Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
borbeni wrote:




ja tebe upitah prije nekoliko stranica, jel' postoji matematika.

obzirom da je odgovor pozitivan, da ti postavim onda i pitanje: ako pitaš neku od životinja, npr. psa, isto pitanje, šta misliš šta bi bio odgovor?

kako bi izgledalo da neki pas pokuša objasniti drugom psu postojanje matematike?

a sve se dešava na istoj planeti, èak meðu prilièno sliènim stvorenjima, a tolika razlika izmeðu percepcije jednih i drugih.

ljudi sve što mogu je zamišljati stvari koje su vidjeli, osjetili ili doživjeli i ništa više od toga.





mislim da ti poreðenje ne stoji, iz razloga što ja ne pitam pse i ostale životinje nego vas ljude...
a pogotovu me ne interesira kako bi to jedna zivotinja objasnila drugoj...
dakle na istom stupnju razvoja i na istoj frekefenciji komuniciramo...
15-03-2013 at 12:04 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

eov rekao si dok se kaba nije ocstila od kipova,ja pitam kako je to moguce ako je tek nekih 5 godina poslije dosla u ruke muhamedanaca?



15-03-2013 at 12:07 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

a promjena dolazi u otprilike isto vrijeme kada neko zidovsko pleme ne zeli da se potcini muhamedovim ljudima,nego se okrece kontra njih na stranu mekanaca....

15-03-2013 at 12:08 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:

mislim da ti poreðenje ne stoji, iz razloga što ja ne pitam pse i ostale životinje nego vas ljude...
a pogotovu me ne interesira kako bi to jedna zivotinja objasnila drugoj...
dakle na istom stupnju razvoja i na istoj frekefenciji komuniciramo...




pa vidiš, kako psu nije jasna matematika tako nije èovjeku jasno kako može da bude neko superiorniji od njega. mislim da znaš šta sam htio da kažem.
15-03-2013 at 13:25 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Abulafija wrote:
Borbeni, ako ljudi mogu zamisljati samo stvari koje vidjeli, osjetili, dozivjeli, onda definitivno ne mogu vjerovati u Boga, niti ga je ko kad vidio, niti moze imati ikakvog pojma o njemu?




pa nije baš tako. zato se i zove vjerovanje, a ne viðenje ili slušanje ili opipavanje.

Kur'an postoji i mnoga njegova èuda, naukom još uvijek neobjašnjiva, stvari koje sam ja tamo našao su mi dovoljne da vjerujem.


15-03-2013 at 13:32 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Shaban wrote:

Kako ružan? Reci mi ijednu istinu koju sam preskoèio unutar moga posta. Možda jeste zbrda zdola, možda jeste pun gorèine i ironije ali mislim da sam bio poprilièno jasan spram dogmatskog uèenja velike veæine vjerskih službenika. Mislim da se niti jedan iskreni vjernik ne bi trebao naæi ovdje. I ti vjerovatno nisi ali znaš su strah i vjera dva brata blizanca



ne govorim o tome šta si mislio u postu, nego o naèinu kako si napisao. jako mnogo nepoštovanja sagovornika, a tako zdrave diskusije nemože biti
15-03-2013 at 13:35 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:
vou vou polako...
muhamed bjezi u medinu 622,pocinje hidzra jelde?
bitka na bedru je bila 624 jeli?
a promjena prema meki 624,po istoricarima...
a muhamed u meku usao 630?
godinu prie obavljen prvi hadz,kroz pregovore..
dakle do 629,meka i kaba su bile u rukama muhamedovih protivnika?





nisam siguran za godine, al' èim budem imao vremena detaljno æu da provjerim i da propitam
15-03-2013 at 13:40 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
borbeni wrote:



ne govorim o tome šta si mislio u postu, nego o naèinu kako si napisao. jako mnogo nepoštovanja sagovornika, a tako zdrave diskusije nemože biti


Htio sam reæi da ti ne spadaš u onu grupaciju neiskrenih vjernika a i da spadaš zaboli me, ko sam ja da sudim?
To je jedina stvar gdje si mogao steæi dojam da ja ne poštujem sagovornika. Ja pišem kako zborim i u životu. Oštro i neuvijeno. To mislim. Smatram de se to treba cijeniti jer ja ipak nikome zlo ne nanosim kako verbalno tako i fizièki. Rijeè je teška ali istina je još teža. Kako se svaka pojava u prirodi može objasniti na teološki - metafizièki naèin, bez prava da to iko propita tako isto se mora dopustiti da se i te metafizièke pojave izlažu kritici. Ja postojim i ja jesam. Šta æe poslije završetka ove faze bivstvovanja biti niko ne zna. A najmanje ljudi što knjige pisaše i knjige za vodilje uzeše. Meni je sasma jasno da ono što vjera propisuje je u stvari kako bi mi svi trebali da živimo: Ne ubij, Ne kradi, ne laži, ne ogovaraj, ne varaj, ne pij, ne puši, ne drogiraj se (da se razumijemo ovdje ima i update vjerskih knjiga), ne poželi drugom zlo... je u stvari nešto što bi trebao biti lajt motiv svih ispravnih. Ali problem je ona ispuna što je knjige nameæu i naèin na koji se to isto tumaèi. Ti možda ponajbolje znaš kao je teško biti reci Musliman po Knjigi i da je to utopija u Europi barem.
15-03-2013 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

PA I NIJE SVE BAS TAKO...
9 sura tevba.../5. Kada proðu sveti mjeseci, ubijajte mnogobošce gdje god ih naðete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu doèekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.
znaci ukoliko se pokaju i prime vjeru,sve je ok..ukoliko ne,...

mada mi ovo nije jasno...
6. Ako te neki od mnogobožaca zamoli za zaštitu, ti ga zaštiti da bi saslušao Allahove rijeèi, a potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega. To zato što o­ni pripadaju narodu koji ne zna...

ukoliko moli,moras ga zastitit jeli

[Edited by primus inter pares on 15-03-2013 at 14:19 GMT]

15-03-2013 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

13. Mi smo drevne narode prije vas uništavali zato što nisu povjerovali kad su im poslanici njihovi jasne dokaze donosili. o­ni nisu htjeli vjerovati. Tako Mi kažnjavamo narod nevjernièki.

14. Zatim smo vas poslije njih namjesnicima na Zemlji uèinili, da bismo vidjeli kako æete postupati.
......
damn,jedino logièno objašnjenje plus genetske manipulacije,da su ovo vanzemaljci...
u mnozini govore!

15-03-2013 at 14:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice