Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

da li je moguce "povezati i prosiriti" sliku i pojedina tumacenja iz Vjerskih Knjiga prenijeti u neku drugu dimenziju shvatanja?
npr. ajet "Hvala Allahu, gospodaru svih svjetova",
sa naucnim saznanjima ispod?

citat:
Spektakularno otkriæe: Na Marsu su postojali uslovi za život

Podaci koje je Curiosity poslao nam ukazuju na to da je ispitivano podruèje nekada bilo prekriveno vodom.

Sedam mjeseci nakon što je Curiosity stigao na Mars kako bi otkrio da li je na njemu nekada bio moguæ život, konaèno smo dobili odgovor. Analiza uzorka iz stijene na Marsu pokazala je da je na tom planetu nekada bio moguæ život. Znanstvenici su otkrili sumpor, dušik, vodonik, kisonik, fosfor i ugljik – kljuèni elementi koji su potrebni za život.

„Temeljno pitanje ove misije jest da li je Mars nekoæ imao okolinu koja je podržavala život. Iz onoga što sada znamo, odgovor je da“, kaže Michael Meyer, vodeæi znanstvenik u misiji istraživanja Marsa, prenosi portal Geek.hr.

Podaci koje je Curiosity poslao nam ukazuju na to da je ispitivano podruèje nekada bilo prekriveno vodom. Možda je èak bilo dio starog rijeènog sistema. Ono u šta su nauènici sigurni jest da bi postojanje vode omoguæilo okolinu koja bi podržavala život. I prije su pronašli dokaze za moguænost postojanje vode ali ostali uvjeti nisu zadovoljavali kao što je to sada sluèaj.

Površina koju je Curiosity bušio nalazi se na mreži kanala koji se spuštaju od vijenca Gale kratera. Tlo je takvo da se može zakljuèiti kako je kroz povijest bilo više perioda u kojima su postojali vlažni uvjeti.

Èak 20 posto uzorka èine minerali gline. Oni su produkt reakcije vode i minerala kao što je olivin koji je takoðer pronaðen u uzorcima. Iz prisutnosti kalcijevog sulfata može se zakljuèiti kako je tlo neutralno ili blago lužnato. Nauènike je iznenadilo to što su pronašli oksidirane, manje oksidirane i neoksidirane hemikalije, što je slièno uvjetima u kojima mnogi mikrobi na Zemlji žive. Ono što je zanimljivo je to da na Zemlji postoje organizmi koji se hrane anorganskim tvarima poput onih pronaðenih u uzorcima. Mora postojati nekakav izvor ugljika, makar se radilo o ugljiènom dioksidu, hemoautotrofni organizmi bi mogli živjeti u takvoj okolini.

„Raspon hemijskih sastojaka koje smo pronašli u uzorku je impresivan i sugerira da bi spajanje sulfata i sulfida moglo predstavljati potreban izvor hemijske energije za mikroorganizme“, kaže Paul Mahaffy, vodeæi istraživaè zadužen za SAM instrumente na Curiosityu.

Istraživaè koji radi na projektu Curiosity, John Grotzinger, je jako uzbuðen novim otkriæem:

“Okarakterizirali smo veoma stari „sivi Mars“ gdje su nekada postojali uvjeti pogodni za život. Curiosity je na misiji istraživanja i otkrivanja, kao tim osjeæamo da æe narednih mjeseci doæi do još novih uzbudljivih otkriæa.“



17-03-2013 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
MelMel wrote:

Vidim u mom postu si se iskljucivo fokusirao na svaleranciju.

Ok, dakle svalerancija nije zabranjena. Moja greska, haman nisam dobro shvatila propovjedanje.

Inace, kakva je situacija sa svinjetinom i alkoholom?

Nisam ja da tumaèim,znaèi ako nije zabranjeno,možda nije ni dozvoljeno,ne preporuèuje se išta ja znam....
A za svinjetinu je jasna stavar i alkohol i lešine i sve ono što narušava zdravlje,znaèi to su propisi smjernice...
Nisam ja teolog...Ja sam tehnièar...
Nego bibliju u ruke,kuran u ruke ako te zanima pa sama prostudiraj znaèenje svake rijeèi,taèke zareza. onda prevod ko je preveo itd...
Ako porediš imena,vidjeæeš da je Josef ,joseph šta ja znam više josip,Jusuf jedno te isto i tamo i vamo....
Marija,Mejra,(Mirjam-izvorno u Kuranu) ....
Isus-Isa
Mozes -Musa
Eva-Hava
Abraham-Ibrahim....
Salomon-Sulejman i da ne brojim...
Ako tebe zanima jedna sura (a mislim da te to najviše zanima), "žene"
tu je mnogo šta reèeno o pravima i nekoj raspodjeli i mnogi tumaèe svakojako,meðutim u pogrešnoj interpretaciji mnogi sebi uzimaju za pravo da krše propise ,jer uzimaju samo ono što njima paše....

Evo link imaš tonski zapis,pisano i mislim da je sve jasno ko bijeli dan...
Ima nekih stvari koje meni nisu jasne stvari ---gdje stoji zabranjuje vam se(muškarcima)...nije mi najjasnije šta je dozvoljeno,to mi niko nije mogo ovdje na forumu pojasniti....a potrudiæu se da pronaðem odgovor...Tevsir Kurana ima pojašnjenja ,ali nije mi opet najjasnije....

http://kuran.hamajlija.com/Kuran/An-Nisa'.html
17-03-2013 at 12:46 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
MelMel wrote:

Pa dobro, ja sam se malo zbunila jer si rekao "ja vidim da nije zabranjeno", ali eto sada kazes da nisi ti da tumacis i da postoji mogucnost da ako nije zabranjeno, mozda nije ni dozvoljeno.

U svakom slucaju, hvala za savjete i link.

Inace lose mislis kad je u pitanju sta ti mislis da mene najvise interesuje. Ne zanima mene sura iskljucivo vezana za zene, mene zanimaju sve sure.

Nadalje, kazes da je sve jasno kao bijeli dan, pa i nije - jer da jeste ne bi bilo ove teme i nekih ljudi koji trazise tumacenja raznoraznih sura, pa naidjose na netrepeljivost tipa - uci, citaj, proucavaj, samo ce ti se reci.





U redu MelMel...
Samo kažem da nisam kompetentan za te stvari ali da svakom biæu koji ima neko znanje više,daje moguænost da bolje razumije...
Ne trebaju nama vjerski službenici ako sami možemo da sjedemo i proæitamo,ako ima nekih stvari koje su nejasne,onda se može pitati negdje i nekoga i ako jemoguæe dobiti odgovor...
Ja sam obièni komadiæ mesa u svim ovim svjetovima...
Religija je nejstariji oblik ljudske svijesti i crkva vidiš mnoga nauèna dostignuæa mora da poštuje radi dokaza...
Galileo Galilej...
vještice i lomaèe itd...
Mi ovdje možemo raspredati o mnogo èemu,ali to je osobna stvar nekoga ,šta hoæe da zna...
Uzalud je meni i tebi diskutovati ili neko treæi još...
Radno sposobno stanovništvo iznosi sve na ovom svijetu,a ne možemo i ne moramo svi biti vjerski službanici,znanstvenici...Èak se ne moramo ni pridržavati tih propisa,ali poznavajuæi iste,ostaje prostora da se respektuje ono što je sebi neko uzeo kao životni princip...
Ni jedna religija ne uèi èovjeka loše,nego baš sa tim ciljem da èovjeèanstvo ima neke norme -moralne norme(kodekse) ponašanja....
Mi smo obièni smrtnici,prah bili i biæemo
17-03-2013 at 13:33 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
MelMel wrote:


Nadalje, mogla bih i ja reci da rijetko ko zeli da pita pitanja jer naleti na provokatora i onog ko ga omalovazava.

Dakle - dvosmernost je u pitanju, a ne samo jednosmjernost.





a ja æu dodati i nedosljednost...
17-03-2013 at 13:58 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
MelMel wrote:

Postujem, nisi kompetentan kao sto i sam rece, sto i potvrdjuje moju tezu da je ovo samo forum i da na njemu ljudi razmjenjuju misljenja, nista manje, nista vise od toga - tako da su pokusaji pravljenja tabu tema na pdf relgija po meni nerealni.

Takodjer, respektovanje necijih zivotnih principa stoji kao nesto pozitivno, ali samo ako je taj respekt uzajaman. To je valjda jasno kao vedar dan.



Baš tako
Zato ja mislim da je nekad u takvim diskusijama suvišno razglabati jer neki ljudi znaju više neki manje.Ali ako su mišljenja opreèna,neutralnost je zlatna sredina gdje razum govori èovjeku o respektu prema neèijim ubjeðenjima...
Kam puste sreæe da se svi približe sredini i usklade mišljenje,ne naturajuæi ekstremno lijeve i desne poteze,koji sigurno vode u opreèna mišljenja,sukob itd.

Jedan primjer ,na temi "progovori da vidim ko si"...
navodim neke sluèajeve iz prakse,gdje neko mene ne poznavajuæi, postavlja primitivna pitanja .
Moja je lièna stvar šta æu da jedem i pijem i nisam dužan nikome da polažem raèune,osima ko me taj hrani i poji....
Onda možeš da misliš s kakvim ljudima se "ne treba upuštati u diskusiju,jer pogrešnim pitanjem iskazuju sve ono što ih karakteriše...
A da bi postavili neko pitanje ovdje na religiji i filozofiji,onda se èovjek mora dobro naoštriti,prpremiti i postaviti smišljeno pitanje...Oni koji bolje od nas poznaju,tek tada æe se javiti da daju neki odgovor...ovako za ljude jaèeg kova u pogledu religije,veliki je gubitak vremena pojašnjavati nešto što je možda opšte poznato....
Zato kažem za sebe...Nije da nešto ne poznajem,ali sam tanak ko lizalo naspram ljudi koji se profesionalno bave religijom...
Meni to i nije životna orjentacija,ali zbog toga imam dovoljno razloga da respektujem ljude koji su krenuli"Božijim putem"...
Svimi svaki dan po nešto nauèimo i to nam je jedno ogromno bogatstvo i naša ljudska vrijednost.....
17-03-2013 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
MelMel wrote:

Neki ce ljudi uvijek znati vise, a neki manje. Ovi sto znaju manje valjda zele da nauce nesto od ovih sto znaju vise, a mozda samo zele da provjere znanje tih sto se osjecaju puno znanim. Hajde vraze znaj sta i kako neko misli i sta ga interesuje.

Oprecna misljenju se srecu kroz zivot svakodnevno i tako i treba, ne bi valjalo da svi misle isto, ali ne mislim da covjek treba biti neutralan by default, naravno osim ako stvarno nema misljenje o necemu pa je u tom slucaju iskreno neutralan. U takvim situacijama ljudi i ne iznose misljenje, upravo zato jer nisu zainteresovani za predmet rasprave.

Ljudi mogu imati oprecna misljenja i istovremeno pokazati i respekt prema svom sagovorniku i njegovim/njenim ubjedjenima. Ne mislim da se mora biti neutralan, da bi se taj uzajamni respekt postigao.

Ali naravno, it takes two to tango.


Da bi èovjek napravio neku optmalnu krivu,matematski gledano ,neophodno je poznavati ekstreme funkcija
Ta zlatna sredina je upravo to
Idealno rješenje....
17-03-2013 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
djecko wrote:

Baš tako
Zato ja mislim da je nekad u takvim diskusijama suvišno razglabati jer neki ljudi znaju više neki manje.
-------------------------------------------



Onda možeš da misliš s kakvim ljudima se "ne treba upuštati u diskusiju,jer pogrešnim pitanjem iskazuju sve ono što ih karakteriše...
-------------------------------------------
A da bi postavili neko pitanje ovdje na religiji i filozofiji,onda se èovjek mora dobro naoštriti,prpremiti i postaviti smišljeno pitanje...Oni koji bolje od nas poznaju,tek tada æe se javiti da daju neki odgovor...ovako za ljude jaèeg kova u pogledu religije,veliki je gubitak vremena pojašnjavati nešto što je možda opšte poznato....
Zato kažem za sebe...Nije da nešto ne poznajem,ali sam tanak ko lizalo naspram ljudi koji se profesionalno bave religijom...
Meni to i nije životna orjentacija,ali zbog toga imam dovoljno razloga da respektujem ljude koji su krenuli"Božijim putem"...
Svimi svaki dan po nešto nauèimo i to nam je jedno ogromno bogatstvo i naša ljudska vrijednost.....


ja nisam primjetila da na na ovom pdf pišu neki profesionalni filozofi (sa nekim extra znanjem i senzibiliteton za tako širok pojam kao što je izuèavanje religije)....Citate iz Kurana ili Biblije ili Talmuda može pastovati svako od nas i ko jeste i ko nije vjernik...

ovde pišu ljudi koji su fokusirani na vjeru,ne na religiju...Za bavljenje religijom je potrebno malo više obrazovanja i filozofske misli ,nego što je to poznavanje obreda liturgije,uèenje fatihe ili sadržaja starog i novog zavjeta....
a ja ljudima koji su po profesiji "vjernici" ,nisam baš spremna da vjerujem ni jednu jedinu rijeè...naroèito kada im to deklarativno "vjerništvo" služi za pežortivno kvalifikovanje drugih kao æafira,èifuta i sliène gluposti...



[Edited by soraya on 17-03-2013 at 15:24 GMT]
17-03-2013 at 15:16 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

cemu posebne teme,kada iskljucivost vjernika monoteistickih religija,uistinu nema granica...
ukoliko neko misli da nema alaha,jwhw-u,gospodina boga,ne znaci nuzno da je ateist,ne?
kriticki osvrt,ili dogma?


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Kritika laznih vjernika
21-03-2013 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:
cemu posebne teme,kada iskljucivost vjernika monoteistickih religija,uistinu nema granica...
ukoliko neko misli da nema alaha,jwhw-u,gospodina boga,ne znaci nuzno da je ateist,ne?
kriticki osvrt,ili dogma?




Cak i atesiti moraju vjerovati u nesto...sto se drugim rijecima zove Bog, Alah i slicno!



Ovaj post je premjesten sa topica Re: Re: Kritika laznih vjernika
21-03-2013 at 09:28 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Azur wrote:


Cak i atesiti moraju vjerovati u nesto...sto se drugim rijecima zove Bog, Alah i slicno!




pricas li o agnosticima ili ateistima??ili deistima?ili etistima
Ovaj post je premjesten sa topica Re: Re: Kritika laznih vjernika
21-03-2013 at 09:30 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice