Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

evo ja cu,po istoricarima religije, to su bile tri kæeri boginje...
istoricari religije spominju upravo suru (53 An-najm.ja mislim)gdje se one spominju kao suru koja je mijenjana...
da je islo:to su uzvisene boginje,te je njihovo posredovanje jamaèno pozeljno!
a poslje...To su samo imena koja ste vi i vaši oèevi njima dodijelili. Bog im nije odobrio nikakvu ovlast.

inace predislamske boginje,al uzza jaka boginja,poredjena sa jutarnjom i nocnom zvijezdom venerom...
al lat...sa afroditom,
menat boginja smrti,najstarija od ove tri...

prica ide da je muhamed priznao,da je bio pod uticajem sejtana,pa je nakdnado odlucio izbaciti i promijeniti taj dio...

15-03-2013 at 09:28 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Abulafija wrote:



Ko je najbolji primjer probudjenog??

Elem, zar nije cilj "propovijedi" svih religija spas ljudskog roda?
Barem ovih 5 najvecih?
I zar nije, uslovno receno "patnja" u ovom zivotu, uslov spasa, al u sledecem, sudnjem, kijametskom i sl.?



kolega ulijeces ko padobranac,point is.. na to cu nadoci za koji dan ,polako ba ima toga jos kolko hos, bit baj bit
15-03-2013 at 09:29 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


a sta je tu patnja

sorry, nisam ja dobro skontala tvoj prvi post





Svako pati razlicito.
Nekom je patnja sto mora vjerovati u nekog bradatog dedu, kojeg niko nikad nije vidio, a koji je izgleda toliko zakomplikovo svijet, da ne znamo ni jesmo li dosli il smo posli.
Pa samo je 5 velikih religija, a dje su ostale.....
Nekom je patnja sto ne smije ni pozelit tudje zene, a nekom opet sto mu se dijete rodilo bolesno (gluho bilo).
Nekom, sto bi trebao postiti mjesec ramazana, ili pred uskrs.
Itd......
15-03-2013 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Kao i za kiblu,muslimani su se u pocetku okretali jeruzalemu...
Nakon nekih nesuglasica,neprihvatanj jevreja,ima cak i datum kada dolazi do tog razlaza,11.februar 624
muslimani se okrecu prema meki,koju su podigli ibrahim/abraham i išmael/ismajil...

15-03-2013 at 09:36 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

ja mislim da pisem da me ceo svet moze da razume...
meni treba odgovor da li je ovo tacno i ako nije zasto...
a sto cu ja citati je moja sloboda...

15-03-2013 at 09:42 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:

kolega ulijeces ko padobranac,point is.. na to cu nadoci za koji dan ,polako ba ima toga jos kolko hos, bit baj bit




Slazem se da ulijecem.
Nema poante, samo ubachaj na ovo sto si napisao.
Samo ti nastavi, do mene je
15-03-2013 at 09:46 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

ko sto sam i oæekivo...
brez konkretnog kontraargumenta...
e to je ta dogma...

15-03-2013 at 09:47 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Suma sumarum sve religije drže strah i ljudsku pohlepu kao primarne motivatore za biliv.
Kao vjeruj i pridržavaj se propisa pa neæeš otiæ u pakao/džehenem. Neæeš gorjeti, neæe te razvlaèiti po vas dan i vas cijelu noæ.
Uvijek ima ono jer... jer ako uradiš ovo grješnik si i pravac džehenem, ako se ne pokaješ najebo si, ako se preispituješ tek tad si najebo. Ne znam ima li gdje da se spominje ako kritikuješ vjerske zajednice i popove i hodže da piše da nisi samo ti nejebo nego i cijela tvoja familija. Pitam se koliko su to griješile naše žrtve poklane od strane èetnièkih hordi po vas cijeloj BiH. Ili možda djeca pobijena u Užicu od strane švaba. Oni su garant bili nesvjesni postjanja svevišnjeg. A naša djeca širom BiH garat se moradoše patiti i liti svoju krv da iskuse patnju ovozemaljsku da se razrahate gore. Ipak ova krv i meso su samo ljuštura koja truhne i raspada se pa ne treba niko žaliti za djetetom neko to saburli prihvatati znajuæi da æe se gore sastaviti. Normalno ako nisu zajeb napravili upravljajuæi upravo tim mesom i krvlju koje im bi povjereno po roðenju samo s jednim ciljem: služiti Njemu i Njegovim slugama na naèin koji je ZAPISAN. Jer je to ZAPISANO povjereno nekad nekom a taj neko nekad je imao tako èisto srce i tako dobro uho i britko oko i nepomuæen um k tomu još razvijenu pripovjedaèko hronološko empatièku stranu mozga, da nam napisa naputke za najkraæi put do raja/edena/dženeta. I slijedite to nemoj da bi zajebali gdje jer na svakom æošku imate znakove, objekte, službenike.
A sad ako imamo razlièita tumaèenja toga napisanog , ako imamo ovolike brojne grupe, grapacije, sekte unutar razvodnjenih religija eeeeeeee to je sad druga prièa. Ma sve u pakao/džehenem ko æe se zajebavat s vama moji LJUDI

15-03-2013 at 09:53 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Abulafija wrote:
Nedje sam procito da i sejtan vjeruje.
I drshce
Ovo, opet malo da se ubacim


inace taj dualizam prati sve religije,dobra i zla,andjela i demona,a taj vrhovni apsolut stvorio je i tog palog andjela,demona,sejtana,sotonu!
i uistinu uvijek je imao pravo? kako ga je onda stvorio,ako sve zna i unaprijed je znao da ce mu pravit probleme?!?!?
slobodna volja? eh onda se vracamo na starije religije,gdje kazu,recimo zanimljivo za nase podneblje,prema slovenskom vjerovanju,a zapiso helmond 11oo i neke ,slaveni prizanju jednog boga,ali njega interesuju samo nebeske stvari,posto je vladanje sviejtom prepustio nizim bozanstvima koje je ssam proizveo!
al on je bog bogova,i nema veze s ljudima...
neki od ljudskih bogova,po slavenima su perun,najpoznatiji,inace bog oluja,munja, povlaci se slicnost sa torom,zeusom,ili baltickim perkunasom... i tako dalje i tako dalje...
kad je doslo krscanstvo,perun je zamijenjen svetim ilijom,starac sa bijelom bradom,sto leti ognjenim kocijama...
ognjene kocije,opet u mnogim mitologijama vezuju se za apolona,al on je bio mlad..sto hoce reci,svasta su miksali...

p.s ovde mi nekako vise ide...
15-03-2013 at 09:57 | Ukljuèi u odgovor
nadi
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-07-2003
Odgovori: 9070
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


bas to nam govori da smo svi ranjivi i da nas sve moze zadesiti patnja.
poslanik Jusuf a.s. je pozelio tudju zenu (koliko ja znam kasnije ju je ozenio). Poslanik Muhamed a.s. (najbolji medju ljudima i bozji miljenik) je sahranio svu svoju djecu osim hazreti Fatime, poslanik Ibrahim a.s. dugo nije mogao dobiti djecu...

da dodam za Jusufa a.s. da mi se ne nakacite tu (znam sta svakog boli ) - on ju je odbio kad je bila udata


[Edited by Aidatuzla on 15-03-2013 at 09:42 GMT]



...pozelio tudju zenu...
...on ju je odbio kad je bila udata..


Malo konfuzno,priznaces  


Da te volim,duša zna...
15-03-2013 at 10:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice