrtiæe. Saznajemo da onim odgojiteljicama koje otvoreno kažu šta misle prijeti kazna zbog neslaganja s direktoricom: premještanje u vrtiæ kilometrima udaljen od mjesta stanovanja?! I sami smo se uvjerili u to: iako smo pokušali u velikom broju vrtiæa dobiti informacije o naèinu izvoðenja vjeronauke, dobili smo uputu da "na sva pitanja odgovara iskljuèivo direkcija". Odnosno - gospoða Arzija Mahmutoviæ, poznata po izjavi da o temi vjeronauke ne želi razgovarati s novinarima! Taj odgovor dobijamo i od njene zamjenice, gospoðe Hajrije Babiæ, koja je na naš upit odgovorila protupitanjem: "A kako vi znate da roditelji ne lažu?" Objašnjavamo da je JU Djeca Sarajeva javna ustanova te da kao takva podliježe Zakonu o dostupnosti informacija. Moleæi da se ispoštuju novinarski rokovi, gospoði Mahmutoviæ smo još u èetvrtak 6. novembra poslali zahtjev za razgovor. Zanimalo nas je koliko djece u svakom od 24 vrtiæa u Kantonu Sarajevo pohaða vjeronauku i gdje u vrijeme odvijanja nastave borave djeca koja je ne pohaðaju. Odgovor nismo dobili. Potom smo poslali molbu da posjetimo vrtiæe, na šta nam je Mahmutoviæka uzvratila pitanjem: "Šta æe vama razgovor kada æete ionako napisati šta želite?" Ova igra gluhih telefona potvrðuje samo da direktorica Mahmutoviæ ustanovu koju finansiraju graðani ne doživljava kao javnu veæ poluprivatnu. Onu u kojoj æe volja roditelja i prava djece važiti samo onda kada su u skladu s njenim ideološkim uvjerenjima. Osim toga, zabrana pojedinim vrtiæima da samostalno daju informacije ne samo da su simptomi autoritarnosti veæ nisu ni u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa javnim informacijama. Ako se veæ interesi muslimanskih, a sada, kako vidimo, i rimokatolièkih struja na što ranijem razdvajanju na "ove" i "one" podvode pod sprovoðenje zakona i ljudskih prava, tada ne mogu važiti dupli standardi. U suprotnom, ostvaruju se proroèanstva predratnih Nadrealista - spreèavanje djeèije igre po "nedemokratskim" principima.





Rimokatolièka crkva



Dvostruki moral


Pohvalu Arziji Mahmutoviæ nedavno je uputio i nadbiskup vrhbosanski, kardinal Vinko Puljiæ, podsjetivši na, pored državnih zakona o pravu na vjersku nastavu, i na Temeljni ugovor izmeðu Svete Stolice i Bosne i Hercegovine iz 2006. Kardinal Puljiæ je gðu Mahmutoviæ takoðer zamolio da mu pošalje "barem približne podatke o broju katolièke djece u 24 vrtiæa". Ako veæ sada izvoðenjem islamskog vjeronauka postoje, u najmanju ruku, prostorni problemi, kako li æe tek izgledati kada se uvede još jedna? Ko æe onda sjediti u uèionici, ko u kutu, a ko u hodniku? Hoæe li biti poklapanja termina pa æe jedna grupa slušati vjeronauku u jednom dijelu spavaonice ili trpezarije, a druga u drugom? Šta æe biti s onima koji ne slušaju ni jednu ni drugu vjeronauku? Odgovora nema, ali strategija je jasna: "Dva vrtiæa pod jednim krovom?"





Nepoželjni gost



Djeda Mraze, Djeda Mraze, bježi sa staze...


Za razliku od vjeronauke, Djed Mraz nije u programu JU Djeca Sarajeva. Niko ga, doduše, nije izrièito zabranio, ali ne postoji centralna organizacija u okviru ustanove koja bi organizirala posjete veselog starca djeci, èiji roditelji to žele - a, ako je vjerovati sprovedenim peticijama protiv uvoðenja vjeronauke - takvih je veæina. Na ovom primjeru se najbolje ogleda perfidnost zavoðenja "novog reda" u sarajevske vrtiæe. U nedostatku osoblja, a bez organizacije na nivou preduzeæa, teško da æe odgajateljice same uspjeti organizirati posjet Djeda Mraza mališanima. Prema podacima koje su od roditelja dobili Dani, veæ prošle godine Djeda Mraza nije bilo u vrtiæima Djeèiji grad na Mojmilu i Košuta na Grbavici.


16-11-2008 at 09:09
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

da li æe otjerati Djeda Mraza i iz Tuzle,

stižu Dani Djeèijih Radosti,

a kada ukradu djeèiju radost, i djeèije snove, onda su ukrali i život

[Edited by ledo on 14-12-2008 at 21:27 GMT]

14-12-2008 at 21:22
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice