Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Deny wrote:
cupo potpuno si upravu......
Ja imam dvije kæerke koje idu u peti i prvi razred.I jedna i druga idu na religiju.
Nikad neæe iæi na vjeronauku zato što vjeri nije mjesto u školi.
Ko želi neka vodi svoju djecu vikendom u mejktebe i crkve al u školi...smješno..




Bosniac cini mi se rece kao kad nije on ucio nek uce djeca ...cudno...pa nisam imala vjeronauk u skoli , ali iskreno kad me zainteresovala vjera nesto mi objasni majka, a po ostalo me uputi u vjersku ustanovu...i ni zasto ne ostadoh uskracena
Ovdje je to totalna glupost, narocito zato sto je vjera paravan za sve prljave rabote nasih politickih mocnika!!!
Ok religija da je dijete upuceno za pocetak...ali i to bi uvela nekad mozda u 7. i 8. razredu

Kod nas samo podjela,podjela i podjela.....ma da treba raji odvratit paznju od toga kolike plate imaju politicari i koliko ljudi trazi hranu u kotejnerima...pa hajmo ih malo razjediniti nek se koskaju oko vjere....hitlerovska metoda "zavadi pa vladaj"
06-02-2009 at 18:15
van trenda
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 27-01-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 24
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Nemo,vjera od nas pravi bolje ljude! Da su se Kaèavenda i svi ti zloèinci pridržavali vjere do svih tih zloèina nebi došlo. Kaèavenda laže,krade,navodi na zloèin..da li su to odlike jednog vjernika? Ponoviæu ono što sam nekad reko: da je bogdom više vjere u politici a manje politike u vjeri. Vjera je u zadnjem ratu zloupotrebljena u svrhe realizacije ideja ološa. Koji paradoks, Karadžiæ je bio neuropsihijatar pa je postupo ko najgori duševni bolesnik. Da li to sad znaèi da sve psihijatre treba strpati u ludnicu? To je poimanje tipa: najviše ljudi umire u bolnici,srušimo bolnice. Ne mogu se pojmovi tako izvratati. Vjera je postavila jasne principe ponašanja i naèin razmišljanja, i onaj ko se toga istrajno ne pridržava jednostavno nije vjernik pa makar bio papa. Izvinjavam se zbog skretanja s teme.

06-02-2009 at 18:50
Klinsmann
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 02-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 121
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

ma goni to od djece, sta ce im vjeronauka u skoli. da od malena uce razlikovati ljude po vjeri, imenima, kao sto s ei cini. neka ih roditelji uce kuci, sta je allah a sta isus i koje sta bio i kako, pa neka se djeca odluce usta ce vjerovati i kome ce se moliti. te vjere nisu nikome nista dobro donijele, samo ratove, klanja. ja sam protiv toga. 


Mia san Rot, mia san die Bayern, wir ham immer wos zu feiern!!!
07-02-2009 at 10:07
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
andjela wrote:

... Kod nas samo podjela,podjela i podjela.....ma da treba raji odvratit paznju od toga kolike plate imaju politicari i koliko ljudi trazi hranu u kotejnerima...pa hajmo ih malo razjediniti nek se koskaju oko vjere....hitlerovska metoda "zavadi pa vladaj"

Slazem se u potpunosti.
Ateista sam, kao i moji roditelji, ali to ne znaci da nemam pojma o religijama. Citala sam verske knjige jer me zanimalo sta tu pise, znam ponesto o raznim religijama, ali me nikada niko nece ubediti da verujem u boga.

Slazem se da mladi treba da budu upoznati, kako o raznim kulturama, tako i o religijama, ali bez popova u ucionicama (vrtice da i ne spominjem-totalna glupost!).
07-02-2009 at 10:29
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Kultura religija u Federaciji BIH

Škole s hrvatskim programom nemaju Kulturu religija

Poèetkom drugog polugodišta u školskoj 2008./2009. godini, u prvim razredima srednjih škola u Republici Srpskoj eksperimentalno je uveden novi predmet - Kultura religija. U OSCE-u, koji sprovodi evaluaciju eksperimentalnog programa, saznajemo da su se resorna ministarstva i kantoni razlièito postavili kada je u pitanju uvoðenje predmeta Kultura religija u škole u Federaciji BiH.

"Kantoni imaju nadležnost nad obrazovanjem u Federaciji BiH, i kao rezultat toga, praksa koja se primjenjuje razlikuje se od kantona do kantona. Ipak, uopæeno uzevši, kantoni u kojima su Bošnjaci u veæini, sa izuzetkom Unsko-sanskog kantona, su uveli, u izvjesnoj mjeri, predmet Kultura religija veæ prije nekoliko godina, ili u osnovne ili srednje škole, dok ovaj predmet ne postoji u školama koje rade po hrvatskom nastavnom planu i programu“, precizirala je glasnogovornica OSCE-a u BiH Mersiha Èauševiæ – Podžiæ.

Predmet Kultura religija je uveden u srednje škole u Sarajevskom kantonu, Zenièko-dobojskom kantonu, Goraždu, Brèkom i Tuzli.

Uèenici koji u nastavnom programu imaju ovaj predmet izuèavaju osnovne religijske pojmove i osnovne religijske vrijednosti sa aspekta èetiri religije u Bosni i Hercegovini.

"U vjeronauci jedne konfesije su malo ili nimalo zastupljene ostale religije u BiH. Da bi mladi bili dobro informirani i tolerantni graðani razlièite, multietnièke BiH, moraju imati bar osnovno znanje o drugim religijama u zemlji. Predmet je, prema tome, dopunski, njegova namjera nije da zamijeni vjersko obrazovanje“, kazala je Èauševiæ- Podžiæ.

Predmet se poziva na znanje koje su uèenici stekli o svojoj religiji na èasovima vjeronauke, i dopunjava ga znanjem o drugim vjerskim tradicijama u BiH. Predmet promovira meðureligijsko razumijevanje i poštovanje.

Cilj nije da uèenici nauèe èinjenice i brojke o razlièitim religijama, nego da razviju analitièke osobine, kao i da cijene, razumiju i poštuju ljude razlièitih vjerskih opredjeljenja, koji žive s njima.

(sa-x)

19-02-2009 at 18:30
bosnjobosnjo
Nivo: Forumas sa iskustvom
100% bosanac
Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: najdraza
Odgovori: 245
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Njaèka: Islamska vjeronauka u školskim klupama
Subota, 14 Veljaèa 2009 17:36 Arnel Vijesti iz svijeta

U Njemaèkoj škole pohaða više od 700.000 muslimanske djece koja su uglavnom integrisana i dio su društva. O islamu su uglavnom uèila u krugu porodice ili u džamijama. Islamska vjeronauka je sada došla u školske klupe.

Jedan od pilot projekata islamske vjeronauke se primjenjuje u jednoj osnovnoj školi u Minhenu gdje vjeronauku predaje Mirsad Nikšiæ, Bošnjak iz Sandžaka koji je odrastao u Njemaèkoj gdje je završio i fakultet. On kaže da je zadovoljan dosadašnjim bilansom i napominje da su svi zadovoljni: javnost, djeca, roditelji ali i uèitelji.

Njemaèka savezna zemlja Bavarska je poèetkom 80-tih godina poèela realizovati projekte poduèavanja o islamu. Na poèetku se nastava odvijala na turskom, a kasnije i na njemaèkom. Vrijeme je uèinilo svoje, kaže Ulrich Seiser iz ministarstva za kulturu savezne zemlje Bavarska. Od sljedeæe školske godine neæe biti poduèavanja na turskom, nego samo na njemaèkom jeziku. Vidjeæemo kako æe se dalje odvijati tzv. islamsko poduèavanje na njemaèkom jeziku. Poduèavanje o islamu i islamska vjeronauka se razlikuju u tome što islamska vjeronauka zadire dublje u islam, kaže Seiser.

Teorija i praksa na jednom mjestu

Djeca na èasu uèe teoriju ali i praksu. Radi se o tome da uèenici na èasu islamske vjeronauke, pored osnovnih informacija o islamu, prakticiraju i obavljanje vjerskih obreda. Mirsad Nikšiæ kaže da se djeca trude refektivno raditi i razmišljati o tim stvarim. Pokušavam djeci objasniti zbog èega se klanja i koje su duhovne vrijednosti namaza.

Islamska vjeronauka je sada u potpunosti jednaka sa predmetom katolièke vjeronauke i biæe ocjenjivana i ta ocjena æe biti isto tako sabirana u prosjeku prolaznosti na kraju godine kao iz svih drugih predmeta, kaže Nikšiæ koji radi po ranije dogovorenom planu i programu. Plan i program je uraðen u saradnji sa islamskom zajednicom Erlanger i taj plan je preuzet i u ostalim školama, meðu kojima su i one u Minhenu, napominje Ulrich Seiser .


Vjeronaukom do integracije

U Njemaèkoj živi blizu osam miliona stranaca.Islamska vjeronauka je jedan od važnih koraka za integraciju muslimana u njemaèko društvo. Djeca su kao i ja odrasli ovdje. Prije nismo znali gdje pripadamo. Vjera je ovdje prihvaæena i imamo vjeronauku isto kao i katolici i protestanti, tako da imam osjeæaj da smo ovdje primljeni i da to doprinosi zaštiti identiteta, samopouzdanja. To je veliki doprinos integraciji, kaže Mirsad Nikšiæ.

Ukoliko minhenski pilot projekat se pokaže uspješnim, onda æe u drugoj fazi biti proširen na cijelu teritoriju savezne zemlje Bavarska. Ono što bi kasnije mogao biti problem je nedostatak struènog kadra. Zato je na jednoj od islamskih konferencija u Berlinu zatraženo da se na njemaèkim univerzitetima osnuju islamski teološki fakulteti jer bi na taj naèin bio postignut cilj, a to je islamska vjeronauka na njemaèkom jeziku.

Izvoreutsche Welle

19-02-2009 at 19:55
Jazo
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-02-2009
Lokacija: Jazina Jazbina
Odgovori: 1594
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Pusti Bavarce kraju, eto vidis imaju religiju u skoli, a de malo vidi koliko ima dzamija sa munarom u Bavarskoj, njihove lafine je cijela Njemacka sita.
Pogledaj malo onda u Baden-Würtemberg, kolika ima Dzamija.
Pusti ljude nek govore sta hoce pogledaj malo sta rade. 


Jazavac nema prirodnih neprijatelja u našim krajevima.
19-02-2009 at 21:23
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Jazo wrote:
Pusti Bavarce kraju, eto vidis imaju religiju u skoli, a de malo vidi koliko ima dzamija sa munarom u Bavarskoj, njihove lafine je cijela Njemacka sita.
Pogledaj malo onda u Baden-Würtemberg, kolika ima Dzamija.
Pusti ljude nek govore sta hoce pogledaj malo sta rade.


tu ti je negdje slicno i kod nas...sve aman-zaman veliki vjernici ..... po prici reklo bi se da u crkvama i dzamijama spavaju...kolko to bajagi vjeruje i postuje boga...a po djelima vidjelo to nije boziju rijec
20-02-2009 at 00:08
nemo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-08-2007
Odgovori: 169
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
van trenda wrote:
Nemo,vjera od nas pravi bolje ljude! Da su se Kaèavenda i svi ti zloèinci pridržavali vjere do svih tih zloèina nebi došlo. Kaèavenda laže,krade,navodi na zloèin..da li su to odlike jednog vjernika? Ponoviæu ono što sam nekad reko: da je bogdom više vjere u politici a manje politike u vjeri. Vjera je u zadnjem ratu zloupotrebljena u svrhe realizacije ideja ološa. Koji paradoks, Karadžiæ je bio neuropsihijatar pa je postupo ko najgori duševni bolesnik. Da li to sad znaèi da sve psihijatre treba strpati u ludnicu? To je poimanje tipa: najviše ljudi umire u bolnici,srušimo bolnice. Ne mogu se pojmovi tako izvratati. Vjera je postavila jasne principe ponašanja i naèin razmišljanja, i onaj ko se toga istrajno ne pridržava jednostavno nije vjernik pa makar bio papa. Izvinjavam se zbog skretanja s teme.



Mislim da sam bila jasna, ako si procitao kompletan tekst. A kada je rijec o politici, u politci ne treba nimalo religije nego treba etike, morala i patriotizma.
04-03-2009 at 14:52
nemo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-08-2007
Odgovori: 169
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Jedini izlaz za stvaranje tolerantnijeg covjeka za buducnost je uvodjenje obaveznog skolskog predmeta -Nauka o religijama- u sve skole. Netrpeljivost onih sa drugacijim pogledima na duhovno i svijetovno sve vise eskalra. Kulminaciju je svakako dostidlo u Bosni i Hercegovini.Zato sam misljenja da kroz Nauku o relgijama ljudi ce biti upoznati i sa osnovama drugih svijetskih religija i time bi se smanjila netrpeljivost i tenzije. Vjeronauk ima mjesta pri vjerskim ustanovama i tu ce postici potpuni efekat obuke polaznika o prakticiranju vjere.

13-02-2010 at 15:15
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice