Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Bongo wrote:


Na upravo ovakvu soluciju sam htio skrenuti paznju.
No malo prije procitah da se islam prilagodjava vremenu i prostoru, sto u prevodu znaci: islam se reformira.
Apsolutno pogresno !

Ko hoce da se pridrzava i praktikuje islam to uvjek moze bilo gdje da se nalazio, ama bas , niko ga u tome ne ometa.

Donedavno moja majka ga je porakticirala, nikada marame/samije/cembera nije skinula sa glave i nikada si nije mogla zamisliti (nedaj Boze) otici na Krivaju/Panonsko/Neum u bikiniu na plazu.
Otac klanjao dobrim dijelom pet namaza, nima nije bila potrebna bilo kakava i bilo kada reforma islama niti islam koji se na ovaj nacin prilagodjava vremenu i prostoru.

Stvar je do svake pojedinacne individue i karaktera svakog pojedinog insana...TACKA.

evo podebljo sam ti odgovor koji ti trazis, svo vrijeme.. sva sreca da si sam shvatio.. i dobro kazes, ima svakakvih muslimana.. ali ima ih i svugdje.. jednu stvar koju ti ovdje konstantno mijesas su islamski i imanski sartovi.. posto je Islam, vec odavno dozivio ekspanziju na prostore gdje muslimani nisu vecina, logicno je da se oni moraju povinovati zakonima i uredjenjima drzava u kojima zive.. medjutim, to im nimalo ne umanjuje iman, ukoliko i dalje slijede imanske sarte.. individualna precepcija su fazoni tipa "grijeh izlazi iz usta, a ne ulazi na usta", "niko nije savrsen", "Dzihad- san svakog muslimana" itd.. sa svim time se malo lakse nositi u serijatsko uredjenim zemljama, a u onima koje to nisu, muslimani imaju masu izazova koji ih udaljavaju od vjere.. tako i u Tz imas ljude kao sto su tvoji roditelji (ti si naveo primjer da su bili uzorni) i imas ljude koji uz pivu, gledaju guzice i sise po panonskom jezeru.. svi oni tvrde da su muslimani.. znaci u zemljama gdje serijat nije drzavni zakon, sve je do individualnog karaktera, kako ti i sam rece..

e sad, bojati se da ce nekad doci zakon koji ce "natjerati" sve da budu uzorni muslimani, to je pitanje na koje si ti meni ostao duzan odgovor jos od pocetka..
sve ovo ostalo sto pises, pises po inerciji komentara, u kojem sam ti jasno naveo da se koristim tvojim nacinom poimanja materije i da si to procitao kako treba, davno bi dosao do ovog gore, boldiranog odgovora..
Ovaj post je premjesten sa topica Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI
14-03-2013 at 16:48 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
MelMel wrote:

kakve privatne ratove? i sta je tacno kontra teme? jesam li mozda sta slagala? Je li nije tacno da ima piuno onih koji piju rakiju, jedu svinjetinu i svaleraju se na sve strane, a istovremeno promovisu Islam. Je li to nije licemjerstvo? Ti ako smatras da se ne drzim teme i da moja kritika takvih "muslimana" nij eu redu, bujrum brisi.



licemjerstvo bi bilo propovijedanje islama ili vjere, a sam ne vjerovati u to. to što si ti pobrojala, ljude vjernike èini grješnicima (oni koji su poèinili grijeh), a ako pri tome ne negiraju postojanje Allaha, nisu prestali biti vjernici. šta se u srcu i mislima tih gore pobrojanih (ako ih znaš) nalazi, mi samo možemo da pretpostavljamo i svakako im nemamo pravo suditi.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI
14-03-2013 at 18:04 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:

Jednostavno previše pogrešnih poteza, ispravljanja istih,površno objašnjenih stvari itd etc...




dobro, to je tvoje mišljenje. u svakom sluæaju treba konsultovati osobu dovoljno struènu da ti objasni, nadam se da ne bi za pitanja iz medicine ili neku drugu tematiku, isto dolazio na forum.
14-03-2013 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
MelMel wrote:

Borbeni, prebacujem ovdje - da me Aida ne optuzi kako progovaram sa ateizmom na svakoj temi gdje ljudi pokusavaju pricati.

Kako to mislis nemamo im pravo suditi? Pa sudimo svima. Sudimo politicarima koji kradu. Sudimo non stop jedni drugima, sudimo svemu i svacemu na svakom koraku...... ali eto nemamo pravo suditi laznom vjerniku ili kako to ti vec rece gresnom vjerniku. Ok.

A ima li onda taj vjernik pravo suditi drugim ljudima?




ja ponovo prebacijem ovdje, jer ne želim da uèestvujem u onoj temi na bilo koji naèin.



dakle, ljudi sude na sudovima na kojim se dokazuje je li neko prekršio zakon svojim fizièkim djelom.

je li neko vjernik ili nije, ljudi nemogu i nemaju pravo da sude
Ovaj post je premjesten sa topica Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI
14-03-2013 at 18:47 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

pa dado ako znas molim da mi odgovoriš u duhu diskusije,polemike,rasprave,kako god...
ne ujedammm...

borbeni...sigurno da za zdravstveni problem,idem doktoru, jerbo ne vjerujem u nadriljekarstvo, nego u egzaktne nauke...
ali to ne utièe na moju slobodnu volju,da biram,a biram jerbo imam slobodu i pravo,o æemu æu pisati priæati na forumima...hebem ga valjda je to jasno...


15-03-2013 at 08:34 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Kaže TAO kao princip i izvor svega realnog,zatim ideja alternacije,kojom upravlja ritam janga i jina , i zadnja teorija analogije izmeðu makrokosmosa i mikrokosmosa...
Konfuèije,kaže da je tao postavljen dekretom neba..."tao postoji zato sto je nebo tako htjelo"...
ponašati se onako kako tao zahtijeva,znaèi prilagoditi se volji nebeskoj....
Kaže krajnji cilj taoistièke religije postizanje fizièke besmrtnosti!Besmrtnik (hsjen!,imao je krila od ramena-besmrtnik sa krilima)...
Drugi oblik ljudi oni koji su živjeli vjekovima,u zemaljskom raju ...dugovjeèni ljudi!,...

15-03-2013 at 08:57 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:
pa pitam zasto te zanima znamo li mi. pretpostavljam da i ti znas

pa reci sta znas?
15-03-2013 at 08:58 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Osloboditi se patnje,cilj je svih indijskih filozofija i tehnika meditacije...
Èovjek pati zbog posljedica neznanja,sve dok se ne probudi i ne otkrije da je u ovom svijetu prividno zarobljen...
Neznanje u nekim filozofskim pravicma se opisuje kao nepoznavanje samog sebe,a saznanje se opisuje kao budjenje,a najbolji primjer probudjenog je Buda!
Cilj budine propovjedi je spas ljudskog roda...
A zaèet je bezgrešno! (kaže majka je samo usnila slona,pa slon i budizam...
Otac je dao sinu ime sidartha-postignuti cilj!

15-03-2013 at 09:10 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:
Osloboditi se patnje,cilj je svih indijskih filozofija i tehnika meditacije...
Èovjek pati zbog posljedica neznanja,sve dok se ne probudi i ne otkrije da je u ovom svijetu prividno zarobljen...
Neznanje u nekim filozofskim pravicma se opisuje kao nepoznavanje samog sebe,a saznanje se opisuje kao budjenje,a najbolji primjer probudjenog je Buda!
Cilj budine propovjedi je spas ljudskog roda...
A zaèet je bezgrešno! (kaže majka je samo usnila slona,pa slon i budizam...
Otac je dao sinu ime sidartha-postignuti cilj!





Ko je najbolji primjer probudjenog??

Elem, zar nije cilj "propovijedi" svih religija spas ljudskog roda?
Barem ovih 5 najvecih?
I zar nije, uslovno receno "patnja" u ovom zivotu, uslov spasa, al u sledecem, sudnjem, kijametskom i sl.?

15-03-2013 at 09:14 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


Nije. Dzennet je skup al se ne mora platiti patnjom nego samo prihvatanjem bozje volje kakva god da je.
Patnja je (ako je prihvacena kao bozja volja i da se ne zalimo) po Islamu je samo jedan nacin da se ocistimo od grijeha. O tome govore brojni hadisi poput ovog (parafraziram i ne mogu se sjetiti ko ga prenosi) "grijesi bolesnika spadaju kao lisce s drveta). Ne kazem da su samo grjesnici bolesni i da samo grjesnici pate ali je svima patnja i bolest iskusenje. Siroko je ovo sad za jednostavan post




Izaz patnja sam naveo u nedostatku boljeg. Pod patnjom podrazumijevam uglavnom vjerovanje i povinovavanje Bozijim pravilima.


15-03-2013 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice