Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
aksamlija wrote:
~Vjera koja nama kaže da nas je Bog stvorio razlièite samo iz jednog razloga, a to je da se takmièimo u èinjenju dobra. Onaj ko je Tvorac svega rekao je da æemo sa sobom ponijeti i najmanji trun dobra i najmanji trun zla kojeg smo uèinili na ovom svijetu i biti pitani, odgovarati za svoja djela. Zlo koje ljudi jedni drugima èine direktna je posljedica neispravnog vjerovanja ili nevjerovanja u Jednog i Jedinog koji iz ljubavi sve stvori!~




ok , neznam jeli ovo bio odgovor na moje pitanje , ali svejedno , po tebi znaci bog nas je stvorio da bi se takmicili u cinjenju dobrih dijela ? ako je tako onda je promasio . jedan jedini koji nas je stvorio iz ljubavi ? ali zasto ? sta cemu sve ovo ukljucujuci i nas ljude ? ako nas je stvorio iz ljubavi zasto nam je natovario toliko muke i patnje? Ako bi to pokusali prenijeti na nas (ljude) onda bi i mi radjali djecu da se pate i ostavili bi ih same da se snalaze ... a to mi ne zvuci kao ljubav.
26-03-2013 at 18:31 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
citat:aksamlija wrote: ~Vjera koja nama kaže da nas je Bog stvorio razlièite samo iz jednog razloga, a to je da se takmièimo u èinjenju dobra. Onaj ko je Tvorac svega rekao je da æemo sa sobom ponijeti i najmanji trun dobra i najmanji trun zla kojeg smo uèinili na ovom svijetu i biti pitani, odgovarati za svoja djela. Zlo koje ljudi jedni drugima èine direktna je posljedica neispravnog vjerovanja ili nevjerovanja u Jednog i Jedinog koji iz ljubavi sve stvori!~


A mi Boziji robovi nebi bili ljudi da nemamo shejtanskoh gena i da se suprostavimo Bozijoj volji i onda predjemo da se takmicimo ko ce vise napraviti tenkova, minobacaca, haubica, kojeraznih raketa pa nam i to nije dovoljno onda smo izmislili i atomsku bombu gdje sa dvije/tri aktivirajuce bombe dovedemo u pitanju svu Boziju ljubav nama naklonjenu.

Moguce da je to sve tako lijepo zamisljeno, ali definitivno svi znamo da se puno sta protiv Bozije volje radi.
Bozije kazne vrlo cesto i suvise kasno ili pak nikako i ne stizu, da, moguce tamo, ali za nas tok zivota generacije su nestale ne docekavsi bilo kakvu pravdu.
26-03-2013 at 21:24 | Ukljuèi u odgovor
aksamlija
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 08-09-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave


citat:
piknik wrote:

ako nas je stvorio iz ljubavi zasto nam je natovario toliko muke i patnje? Ako bi to pokusali prenijeti na nas (ljude) onda bi i mi radjali djecu da se pate i ostavili bi ih same da se snalaze ... a to mi ne zvuci kao ljubav.


Nije nam On natovario
Daje ti upute, smjernice, jasne dokaze, mudro nas savjetujuæi u samom Kur'anu.Ono sto vidim je da su ljudi povrsni, nedovoljno iskreni u svom ponasanju prema drugom i u takvim odnosima oni mozda imaju neka kratkorocna zadovoljstva i mogu imati neke manje rezultate. Samo strpljenjem, ljubavlju, èasnim ponašanjem i paznjom prema drugima može se izgraditi trajno kvalitetan odnos. Još ako smo puni nade, uz rad i stremljenje na duzi rok daje velike plodove.
Meðutim nekim ljudima nedostaje elementarne ljudske pristojnosti a da ne govorim o ostalim osobinama karaktera kao što je èast, duboko poštovanje za druge itd. Lose ponasanje steti i meðuljudskim odnosima i razvoju bilo kojih odnosa u drustvu.Uci , èitaj, pise u Objavi pa i roditelji te tako savjetuju, dakako da je iz ljubavi.
Ipak sve je nas izbor...

27-03-2013 at 20:33 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
aksamlija wrote:


Nije nam On natovario
Daje ti upute, smjernice, jasne dokaze, mudro nas savjetujuæi u samom Kur'anu.Ono sto vidim je da su ljudi povrsni, nedovoljno iskreni u svom ponasanju prema drugom i u takvim odnosima oni mozda imaju neka kratkorocna zadovoljstva i mogu imati neke manje rezultate. Samo strpljenjem, ljubavlju, èasnim ponašanjem i paznjom prema drugima može se izgraditi trajno kvalitetan odnos. Još ako smo puni nade, uz rad i stremljenje na duzi rok daje velike plodove.
Meðutim nekim ljudima nedostaje elementarne ljudske pristojnosti a da ne govorim o ostalim osobinama karaktera kao što je èast, duboko poštovanje za druge itd. Lose ponasanje steti i meðuljudskim odnosima i razvoju bilo kojih odnosa u drustvu.Uci , èitaj, pise u Objavi pa i roditelji te tako savjetuju, dakako da je iz ljubavi.
Ipak sve je nas izbor...





ako nas je on stvorio , a on je navodno savrsen , sveznajuc i svemoguc , zasto smo mi onda puni toliko mana i nesavrseni ? koja je nasa uloga u njegovom svijetu ? mogo nas je onda lako napravit i malo boljima , da se ne zamaramo tricarijama kao sto su bolest , neimastina , glad ...kazu dao nam je slobodnu volju pa sami sebi stvaramo muke , jadan je to izgovor , to je kao dati djetetu pistolj u ruke i gledat ga kako se igra njime.


28-03-2013 at 00:32 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
piknik wrote:



ako nas je on stvorio , a on je navodno savrsen , sveznajuc i svemoguc , zasto smo mi onda puni toliko mana i nesavrseni ? koja je nasa uloga u njegovom svijetu ? mogo nas je onda lako napravit i malo boljima , da se ne zamaramo tricarijama kao sto su bolest , neimastina , glad ...kazu dao nam je slobodnu volju pa sami sebi stvaramo muke , jadan je to izgovor , to je kao dati djetetu pistolj u ruke i gledat ga kako se igra njime.




a veliš, ako je On savršen, što i nas nije takve stvorio? ono, što se nisam rodio u nekoj skandinavskoj zemlji, da ne radim ništa a uzimam nekih hiljadu i po maraka socijale i samo klemujem..
28-03-2013 at 01:37 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

ne , nego sto se nismo svi rodili u nekoj skandinavskoj zemlji...

28-03-2013 at 09:29 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
piknik wrote:



ako nas je on stvorio , a on je navodno savrsen , sveznajuc i svemoguc , zasto smo mi onda puni toliko mana i nesavrseni ? koja je nasa uloga u njegovom svijetu ? mogo nas je onda lako napravit i malo boljima , da se ne zamaramo tricarijama kao sto su bolest , neimastina , glad ...kazu dao nam je slobodnu volju pa sami sebi stvaramo muke , jadan je to izgovor , to je kao dati djetetu pistolj u ruke i gledat ga kako se igra njime.

sto se nismo svi rodili u nekoj skandinavskoj zemlji.



Tako me ovo tvoje podsjeca na danasnju zbilju, koja je zalosna. Jednostavno me podsjeca na ljude koji ne zele da rade na sebi, omladinu koja ne zeli da uci, koja je lijena i ne zeli da radi a kuka da nema posla. Koja bi do para da dodje na neki lahak nacin itd., da mu ponudis posao da zaradi dnevnicu , ma kakvi...daj nesto bez nekog truda i zamora a da je parali.Kako u narodu kazu pomozi sebi pa ce ti i Bog pomoci.

Ima ajet koji kaze: "Allah neæe promijeniti stanje jednog naroda dok on sam sebe ne promijeni."




28-03-2013 at 11:08 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Ima ajet koji kaze: "Allah neæe promijeniti stanje jednog naroda dok on sam sebe ne promijeni."

----------------------------------------------


pa ako sam sebe promijeni sta onda allah ima mijenjat?

ono sto ja hocu da kazem je da , svemoguci bog je mogo napravit ovaj svijet malo boljim i ljude takodje ( posto nas je navodno on stvorio) svijet gdje ne bi bilo patnje i bolesti i neimastine , gdje bi svi ljudi uzivali , nevidim svrhu u stvaranju patnje da bi on, koji zna sve i kakav je ko i kakav ce ko bit dok je svijeta i vijeka , vidio kakvi smo i jesmol za raja ili pakla/dzehenema .

28-03-2013 at 11:30 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Pa dodje to insanu da pita Gospodara zasto ovo zasto ono...
a sebe zaboravi odnosno da te odgovore za neke probleme trazi i u sebi.

[Edited by mojgrad on 28-03-2013 at 11:53 GMT]

28-03-2013 at 11:51 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
mojgrad wrote:
Pa dodje to insanu da pita Gospodara zasto ovo zasto ono...
a sebe zaboravi odnosno da te odgovore za neke probleme trazi i u sebi.

[Edited by mojgrad on 28-03-2013 at 11:53 GMT]



ja kolko vidim , odgovor za sve probleme moramo nac sami , jer On nam ne rjesava ni jedan.
28-03-2013 at 12:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice